Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by kaav »

Bine ai venit si sper ca intrebarile tale, daca vor fi, sa-ti aduca raspunsurile de care ai nevoie. Frumoasa prezentare. Faptul ca ai un hobby este o ocazie fantastica sa ramai mereu echilibrat, ancorat si in ce iti place dar si in lumea ''concreta'' fata de care toti avem dari de platit. O zi buna sa ai.

Cristian Chitaru
Posts: 11
Joined: 29 Jul 2022, 15:28
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Cristian Chitaru »

Salut! Sunt Cristian Chitaru, ing. electronist si lucrez in seismologie.
Felicitari! tuturor membrilor si, bineinteles admin-ului! Stiu ca administrarea unui forum "mananca" mult timp si multa energie...
Pe langa muzica - simfonica, jazz si in special rock-ul anilor '70 - mai sunt pasionat de fotografie si film (obsedat de Tarkovski...:).
O alta obsesie...Michelangelo.
Sper sa contribui si eu cu idei si informatii. Nivelul forumului e ridicat; multe informatii de calitate, Din cate mi-am dat seama exista dorinta de "a lucra profesional".
Inca o data, felicitari!
"Daca o singura data voi simti ca fac un lucru de mana a doua, atunci artistul din mine va muri". - Michelangelo Buonarroti"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

onobeka si Cristian Chitaru, bine ati venit pe forum! Foarte frumoase prezentarile voastre! Prin puterea exemplului se poate schimba orice situatie.
Cristian Chitaru wrote:
31 Jul 2022, 09:44
Felicitari! tuturor membrilor si, bineinteles admin-ului! Stiu ca administrarea unui forum "mananca" mult timp si multa energie...
in cazul acestui site, nu-mi consuma mai nici o energie ca in genere forumul e mort si nu postam decat eu si kaav, nici macar prea la subiect, eu bat campii cu "diversele", dar macar e de bine ca maestrul kaav baga linkuri cu muzici interesante si necunoscute. Foarte rar alti vreo doi, trei mai baga cate o fraza, de obicei tot pe la "diverse".

....Totusi e unicul forum de profil care a mai ramas pe netul romanesc (restul au mierlit-o, adica s-au dus in gat). In afara de ceea ce poate se intampla pe social media (feisbuci) unde e locul de adunare a gloatelor uriase de idioti conduse de "influenceri" si mai idioti decat gloata de sub ei.

Forumul asta e un experiment care a demonstrat ca majoritatea nu doreste nici libertate, nici obiectivitate, iar adevarul?!..... E spaima multora! Si extrem de incomod sau sa spunem mai precis, "incorect politic". Asta pentru ca, straniu, acest forum nu aduce nici un profit nimanui. Ba dimpotriva, il tine SOLO exclusiv pe buzunarul lui.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by kaav »

Bine ati venit. Daca comunicarea pe internet, nefiind o comunicare directa (si ceva live, tot o perceptie indirecta o consider), aspect tradus in diluarea trairii in contra-nota cu relationarea directa - compensarea data de comunicarea in scris este data, atat cat este posibil, de onestitate. Cand scrii, exista o anumita latenta care favorizeaza ca ideiile sa fie exprimate mai sintetic, aspect care imi place. Asta nu implica obligatoriu obiectivitatea, dar da o directie clara in care totul ramane confortabil pe termen lung. Personal, nu consider ca merit un anumit statut, tot ce conteaza este sa iti pese de ceva.

Moromete
Posts: 32
Joined: 22 Nov 2022, 18:07

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Moromete »

Bun găsit, dragilor!

Vă citesc demult și abia acum am îndrăznit să mă alătur. Sunt născut în 1971 și am crescut cu muzica anilor 80 și cu sculele aferente. Acum am reușit cât de cât să am o linie cam eterogenă dar care sună bine: Pick up Dual 1226, Deck Demon DRM 740, Amplificator Onkyo A 8620, Cd player Kenwood dp 7040 și boxe ITT ekslusiv 100, vechi.
Sper să mai învăț multe de la voi și vă mulțumesc că existați.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by _BGD_ »

Sa traiti! si bine ati venit.

Eu personal ma bucur de prezenta membrilor mai varstnici decat mine, deoarece imi plac povestile legat de vremurile "alea", mai ales cele legate de audio :)

Moromete
Posts: 32
Joined: 22 Nov 2022, 18:07

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Moromete »

_BGD_ wrote:
24 Nov 2022, 18:41
Sa traiti! si bine ati venit.

Eu personal ma bucur de prezenta membrilor mai varstnici decat mine, deoarece imi plac povestile legat de vremurile "alea", mai ales cele legate de audio :)
Și eu mă bucur. Povești sunt multe. Abia m-am stârnit.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by kaav »

Salut si bine ai venit.

Bobi Bob
Posts: 20
Joined: 06 Nov 2022, 19:24

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Bobi Bob »

Buna seara si bine v-am gasit ! Numele meu este Corneliu si cochetez cu muzica de mic copil (ma apropii de 50 ani ).
Citesc forumul de cativa ani, destul de sporadic si cred ca de cele mai multe ori manat de amintirile vremurilor in care sunetul era cam singura bucurie la care aveam acces.
Prima bucurie din viata mea (pe linie audio) a fost un amplificator Electromures (parca era argintiu si avea vumetre din leduri)impreuna cu 2 boxe Pop de 35 W din ce-mi aduc aminte. Astea erau vremurile in anii 87-88, la fel si puterea financiara :)
Insa, chiar inainte de revolutie, cred ca '88 sau '89 am reusit sa achizitionez in rate de la un vecin niste boxe Unitra de 75 W (el si-a luat modelul de 140W) si un amplificator Delia. Tot de la el am avut si un deck Akai, era ceva destul de rar la vremea respectiva. Imi aduc aminte ca m-au costat "o mana si-un picior" , dar fericirea din sufletul meu era nepretuita :)

Urmatoarea perioada a fost "era" Technics. Parca imi spala cineva creierul. In fiecare zi eram la Unirea sa vad "sculele" , sa le aud . sa le pipai....iar in cele din urma sa vand totul si sa-mi cumpar o linie Technics.

Totul a luat sfarsit la inceputul anilor 2000 cand prioritatile s-au schimbat, lumea in jurul meu s-a schimbat, iar eu am vandut tot si m-am lasat prada noilor tehnologii care sunau ca "dracu" , dar erau in trend....

Acum insa, de vreo 4-5 ani tot imi doresc sa mai aud sunetul acela din adolescenta, muzica acelor ani. chiar si mai noua si inca nu m-am hotarat in ce directie s-o iau. Intru mereu pe forumuri dedicate, plec de la niste sume de 2-3000 lei, apoi ma ia valul si ajung la niste sume care reusesc sa "stinga" scanteia care aprinde dorinta.

Vedem ce ne rezerva viitorul :)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by kaav »

Salut. Realitatea este chestia aia care ni se intampla in timp ce ne facem alte planuri.
Daca ar fi sa nu mai fac ce fac acum mi-as dori sa impaiez politicieni :lol:
Nu poti sa le ai pe toate....

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Stronghold »

Buna ziua, sunt Florin si sunt pasionat de muzica.Am cateva ``scule audio``, pricep putina electronica (minimum minimorum), citesc cat pot de mult despre noutati in domeniu, am fost la cateva expouri cu scule audio etc..Avand in vedere ca am citit multe informatii pe acest forum, am decis sa ma alatur si sa caut sfaturi/informatii si in masura posibilitatilor mele tehnice/cunostiinte sa ajut sau doar sa stau linistit.Multumesc

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Bine ati venit! Sper sa stati pe forum sau sa nu fiu nevoit sa va elimin.... (ca am obiceiuri din astea urate) :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Carcosa »

Salutare si bine v-am gasit ! Ma numesc Nicolae , trecut de 40 si iubitor de muzica . Consider sculele doar un mijloc de a reproduce ceea ce cred ca , cu totii iubim aici : muzica !La electronica nu ma pricep insa inteleg multe lucruri .O sa incerc sa va bazai dupa sfaturi pe care am sa le apreciez fie ca imi plac fie ca nu .Prima jucarie care am avut a fost un walkman ceva danez nu imi amintesc cu exactitate brand ca nu era ceva cunoscut , si primul casetofon un Osaka cu leduri si in clasa a 9-a am primit pt ca am intrat la un liceu de top un casetofon boombox cu boxe detasabile Panasonic pe care si acum regret ca am aruncat cu mana mea la gunoi in anii 2000.:)!Ma pufneste si pe mine ras cand ma gandesc ce inapoiati eram si saraci. Romania cu bune cu rele e la 30 ani lumina fata de acum 30 ani . Evident ca si eu ca si multi altii ne zgaiam la Unirea in vitrina la Teshnix . :D

User avatar
audiovintage
Posts: 1
Joined: 27 Feb 2023, 07:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by audiovintage »

Bună ziua,
Sunt incântat sa descopar acest forum. :D pe langa mai vechile audiokarma sau lansing /audio heritage fr pe care obisnuiam sa navighez.

Https://hifiaudiophilevintage.qis.ro

Un site cu unele din aparatele sau boxele mai vechi sau mai noi pe care le-am avut (la unele inca nu renunt). Site ul este de prezentare a acelor aparate si prezinta si unele pareri referitoare la sunet, dar si unele solutii tehnice la problemele intampinate de a lungul timpului la diversele " exponate".

Salutari utilizatorilor.

Marius P
Posts: 1
Joined: 23 Mar 2023, 17:12

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Marius P »

Salut, sunt Marius, ascult muzica de când mă stiu. Primul forum de acest gen pe care m am inscris vreodată. Am găsit multe informații aici, care m au ajutat să înțeleg unele lucruri pe care nu le știam. Mă bucur mult că am găsit acest forum și sper că intr o zi să mă pot și eu revanșa cu informații din domeniile pe care le cunosc. Toate cele bune!

Post Reply