cuburi Cardas

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by TomJones »

Obelix wrote:Pai atuncea de ce nu se folosesc cuburi de plumb :?: :roll:
Multe lucruri nu sunt percepute ca normalitate. De ce cand folosesti un cub de stejar nu se obtine acelasi efect.....este ca si cum ai spune de ce un cd bulgaresc cu acelasi album nu se aude ca un xrcd tot acelasi titlu...sau de ce un accuphase nu se aude ca un eboda ca tot cd-player este....

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: cuburi Cardas

Post by Obelix »

Stii, eu sunt ca si taranul ala care nu credea ca girafa poate exista... :P
Adica, foarte sceptic la solutiile unse cu esenta de placebo, desi nu pun la indoiala (mai) niciodata buna credinta a experimentatorului... :wink:
O sa imi raspunzi ca nu am scule destul de $$$ si urechi destul de £££ (ceea ce devine adevarat, odata cu trecerera anilor...)

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by TomJones »

Obelix, dupa mine intra in categoria ulei de sarpe aceste cubulete, dar daca isi fac treaba nu ma deranjeaza, plus ca si pretul este ieftin. Am incercat dupa dimensiunile luate sa-mi creez singur un cub si rezultatul nu a fost cel asteptat.....

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: cuburi Cardas

Post by Kostas »

Momolo, ai incercat sa pui cubulete sub aparate, picioarele aparatelor sa se sprijine pe cubulete ?!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by momolo »

ViMe decat sa faci pe desteptul in stilul copy-paste (merci totusi ca m-ai citit! :D ) puteai mai simplu (dand dovada de o atitudine prietenoasa) sa intrebi despre ce sisteme si scule era vorba ?

Inainte sa le insir, trebuie sa precizez pentru cei care nu citesc tot, ca intre cele doua situatii copy-paste in viziunea userului ViMe, exista o diferenta majora, in prima s-au facut afirmatii de genul "japonezii au luat-o in bot", in a doua nu s-au facut genul asta de afirmatii ci doar s-a povestit perceptia (subiectiva) a efectului unor cuburi de lemn asupra sunetului.

Astfel ca, sculili au fost:

- Triangle Magellan Cello
- Triangle Genese Quartet
- Meridian 808
- Mimetism audio-power
- Unico PRE
- Unico DM
- Audio Aero Capitole
- CEC PH53
- Roksan Radius 5
- PS Audio DAC Digital Link III

Iar muzicile au constat in general in clasica si jazz de la diverse case audiofile gen XRCD, FIM, Concorde, Harmonia Mundi, Blue Note, Proprius, EMI, Verve, etc, etc.
Timpul de auditie si incercare este pontat in condica la aproximativ 50 de ore.
Incercarile au fost facute in toate perioadele zilei, de dimineata si pana seara, niciodata dupa consumul de bauturi alcoolice, ocazional doar coca-cola.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by momolo »

Obelix nu e placebo. Se simte de catre orice persoana, avizata si neavizata. Am facut experimente si pe femele complet dezinteresate de sculi (audio! :lol: ) care nu pot distinge un amplificator de un player. De fiecare data au simtit efectul cuburilor....de stejar (fara sa le atrag atentia si avand intentia sa faca misto de o asa traznaie. Insa s-au mirat foarte tare!)! Daca aveam atunci si pe cele Cardas, schimbarea in sunet ar fi fost si mai dramatica!

Kostas, nu am incercat. Am alte dispozitive care puse pe post de picioruse schimba sunetul in mod nesimtit. Dar mi-ai dat o idee. Insa sunt sceptic in privinta asta.

TomJones fara indoiala ca trebuie un lemn dur si greu. Acum o sa fac rost si de fag. Imi pare rau ca nu mai pot gasi o bucata de parchet dintr-un lemn tropical foarte ciudat. Era vorba de un lemn inchis la culoare, cam de culoarea tego si de o duritate incredibila! Nu se putea taia cu fierastraul, era gras si atat de greu ca se ducea la fundul apei precum pietroiul.
Sunt sigur ca astfel de cuburi sau diverse forme se pot confectiona din tot soiul de esente de lemn dur si greu.
Insa deocamdata banalul stejar romanesc pare foarte interesant.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: cuburi Cardas

Post by Constantin C. »

TomJones wrote:.....este ca si cum ai spune de ce un cd bulgaresc cu acelasi album nu se aude ca un xrcd tot acelasi titlu...sau de ce un accuphase nu se aude ca un eboda ca tot cd-player este....
La prima intrebare exista explicatii ingineresti , de natura tehnica adica , oarecum similare cu acelea care ne fac sa intelegem de ce autostrazile din vecina Bulgaria sunt atat de diferite de cele din indepartata Japonie.
La cea de-a doua intrebare , marturisesc si , va rog sa acceptati scuzele mele , nu inteleg daca autorul considera ca se aude mai bine Eboda sau Accuphase , ori ar putea suna la fel.
Am avut ocazia sa ascult produse sub ambele branduri si nici unul dintre acestea nu m-a incantat , din motive diferite desigur, deci pozitia mea fiind exterioara comparatiei in discutie , cred ca poate fi considerata impartiala.
Am totusi opinia ca produsele Accuphase sunt de o calitate mult superioara celor Eboda , dintr-o alta clasa chiar, astfel ca o propunere de comparatie directa mi se pare nepotrivita , chiar si pentru sustinatorii marcii Eboda.

Pe de alta parte , marturisesc ca eu sunt printre cei care cred in fenomene de genul efectelor pe care le au cuburile sau suportii , aparent inexplicabile.
Nu cunosc fenomenul fizic ascuns in spatele lor , dar atata vreme cat exista trebuie sa-l recunosc , chiar daca nu inteleg.Pur si simplu functioneaza.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by TomJones »

Constantin C wrote:va rog sa acceptati scuzele mele , nu inteleg daca autorul considera ca se aude mai bine Eboda sau Accuphase
Evident, raspunsul ti-l poti da si singur; doar nu credeai ca de eboda este vorba ca ar fi mai bun... :D

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: cuburi Cardas

Post by Constantin C. »

TomJones wrote:Evident, raspunsul ti-l poti da si singur; doar nu credeai ca de eboda este vorba ca ar fi mai bun...
Parerea mea a fost clar exprimata.Parerea ta este neclara in initiativa de face trimitere spre o comparatie intre cele doua marci.Sper sa nu te superi , scuzele au fost prezentate anticipat.

De asemenea , o eventuala confuzie este posibil a se explica si tinand cont de preferinta unora pentru branduri avand originea pe Batranul Continent sau a altora pentru branduri din Orientul Indepartat, disputa in care ma feresc sa ma amestec.
Astfel ca , riscand sa ne indepartam de subiect , chiar daca vom considera brandurile Accuphase si Eboda echivalente , eu inclin sa cred ca o comparatie directa este fortata.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by cosmin »

Off-topic: Brandurile Accuphase si Eboda sunt complet neechivalente, din toate punctele de vedere: calitate, pret etc. Dar si ca brand, Eboda nu este un brand, cel putin in comparatie cu Accuphase; sa-mi fie iertata aprecierea daca e gresita. :twisted:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: cuburi Cardas

Post by katalin »

TomJones a folosit acesta comparatie pentru a-si intari punctul de vedre in legatura cu diferentele intre cubulete. A folosit comparatia eboda accuphase tocami pentru ca difernta este mai mult decat enorma. Nu inteleg de ce se bate apa in piua pe tema asta.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by cosmin »

katalin wrote:TomJones a folosit acesta comparatie pentru a-si intari punctul de vedre in legatura cu diferentele intre cubulete. A folosit comparatia eboda accuphase tocami pentru ca difernta este mai mult decat enorma. Nu inteleg de ce se bate apa in piua pe tema asta.
Pentru ca asta este definitia generica a forumului: forum de discutii. Nu este baza de date de manuale de utilizare, caracteristici tehnice, reviewuri mai mult sau mai putin de specialitate etc. :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by momolo »

katalin apunctat foarte bine! Are dreptate!

Pe de alta parte, am si un eboda 777 care zace de pomana de cand l-am cumparat. Cum imi gasesc timp o sa-l testez cu si fara cuburi! Va spun dupa aia rezultatul. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by TomJones »

Constantin C wrote:Parerea mea a fost clar exprimata.Parerea ta este neclara in initiativa de face trimitere spre o comparatie intre cele doua marci.Sper sa nu te superi , scuzele au fost prezentate anticipat.

De asemenea , o eventuala confuzie este posibil a se explica si tinand cont de preferinta unora pentru branduri avand originea pe Batranul Continent sau a altora pentru branduri din Orientul Indepartat, disputa in care ma feresc sa ma amestec.
Astfel ca , riscand sa ne indepartam de subiect , chiar daca vom considera brandurile Accuphase si Eboda echivalente , eu inclin sa cred ca o comparatie directa este fortata.


Am spus si eu o fraza din care reiesea clar ideea si vad ca se ajunge la o "magie" in toata regula.
Domnilor, va rog sa ma menajati un pic...!!! :D nu de alta, dar sunt sleit de puteri de luptele de wrestling care le duc pe celalalt forum cu amatorii de cutii goale (nici macar cuburi) Linn si Naim care insista se demoleze un mit: Accuphase.
Lasand gluma la o parte am testat si paratestat cubuletele, iar ordinea in care dau randament maxim este urmatoarea (de la cel mai puternic).

1) cubuletele puse sub scule, pentru a decupla mecanic de rack
2) cubuletele puse sub cabluri (este bine sa se foloseasca cele scobite in forma de V, un pic mai scumpe)
3) cubulete puse deasupra sculelor - daca ai un monstru de 20kg - nu pre ai de ce sa le pui. La un cd-player de 3 kg cred ca au un efect antivibrator al carcasei si probabil, implicit al mecanicii de la blocul optic. Recomand sa nu tii playerul prea aproape de boxe ca acesta "va capta" vibratiile boxei preluata de carcasa. Am observat asta cand am mutat pleyerul intr-un rack achizitionat recent..

Pentru toate variantele recomand cuburile mari, nu cele mici. Deci atentie de care cumparati.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: cuburi Cardas

Post by kaav »

Off Topic:
Eu nu inteleg de unde comparatia Accuphase vs. Linn sau Naim.Nici nu trebuie sa le asculti sa zic asa ca sa-ti dai seama ca se compara lucruri diferite.Daca te uiti pe net la ce s-a scris despre Accuphase de catre utilizatori se releva niste concluzii pe care te poti bizui.Nu exista ambiguitati prea mari.In mod special respectul cu care se vorbeste despre ei si asa ceva nu se capata pe degeaba,vine in timp.Nu sunt toti beti sau intelesi intre ei sa sa vorbeasca de bine degeaba un asemenea brand.Categoria de pret din care fac parte pur si simplu filtreaza dramatic posibili doritori de calitate inalta.Aura de ''struguri acri'' devine pregnanta.Daca sunt si oameni la care chiar le place sunetul ''cutiilor goale'' - nici o problema.In acei bani cat costa cutiile de pantofi, probabil doar atat se poate dori,fara sa gresesti prea mult.Dar sa arunci cu noroi in ''Japan'' asa ca razbelnitza mi se pare infantil si degradant.Fiecare firma are clientii care ii merita.Toti trebuie sa aiba un loc sub soare.Nu scriu ca sa ma simpatizeze cineva sau sa fiu contra.Nu ma intereseaza asa ceva,nu simt nevoia de recunoastere cand spun ce spun si spun drept.In schimb ma intereseaza judecata cu masura.Sa faci rau sau sa spui rau este asa usor si ''omenesc'',atat de la indemana incat te sperie.

Post Reply