AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
Post Reply
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by kaav »

Pentru ca este 1 Aprilie fac si eu o pacaleala (falsa,nu m-a scos simtul umorului afara din casa niciodata, dar mai glumacesc si eu... :mrgreen: ) :

Pete Namlook (Peter Kuhlmann) & H.I.A - S.H.A.D.O (1997) si S.H.A.D.O 2 (1999) - sau de unde incepe credinta in sunetul electro ca valoare definitiva, cu pedala care are optiunea ''patima'' bine lipita in podea....(ce este batut in cuie se poate demonta,lucru corect si logic pina intalnesti ''adevarul'' curat si aspectuos ca si inoxul spalat cu acid).Ce frumos este cand din sute de nuante sonore ceva iti zambeste doar tie 100 % (ca in reclamele alea ''pozitive'' dar defensive si la 3 lei firu')





:D

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

mselescu wrote:Ce parere ai de melodia Ranta? Parca nu face parte din acest album(ca stil).
Se poate spune , cred , ca acelasi sentiment trebuie sa-l fi avut si fanii lui Darude ascultand discul, pentru ca melodia aceasta nu a fost prea apreciata in randul admiratorilor sai traditionali .
Inainte de lansarea albumului , single-urile cu oarece succes au fost „Music” si „Next to You” . Ulterior , li s-a alaturat si „Rush” , dar piesa „Ranta” se pare ca nici autorul nu a dorit sa fie promovata intr-un mod special.
Chiar si in cuprinsul colectiilor ulterioare , pe care au fost reluate diverse variante ale succeselor „Sandstorm”, „Feel the Beat” sau „Out of Control” apartinand albumului anterior - „Before the Sandstorm” - melodia „Ranta” nu se regaseste.
Probabil ca ea a atras atentia mai mult ascultatorilor care nu se numara printre fanii Darude.

Parerea mea este ca explicatia consta in faptul ca piesa contine in masura mai mare ceea ce Darude numeste „a little bit of chill out” atunci cand vorbeste despre muzica sa.
De asemenea , ea a capatat o oarecare celebritate in randul celor care , avand in vedere ca solicita intr-un mod special sistemul audio in ceea ce priveste capacitatea redarii in bune conditiuni a frecventelor joase , o folosesc pentru diverse teste.

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by ViMe »


Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Ieri am ascultat muzica usoara.Usoara,usoara…
Carla Bruni – Quelqu’un m’a dit / Naive 2002
Este primul si , dupa parerea mea , cel mai bun album dintre cele trei ale sale.
Cei care apreciaza mai mult Comme si de rien n’etait ,aparut anul trecut, vorbesc mai degraba despre orchestratia ceva mai ampla.

Criticii malitiosi spun despre Carla Bruni ca muzica ei se adreseaza mai ales domnisoarelor pubere aflate la prima deceptie in dragoste.
Totusi , daca treci peste vreo doua melodii aflate pe la mijlocul albumului fara sa te ia somnul , muzica este de ascultat.
Inregistrarea este decenta , masterizarea facuta cu bun-simt.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by kaav »

Brian Eno & Jah Wobble - ''Spinner'' (1995)
Nu am mai ascultat acest album de foarte multa vreme.O regasire placuta.Evident tot ceva din zona mai electronica :mrgreen: .Atmosfera de pe acest album,sunetele si senzatia de solitudine se preteaza cu succes la statutul de muzica de film.Ritmuri sincopate,spatii mari vazute in viteza si cateodata amorfe,melancolie cam abstracta - o maioneza bine legata :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Constantin C., am ascultat si eu din discurile lui Carla Bruni si am ajuns la aceeasi concluzie privind calitatea sunetului, adica excelenta, o masterizare de nota zece, vocea e inregistrata exceptional. Mie nu-mi displace cum canta tipa, stil francez un pic ingenuu, culmea, din partea unei gagici care numai ingenua nu este dupa ce si-a tras-o cu toti tipi tari culminand cu prezidentul Frantei !
In opinia mea tipa chiar daca e curva, e una desteapta si foarte interesanta, culmea, avand si ceva talent! Mi-a placut cum canta la modul cel mai inocent, adica prima oara cand i-am ascultat un disc habar nu aveam cine este.
Fara indoiala ca discurile ei nu sunt scoase datorita calitatilor ei deosebite de cantareata cu vocea. Probabil mai degraba in calitate de cantareata la "flaut". :D Dar totusi a iesit treaba buna. Partial si meritul "oamenilor din spate", exemplu de ceea ce inseamna sa ai bani (adica sponsor) ca sa-i platesti "pe aia bunii"!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Ieri dupa-amiaza am ascultat un album de folk-blues urban.Se intampla sa fie auzit genul acesta de muzica in coloana sonora a unor filme contemporane , spre exemplu , si sa nu i se acorde atentie.Este considerata in general un fel de muzica obisnuita , comuna.

Este vorba despre Edie Brickell – Volcano / Cherry 2003.
Edie Brickell este poate mai cunoscuta ca fiind sotia frumoasa si cu 25 de ani mai tanara a lui Paul Simon.Se uita de catre cei ce spun asta ca ea si-a inceput cariera cu mult inainte de a-l cunoaste pe Paul Simon si a muncit mult in acest sens.
Piesa de mare succes a discului – lansata inainte de aparitia acestuia - a fost „Rush Around”.Ca in toate compozitiile sale , si cu ocazia acestui album , Edie Brickell ne aminteste discret , prin influentele in stilul sau , de originea texana.
Desi vocea ei nu este tocmai impresionanta , tot ce tine de realizarea discului , de la interpretarea lui Edie insasi la aranjament , instrumentisti de acompaniament , ingineri de sunet , etc. denota un desavarsit profesionalism.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Desi sunt putini care gusta genul BZN,astazi m-am relaxat dupa o saptamana plina,cu 2 ore alaturi de ei.
A symphonic night 1 si 2,adica printre altele;
A Venise - Amazing Grace - Comme Facetta Mammeta - Funiculi funicula - Il trovatore - I'll sing you a song - Les pecheurs de perles - Mexican nights - Santa Lucia - Vici no mare.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Kostas »

Discul lui Carle Bruni mi s-a parut foarte bun, inspirat, plin de inteligenta sclipitoare, ironica, tipic franceza...
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by LEKTOR »

fluffy - incearca si DVDurile cu Symphonic nights 1 si 2 - excelente ! La fel si concertul de adio de anul trecut ! Multa muzica buna de la o formatie care au scos muzica non stop pt + 40 ani !!!!
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Obelix »

Kostas wrote:Discul lui Carle Bruni mi s-a parut foarte bun, inspirat, plin de inteligenta sclipitoare, ironica, tipic franceza...
... tipa fiind de fapt italianca... :mrgreen:

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

LEKTOR wrote:fluffy - incearca si DVDurile cu Symphonic nights 1 si 2 - excelente ! La fel si concertul de adio de anul trecut ! Multa muzica buna de la o formatie care au scos muzica non stop pt + 40 ani !!!!
Multumesc LEKTOR,am tot ce au scos,imi lipsesc doar cateva melodii.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

H.U.V.A. Network - "Ephemeris"

http://www.ultimae.com/en/releases/339/index.html

Blank&Jones - "The Logic Of Pleasure"

http://ericltkong.wordpress.com/2008/06 ... sure-2008/

SOUNDS FROM THE GROUND - "Brightwitelight" si "KIN"

http://www.soundsfromtheground.com/releases.html

Cecilia Bartoldi - "Opera proibita"

http://www.amazon.com/Cecilia-Proibita- ... B000A6T1HC

David & Igor Oistrakh, Otto Klemperer - Brahms/Mozart - Works for Violin and Orchestra

http://www.amazon.co.uk/Brahms-Mozart-W ... B001J1IKB0

Cel din urma (EMI-Oistrakh) mentionez ca este tras de exceptie iar Blank&Jones este de mare fortza (din punct de vedere al genului), adica la nici unul nu am putut pune STOP pana la capat!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Kostas »

Obelix, Carla Bruni sta in Franta de la varsta de 7 ani, este cetatean francez si cred ca cunoaste spiritul francez. Asta nu inseamna sa-i facem statuie sau sa o punem academinican. Dealtfel, invitata la un post de televiziune italian a vorbit italiana cu unele greseli minore care au amuzat pe gazde. :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by kaav »

momolo wrote:H.U.V.A. Network - "Ephemeris"

http://www.ultimae.com/en/releases/339/index.html
Pentru asa ceva din punctul meu de vedere, merita sa ai scule serioase.Habar nu am cum suna la potentialul lui dar daca imi place sa ascult asa ceva si pe M-Audio DX4 (le recomand doar somerilor,adica oamenilor fara posibilitati,celor care ''urasc'' calitatea sau nu dau 2 bani pe scule :wink: ) atunci este ceva de bine.Mi-as lasa mustata dinaia gigantica cum poarta nemtii batrani, bautori de bere ca si pret pentru al asculta in conditii optime.Adica, as accepta sa arat ridicol :D

Post Reply