Cum se intretin vinilurile

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by momolo »

Poate ca masina ta fiind mai ieftina nu are destula putere. Eu am spalat cel mai des cate 6 bucati o data si nu am constatat probleme.

Pistolul luat este exact asta (eu il folosesc si pentru CD-uri audio): https://www.avstore.ro/accesorii-pick-u ... -zerostat/
De ce strica dozele MC ?! Nu am mai auzit. Despre ce e vorba ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Carcosa »

Acea substanta TRiton x - e un brand de fapt e acelasi substanta activa deci acelasi lucru ca si la brand Iford - ifotol .
Agent de inmuiere .
Practic ce face : face ca apa sa fie mai "moale " sa patrunda mai bine si mai are 2 propietati interesante una declarata de ei , una constatata de mine :
- creeeaza efect antiastatic - f pozitiv pentru ce ne dorim .
-da un luciu aparte si discurile zici ca abia le-ai scos din presa -asta e constatare proprie.
Un alt aspect legat de curatire este acela legat de apa . Eu locuiesc la casa in preajma Bucurestiului si apa trece prin dedurizator insa , de curand am primit apa "pura " , nu din comert ci facuta cu aparate pt laborator deci 100% pura fara nici un alt component. E o diferenta imensa .Dedurizator elimina doar calcar din apa ( ala ar lasa dare ff neplacute ).
Ziceai ceva de rack Momolo , eu efectiv le las sa atarne in suport de invartire in circa 30 min pot sa le pun pe platan.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Carcosa »

momolo wrote:
14 Feb 2023, 15:29
Poate ca masina ta fiind mai ieftina nu are destula putere. Eu am spalat cel mai des cate 6 bucati o data si nu am constatat probleme.
Nu e problema ca nu are putere , problema e ca mizeria daca e mai multicica ramane cumva acolo intre discuri captiva .Incerca sa vezi diferenta nu costa nimic.
Pistolul luat este exact asta (eu il folosesc si pentru CD-uri audio): https://www.avstore.ro/accesorii-pick-u ... -zerostat/
De ce strica dozele MC ?! Nu am mai auzit. Despre ce e vorba ?
Din ce am inteles in timp functionarii pickupului si al dozei evident , nu vreau sa fabulez e doar ce am auzit de la altcineva care avea si am vrut sa ma joc cu el in timp ce disc mergea , e acel pistol ca aparat ala cand apesi pe buton absoarbe cumva si face o mica descarcare electrica care se poate cumva duce in doza care e ff sensibila la acest aspect.Nu bag mana in foc ca e asa repet .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by momolo »

Am chestia aia care seamana cu cele pe care pui farfuriile la uscat, face parte din dotarea masinii mele, am pus linkul mai sus.

M-am uitat pe Ali sa caut cea mai ieftina. Din ce am gasit asta e cea mai ieftina insa vanzatorul este dubios si feedback-ul.... se poate citi:
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 51513%21sh

Ar mai fi varianta luate separate, cuva si motorul:
https://vi.aliexpress.com/item/10050050 ... tAWivudDz5

https://vi.aliexpress.com/item/10050052 ... XN5NamyueN

Ala care vinde cuva are feedback negativ iar ala cu motorul poate fi o "fantoma". Am patit eu o data asa ceva, am cumparat si mi-a dat un tracking number DHL fals. Era de fapt un tracking pentru 8 obiecte care mergeau din Germania la Cluj (eu fiind in Buc). Evident ca era tzeapa. Am bagat reclamatie la Ali si a trebuit sa astept mult pana mi-am vazut banii inapoi. Tzeapa merge cam asa - unii clienti ajung sa se traguie cu tzeparul sa accepte doar o parte din suma inapoi. Asta imi propunea si mie tzeparul respectiv.
Cand luati de pe Ali sa va uitati musai la feedback-ul si vechimea firmei care vinde! E foarte important! Si ce depaseste 150 euro sau 150 USD intra la vamuiala. Ma tem ca in curand vor vamui chiar orice, chiar si chestii de doi lei.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by momolo »

Carcosa wrote:
14 Feb 2023, 15:43
Din ce am inteles in timp functionarii pickupului si al dozei evident , nu vreau sa fabulez e doar ce am auzit de la altcineva care avea si am vrut sa ma joc cu el in timp ce disc mergea , e acel pistol ca aparat ala cand apesi pe buton absoarbe cumva si face o mica descarcare electrica care se poate cumva duce in doza care e ff sensibila la acest aspect.Nu bag mana in foc ca e asa repet .
pare o aberatie din folclorul popular. O sa mai caut; eu inca nu am gasit nicaieri pe net nici o referire ca ar putea strica doza (MC). Erau doar niste discutii cum ca nu ar trebui pusa placa LP pe platan pentru "impuscarea" cu pistolul ci tinuta separat in mana. Un tip care facea review spunea ce e barbologie, ca merge pusa pe platan si arata ca a descarcat placa pe platan fara probleme.
...Iar eu il folosesc pt.... CD-uri audio. La placi nu prea am probleme cu pac-pac, adica frectionez degeaba ca oricum nu am asemenea problemutze.

PS - am si eu vreo 3 mat-uri de pluta (inclusiv unul e mai special, e din amestec de pluta cu cauciuc) si nu am avut probleme electrostatice chiar deloc cu ele! Utilitatea lor e la schimbarea sunetului. Pluta face sunetul mai moale, mai pufos, sa zicem, mai analogic, mai poetic. Depinde mult de pickup. As pune pluta la "tablele" care zbiara, care au sunet de tabla.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Carcosa »

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 0NPmiLlVC8
Asemantoare dar nu identica cu a mea ! Nu o mai gasesc pe a mea , plus ca a mea a venit in 2 saptamani din Polonia cu Dhl deci era pe stoc in Europa.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Carcosa »

momolo wrote:
14 Feb 2023, 15:55
PS - am si eu vreo 3 mat-uri de pluta (inclusiv unul e mai special, e din amestec de pluta cu cauciuc) si nu am avut probleme electrostatice chiar deloc cu ele! Utilitatea lor e la schimbarea sunetului. Pluta face sunetul mai moale, mai pufos, sa zicem, mai analogic, mai poetic. Depinde mult de pickup. As pune pluta la "tablele" care zbiara, care au sunet de tabla.
Nu aberez , sunt om serios - te invit oricand la mine si te convingi cu ochii tai ca efectiv asa se intampla , de ce ? nu stiu!
Dar ai dreptate pare ca face mai muzicala troaca mea - Lenco L 78 cu doza Denon Dl 100 MC .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by momolo »

Ai inteles anapoda. Nu te-am contrazis, am scris doar ca la mine nu se intampla. Fiecare povesteste din propria experienta.
Din cate banui eu, adica o banuiala facuta in timp, paraiala de la incarcare electrostatica depinde de "tabla", evident depinde de mat dar probabil depinde si de mediu, casa. Am un prieten care sufera de problema asta, adica are mult de furca cu problema. El avand peste 4 pickup-uri de tot felul. Deci probabil depinde cel mai mult de mediu/casa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Carcosa »

Good point ! Multumesc , se pare ca esti cu adevarat experimentat ! Jos palaria !
Eu "rulez" pe doua pick-upuri , alternativ functie de pofta inimii(am si eu tot 4 , dar unul tb sa reconditionez - lenco b 55 un vintage mai rarut.) . Am testat pe celaltat pick up din set up sony psx -40 , si fenomenul nu e asa pronuntat !Tot se electrizeaza dar mult mai putin, in nici un caz nu mai rific disc cu tot cu slipmat .
Legat de slipmaturi -eu as fi atent la gosimea celui original iar replacemetul sa fie apropiat ca grosime cu cel original .
De ce ?
Daca difera mult grosimea modifica VTA .
Apropos, ce perie cu fibra de carbon utilizezi ?Mi-ar placea una mai densa .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by momolo »

Carcosa wrote:
14 Feb 2023, 19:14
Legat de slipmaturi -eu as fi atent la gosimea celui original iar replacemetul sa fie apropiat ca grosime cu cel original .
De ce ?
Daca difera mult grosimea modifica VTA .
asta in cazul ca VTA nu se poate regla. La trancotele cu VTA fix, ideal ar trebui lasate asa cum sunt ....sau duse la pubela de reciclare. Mi se pare trancotarie curata sa nu poti regla VTA. Fiecare doza cere alta inclinare a acului. Trancotele fixe au fost proiectate la vremea lor pentru dozele cu care se vindeau la consumator.
Iar la cele cu headshell tip SME conteaza modelul de headshell ca pe dimensiunile de inaltime nu sunt toate la fel. Ele sunt la fel numai in plan, ca standard. Adica din nou apare o problema cu VTA-ul daca pui alt headshell (mai diferit) decat ala cu care a fost vanduta trancota.
Carcosa wrote:
14 Feb 2023, 19:14
Apropos, ce perie cu fibra de carbon utilizezi ?Mi-ar placea una mai densa .
nu e nici o marca, e o perie ca toate cele "de carbon" (am unele dubii ca sunt chiar de carbon). Cred ca toate sunt facute de acelasi chinez, difera doar scrisul de pe ele care implica si pretul mai mic sau mai mare.
Peria e buna doar sa maturi puful si daca sunt scame, chestii care plutesc la suprafata. Ca in rest nu rezolva mare lucru cu praful adevarat care e intrat in santuri. Praful intrat in santuri e hotarat si pleaca numai la spalare. Cu diverse maturici si tampoane de matase si alte fitze reusim poate sa il indesam mai bine. Deci spalarea e unica solutie eficienta. Dar acum depinde si de pretentiile omului. Ca de la un nivel de calitate a sculelor audio in jos, nu prea mai conteaza aceste probleme.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Carcosa »

nu e nici o marca, e o perie ca toate cele "de carbon" (am unele dubii ca sunt chiar de carbon). Cred ca toate sunt facute de acelasi chinez, difera doar scrisul de pe ele care implica si pretul mai mic sau mai mare.
Peria e buna doar sa maturi puful si daca sunt scame, chestii care plutesc la suprafata. Ca in rest nu rezolva mare lucru cu praful adevarat care e intrat in santuri. Praful intrat in santuri e hotarat si pleaca numai la spalare. Cu diverse maturici si tampoane de matase si alte fitze reusim poate sa il indesam mai bine. Deci spalarea e unica solutie eficienta. Dar acum depinde si de pretentiile omului. Ca de la un nivel de calitate a sculelor audio in jos, nu prea mai conteaza aceste probleme.
Perfect de acord , fara spalare nu faci nimic decat plimbi praful si mizeria si o indesi mai bine !
Sunt situatii cand le ai curate si doar praf ce se depune inainte de auditie (pt ca ca daca o sa ne uitam in lumina mereu pluteste praf in aer oricat am fi de zelosi la capitol curatenie).Eu sunt mai maniac si imi place sa fie tzipla pe platan.
Mie destul de greu sa le spal de fiecare data si sa le iau direct spalate si sa le pun pe platan.
De aici si curiozitatea mea legata de perii , insa ai dreptate cred ca toate sunt facute de aceleasi chinez si doar branduite !
Cea de par de capra confirm si eu , pt ca am vazut in actiune la cineva si e extrem de buna la "noroie".
Ai pomenit ceva Momolo la un moment dat de un slip mat ruber-cork . Cel de la Project?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by momolo »

operezi gresit functiea Quote si iese o varza. Am corectat eu mai sus. Intai selectezi textul pe care il doresti citat si apoi apesi ghilimelele din dreapta sus la fereastra cu textul din care ai selectat.
Carcosa wrote:
15 Feb 2023, 10:18
Ai pomenit ceva Momolo la un moment dat de un slip mat ruber-cork . Cel de la Project?
este Tonar luat de aici: https://www.avmall.ro/detalii/mat-pick- ... ubber.html
Mi se pare ca suna foarte interesant, mai interesant decat ala din pluta simpla.
Mi-am luat si pe ala din piele naturala, deasemenea foarte interesant: https://www.avmall.ro/detalii/mat-piele ... negru.html
Conteaza pe ce tabla il pui. De exemplu la unul din ale mele cu platan din acril mereu ajung la concluzia ca pe acril nu trebuie sa pun nimic, doar placa direct. Acrilul suna totusi foarte bine.
Insa pe trancotele cu platan din metal (de exemplu dural) aceste mat-uri sunt chiar foarte interesante si in majoritatea cazurilor mi se pare ca suna mai bine decat mat-ul lor original din cauciuc. Apropos, doua mat-uri din cauciuc nu suna la fel, depinde din ce cauciuc sunt facute, depinde de marime, grosime, profile, densitate, etc. Unele trancote vechi aveau mat de cauciuc foarte bun, dar majoritatea foarte prost.
Pentru Lenco al tau iti recomand sa le incerci pe cele doua, pluta-cauciuc si piele naturala. Ultima suna ceva mai strans, mai direct, mai cu viteza. Pluta amestecata cu cauciuc suna rotund si muzical. Pluta simpla suna mai pufos. In general cu astea compensezi neajunsurile din sunet (daca ai urechea educata sa le observi, intelegi, etc. Nimic nu este 100% bun sau prost, depinde unde folosesti). Evident, doar parerile mele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Carcosa »

Wow ! Super post ! Multumesc .
Imi place sa experimentez , doar asa gasesc chestii noi .
Nefiind averi evident ca am sa achizitionez si eu.
Multumesc inca odata!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by momolo »

Si eu iti multumesc tie inca o data! (pentru ideea cu zeama foto pe care o s-o cumpar zilele astea, pentru reteta ta de splarare dar si pentru ideea de a nu mai pune 6 placi, ci doar 3 placi cracanate intre ele cu cate doua distantiere - mie se parea mie ca distanta intre cele 6 placi e tare mica, nu incape destula apa pe acolo) Rar aflu si eu ceva de pe forumul asta.

Cat priveste mat-urile. Eu nu m-as decide intre pluta-cauciuc si piele naturala, imi plac ambele, fiecare e in felul sau. Sunt aproape sigur ca va suna mai bine decat originalul de cauciuc. Cu oricare dintre ele.

Si iti mai dau un pont:
Clampa pe care mi-am luat-o (am multe alte clampe). Mie mi se pare tare faina (am zis ca acrilul suna bine) si are si pretul redus:
https://www.avmall.ro/detalii/clamp-rec ... acryl.html

PS - ca perere personala, clampele care au prindere pe ax (deci cu strangere) maresc rezolutia ca atribut pozitiv insa maresc si "zbieraciunea" ca atribut negativ (daca e cazul in sistem - la cele fara rezolutie e ca frectia la piciorul de lemn). Niciodata nu castigi totul, mereu e o balanta de bune cu rele. Iar asta de acril mi se pare reusita. Sistemul de strangere e chiar destul de practic. Apropos de asta, mai am o clampa cu strangere pe ax, una super scumpa, Japan, Orsonic. Aia se strange prin apasare si eliberare de buton aflat in capul clampei, un super sistem dar scump,
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Cum se intretin vinilurile

Post by Carcosa »

Legat de clamp , am 2 chestii de stabilizare disc si intradevar cea cu strandere pe ax central e sfanta !Eu am un puc din acesta negru simplu f eficient nu mai imi amintesc brand .
Ajuta un pic si cand ai discuri putin deformate . Am cateva cu defect de presa asa au iesit ele din presa (capete de serie cine stie !) si daca in mod normal acul "tzopie " in toata voia cu puc acesta poti cat de cat sa asculti fara emotii ca ai strica disc sau ac.
Am si un puc din acelea cu nivela cu bula dar e fix pix , doar de design si nici macar bula nu stiu daca functioneaza corespunzator.
Am sesizat si eu ca la cel cu cork intadevar sunetul e mai "dulce " mai melodios mai "pufos" cum te-ai explimat tu Momolo.Am zis ca e placebo dar vad ca nu sunt singurul.

Ce as mai avertiza eu userii mai novice de pick-up este de faptul ca unele doze vin la pachet cu niste accesorii printre care niste perii ff agresive cu care nici macar pantofii nu as indrazni sa i-ai lustruiesc .Perii de ac ma refer. Cea mai soft am primit cu doza Denon . Aceea e f ok .

Ca si recomandare oricat de curate sunt discurile la 3-4 placi verificati vizul si curatati acul preferabil cu substanta gen Audiotehnica sau alcool izopropilic.

Inainte sa imi achizitionez masina de spalat cu ultrasunete am citit sau urmarit tot soiul de materiale despre spalarea cu ultrasunete (imi place sa ma documentez inainte sa fac ceva ) .Am citit printre altele si niste aberatii ca distrug discurile , etc . Mare e gradina ta Doamne !

Post Reply