Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by _BGD_ »

Salut Kross,

Mersi pt interventie. Inca nu sunt lamurit daca este ok ca valoarea antiskating-ului sa fie diferita vs. valoarea apasarii, desi rezultatul final este echilibrul bratului in plan orizontal, la jumatate, pe discul blank.

Mari schimbari de doze nu o sa fac, mai am Shure M75-ul....o sa il pun pe un headshell care sta degeaba, asa de amorul artei....

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Pe mine mă bate gândul să îmi trag un SL1200GR, deși nevasta cred că o să-mi tragă un șut în fund. Să le dau pe SL5300 și pe 15, deși nu sunt așa convins, dar nu am spațiu. Oricum, la diverse ascultări, SL1500C îl bate fără milă pe 5300. Dă cu 5300 de pământ de numa'. Nu zic că 5300 nu e bun, departe de mine gândul, dar 1500 e și mai bun.
B202 este o tablă simplă, aparent plasticoasa și banală, dar bunicică, interesantă și nervoasă la sunet . Are multe avantaje, de exemplu la clasică cam dă cu flit lui 1500C, în plus , deși din clasa entry, a cam concurat cu table mai prestigioase. Plus că pe MC nu brumuie deloc, mai ales pe Grado. Care sunt știute că bârâie. Dar Grado sunt favoritele mele, am două. MC și MM.

Important cum se aude...se aude bine...aia e.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by _BGD_ »

Sincer, si pe mine ma batea gandul (si posibil dupa, nevasta), la un 1500C.
Eram in cautare de un pick-up nou, adevarat, si asta mi se parea o idee buna, scula luata din magazin, 0 km, nu bate nu troncane.

Si s-a facut ca eram cu tata-socur' prin Baneasa, si ii zic hai sa mergem sa iti arata showroom-ul AVStore. Ne delectam noi pe acolo cu o boxa, un devialet, testam si niste casti cu ANC, si observam 1500C, arata bine, acolo pus in varf.

L-am bibilit putin, ridicat capac, inspectat brat, etc etc.....am plecat din magazin. Amandoi am avut fix aceasi reactie: ce porcarie! plasticos, parca ieftin....pt 5200 ron ma asteptam la scula de scula, dar nu!

SL-D3-ul pe care il am acum la o cincime din suma, mi se pare de 100 de ori mai tzapanos, mai inchegat, mai scula de scula decat raciul ala de 1500C. Opinie exprimata in urma testarii/atingerii ambelor modele.

Nu mai zic ca full automatul este vis.

Si asa este, contaza sunetul final.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Sincer și eu am zis la fel inițial despre SL 1500C. Dar eu oricum nu l-am luat din Ro. Este greu, este bine făcut, și sună bine. Și pe preamplificatorul intern și pe phono (și apropo, la decuplare, preampul phono iese de tot din circuit nu rămâne că la altele scumpe. Oricum dacă îl compari cu AT LP orice model, Technics e navă spațială. Este un model simplu. Eu îl am de 2 ani și chiar nu am probleme cu el. Ba chiar îl compar cu 5300 și ăla mi se pare câh. Și e cam aceeași chestie cu D3. Nu țin la facilitatea automată.

Am avut un ATLP 120 și sincer, mizerie mai mare nu știu dacă există. Un gunoi prost. Am mai avut un Onkyo CP 1026, cam slab, nu am reușit să scot muzica din el, un Nordmende RP1050 care mi-a plăcut. Am avut și un Universum , mișto, doar că periodic îi fluctua viteza apoi își revenea
, O făcea aleatoriu. Am avut și un Sharp rp5200 h, ăla cu capac de sticlă securizată, care deși arată maxim , nu m-a dat pe spate la sunet, și era microseiki cu motor matsushita (a se citi Technics, scria pe motor Matsushita și acel motor se folosea în multe Technics).

Acum vreo 3 săptămâni, un cunoscut dorea un pickup. Are colecția de discuri a familiei. Vreo 240. Și căuta ieftinătură . Am mers cu el prin târg (mai găsesc discuri bune nu mai zic de cafea, etc)... ne-am despărțit și mă sună că și-a tras pickup cu doar 100 lei...zic eu...bravo, dar în gândul meu (cine știe ce tarabă ai luat)...asta a și luat... pioneer pl470. Au costat mai mult acul și cureaua. I l-am reparat și curățat eu că îmi e prieten vechi, deși i-am zis că nu îl luăm de jos nici să mă pici cu tungsten topit . I-am făcut taraba să meargă. E mulțumit, e doar ascultător de ocazie. Are un amplituner nou din ăsta cu internet, Yamaha, stereo, tot negru, și niște boxe Technics Vechi pe 3 căi ( 20 kg una). Nu sună chiar rău, dar nu aș pune mâna pe așa ceva. I-am spus că a avut pioneer table mult mai răsărite, el tocmai taraba aia a găsit o. Dar dacă e mulțumit, mă bucur pentru el. Bine că nu a luat vreo tarabă nouă (AT-LP 60, văd că e căutat tare).
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

_BGD_ wrote:
08 Nov 2022, 19:45
un Nordmende RP1050 care mi-a plăcut
astea sunt facute de JVC. Foarte buni JVC! Am unul model superior si suna bine. E foarte detaliat. Si cu automatisme dragute. Duce si MC-uri.

PS - din pacate la ce se fabrica acum cu denumirea de pickup trebuie sa platesti sume enorme (= nerusinate) pentru o calitate decenta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

RP1050 = Sanyo TP1010.
Sanyo (+Fisher) = Jvc (+Victor, Nivico) = Matsushita (Technics, Panasonic, Quasar (doar SUA)) .
Sanyo și Jvc au fost sub Matsushita (consultă pe net dacă nu mă crezi). Jvc după ce a fost scoasă de sub Matsushita, a devenit un gunoi de companie. Afară de camerele video care au rămas a fi făcute unele de către Panasonic, în rest Jvc a ajuns o rușine ( excepție camerele Profesionale care încă au prestigiu) pe audio și tv . Kenwood (noul proprietar)au depus și ei armele și ce fac acum, sunt un fel de cum e Akai (cover brand).

Chiar și făcut de Sanyo, mi-a plăcut. Dar a început cu fluctuații de viteză. Deh, Vechi, dar sculele japoneze Vechi de regulă sunt durabile. Să nu te miri că vedeai Telefunken, Grundig , Nordmende, Saba , Siemens, ba chiar Dual sau Philips ca și oem japonez ( Technics, Microseiki, Hitachi, Toshiba, Jvc, Sanyo, Pioneer). Am vrut să iau din târg un Siemens care era Technics 100%. Se vedea lucrătura dar nu mă înțelegeam la preț. Apoi l-am văzut la triplu preț pe olx. Pe același!

SL1500C este din gama decentă. E într-adevăr cam tern, trist, însă decât AT-LP , sau Pro-ject ( toate mi se par fragile) sau mai știu eu ce invenții, Technics este net superior. Mă bate gândul la un 1200, deși m-am uitat și peste Pioneer PLX 500 și 1000, nu e aceeași treabă la execuție (aceeași treabă cu AT-LP 120). Nu e vreun Transrotor acest 1500c, dar e ok. 1200 îl iau că vreau să mai reduc din scule. Dar cum ai zis, toate scumpe. Ce e ieftin (accesibil ) , regreți banii. Recurgi la SH. Și alea la risc, nu știi cât mai țin și alea, uneori și alea la suprapreț. Cazul amicului meu cu Pioneer pl 470. Măcar nu a luat AT-LP 60 (mega lăudat)...a dat în total 230 lei, 100 pe toroapa aia și restul ac și curea (găsit pe Maica Domnului). Măcar nu strică plăcile, și când și-o lua ceva mai serios are încă plăci bune. Față de aproape 700 lei pe AT și mai strică și plăcile (calcă strâmb pe caneluri).
Din păcate am văzut modele Elac sau PE, sau Dual noi, nu mai zic Rega sau Thorens (odată toate astea niște nume sonore) care sunt niște jucării patetice. Niște placaje lăcuite glossy cu motor de jucărie. Deși noul Thorens td124 DD, îmi cam place jucăria.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Kross wrote:
08 Nov 2022, 22:25
Deși noul Thorens td124 DD, îmi cam place jucăria.
costa oficial 11.500 dolari fara doza dar l-am vazut si la 8.000 euroi fara doza Ortofon (care costa vreo 3.000 dolari). Daca iti vinzi masina nu-ti ajung banii.
In opinia mea, o gluma proasta. Sistemul original era idler-belt si asta modern e DD. Dupa foto motorul DD seamana teribil cu Technics-ul meu din 1977. Ei spun ca prin control electronic au imbunatatit tractiunea DD. Oricum, intre idler si DD e diferenta mare (la sunet). As cam prefera idler-ul (si in lumea audiofila asta e majoritatea parerilor)
Deci practic imita doar estetic ce a existat in anii 50 dar e alta jucarie. La un pret de porc.
Daca era sa coste ca atunci (cand nici atunci nu era ieftin) trebuia acum sa fie maxim 3000 euro sau mai putin cu tot cu doza. Numai ca e de 4 ori mai mult.
Si e facut de fapt in Taiwan. Proiectat de nemtii care detin acum Thorens, dar totusi e fabricat in Taiwan ("former Denon manager and ELAC CEO Gunter Kürten. The company's turntables are designed in Bergisch Gladbach, Germany, by the team of Kürten; Helmut Thiele, Thorens's head of R&D, tonearm development, and bearing design; Walter Fuchs, head of R&D, electronics, and firmware; and John Jian, R&D boss of Thorens's manufacturing partner in Taiwan.")
In opinia mea numai daca deti propria fabrica poti face asa cum trebuie un pickup, poti avea controlul ca oricat ai proiecta, in final se judeca practic...cu urechea si trebuie sa tot faci prototipuri si sa le asculti pana nimeresti o solutie klumea. Ca sa nu mai spun ca cel modern e facut si din cu totul alte materiale. Mai bune, zic ei, dar chestia cu materiale bune si proaste e super relativa.
Insa economic il vor vinde ca cica fabrica doar 500 de bucati, deci oricat ar fi de gherla, il vor vinde ca pe un obiect de fitza.
Iar cu banii astia (in caz ca ii ai sa dai pe un pickup - evident nu e pentru omul care munceste cinstit pentru bani!) poti alege altceva in domeniu mai ok. Daca era idler-belt cum e originalul, poate ca era altceva.
Mie imi place doar ca au pus si mufe XLR, o treaba pe care ar trebui si altii sa o faca.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Am zis doar că designul îmi place. Nu știu cum sună. Poate bine, poate prost... nu știu. Nu contest.

Dețin un Pioneer pl7 din 1967 pe idler. E adevărat, are un anume sunet mai ritmic... dar are un ușor rumble, fără subsonic nu prea pot sta. Platanul are cam 2 kg. Are braț cam greu... masă mare, probabil ar merge un DL 103 pe el.

Idlerul e o tehnologie din păcate uitată...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

probabil nu ai vazut vreodata cum arata fizic pe masa suma mentionata. Deci iata ce primesti de suma aia:

https://www.youtube.com/watch?v=YRQzZCY8F84

In rest, cei care scriu review-uri pe net sunt platiti sa cante precum lautarii la nunta.

Pe aici mai scriu review aia care au cumparat (si americanii sunt mai putin prefacuti/mincinosi), dar inca nu a scris nimeni, probabil nu s-au bulucit sa cumpere:
https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... drive.html
Am zis doar că designul îmi place
pai chestiile astea pentru design (si povesti) se vand la publicul cumparator. La 500 bucati o sa se bata pe el.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Nu aș da banii pe el oricum. Un SL 1200GR poate , mă gândesc, dar pe acel Thorens, no way. Sunt multe chestii care arată bine dar sună prost. Și chestii urâte, pe care nu dai aparent 2 parale dar sună colosal.

A mai făcut denon o chestie cu AK-DL1 . Cablul lor utp de 500 $. Sunt câte unii care pun botul.

Mai e o vorbă...nu e frumos ce e frumos, e frumos ce îmi place mie.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by _BGD_ »

Salut Kross,
Care e treaba cu baraitu la Grado?

M-am uitat putin la dozele lor, si mare mi-a fost surpinderea, in comparatie cu AT, sa vad niste date tehnice declarate wow!

Prestige Gold1…merge pana in 55kHz si o separatie intre canale de 35dB.
Dar, ma rog, pe hartie e una, pe pick-up pusa doza, e alta.

Ce parere ai de Grado vs AT, asa in linii mari?

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Grado nu sunt ecranate (din rațiuni ale lor)și pe unele pickupuri pot să brumuie. Mie mi se par mai rafinate, mai delicate și fine la sunet...AT sunt bune și ele, cinstite la raportul dintre preț și performanță, dar au și limitări, mi se par cam nepotrivite la muzică clasică uneori. Însă au, durată de viață mai mare la ac și sunt mai tolerante.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Când spun mai tolerante , mă refer la durabilitatea acului și în cazul plăcilor proaste, în stare proastă, sau la manipularea imprudenta, reglaje proaste. Nu se rup/uzează așa ușor. De asta zic că sunt mai solide, dar nu neapărat mai bune la sunet. Au modele și modele. Cele de vârf sună mai bine, dar deja sunt prea scumpe. De exemplu AT91/3600 este o doză durabilă, are un raport preț/performanță bun, dar nu trebuie să aștepți mare performanță și audiofilie de la ea . Este pentru cei începători în ale vinilului. Ac ieftin, toleranta. Se fabrică de peste 40 ani. AT95 e mult mai răsărită. Bine, AT au și multe modele. Au și doze de costă peste 1000 Euro.
Grado, sunt în general doze drăguțe. Eu am un Prestige Black(MM), gama lor entry. Și am și una MC. Sunt foarte deschise, foarte vii la sunet și se cam "mulează" pe orice tablă. AT mi se par prea închise. Sunt ok la rock, pop, Grado sunt plăcute la clasică. Mă bate gândul să pun și pe SL 15 un Grado T4P. Dar nu știu dacă nu va brumui, Grado sunt cam celebre că brumuie pe unele table. Momentan, Grado le folosesc doar pe B202. E singura tablă pe care nu brumuie. Pe Sharp rp5200 rupea la brum. AT am un VM 520 și un AT 91 pentru testat discuri. La SL15 am AT311 .
Ca și concluzie. VM 520 e folosită când ascult pop, rock, sau disco, Grado când ascult clasică. Am și altele, dar astea îmi plac cel mai mult. Ar fi și Technics epc25, dar e medie (nu mediocră dar nu wow).

Evident, părerea mea despre Grado e subiectivă, alții ar putea să zică de ele că sunt proaste...dar mie îmi plac.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Kross wrote:
09 Nov 2022, 11:24
Grado nu sunt ecranate (din rațiuni ale lor)
ei spun ca ecranajul afecteaza calitatea sunetului. Dupa cum se observa caracteristicile tehnice la Grado sunt (chiar mult) peste medie. Ca raport pret/calitate e greu de apreciat dozele deoarece foarte mult conteaza cum se potriveste doza cu bratul/tabla si multe altele. E tare greu si de comparat, se intra in zona extrem de subiectiva. Dar in opinia mea raportul la Grado este foarte bun. La fel de bun este si la Audio-Technica. In zona asta de subiectivitate absoluta eu as spune ca diferenta e pe la caracterul sunetului. La capitolul asta, in mare si general au caractere destul de diferite. In opinia mea AT-urile merg mult pe detaliu, sunetul este mai spre tehnic, mai precis si spre "japonache" (intr-o vreme am avut diverse, mi-au placut.... dar niciodata pana la capat, si acum i-am cam lasat ca oricum, in zona ieftina am unele si sunt prea bune la banii lor.... cui ii trebuie?!..., iar in zona mai scumpa am mers pe altele). Insa la Grado gasesc o muzicalitate mai mare si apropos, pe muzica clasica eu as prefera Grado daca e sa vorbim la modul absolut general. Pentru ca oricare doza pusa pe ce nu se potriveste, suna prost sau cazul invers. Daca insa le punem pe ce trebuie si tragem de ele pana unde pot, Grado sunt mai muzicale si raportul pret/calitate mi se pare chiar mai bun decat la AT (daca discutam audiofil si nu trancotar cu ochii pe portofel). Dar AT la randul lor raman o oferta greu de batut in zona ieftina. De exemplu, daca as sfatui acum un trancotar (asa cum sunteti voi) care vrea "bun si ieftin" (si devreme acasa si o mie de dorinte cu doi lei la buzunar) i-as recomanda sa mearga pe AT. La Grado eu le apreciez pe alea impachetate in lemn (scumpe!).
....Insa din pacate cei care vand (ca unici distribuitori) Grado in Romania sunt niste personaje cu care nu e bine sa ai de-a face! (mie imi par bolnavi mintal si ii ocolesc pe partea ailalta a drumului......si nu sunt singurul, se formeaza un "fan-club", am relatari de la cunoscuti cu patanii halucinante cu cele doua personaje de la magazinul ala uitat de lume). Pacat ca un brand atat de bun a incaput pe mana unor personaje ca astea de aici! Grado ar merita un distribuitor (unic) mai bun aici in Romania, dar e treaba lor ca e afacerea lor.
Insa AT-urile sunt vandute de oameni draguti si de treaba. Parerea mea ciudata este ca nu trebuie sa ne agatam asa mult de doza deoarece "tabla" face sunetul mai mult decat il face doza. Trancotarul majoritar gandeste invers. Insa daca ai o "tabla" buna poti scoate din oricare doza ce nici nu viseaza trancotarul si in acelasi timp, daca ai o "taraba" de pickup degeaba ii pui o doza scumpa si buna ca tot "de taraba" suna.
Iar cu rezistenta la uzura e si asta o poveste relativa, Conteaza ce rulezi. Daca rulezi placi nespalate se duce acul cu o viteza ce nu-ti imaginezi. Vorbesc in cunostinta de cauza, pe vremuri am exterminat doua doze Denon bune si am invatat pe pielea mea, chiar conteaza sa bagam placi curate (fara praf)!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Până la urmă m-am hotărât. Trec la SL1200GR, negru. Am ascultat, testat, am dat cele două Technics SL15 și 5300. Primul pe OLX al doilea unui cunoscut. Deci parțial mi-am asigurat cașcavalul. Voi rămâne momentan cu 1500 C, B202 (are ceva ce îmi place la sunet, cu Grado MC dar și MM are un sunet...gingaș. Pe clasică (combinat cu Grado MC) este incredibil de muzical,să fie faptul că este pe curea ? Deși aparent e destul de anost, afară de stroboscop) Și viitorul 1200. Cadoul (în avans) de Crăciun și moș Nicolae. Vineri mă duc să îl ridic. Dacă reușesc să scot aceeași muzicalitate și din SL1200GR, îl dau și pe B202. Dar momentan îmi place prea mult. Grado, dar MM am acum pe SL1500 C, am reușit să îl fac să nu mai brumuie. Se aude un ușor hum, dar numai dacă dai extrem de tare în repaus, altfel nu. Curios, aceeași doză pe B202 , aceleași condiții, nu face la fel! O influența modul de acționare al platanului (DD vs BD) ?
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply