DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

kaav, ai o zi mai proasta. Pana maine trece.
De foame nu o sa mori. O sa coste mai mult, o sa fie mai putina risipa, totul e sa fim sanatosi si sa nu ne trezim bagati in razboaiele altora.

PS - destul de jignitoare anumite afirmatii. Altele supraevaluate. Dar o pun pe seama unei zile mai naspa pentru tine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Daca am adus vre-o suparare, imi cer scuze. Am avut niste zile mai dificile, interiorizez anumite aspecte, poate prea mult.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Daca maine ar veni astia la mine pentru o solutie de conciliere a intereselor in acest conflict, cam asa ar arata propunerea pentru un acord de pace:

Ukraina

- recunoaste oficial statutul Crimeei ca apartinand rusilor.
- accepta independeta Donetsk si Lugansk in conditia in care:

* Raman state idependente pentru totdeauna.
* Raman demilitarizate fara trupe rusesti sau NATO pe teritoriul acestora.

Rusia

- accepta ca Ucraina sa intre in UE si NATO.
- datoria de razboi pentru reconstruirea Ucrainei o va putea plati prin reluarea furnizarii resurselor catre statele UE. Banii de la UE vor fi dirijati spre conturile Ucrainei pentru reconstruire pana la achitarea datoriei.

NATO si UE garanteaza cu acceptarea Ucrainei in structura acestora.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Deci, Russia nu va accepta niciodata ca Ukraina sa intre in NATO si nici in UE. Pur SF. Dar nici UE nu isi permite sa primeasca nici Ukraina intreaga (care nu va mai exista intreaga niciodata) si nici partiala. Asta cu primitul in UE sunt exaltări de moment, propaganda, incurajari.
Russia nu va recunoaste niciodata ca are vreo datorie de reconstructie, cu atat mai putin pentru un teritoriu intrat in UE si NATO. Pur SF. Cu atat mai putin UE isi permite sa faca pomana bani pentru reconstructia acestei tari mari care si nedemolata de razboi ar fi fost incredibil de scump de reconstruit pe standard vestic. Nici nu ai cu cine, majoritatea populatiei de acolo e primitiva, traieste in alta epoca, la fel cu aia a rusilor din Russia, cu totii niste ramasi in urma din multe puncte de vedere. Dincolo de granita noastra incep triburile primitive. Care acum se bat in razboi. Chiar azi imi luam de mancare de la o dugheana micuta, cativa metri patrati si intra un el si o ea (blonda) cu caine mic dupa ea, ukrainieni (mi-am dat seama cand au inceput sa discute intre ei). Niste marlani la modul total, au ignorat ca mai eram si eu acolo intrat inaintea lor dar nu si-au luat nimic, ca poate nu le convenea mancarea, nu era destul de fitzoasa. Sunt niste marlani primitivi, am mai observat si alte dati. Ei traiesc pe alta lume, cea post sovietica, habar nu au nici o limba si sunt foarte diferiti de noi. De aia sunt si buni la bataie, de aia se bat cu rusii la egal pentru ca sunt..... tot niste rusi, tot niste fosti sovietici..... Ei bine, daca Doamne Fereste intra NATO in razboi, sa vezi atunci soldatii NATO ca sunt ca niste fetitze speriate. Astia ne fugaresc ca pe gaini.

Donetsk nu e cucerit de rusi nici jumatate, ukraineinii nu se lasa. Cele doua teritorii nu au cum ramane independente si cu atat mai putin demilitarizate, dupa 8 ani de razboi aia dorm cu pistolul sub perna. Nu le poti lua armele nici cu forta ca nu mai au liniste sa isi bea ceaiul sau vodka.

In opinia mea rusii nu se lasa dusi de buna voie unde au intrat. Unde au ocupat, aia e, gata, adio!
Razboiul asta va continua probabil foarte mult. A spus si Putinescu si lumea nu intelege ca toata chestia nu tine numai de acest om, el e sustinut de majoritatea din puterea politica, economica si chiar de popor, deci a spus clar, este un razboi pentru existenta, adica este pe viata si pe moarte (asa il percep ei, asa cred ei - indiferent ca noi nu intelegem asta).

Occidentul si propaganda oligofrena la care suntem supusi cred ca toata chestia e doar miza unui singur om, dictatorul Putin. Nu este asa. Parerea mea, Russia e in stare sa mearga oricat de departe cu escaladarea conflictului pentru a sterge Ukraina de pe harta sau macar pentru a o aduce la o forma jalnica. Escaladarea depinde si de occident, de NATO si mai ales de americani. Daca astia vor neaparat, putem intra si in www3, rusii sunt dispusi sa mearga oricat de departe, pana la folosirea arsenalului nuclear. Metaforic vorbind, Russia e un urs care se lupta cu un tzap cu coarne ascutite. In final tzapul va obosi, are mai putine resurse decat ursul. Acesta poate deveni foarte periculos impotriva oricui vrea sa-i ia prada, chiar daca e ranit sau cu atat mai mult. Deci occidentul are de ales intre doua solutii, ori sa joace la limita sustinand cu ce poate neostentativ Ukraina si sperand ca asta va rezista cat mai mult (insa cu cat rezista mai mult, cu atat va fi mai demolata), ori sa intre in www3, ocazie cu care Articolul 5 va muri in primele zile de razboi. De exemplu nu vad cum Turcia, tara NATO va alege sa intre in razboi cu Russia! Nici vorba! Iar alte tari cum e si Romania, nu vor razboi, adica popoarele lor NU vor in razboi.

Tot in opinia mea toate negocierile la ora asta sunt teatru. Nici Russia nu vrea sa cada la pace, nici guvernul Ukrainei nu vrea sa cedeze nimic. Dar ei vor ceda numai cand distrugerile vor fi enorme si americanii ii vor abandona. Si asa cum am spus, nu pot fi sustinuti cu adevarat, ceea ce trimite Occidentul e prea putin si in timp totul se va consuma, incet, incet. Americanii au o politica cinica, ca de obicei - vor sa ii stimuleze pe ukrainieni sa reziste cat mai mult pentru a le face rusilor cat mai multe pagube. Aceasta rezistenta inseamna demolarea bucata cu bucata a tarii lor. Si mai e un aspect, deocamdata in Ukraina este redusa la zero orice opozitie, orice alta opinie. Mie imi e mila de oamenii astia pentru ca sunt prinsi intre rusii care ataca si ai lor care-i conduc. Acolo daca carcoteste vreunul e considerat tradator si executat. Daca prin scenariu prea optimist s-ar face pace, actualii conducatori ai Ukrainei vor avea mari probleme cu propriul popor care nu e omogen si nu e cum il prezinta propaganda scarboasa la care suntem lustruiti zi de zi. Sau e acum un soi de "traire comuna" asa cum aveam noi in decembrie 1989 insa dupa..... se schimba daravela.

Un mare hop vor fi alegerile din Franta de Pastele nostru. Daca iese "madama" se va schimba dramatic situatia politica in UE. Toti sunt convinsi ca va castiga Macroul de la Perish...... insa mai ieri eram toti convinsi ca Putin nu ataca toata Ucraina! Capacitatea oricarui stat din "lumea libera" (= Imperiu al Minciunilor) in care traim, de a fura la vot este limitata. Se poate fura pana la un anumit procent (evident ca toate "serviciile" si toti vor fura pentru Macrou, sunt speriati daca vine la putere "madama"). Deci acum in Franta situatia pare clara pe hartie..... insa sa vedem atunci.

Alta chestiune - criza economica care se instaleaza in UE este din ce in ce mai mare. Deocamdata popoarele europene au fost "hranite" (= isterizate) cu Ukraina (in asa hal ca multi au uitat si de covid :lol: ) insa preturile si criza vor lovi si o sa vedem mai incolo care vor mai fi pozitiile liderilor de state UE cand popoarele lor vor incepe sa ii traga de maneca. Ukraina nu le va tine nici de foame si nici de cald. De aceea eu sunt ingrijorat ca cei care vor sa ne impinga in razboi se vor grabi sa o faca inainte ca lipsurile economice sa loveasca atat de mult incat sa inceapa sa schimbe fatza politica a Europei.

Si inca ceva - sanctiunile aplicate Russiei nu au efect decat eventual de indarjire a rusilor si mai au efectul de "tesla in coaie" la UE. Americanii sunt in castig insa in economia globala "gripa" se ia repede de la unul la altul.

Si inca ceva - China sunt la modul dramatic dusmanii americanilor. Au rabdare ca un paianjen la vanatoare de muscoi. Marea calitate a chinezilor este rabdarea! Astfel, am vazut discursuri din partea administratiei Biden care nu fac altceva decat sa ii calce si mai tare pe chinezi direct pe bube. Si cand unii din propaganda zic mereu, "toata lumea", nu este toata lumea, noi suntem in mai putin de jumatate. Imi este din ce in ce mai clar ca ordinea mondiala va fi schimbata radical. Probabil se vor emancipa unele state acum marginalizate, altele care acum sunt in fruntea mesei si-o vor lua peste bot. Sa nu uitam nici o clipa ca Russia se afla in jumatatea cu resurse! Iar China este o tara si cu resurse naturale dar si cu tehnologie! Si este 100% aliata Russiei. Ca in socoteala este si India, asta face ca jocul sa se schimbe si mai mult. Mai sunt si alte tari cu resurse ca de exemplu Iran si Venezuela. Iar tarile arabe care sunt prietene cu occidentul joaca cu cel mai mai tare, deci se dau dupa ala care castiga. Eu ma tot intreb, ce poate sa faca Europa la cat de lipsita de resurse este acum cand e debransata de uriasa Russia, rezerva enorma si ieftina de resurse?!?! O data cu ridicarea Chinei (aliata Russiei) ca noua super-putere a planetei vor incepe diverse state sarace cu resurse (exemplu Africa si poate si America Latina) sa se emancipeze, deci sa o rupa cu exploatatorii actuali. Care traiesc bine si au ajuns unde au ajuns sugand resursele acestor saraci ai planetei. Practic pasim intr-o noua era. Tehnologia si informatia s-au democratizat. Acum faci o fabrica oriunde pe planeta in cateva luni, angajezi "maimute" locale si produci. Problema este si ramane.... de unde iei materia prima, resursele?!?! Asta e cheia! Pana acum lumea fost dominata de cei care au tehnologie si prelucreaza resursele, astia au fost pradatorii din varful lantului trofic. E posibil sa intram in era in care cei care au resurse si care constituiau "prada" pe vremuri sa ajunga in fruntea mesei. Tocmai pentru ca tehnologia si informatia au fost democratizate si deci au ajuns pana si in fundul satului Cacoveanca. Si cand zic resurse ma refer si la mancare dar si la apa!
El este fondatorul partidului pro-rus "Platforma de opoziţie-Pentru viaţă", care avea aproximativ treizeci de deputaţi în parlamentul ucrainean înainte de a fi interzis în martie, după invazia rusă.
Medvedchuk a fost sancționat de SUA în 2014 „pentru că a amenințat pacea, securitatea, stabilitatea, suveranitatea sau integritatea teritorială a Ucrainei și pentru subminarea instituțiilor și proceselor democratice ale Ucrainei”.
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucr ... pturat.htm

Deci, doua chestiuni - ca sa ai 30 de parlamentari inseamna ca unii au votat. Acum sunt interzisi, daca misca unul e clasat tradator. Dar dupa pace, cand o sa fie, acesti oameni nu dispar, sunt acolo.
A doua chestie - americanii sunt bagati acolo din 2014 pana peste cap. Probabil rezistenta militarilor din Ukraina e datorata in mare masura si informatiilor pe care le dau americanii. Deci practic e un razboi intre rusi si americani prin proxy.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Sunt de acord ca rusii merg atat de departe cat este necesar, adica pana la sfarsit.

Accept idea ca Ucranienii au fost "montati", "sedusi" si probabil "abandonati" daca se impune.

Europa occidentala si de est platesc in prima lnie oalele sparte datorita intereselor strategice si economice.

S. A. S. A. M. D

Totusi, la un moment dat trebuie salvat ce se mai poate, altfel suntem in pregatiri de razboi premeditat.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului


User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

SOLO wrote:
12 Apr 2022, 23:58
Totusi, la un moment dat trebuie salvat ce se mai poate, altfel suntem in pregatiri de razboi premeditat.
(in opinia mea) razboiul din Ukraina isi are sursa direct in "geopolitica" clasica mostenita din trecut. Cei care domina lumea nu vor sa cedeze in favoarea unui sistem ceva mai "inspre" democratia statelor (care e poveste cu Zana Maselutza dar ca aspiratie e nobila si corecta - si sa spun mai tehnic, alternativele sunt mai rele). Una din cauze este direct economica. Entitati economice au ajuns mult mai puternice decat statele nationale. Aceste entitati profita de geopolitica pentru a avea acces la resurse mult mai ieftine in detrimentul popoarelor care locuiesc in tarile furnizoare de resurse (adica popoarele care "detin" acele resurse asa cum "detineam" noi in RSR-Romania "averea intregului popor"). Substratul este colonial ca intotdeauna. Cele doua razboaie, www1 si www2 au avut substrat colonial, al doilea si un substrat ideologic. Azi le avem pe ambele, neocolonialismul si problemele de ideologie si viziune asupra directiei politice. Fiecare parte vrea sa o distruga pe ailalta.
Deci nu stiu ce se mai poate salva dar poate intrebarea cea mai buna ar trebuie sa fie...... merita ceva salvat?! Lumea in care traim este cea mai dreapta si cea mai buna?...Pare usor de raspuns daca ne uitam la bunastarea materiala insa..... nu cred ca e atat de usor de raspuns. Pentru ca aceasta bunastare materiala este obtinuta pe suferinta si saracia altora si aceasta bunastare materiala e nesustenabila pentru viitor, secatuieste si distruge resursele planetei, nu poate continua pe bazele actuale capitaliste pentru ca la orice gandire logica, cresterea economica perpetua este imposibila. Ori actuala bunastare materiala are ca motor cresterea economica fara sfarsit. Ori resursele au sfarsit si sunt limitate fizic pana cand civilizatia ar putea ajunge sa aiba acces la resurse din afara planetei - insa observand ce se intampla acum, e putin probabil. Un exemplu teribil din "lumea bunastarii materiale" - in USA 1% in populatie detine o bogatie egala cu 90% din populatie. Merita salvat si ocrotit acest sistem ?! Este bun ?! Are viitor ?!
trancotistu wrote:
13 Apr 2022, 07:02
https://santinela.net/2022/04/12/martea ... n-romania/
(opinia mea) sunt lupte intre gashti mafiote, nimic mai mult. Nu exista aia neprihaniti si ceilalti ticalosi decat in mintea naiva a tefelistilor. "Anticoruptia" a fost o lupta politica intre gasti mafiote. Subiectul dreptarii si anticoruptiei au fost exploatate ticalos de o anumita parte a politicii, adica de o anumita mafie. Coruptii au fost executati selectiv, pe criterii de interese politice. Evident, e un fapt, au fost saltati din toate formatiunile politice ca teatrul sa para mai realist. Insa mafiile subterane sunt mult mai puternice decat partidele politice care asa cum ar trebui la cartea democratiei .... nici nu exista, sunt mimari ale partidelor, coperti goale (membrii simplii de partide, oricare, sunt pur decor, ornamente) in fapt oricare partid e cel putin o mafie care domina si trage sforile precum si o masa de naivi si idioti utili manipulati cu zero putere de decizie si cu rol doar de a cautiona o aparenta "democratica", adica o barbologie. Murdaria e mult mai adanca si isi are radacini si "dincolo". Fiecare tabara mafiota are radacini "dincolo" la diverse super mafii politice din Occident de orientari diferite care se bat subteran intre ele (de multe ori bataliile de acolo au direct ecou aici, doar ca aici nu au nici o legatura cu interesele poporului roman).
Romania dupa 1990 a fost o prada ramanand atunci orfana de tatuc. A fost penetrata si supta de tot ce e bun.
In politica romaneasca la varf ("la butoane") nu ajungi decat daca esti marioneta (adica om cu schelete in dulap care poate fi santajat si tras de sfori). Nu scapa nici unul integru deoarece asta ar fi extrem de periculos. Selectia politica, si asta se vede grav, a devenit in timp contraselectie, deoarece papusarii se tem sa nu le scape vreo marioneta din mana. De aceea sunt alesi indivizi mediocrii, slabi, murdari la trecut, adica pe romaneste spus, oameni cu musca pe caciula. A mai crede azi in "lupta anticoruptie" dupa tot ce s-a intamplat denota naivitate, lipsa de informare si pe undeva si un intelect prea conformist.
Cei care s-au folosit politic de "lupta anticoruptie" sunt in opinia mea de o ticalosie suprema, hoti intre hoti, dar unii sunt mai hoti ca altii.
In rest, oamenii de rand sunt tinuti sau singuri se pastreaza in bulele lor unde sunt "hraniti" cu "mancarea" preferata ca puii de Crevedia la bec si la jgheab automat. Abatorul e finalitatea acestei situatii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Trecutul si prezentul chiar daca ar reprezenta adevarul absolut accesibil tuturor este totusi trecut. Oricat l-am intelege si l-am explica, s-a dus si se duce.
intrebarea cea mai buna ar trebuie sa fie...... merita ceva salvat?!
Sansa generatiilor viitoare in speranta unui viitor mai bun.

Daca omenirea ajunge sa isi puna intrebarea asta mi se pare grav.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

Momolo probabil că nu te-ai obosit să treci in revistă exemplificările mele și o ții morțiș că România a fost devalizată de "occident". La fiecare tun dat în economia românească la capăt este cremlinul într-o formă sau alta. Macar încearcă să evaluezi cine a avut de câștigat din anihilarea industriei și agriculturii românești ... concluzia?
Apropo de tefeliști. E om serios ardei umplut?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

exista tot soiul de obsesii (manipulari) ca de exemplu:
- covidul si vaccinul (oculta criminala, vaccinul criminal, planul criminal, etc) - lider este kaav care nici nu poate concepe o alternativa la teoria asta. De aia m-a clasat ca fiind ultra ipocrit. Taman eu.
- rusii cauza relelor din RO (obsesia vine din trecut) - aici sunt in mare parte generatia 60+. Nu le mai trece, au problema.
- devalizarea mentionata a occidentului - tema nationalista - cauza e complicata - desi, trancotistu, ai probleme cu citirea adversarului, adica nu ai citit din ce am scris la acest topic cu ceva timp in urma despre "devalizare" si poporul de idioti mentionat de Tzutzea inainte sa se duca; fapt pentru care imi pui in gura chestii pe care nu le-am zis. Inainte sa afirmi una, alta despre mine, citeste totusi ce am scris.

Fiecare se zbate in bula lui. Dialog nu exista, e o suma de monologuri. Unul e convins ca Bil Gates ii baga chip-ul in vena, altul crede ca rusii vor sa-l violeze, etc, etc.

Dar lumea merge inainte ca trenul in timp ce e latrat de caini. Apropos de asta, SOLO,
Sansa generatiilor viitoare in speranta unui viitor mai bun
- in primul rand, daca te gandesti bine (si stiu ca tu esti un tip care gandeste) trebuie o definitie pentru ceea ce inseamna, "viitor bun". Ce este bun si ce este rau? O intrebare fundamentala. Si noi stim ca intrebarea e mai importanta decat raspunsul.
Deocamdata, logic, la rece, observam urmatoarele chestiuni:
- armamanetul nuclear detinut cam 90% de USA si Russia este o aberatie abominabila. E cum am dormi pe un butoi cu pulbere. Cui foloseste? La ce foloseste? ....Pa da! Foloseste la dominatia geopolitica. Dar exista o problema fundamentala - folosirea acestui arsenal chiar si numai partiala ar duce la sfarsitul civilizatiei in care traim. Un razboi nuclear intre puteri nucleare nu poate fi castigat de nici una, ambele sunt distruse la modul fundamental. Pana acum lumea parea ca uitat de aceasta problema. In mare era pace, ne vedeam de treburi. Dar problema asta e o aberatie! E cum la noi acasa ne-am umple lada patului cu dinamita si am dormi toata viata asa, pe mormanul de dinamita. IINTREBARE - cum crezi ca sa poata rezolva problema asta???? Mai ales acum????
- incalzirea globala exista, o simtim, e evidenta. Daca cauza e activitatea umana, poate e de discutat, important este ca exista si se petrece. Vor fi efecte grave in viitorul apropiat. Noi poate nu mai apucam dar generatia de dupa noi o apuca. Adica nivelul oceanului planetar ridicat in asa hal ca va inghiti mari orase, secete, ploi deluviene, furtuni teribile, o vreme care va afecta grav agricultura, ecosisteme distruse atat de om cat si de aceasta incalzire globala. INTREBARE - crezi ca poate fi evitata ??? (eu unul cred cu fermitate, NU! Unica solutie este adaptarea. Asta va exista insa va implica mari sacrificii si poate conduce la tulburari grave care pot duce la sfarsitul civilizatiei actuale. Am in vedere punctul 1).
- resursele de orice fel, de la mancare, apa pana la petrol si minereuri. Toate sunt finite. Sunt alea care sunt, altele nu mai sunt. Insa omenirea se impuiaza intr-un ritm halucinant, in curand vom fi 10 miliarde chiar in timpul vietii noastre! Suntem ca intr-o familie aflata intr-o casa unde nici casa nu mai creste, nici veniturile nu au de unde creste, dar familia creste, se impuiaza si vrea din ce in ce mai multe lucruri bune. Inevitabil se ajunge la scandal, revin la punctul 1. INTREBARE - cum poti stopa cresterea populatiei in conditiile in care statele care nu reusesc macar sa mentina rata de "impuiere" constanta pentru doar inlocuire, sunt sortite a disparea sau a fi inghitite de statele care se impuiaza peste masura?? Si cresterea populatiei e in general un motor de crestere economica. Am spus mai sus ca asta e modelul si crezul actual, cresterea economica perpetua. Cine renunta primul (in favoarea celorlalti)??!.....Iti raspund eu, NIMENI!
- factorul neprevazut. Catastrofe naturale. De exemplu o super eruptie vulcanica poate pune punct civilizatiei actuale. Un asteroid poate pune punct la toate speciile actuale. Nu pot fi controlate.

Oamenii au iluzia controlului. Insa unicul control pe care il putem avea...... e controlul propriilor distrugeri pe care evident tot noi le producem. Alt control nu exista si suntem la mila naturii care ne creste, ne hraneste si ne tine in viata desi permanent nu facem decat sa o violam si sa o talharim! Stiinta umana nu a ajuns la stadiul in care sa isi poata produce hrana exclusiv artificial si sa traiasca cu asta. Omul depinde total de natura. Insa omul este si o fiinta dominata de instinctul de concurenta. Fiind specie dominanta si fara pradator, omul devine propriul pradator si se concureaza in cadrul speciei......Deci, oare care ar fi viitorul la modul logic?!?! Vedem si evolutia actuala!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Am crezut ca nu mai scriu, dar m-a provocat, trancotistu, forumist aici.
cine a avut de câștigat din anihilarea industriei și agriculturii românești?
Palarie-ntr-un picior, ghici ciuperca ce-i?
Uniunea Europeana este cel mai mare vampir energetic si amplitudinea acestei situatii tine direct de propria coruptie a conducatoriilor pe care ii stim la nivel de marionete.
Nu-mi spune ca nu ai stiut, ca ne este posibil ca unii sa fie permanent bogati iar alti, permanent saraci, ca ''asa o fost sa fie'' ca nu exista intamplari in timp ce altii croseteaza abordari ''strategice'' si zambesc tamp apoi la tv. Unul din marii zmei al viitoarei resetari spune senin ca nu vom mai avea nimic si vom fi fericiti. Pe bune? Cum, dupa ce mor cei mai in varsta?
Sunt chestii oficiale, nu teorii teoretice. Razboiul este dorit de cei cu bani si de anumiti jurnalisti. Ce ma deranjeaza este ca spre deosebire de vremea nazistilor, cand exista efectiv ministerul care se ocupa cu propaganda (cinic, dar verde in fata), acum cuvintele sunt manipulate si mai abil: se foloseste expresia ''naratiune'', in ton cu faptul ca este mai familiar acest concept in epoca serialelor, filmelor mai de nisa.
Momolo, nu te supara pe mine ca am presupus/speculat anumite abordari asupra intentiilor tale. Este si firesc sa existe discrepante din simplu motiv ca nu exita proximitate autentica. Nici nu este posibila fizic.
Nu exista suparare serioasa fata de nimeni, toate trec, ganduri nepieptanate presupun rezonabil ca avem cu totii. Sanatosi sa fim. In ton cu off-topicul, am facut rost de o tuica veche care are o nota uleioasa pe pahar. Flinghispir :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

S-o luam pe cifre:
Deficitul comercial al României a crescut cu aproape 50% (1,5 mld. euro), în primele două luni din 2022, până la 4,58 miliarde de euro
https://www.economica.net/deficit-comer ... 75506.html
Principalul partener comercial al Romaniei este intr-o proportie imensa si nesantoasa, UE. Primul stat, Germania de departe.
Cum "se scot' tarile puternice din crize?! Simplu, pe seama tarilor mai slabe, le dezechilibreaza balanta comerciala, adica reusesc sa le faca sa importe mai mult decat exporta. E un dublu beneficiu pentru vampirul economic, o data isi vinde marfa si a doua oara, victima face imprumuturi (sa isi sustina dezechilibrul) si va plati (pe viata) dobanzi (tot vampirului economic). Asta e noua forma de colonialism. E subtila dar eficienta.
Sa mai spunem ca aceste super puteri europene isi sustin agricultura cu subventii de toate felurile luate din industriile lor dezvoltate si atunci cand o tara ca Romania vrea sa subventioneze este executata la perete?! Dar nici nu mai ajunge sa faca asta deoarece marionetele politice de aici executa ordinele de dincolo si sunt cazuri, de exemplu subventionarea in agricultura unde "se fac ca fac" pana nu mai are nici un efect real respectiva subventionare = scopul (a nu produce!) este atins. E ca in justitie unde un proces este atat de mult amanat pana se prescrie fapta = nu poti acuza pe nimeni, infractorul scapa!
Cine a vrut ca Romania sa nu mai reprezinte o concurenta serioasa in agricultura pe piata UE?!?! Simplu, cei mai mari producatori agricoli din UE (intamplator si conducatori ai UE) care au chiar si supraproductie (deci sunt interesati sa exporte! Cum sa exporti intr-o tara care produce mai mult decat are nevoie?!..... Simplu! O aduci la stadiul sa produca mai putin decat are nevoie! Mai ales cand conduci "mecanismele" UE).
Trebuie judecat pe domenii in agricultura dar este clar cine a fost interesat sa puna agricultura romaneasca pe butuci ca Romania sa importe! Iar asta nu e Russia! Cu care nici nu prea avem relatii economice. Cu Russia noi nu avem treaba la modul general in mai nimic. Era pe vremuri una din putinele piete de desfacere pentru produsele romanesti unde noi eram in profit. Relatiile au fost rupte si tinuta distanta pentru ca slugile de aici se mandresc la stapani cu nivelul anti-rus pe care il afiseaza. Pentru a avea relatii cu alte state decat statele sefilor tai (ca politician pus la butoane) trebuie sa ai spinare si sa nu fi marioneta (adica infractor avut la mana cu scheleti in dulap). Dar nici asa nu merge pentru ca in sistemul actual ti se poate inventa orice chestie cu ajutorul justitiei si esti scos din joc. Aviz trancotistului sa nu mai planga dupa marioneta aia scoasa din schema dupa ce a fost folosita, uzata si acum trasa pe dreapta de mafia din spatele ei in lupta cu celelalte mafii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Deci, oare care ar fi viitorul la modul logic?!?! Vedem si evolutia actuala!
Viitorul va fi exact cum nu ni-l imaginam.

Raman la concluzia ca ar trebui sa avem mare grija ce facem cu prezentul nostru, in-asa fel incat sa lsam o sansa generatiilor urmatoare de a se ocupa de multiplele probleme, extrem de grave, vizibile astazi.

PS:
Arsenalul atomic ori este distrus complet de bunavoie, ori asteptam sa se distruga singur ( evident prin razboi ). In prezent a doua varianta este cea mai probabila.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

In final, de multa vreme cred ca nu este vorba de banii cand este vorba de ce se intampla pe lumea asta. Banii, niste valori degenerate de la functia/motivul pentru care au aparut pe lumea asta. Pe vremea cand se potcoveau purecii, aveau influienta prin simbolurile de care erau acoperite monezile ca si un macaz energetic. Acum totul este degenerat si ca sa nu colapseze sistemul se accepta o resetare in viitor a lumii, foarte posibil prin disparitia banilor fizici dar si a criptomonezilor, care nu au acoperire in valori incoruptibile. Tot sistemul financiar modern, a acceptat frauda de la bun inceput, altfel nu s-ar fi dezvoltat la nivelul sofisticat la care este acum (un fel de Caritas). Toata smecheria asta se intampla ca sa nu se puna intr-o lumina rea in fata lumii, cei care conduc si trebuie sa faciliteze sa apara ceva nedorit, ca si o scuza: razboiul. Dupa el, placa e veche: o luam de la capat, altfel.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

SOLO wrote:
13 Apr 2022, 14:41
PS:
Arsenalul atomic ori este distrus complet de bunavoie, ori asteptam sa se distruga singur ( evident prin razboi ). In prezent a doua varianta este cea mai probabila.
daca va fi folosit disparem ca civilizatie o data cu speciile mari. Posibila si o iarna atomica de vreo cativa ani care va rade tot.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply