Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Post by LEKTOR »

DENON - component nou pt 2009 - citeste SACD,DVD-AUDIO, BLU-RAY

http://www.usa.denon.com/ProductDetails/4760.asp
Last edited by LEKTOR on 07 Mar 2009, 17:11, edited 1 time in total.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Player universal

Post by cosmin »

Foarte interesant. Din cele prezentate, vreau sa subliniez doar cateva:
Aspecte pozitive:
- primul aparat jitter-free pe HDMI;
- arhitectura balansata pentru stereo;
- lucratura destul de finuta la interior.

Aspecte negative:
- transformatorul este cam mic - daca cel din imagine este principal - si inclin sa cred ca este si datorita puntii redresoare si celor doi condensatori destul de maricei amplasate pe placa unde se duce iesirea transformatorului;


Nu am observat daca are iesire DSD bitstream pentru SACD pe HDMI. In acest caz nu ar avea concurenta pe masura lui, iar pretul este chiar bun tinand cont de multitudinea de facilitati.

Eu personal nu agreez sunetul rece, metalic, lipsit de caldura al brand-ului Denon. Sunt curios cum suna totusi acest player.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Player universal

Post by LEKTOR »

Am ascultat si vizionat saptamina trecuta la un dealer local acest player impreuna cu enormul setup pre/procesor si power amp pe 10 canale - ( ambele expuse aici

viewtopic.php?f=6&t=259- )

f.f.f profund impresionat de sunet,imaginea procesorului,etc - si m-am hotarit ca acesta sa fie lantul pt sistemul home cinema care este inca in constructie.

Denon s-a depasit pe sine cu cele 3 componente f. bine contruite pt anul 2009 ( cind aproape totul este china )

Ceva reviews pt acest dvd player care evidentiaza calitatile - inclusiv balansat pt stereo audio si "Vertical Stretch feature that eliminates the black bars at the top and bottom of a 2.35:1 image without adding distortion"

"Basically, this is, without a doubt, the most advanced, feature packed, and powerful Blu-ray player to ever hit the market. It has everything you want and more, everything you need plus a lot of stuff you don't. It is unlikely that anyone will make a better transport in the foreseeable future (at least, not until they come out with a new format)" - de fapt poate fi gasit la dealer, dupa ceva tirguieli si criza mondiala la $ 3,000 - iat tot setupul - incluzind preamp/procesor/power - poti face un deal la $ 12,000

Image


Poze mai multe si analize

http://www.audioholics.com/reviews/tran ... dvd-a1udci

http://news.ecoustics.com/bbs/messages/ ... 33731.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Player universal

Post by LEKTOR »

SACD sound - fie 2 canale prin iesirea balansata xlr, fie multicanal prin HDMI - f. interesant acest aspect - "With the new advanced DENON LINK 4th used in an HDMI connection, as well as for HD audio read from Blu-ray discs, the master clock that operates the D/A converter of the A/V surround amplifier is transmitted to the player, enabling the circuitry to be operated while sharing the same clock, thereby achieving digital audio transmission with virtually no jitter "
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Post by Obelix »

Da, pare valabil, la pretul lui... oare la ce se poate folosi conectorul RJ45 :?:

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Post by cosmin »

Da, combinatia de la Denon pre/processor + amplif. de putere 10 canale separate + player pare una excelenta pentru surround. Cred ca se numara pe degetele de la o mana setupuri echivalente dpdv al performantei, schemei si calitatii de la concurenta.
Dar, pentru stereo, eu prefer un setup dedicat stereo. N-am auzit inca receiverul demn sa concureze un brand serios pe stereo, cum ar fi Accuphase :wink: Alt exemplu pentru stereo, seria Reference de la Marantz http://us.marantz.com/Products/616.asp spulbera orice receiver, fie el separat pre + power sau oricate componente separate. De fapt, incepand cu gama middle, aceasta serie spulbera si un procent important al concurentei directe stereo high-end :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Post by LEKTOR »

Obelix wrote:Da, pare valabil, la pretul lui... oare la ce se poate folosi conectorul RJ45 :?:
Software firmware updates in special ( cu toate ca merge si RS232 port ) si BD-Live functionality via Ethernet connection pt Bluray 2.0 - http://news.cnet.com/8301-17938_105-9808376-1.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Post by Obelix »

Eu speram mai curand radouri Internet si timpul probabil, nu "calling home" la Majorii care ti-au vandut discul... :cry:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Post by momolo »

cosmin
Alt exemplu pentru stereo, seria Reference de la Marantz http://us.marantz.com/Products/616.asp spulbera orice receiver, fie el separat pre + power sau oricate componente separate.
ceva ma face sa cred ca nu ai efectuat comparatii.
Din punctul meu de vedere si dupa ce am ascultat in ultimii ani cateva modele scumpe de playere si amplifuri de la Marantz, acest brand nu mai reprezinta de multa vreme ceea ce a fost o data. Mi s-au parut toate dezamagitoare raportate la pretul cerut si nu am auzit sunet corect din aceste Marantz ci doar sunet colorat intr-un anume fel. Delatfel nimic de la Marantz nu e bagat in seama prin lumea audiofila serioasa. Ei concureaza cu sectorul massmarket, Denon, NAD, Cambridge si tot soiul de firmulite mediocre. Daca citesti ce se mai scrie pe dincolo de catre audiofilii seriosi si cu dotare/experienta serioasa nu o sa dai de Marantz nici macar mentionat in gluma. Eventual mai dai de playerele lor SACD pentru ca sunt ceva mai ieftine la un aspect auriu cu multe kile insa cei care le cumpara le si revand in scurt timp pentru ceva serios.
cosmin, in opinia mea o singura tzeapa este justificata, si-o poate lua oricine, insa a doua e mai greu de justificat! :wink:
Ceea ce ma deranjeaza la Marantz este raportul pret/calitate extrem de...tzepuitor! Brandul asta traieste...din brand. Diagnosticul meu (opinie personala), mediocrii, ceea ce este de neiertat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Post by Obelix »

Ha, Ha, Ha, de fapt TOTI traiesc doar din exploatarea imaginii, ca doar nu vand pe piata in scopuri social-caritative... :mrgreen:
End off topic...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Post by kaav »

Obelix wrote:Ha, Ha, Ha, de fapt TOTI traiesc doar din exploatarea imaginii, ca doar nu vand pe piata in scopuri social-caritative... :mrgreen:
End off topic...
Obelix,tot timpul esti tonic
Bei multa moare de la varza murata? :D
Apropo,ti se potriveste ca o manusa avatarul cu singura obsevatie ca personajul respectiv nu era asa ''dulce'' :wink:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Post by Obelix »

Nu vreau sa "spurc" un topic care, la urma urmelor,nu o merita de loc...
Citesc cu multa seriozitate opiniile de aici, dar, poate ai observat, evit sa ma pronunt in afara unor fapte care le cunosc BINE (daca ar face toti asa, ce bine ar fi... :mrgreen: )
...dupa lungi si deziluzionante intamplari pe forumuri, este dupa mine, cea mai potrivita atitudine... :wink:
... da, avatarul mi se potriveste, si eu am cazut in marmita cu licoare magica cand am fost mic... :P

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Post by kaav »

Obelix,daca din intamplare consideri ca am glumit nepotrivit la adresa ta, imi cer scuze :oops:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Super Player universal - BD,DVD-A,SACD,tot alfabetul

Post by Obelix »

... nu e nici o problema, sa la sam topicul "sa curga"... :roll:

Post Reply