DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

diversetrancote wrote:
06 Apr 2022, 20:35
Mai calm baieti ca ati inceput sa semanati cu Sosoaca.
pe langa faptul ca este chiar insultator, aici nu sunt tabere de confruntare intre cretini. Insa daca le cauti, le vei gasi in alte parti ale netului, prea majoritare in momentul asta. Zonele "democratice" unde nu e tolerat decat un singur punct de vedere, redus din ce in ce mai mult la notiunea de punct. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

”Noi am condamnat agresiunea militară, susţinem suveranitatea Ucrainei, am acceptat sute de mii de refugiaţi şi am trimis sute de tone de alimente şi alte donaţii". În acelaşi timp, guvernul de la Budapesta consideră securitatea ungurilor drept o prioritate, a arătat ministrul. "Acesta nu este războiul nostru, vrem să stăm şi vom sta în afara lui”, a adăugat Szijjarto.
Guvernul nu va risca pacea şi securitatea ungurilor, prin urmare 'nu va trimite arme şi nu va vota pentru sancţiuni energetice' împotriva Rusiei, a arătat ministrul de externe, potrivit Agerpres.

El a mai spus că ungurii şi-au spus părerea 'clară şi uşor de înţeles' în această privinţă la alegerile generale de duminică, la care partidul de guvernământ Fidesz a obţinut o victorie categorică.

”Putem constata că Ucraina ar fi dorit un alt rezultat în interesul său şi nu vom discuta acest lucru: ei pun interesele ucrainenilor pe primul loc şi noi facem la fel pentru unguri”, a continuat el.
Cu toate acestea, ”declaraţii despre totalitarism în dezvoltare, că Ungaria ar fi complice în război sau că decizia ungurilor ar fi lamentabilă sunt inacceptabile”, a subliniat Peter Szijjarto.

”Este timpul ca liderii ucraineni să înceteze să insulte Ungaria şi să recunoască voinţa poporului ungar”, a încheiat Szijjarto.
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucr ... ngaria.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Serghei Karaganov, eminența cenușie a lui Putin: „Ucraina ar putea fi împărțită între state / Pentru elita rusă e un război existențial”
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucr ... -state.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

diversetrancote wrote:
06 Apr 2022, 20:35
Mai calm baieti ca ati inceput sa semanati cu Sosoaca.
Pentru cei care vor sa se informeze cu mintea deschisa si nu din pozitia celui care le stie deja pe toate, propun aici un video:
https://www.youtube.com/watch?v=ODzsc2un1Bg
Nu inteleg, trebuie cineva sa corespunda asteptarilor tale?
Daca da, de ce?
Te pui in pozitia celui care a citit complet in diagonala ce a scris momolo (eu mult mai putin si intr-o maniera pe care efectiv nu vreau sa ti-o explic de ce am abordat-o intr-un fel anume, tu neparticipand credibil la dialog). Doar o parere cu statut provizoriu. Zi sincer, le stiu ''pe toate'' sau doar tind catre faptul de a intelege cat mai bine ce ne inconjoara?
Te incearca o stare de neliniste ca traim intr-o lume instabila si ca sa compensezi stresul te pui in situatia de a fii ''deschis la minte'', fara echivoc? Sunt si deschis si inchis la minte in acelasi timp dar pe paliere diferite, tu?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Bucha: Mass-media de stat din China adoptă tonul propagandei ruse: „Unele cadavre erau acolo din 18 martie”

Acolo, rapoartele presei interne despre victimele civile din Bucha au subliniat rapid respingerea Rusiei, postul național CCTV insistând la ore de maximă audiență afirmațiile nefondate de la Moscova că situația a fost pusă în scenă după ce forțele ruse s-au retras din zonă.

„Ucrainenii au regizat un spectacol bun”, titra burtiera de la televiziunea chineză în timp ce pe ecran se succedau imagini cu cadavrele civililor din Bucha.

„Nu există dovezi care să sugereze că aceste crime au fost făcute de armata rusă. Imaginile din satelit sugerează că unele cadavre se aflau acolo cel puțin din 18 martie, în timp ce martorii oculari au spus că măcelul a început cu săptămâni în urmă.”, subliniază presa chineză.
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucr ... martie.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Noam Chomsky: “We’re approaching the most dangerous point in human history”
The US professor, now 93, on the climate catastrophe and the threat of nuclear war.
https://www.newstatesman.com/encounter/ ... an-history
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

„Un miliard de euro îl plătim lui Putin în fiecare zi pentru energia pe care ne-o furnizează”, a declarat Josep Borrell, Înalt Reprezentant al UE pentru Relații Externe, miercuri, în Parlamentul European, potrivit FT. „De când a început războiul, rușilor le-am dat 35 de miliarde de euro. Ucrainenilor le-am dat un miliard, ca să facem o comparație...”, a mai spus Borrell.
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucr ... iliard.htm

Omul asta e un dobitoc si nu e prima oara cand am scris asta. Vorbeste in numele UE insa pe noi nu ne-a intrebat nimeni si nici nu l-am votat sa fie acolo si sa vorbeasca in numele nostru. E cica democratie dar ne-am trezit peste noapte ca asta vorbeste in numele nostru!

Dar chestia cu gazul e in atentia mass-media si de aia se discuta (ca ce nu e in mass-media nu exista) insa sunt si alte subiecte nu mai putin interesante ca de exemplu diverse metale rare folosite intens in industriile cheie. Ca sa nu mai vorbim de "haleala". Incetisor, incetisor UE incepe sa fiarba la foc mic, mititel.

Razboiul este (am mai scris asta) despre cat poate sa incaseze fiecare tabara. E ca in box. Cand eram copil tata mi-a zis ca in box castiga ala care poate sa incaseze cea mai multa bataie. Imi spunea, ca sa inveti box intai trebuie sa inveti sa mananci bataie! In consecinta, nu-i vad bine pe pufosii din UE (tare rai de clantza si tareeee moralisti ....din taste.... la caldurica si cu burtica plina!). UE e plina de probleme grele sub covor. Nu spun ca e rea sau buna, spun doar ca are multe defecte sub capota (unele grave, unele chiar de conceptie).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Sa fi fooarte deschis la minte te poate pune in situatia, sa te trezesti intr-o, buna dimineatza ca vrei sa-ti cumperi un ruj, in loc de niste cabluri :lol:
Serios?
Asa, pur si simplu?
Da, azi esti ''liber'' sa alegi...
The Internet of Bodies Will Change Everything, for Better or Worse
https://www.rand.org/blog/articles/2020 ... worse.html
Fluida treba, dar poate deveni foarte vascoasa - aspect care poate bloca cele mai fine capilare, in timp ce esti viu. Dupa ce te duci, dus esti...

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Ce inseamna pentru mine aspectul androgin din om (in cazul meu, aspectul masculin):
Aspectele evident solare, masculine au extensie si expresie in - forta, agilitate, inteligenta, meserii.
Aspectele feminine care completeaza armonios aspectele pricipale, exprima/sprijina frumosul, eleganta, artele. Pentru samuraii din vechime nu exista nici o contradictie dintre duritate si gingasie. Altfel nu se explica simtul lor poetic, caligrafic, pictural. In epoca noastra, asemenea expresii sunt exprimate in cea mai grobiana tendinta - schimbarea efectiva/mutilarea fizica a datului natural (neales de cel in cauza, nu exista democratie la nici un nivel al vietii, doar compasiune eventual) a corpului fizic. Trans-humanismul, eugenismul, sunt doar extensii orizontale ale posibilitatiilor umane inferioare, care nu au o contranota in axa verticala pe care a blocat-o efectiv in timp ce i se atrofiau capabilitatile de intelegere (materialismul. etc...)
Sa fie clar, filozofez; sau poate nu...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Astia ne pregatesc!
Ce nu trebuie să facem în caz de explozie nucleară. Cei mai simpli paşi şi de ce primele 15 minute sunt esenţiale
https://adevarul.ro/locale/calarasi/ce- ... index.html

