cuburi Cardas

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: cuburi Cardas

Post by Obelix »

Off topic... si cand suneam ca pana la urma discutiile tot la "a mea e mai lunga decat a ta" degenereaza, mi-ati spus ca exagerez... :P
Nu stiu dece fiecare isi apara "mitul propriu", de parca, simultan, ar fi participat la proiect si ar fi actionar la respectiva firma... :roll:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by momolo »

TomJones
1) cubuletele puse sub scule, pentru a decupla mecanic de rack
ai avut perfecta dreptate! Incredibil, insa puse sub scule au cel mai mare efect!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: cuburi Cardas

Post by kaav »

Ce fel de fibra are acel lemn de la cubuletzele Cardas de ''dizolva'' vibratiile?Sper sa nu fie deplasata comparatia,dar seamana pe undeva cu lemnul ala greu,dens (de fag cred) care este fiert in ulei si se folosea ca suport la caile ferate?Ma refer la traversele alea paralele care sustin sinele,nu mai stiu cum se numesc...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by TomJones »

kaav wrote:Ce fel de fibra are acel lemn de la cubuletzele Cardas de ''dizolva'' vibratiile?Sper sa nu fie deplasata comparatia,dar seamana pe undeva cu lemnul ala greu,dens (de fag cred) care este fiert in ulei si se folosea ca suport la caile ferate?Ma refer la traversele alea paralele care sustin sinele,nu mai stiu cum se numesc...
Habar nu am cu naiba functioneaza. I-am trimis un mail lui Gerge Cardas si mi-a raspuns ca el le-a creat numai de pus sub scule nu si de pus deasupra....deasupra au inceput sa le pun fanaticii audiofili, ca mine.. :D .
Oricum am renuntat si le-am pus sub cabluri...acum avand un rack nou nu le mai tin sub scule
L-am intrebat de ce a ales dimensiunile astea si mi-a zis ca sunt calculate cu constanta lui Fibonacci (cine a vazut filmul Codul Lui Da vinci si acolo se vb de asta).
Lemnul de myrt creste prin Iordania si Yemen si este considerat lemn biblic...
Ce pot sa spun este ca au efect mai mare ca soundcare si sunt si mai ieftine
Momolo daca le pui sub scule incerca si punele in forma de triunghi - 3 bucati - doua in fata si unul in spate le centru.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: cuburi Cardas

Post by kaav »

Pe langa alte caracteristici sunt de acord si cu ce ai subliniat referitor la dimensiuni care nu trebuie sa fie intamplatoare.Tocmai aceasta valoare de natura ''exterioara'' regleaza cred eu tensinile interne din cubuletz care apar datorita presiuni (greutatea sculelor audio)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: cuburi Cardas

Post by Obelix »

Acuma, serios, lemn biblic (oare functioneaza in tari musulmane :?: ) Fibonacci, tri-li-li, tra-la-la, oare pana la urma niste cilindri de cauciuc dens (sub scule) si niste "distantiere" oarecare dintr-un dielectric bun ca de ex. ceramica stil "inalta teniune" (pentru cablaraie...) nu ar da acelasi rezultat sau chiar mai bune :roll:
Cu riscul de a se vinde mai prost, nemaifiiind interesante din pdv. marketing... :mrgreen:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: cuburi Cardas

Post by kaav »

Cauciucul se foloseste (cel dur ca lemnul) doar la dispozitive grele si foarte grele unde apar forte active si reactive mari.Dupa umila mea parere cauciucul da un efect de ''blur'' in sunet.Ceramica nu are proprietati ideale folosita singura impotriva vibratiilor.Este dura, casanta,nu gestioneaza vibratiile.Ar ''dansa'' probabil scula sau boxa pe ea.Materialele compozite sau aliaje aparent neasteptate ca si idee de combinatie,tratate termic,chimic sunt altceva.
Last edited by kaav on 06 Apr 2009, 09:47, edited 1 time in total.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: cuburi Cardas

Post by Obelix »

Pai ideea era ca densitatea cauciucului ar putea fi in functie de greutate (e o firma care propune asa cevan cu praguri de cate 10 kg...)
iar "izolantul" nu este decat pentru "a tine departe" cablurile de orice alt obiect, sub ipoteza ca este nevoie de o capacitate parazita minima...
De fapt, era vorba doar de doua "propuneri" oarecare, destinate sa ilustreze faptul ca "lemnul biblic" nu e un panaceu univeral, nimic mai mult...
Si toate astea, pentru ca cei care nu se jeneaza sa-ti ia o caruta de bani pe o cutiuta cu (mai multe sau mai putine) piese fac economii de pros gust, ba la grosimea tablei, ba la doi dm patrati de spuma de cauciuc, ba la niste "picioruse" adaptate aparatului... Adica sub 1% din pret, de fapt...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by TomJones »

Obelix wrote:Acuma, serios, lemn biblic (oare functioneaza in tari musulmane :?: ) Fibonacci, tri-li-li, tra-la-la, oare pana la urma niste cilindri de cauciuc dens (sub scule) si niste "distantiere" oarecare dintr-un dielectric bun ca de ex. ceramica stil "inalta teniune" (pentru cablaraie...) nu ar da acelasi rezultat sau chiar mai bune :roll:
Cu riscul de a se vinde mai prost, nemaifiiind interesante din pdv. marketing... :mrgreen:
Obelix, acele cuburi costa in jur de 40$ -6 bucati....daca incerci sa faci cilindri de cauciuc (dintr-o camera de tractor.. :) ) sau acele ceramici pe care s-ar balangani sculele nu ai pierde decat timp si ar iesi un kitch....
Eu personal m-am dus la intreprinderea marmura din cartierul Bucurestii Noi (a livrat toata marmura ptr casa poporului pe vremea lui Ceao) sa-mi comand niste platforme de marmura sau granit fasonate la muchii si slefuite pentru ai da luciu. Vreu sa-ti spun ca m-au pus sa aleg culoarea si materialul, iar taiatul, slefuitul si fasonatul ma costa cu totul 100 euro....plus caratul pana la masina de-ti cadeau boasele pe jos sau te alegeai si cu o hernie de disc, iar rezultatul sunetului nu-l puteam stii de dinainte....cu aceste cubulete am mers la sigur....si ieftine si usor de manevrat...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: cuburi Cardas

Post by kaav »

Chestia cu lemnul biblic cred ca a fost pomenita strict din punct de vedere ca si valoare istorica,nu ca si argument practic.Era doar un detaliu ''estetic'' :wink:

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by TomJones »

kaav wrote:Chestia cu lemnul biblic cred ca a fost pomenita strict din punct de vedere ca si valoare istorica,nu ca si argument practic.Era doar un detaliu ''estetic'' :wink:

Exact!! sau daca esti pocait si te rogi mai mult poate sa aiba efect mai mare... :D

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: cuburi Cardas

Post by Obelix »

... din acest PDV aveti dreptate, de multe ori "pe comanda" iese rusinos de scump, eu incerc pe cat posibil sa "adaptez" obiecte existente, schimbandu-le destinatia... IKEA si altii ca ei sunt destinatia mea favorita... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: cuburi Cardas

Post by momolo »

TomJones
Momolo daca le pui sub scule incerca si punele in forma de triunghi - 3 bucati - doua in fata si unul in spate le centru.
pai asa si le-am pus ca doar nu sunt Haplea sa pun patru bucati!
Dar m-a uimit efectul! ...In fine nu pot povesti aici exact ce le-am facut, secrete "profesionale" (sau am devenit secretos!) :lol: , dar sunt ale naibii cuburile de lemn puse sub!!! Conteaza al naibii cum le pui, unde le pui si dimensiunea lor.
Merge orice lemn greu cu fibra tare, probabil myrth'ul ala a iesit cel mai bine la teste insa sunt si altele. Eu experimentez cu stejarul national pentru ca e mai discret si nu costa nimic. Defapt nici cuburile Cardas nu costa mult. Taierea aia perfecta, stantarea siglei simpatice si lemnul, plus transportul, toate se aduna asa ca pretul imi pare decent. Dar eu prefer experimentul cu altceva, mai mult de dragul experimentarii.

kaav
Cauciucul se foloseste (cel dur ca lemnul) doar la dispozitive grele si foarte grele unde apar forte active si reactive mari.Dupa umila mea parere cauciucul da un efect de ''blur'' in sunet
mie imi pare ca te cam pricepi matale! :wink:
Ceramica nu are proprietati ideale folosita singura impotriva vibratiilor.Este dura, casanta,nu gestioneaza vibratiile.Ar ''dansa'' probabil scula sau boxa pe ea.Materialele compozite sau aliaje aparent neasteptate ca si idee de combinatie,tratate termic,chimic sunt altceva.
fara indoiala te pricepi!

Obelix toti cei care gasesc o gaselnitza in audiofilie cer pretul pe masura efectului, indiferent ca au gasit ideea de a pune un cocean de porumb in player, il patenteaza ca sa nu-i fure altul ideea (simpla, adica geniala) si pun pretul pe masura satisfactiei pentru ca sunt multi care au ureche si nu-s tampiti cum ai crede tu. Iar omul normal nu e micul mester ca noi, cumpara deagata. Asta e stilul. Nici unul nu ar cere bani pe o tzeapa decat pe timp scurt, pana se prinde lumea, sau daca tzeapa e geniala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: cuburi Cardas

Post by Kostas »

Momolo, ti-am sugerat sa pui cubuletele din lemn tare deoarece eu le folosesc de mai mult timp sub aparate (uite sunt si eu secretos si nu spun ce si cum ) :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: cuburi Cardas

Post by kaav »

Domnule Momolo,multumesc pentru apreciere,dar avand in vedere ca anumite aspecte de natura tehnica le-am invatat fara voia mea directa,fiind conditionat de meseria practicata nu imi asum merite in nici un caz.Daca era sa ma intereseze nemijlocit problemele legate de vibratii in general, ma raportam altfel.De fapt tot asa pentru ca nu imi place sa ma impaunez cu ceva,sunt mai ''tras la fatza'' :D .Privit dintr-un punct de vedere mai atipic specificului stereo - adica prelucrarea metalului prin aschiere,problemele legate de vibratia nedorita care trebuie eliminata sunt reale si neunse deloc cu ulei de sarpe.Cand trebuie sa fi atent un procent foarte mare din timpul alocat munci la mai multe aspecte deodata (stresant dar si frumos) observi si ce nu te intereseaza direct (am crezut din comoditate ca nu conteaza) dar are un efect imediat (a trepidat de exemplu piesa in menghina,nefiind stransa tare pentru ca urma o scula de alezat cu reglaje in pas de 2 microni cu subdiviziuni la sutime (noi ii spunem la modul generic - bareno) care costa de bubuie, dupa procesul de gaurire si degrosare cu o freza cu placutze ,tu nevrand sa ovalizezi o gaura la cota ei finala - poti sa-ti faci inutila o zi de lucru daca nu esti atent ca la butelie...).Sa nu mai zic cum este sa intri cu o scula scumpa direct in bacul de lucru pentru ca ai bagat lungimea gresita la scula in memoria masini...Andrenalina ca la sporturi extreme :wink:. Dupa experiente aducatoare de stomac la nivelul gatului, sti ca vibratiile necontrolate fac pagube.Si cauti detalii fara sa te mai roage cineva :D

Post Reply