E valabil sa inchizi ferestrele doar daca le mai ai!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Intrebare: - De ce ati fugit?
Raspuns: - Fiindca pot!
:lol: :lol: :lol:
LIVE EXCLUSIV Udrea a fost prinsă în Bulgaria, aproape de granița cu Grecia – primele imagini / Ea ar fi ieșit din țară prin Vama Giurgiu joi dimineața, înainte de condamnarea la șase ani închisoare în dosarul Gala Bute
https://www.g4media.ro/surse-politistii ... -tara.html

A zis bine Satana, "Imperiu al Minciunilor!" :lol: :lol: :lol:
Imi e super mega scarba!
Totul e regizat, aranjat, ordonat din umbra, toate la comanda, totul o facatura, slugile care nu mai servesc colonizatorilor sunt trase in tzeapa la iarmarocul medieval sa sa delecteze si sa rada mujicii cu pofta de superbul spectacol!
Justitia?!.....Ma prapadesc de ras, e o gluma foarte proasta!
Democratia?!.......Ma prapadesc de ras, e o gluma si mai proasta!
Finalul?!.....Poate o iarna atomica?!
Imi e super mega scarba!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Se fac planuri pentru „atacuri chimice”
https://www.cotidianul.ro/se-fac-planur ... i-chimice/
Uniunea Europeană se pregătește de un atac nuclear: se fac stocuri de medicamente și echipamente
https://www.stiripesurse.ro/uniunea-eur ... 31265.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by diversetrancote »

momolo wrote:
06 Apr 2022, 21:07
Zonele "democratice" unde nu e tolerat decat un singur punct de vedere, redus din ce in ce mai mult la notiunea de punct.
Ia uite cine vorbeste de toleranta in expunerea unor puncte de vedere diferite!!! :D
Tocmai acela care-i descrie pe cei care vad altfel decat el lucrurile drept: hashtagisti spalati pe creier, pro-poponari, neo-marxisti, facebookisti, cretini, cocosei agresivi si alte apelative de genul asta, nu mai stau acum sa caut prin mizerii. Curat murdar!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Bine sintetizat, intr-un cuvant, pufosi. :lol:
Cred ca te deranjeaza aceasta minuscula insulitza inca nescufundata in marea corectitudinii politice a unui singur punct de vedere, cel oficial si dictat (si lipsei cronice de umor).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Si in cazul ca pana la urma reusesc sa ne bage in acest razboi (se depun mari eforturi!) care nu e treaba noastra si nu noi il dorim, voi avea o singura satisfactie, pufosii vor cunoaste celalalt aspect al existentei umane (efemere) si vor avea ocazia practica sa se afirme in lupta (adica dincolo de tastatura din care sunt atat de moralisti, luminosi, curajosi si agresivi)! Prea multi au crescut avand de toate si fara lipsuri, nici probleme adevarate (exceptand chestiuni grele ca lipsa laikurilor, o pozitie mai buna la selfi sau "aplicatia" necesara). Cand puisorii din hala Crevedia vor fi eliberati in natura vor cunoaste prima oara realitatili vietzei (dar tare ma tem ca daca astora li se ia semnalul la mobil vor paraliza instant nestiind ce sa mai faca! Unii vor muri direct de foame fara Glovo sau Kefece!). "Realitati ale vietii" pe care cei din generatia mea le-au cunoscut chiar prea bine si chiar prea de ajuns! (adica avand in vedere decada '80 - si aia a fost "boierie" pe langa ce au cunoscut generatiile decadelor '40 si '50!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply