CHESTII GRELE ( ASCENDO )

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

CHESTII GRELE ( ASCENDO )

Post by momolo »

Incep cu TENOR AUDIO din Canada franceza:

http://www.tenoraudio.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.6moons.com/audioreviews/tenor/m350.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.chambersaudio.com/ta-300hpm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.soundstage.com/revequip/tenor_75wi.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.stereotimes.com/he2004nacksh" onclick="window.open(this.href);return false; ... nack.shtml

http://www.soundstage2.com/avtour2007/showstop01.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.pbase.com/mberard/image/1481468" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE

Post by cosmin »

Am putea sa punem mana de la mana, sa luam o piesa de-asta si sa il tinem cate o luna fiecare, prin rotatie :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE

Post by momolo »

Nu ar merge treaba! E nevoie de mai mult de o luna sa le acomodezi si sa le cablezi intr-un sistem audio serios.

Plus ca cei cu player OPPO (osconizat sau neosconizat) ar fi un pic dezavantajati! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE

Post by momolo »

Nu am gasit nici un topic mai potrivit ca asta.

Vreau sa va spun de unele din cele mai bune incinte acustice ascultate de mine vreodata! - este vorba de ASCENDO si capul de serie, System M-S facute de nemti care in opinia mea fabrica cele mai bune incinte acustice din lume, adica MBL, German Physics si ASCENDO.

http://www.ascendo.de/asc/html/index100.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Acum e seara si tarziu, sunt frant dupa o lunga zi de munca si mi-am pus niste muzica pe "tigaile" mele in timp ce scriu asta. ... :roll: Insa nu-mi pot iesi din cap!....

Respectivele "boxuloaie" germane (dar nu germanice) si-au facut veacul aproximativ doua luni intr-unul dintre show-room-urile din Bucuresti. In timpul asta am trecut destul de des pe acolo. Nu era prima oara cand le vedeam si ascultam si nu pot spune ca m-au cucerit din prima. Imi placeau dar nu faceam o pasiune furibunda. Cusurul lor cel mai mare era ca sunt teribil de greu de amplificat si amplasat in spatiu.

In general au mers pe un sistem complet Accuphase, capete de serie digitale 800+801 si capul de serie Accuphase de la preuri (apropos' inca mai este asteptat d-l Greieras sa demonstreze cum preul sau de 500 euro va suna mai bine ca asta! :lol: ), precum si power-ul Accuphase 7100, probabil unul din cele mai bune amplificatoare de la acest brand si poate dintotdeauna...

Initial, pentru o lunga bucata de timp a fost folosit un conditionator Accuphase, modelul mic. Apoi doua mici.

Au fost cateva momente cand aceste mari "nemtoaice" au prestat superb insa parca tot timpul lipsea ceva. Problema a fost de la conditionatoare. Desi chiar firma Accuphase spune clar ca nu se utilizeaza conditionatorul mic cu powerul 7100, totusi au fost utilizate astfel. Nu se putea da foarte tare, existand monitorizarea de consum precum si protectiile insa dupa cum s-a dovedit ulterior, ceva se pierdea, indiferent de putere.

Chiar si in aceste conditii Ascendo M-S au prestat bine si au impresionat. Totusi nu le-as fi declarat "supremele" sau "reginele" boxelor si nu as fi facut o pasiune avand in vedere pretul duruitor!

Insa acum aproximativ vreo saptamana a sosit din Japan si conditionatorul Accuphase modelul mare, cel care trebuia defapt sa hraneasca cu adevarat powerul 7100 dar si tot sistemul, ditamai namila care nu se ofilea din nimic.

Am trecut pe acolo vinerea trecuta si va spun sincer ca prima oara am ramas uimit! Nu pot spune ca era doar o simpla diferenta ci faptul ca era altceva! Nu puteam sa mai vreau nimic si nici nu gaseam nimic de criticat...pur si simplu suna....perfect! Tot ce-i spuneam dealerului era rugamintea sa nu mai schimbe NIMIC!...Adica eu care le gasesc mereu cusur la toate si pentru care nu exista zi fara sa carcotesc ceva sau sa caut nod in papura! :D

Aici e partea grea! Cum naiba sa descriu ?! :roll: Mi-e cam greu, nu prea gasesc cuvintele, insa sunetul ala nu-mi iese din cap nici acum!....

Asa ca vineri am stat si ascultat acolo timp de vreo 4 ore de la opera la jazz si chiar electronica.

..Mereu am spus, sunetul e tare parsiv, sunetul e o curva perversa! Nu pot spune cu mana pe inima ca atunci am realizat pe deplin calitatea incredibila a sunetului produs de Ascendo M-S insa in mod cert am realizat-o cand m-am intors acasa!...

De obicei eu nu sunt afectat de faptul ca ascult sisteme audio scumpe si mai bune decat altele (exemplu, ceea ce am acasa). Iar aici tin sa precizez ca nici nu am un sistem prost, oricum peste medie. Defapt ceea ce vreau sa spun e ca ma pot intoarce acasa si asculta fericit putinul...multul pe care-l am, realmente multumit!

...Insa vine aceasta zi de vineri si o data ce m-am intors la sistemul meu dupa Ascendo + Accuphase si mi-am pus aceeasi muzica mi-a venit sa-mi arunc toate sculele la gunoi! Imi venea sa pun toporul pe ele! Trompete, tigai, trancote! Daca spun ca nu era aceeasi muzica sunt indulgent!.... Era defapt o caricatura a muzicii ascultate in show-room pe marile Ascendo pilotate de "crema" firmei Accuphase! ...Stiti despre cine e vorba! Sunt japonezii aia "care nu sunt in stare sa inteleaga muzica ca nu au cu ce urechi, niste degenerati tampiti facatori de trancote pline degeaba cu piese" (dupa cum spun "expertii" mioritici), impreuna cu nemtii aia "carora le place sunetul teutonic de fanfara in timp ce tin halba de bere in mana si se leagana!" (idem).... Mama lor de nemti cu urechi de tabla si japonezi fara urechi! :D

Aici a mai intervenit ceva. Gasisem un disc foarte bun dar si "pervers" in acelasi timp, Cecilia Bartoldi-Opera proibita de la DECCA. Asta nu e un disc in toate mintile lui. Mai precis, daca nu-l ascultam pe acele Ascendo M-S habar nu aveam ce se afla pe el ?!....Dar facusem imprudenta asta si o data intors acasa nu mai putea sa-l ascult! Nu era MUZICA aia (mareata, geniala, culmea barocului), era altceva, mic, meschin, un oarecare disc de opera....

Norocul meu (ca sa nu ma credeti nebun sau cu interese oculte) ..... am martori! Nu am fost singurul martor la minune! Iar o contributie totusi perversa o are si acel disc care o data pus pe boxe mai slabe....ai noroc doar daca nu l-ai auzit inainte pe Ascendo...

A doua zi sambata m-am dus tot acolo la show-room insotit de doi prieteni forumisti. Am avut o nedumerire, nu sunau rau dar nu mai era ceea ce auzisem in ziua precedenta. Ma tot gandeam, ceva se intamplase poate la cabluri ?!... Sau ma gandeam, poate nu sunt eu in toane bune si mi se pare sau ca mi s-a parut in ziua precedenta ?! :roll: ...

Urmeaza a treia zi, duminica....cand ma duc iarasi acolo!...Defapt aveam o problema, nu mai puteam asculta acasa nimic, tot mi se parea ca ascult niste tigai gaurite!...Voiam sa inteleg ce naiba mi s-a intamplat ?! Asta pentru ca nu mai patisem chestii deastea desi am ascultat destul de multe minuni dealungul timpului. Dar niciodata nu-mi venise boala pe sculele mele de acasa in halul asta!...Mai trebuie sa precizez ca vineri seara incercasem recablari si alte chestii insa mi-am dat seama ca diferentele erau atat de mari ca eram precum un sofer de Dacie care vrea s-o faca Mercedes din schimbatul bujiilor.

Asa ca merg duminica si am iarasi o surpriza! Minunile ticaloase sunau ca vineri, adica de-ti venea sa dai cu basca in caini!
:D Mi-am pus tacticos Cecilia Bartoldi si nu ma mai opream....

Am incercat cu acea ocazie impreuna cu dealerul sa schimbam cate ceva in cablare ca ne zgandarea intrebarea "Daca?..". S-a dovedit inutil, orice faceam nu era mai bine, pur si simplu numai asa suna perfect.

Dar tentativa de zgandarire a cablurilor a avut rolul ei - am realizat ca in acel moment din spatiu si timp se produsese ceva, cred ca o pot numi Nirvana, cea de care vorbim cateodata noi, in general in zeflemea sau cand facem glume!

Nu pot explica fenomenul acelui incredibil echilibru! Singura expresie pe care o gasesc este ARMONIA fantastica care se produsese intre toate elementele! Nu se poate descrie calitatea si trairea acelui sunet dar trebuie sa va spun ca sambata seara, deci cu putin timp inainte fusesem la Ateneu si ascultasem muzica simfonica de calitate (dirijor si pianista francezi) atunci nu mai gaseam diferenta uzuala intre sunetul acelui sistem si ce auzisem cu putin timp inainte live si fara amplificare!

As putea spune multe despre acel sunet. Dar e tarziu si poate ca acum nu am inspiratie ci doar un pic de timp sa povestesc ceva despre aceasta traire.

Tehnic vorbind, pe langa faptul ca daca nu avem un sistem de comparatie, de referinta, nu putem sa ne dam seama si nici sa constientizam realitatea sunetului auzit, deci pe langa acest fapt, ceea ce mi-am dat seama in timp este ca sunetul natural e foarte complicat si concentrat mai ales in spectrul frecventelor joase, as putea spune, mai mult in basul de sus si media de jos, loc in care se petrec fabulos de multe nuante, adica mai toata muzica! Ori aici gresesc majoritatea incintelor acustice, aici exista consum mare de energie, aici trebuie SPL real mare si asa cum am spus, calitate maxima in detaliu si lipsa distorsiunilor.

Ascendo M-S desi au trei cai in principal canta pe o singura cale, difuzorul ala de 25cm de medie din hartie care le cam face pe toate doar completat in spectrul foarte inalt de tweeterul ribbon si foarte jos de subwooferul ala ciudat cu doua camere si difuzor ascuns, tot cu membrana celulozica. Dar de baza difuzorul de medie duce greul in spinare asa ca in banda de voce umana, viori, violoncele si in mare cam tot ce se petrece mai important in muzica nu exista nici un racord cu alt difuzor, nici un filtru pasiv.

Una peste alta, duminica Ascendo M-S s-au oprit si vandut asa ca acum daca scriu nu cred ca-i logic sa fac reclama cuiva, marfa nu mai exista. Mai ales ca e vorba de boxe de vreo 45..50.000 euro perechea si scule Accuphase enorm de scumpe! Cati dintre noi putem visa la asa ceva ?! Si cati din cei care au sumele necesare citesc pe internet ?!....Sau la cati le pasa de ceea ce scriem aici ?!

:roll: .....Oricum, mie nu-mi ies astea din cap!....Cert este ca acum privesc si mai crunt problema sunetului tip nirvana. Acum parca la multe incinte acustice dealtfel bune si scumpe, pentru mine si in fatza mea parca le-a cazut voalul care le acoperea fatza si pentru prima oara observ ca au mai multi negi si alunitze precum si o groaza de riduri! E ca si cand nu mai ascult petrecerea prin perete, acum am intrat direct si constat ca inainte, cand cunosteam mai putine, imi parea mai mare si mai interesanta...

E fabulos ce au putut face acesti nemti de la Ascendo ! De un lucru sunt sigur, oamenii astia stiu ce-i aia SUNET si MUZICA.....sau poate stiu pur si simplu MESERIE ?! (precum fabricantii germani de masini intre ceilalti fabricanti de masini).....Nu stiu cum ajung la asta? Prin masuratori si calcule astronomice, cu laserul de masurat, prin teste si dat cu parerea urechistica?! Habar nu am dar cert este un lucru, fabrica boxe bune !

Este totusi adevarat ca respectivele magaoaie sunt extrem, extrem de greu de setat si potrivit cu cablurile, acustica, amplificarea, etc,etc! Dealerul local "sapa" la ele de ani de zile dar si pentru el a fost o mare surpriza si soc ceea ce i-a iesit duminica. Un moment din acela special, in fond, cine poate explica de ce are inspiratie intr-o zi ?!

Explicatia zilei de sambata cand nu a mai fost "vraja" aia, a fost curentul. Cazuta tensiunea si frecventa. O sa ma intrebati de ce conteaza daca totusi intreg sistemul era pus pe conditionatoare care refac complet tensiunea?! Eu am sa va raspund parafrazandu-l pe Lenin, ascultati, ascultati si iarasi ascultati! :D Una e teoria si alta e practica.

Nu stiu cand voi mai avea ocazia sa ascult Ascendo System M-S ? Insa stiu ca.....se poate! Si mai stiu ca exista...Nirvana Audiofililor !....Dar evident, nu se afla numai intr-un singur loc desi in mod cert e rara.

Poate ca a sti lucrul asta e mai important si decat a avea banii necesari sa-l cumperi. Unii au bani, pot cumpara orice dar nu si...Nirvana! :wink: Asta nu are pret (in bani) si se face cu talent si suflet! Oare cine poate reusi fara sa creada ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CHESTII GRELE

Post by LEKTOR »

Presupun ca la dealerul respectiv ai ascultat sistemul descris la un volum mult mai mare decit cu ce esti obisnuit acasa si intr-o camera mai mare si mai acustica ! Probabil ca si aceste lucruri conteaza mult - unele sisteme suna mult mai bine la un volum mai mare.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CHESTII GRELE

Post by LEKTOR »

...si daca tot sintem la chestii grele ...

http://www.higherfi.com/audio_speakers/sa

http://www.transmissionaudio.com/ - sistem audio $ 2 mil.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE

Post by cosmin »

LEKTOR wrote:Presupun ca la dealerul respectiv ai ascultat sistemul descris la un volum mult mai mare decit cu ce esti obisnuit acasa si intr-o camera mai mare si mai acustica ! Probabil ca si aceste lucruri conteaza mult - unele sisteme suna mult mai bine la un volum mai mare.
Camera este destul de maricica, e adevarat, insa nu are nici un fel de tratament acustic. Si destul de tare la volum a fost, da !
Confirm cu propriile urechi cele spuse de Momolo. Insa eu nu m-am suparat pe sculele mele cand am ajuns acasa :twisted: :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: CHESTII GRELE

Post by nicumur »

momolo - in primul rand doresc sa te felicit :!:
Te felicit pentru ca esti un om de cuvant, un om care nu se "manjeste" pe la nici un dealer.
Stiu foarte bine cat de entuziasmat ai fost de aceasta combinatie absolut geniala (ca si mine, dealtfel) si stiu cat de mult te-ai abtinut sa vorbesti pana acum despre ea, pentru ca nu se vanduse inca din showroom :!:

Multi il critica pe momolo ca ar fi vandut lui Iura :mrgreen: dar, prin aceasta pozitie a lui, de a-si ascunde atat de mult timp entuziasmul (demult nu l-am mai vazut pe momolo atat de entuziasmat de un sistem audio) a demonstrat ca este "cu doua clase" peste "restul" care inchina ode sculelor aflate inca "pe stoc" :twisted:

momolo, ai tot respectul meu, iar eu vin sa confirm ca respectiva combinatie se aude absolut fabulos :!:

Desi, ma intreb cum ar suna M8000 pe boxele alea :shock: :mrgreen:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: CHESTII GRELE

Post by kaav »

Problema cu o situatie (in acest caz o auditie) care are puterea sa te tranfigureze ca si traire, te desprinde ''la propriu'' de persoana ta,schimbandu-te,introducandu-te in alt mediu, cu alte reguli - mai puternice.Cand iesi din cercul de fier al personalitatii proprii in situatii speciale,reevaluezi cam totul apoi.Si doare evident.E ca si cum ar incerca cineva acum sa mai poarte pijamalele care le purta acum 10 ani,confortul tinzand catre zero :D
Last edited by kaav on 08 Apr 2009, 10:32, edited 1 time in total.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: CHESTII GRELE

Post by kaav »

Daca este dispus domnul Momolo sa descrie in cateva cuvinte,ce muzica electronica a insuflat viata in acel sistem teribil, as aprecia gestul.Nu are nici o finalitate practica curiozitatea mea, dar mi-a dat o stare de ''interes deosebit'' descrierea evenimentului.Cred ca un super sistem de calibrul ala, m-ar face pentru mult timp sa nu mai doresc deloc scule accesibile sau chiar relativ scumpe,m-ar lecui si mi-ar da liniste la capitolul''ce mi s-ar potrivi'' in suma x de bani,m-ar ''imuniza'' :D

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: CHESTII GRELE

Post by AWDRobert »

Am patru amintiri de la auditia acelui sistem timp de vre-o ora
- Ray Charles - sa "intrupat" intr-un colos imaginar iar eu ca o furnica parca il ascultam din fata lui de la 3-4 m
- sa facut "pielea de gaina"
- mi-au dat lacrimile
- mi-m zis f*ck! - si am plecat

Am trecut pe acolo pentru ca vroiam sa negociez alte boxe - am lasat-o pe alta data :( - nu ma puteam gandi la ele

PS - aici am inteles ce vor sa zica B&W - "Listen and you will see"
Robert
"doar trancotar"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: CHESTII GRELE

Post by kaav »

In sentimentul asta cred,cand ceva te ''corupe'' sa dai ceva din tine cu fortza si apoi sa ai un sentiment de gratitudine si in loc sa te simti descoperit te simti matur.Dar asa ceva nu iti smulge oricine si orice,ca nu suntem sentimentalisti sper eu,trebuie sa fie ca gerul siberian care curatza pana la os :wink:

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: CHESTII GRELE

Post by puf »

Incintele alea Ascendo le-am ascultat pe un sistem BAT acum cativa ani la HI-FI Arena.

Stiu ca pare pripit si speculativ dar dupa 3 piese dupa un disc personal am avut impresia ca este cel mai bun sunet ascultat de mine vreodata.
Cred ca am mai scris asta undeva , candva, demult pe alt forum.
Cu toate ca nu erau deloc conditii de auditie, am filtrat involuntar perturbatiile si am sesizat ceva extraordinar in sunet, treaba ce nu s-a repetat la alte sisteme indiferent de cat de bune, spectaculoase sau placute ar fi fost.
Totusi nu am avut reactii de respingere a sistemului de acasa.Cu toate ca sunt oarecum perfectionist, cautand performanta maxima, niciodata nu m-a atras perfectiunea absoluta, intoteauna am preferat ceva care sa se plieze pe necesitatile si gusturile personale si care sa imi folosesca nu sa imi creeze probleme.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE

Post by momolo »

nicumur, M8000 sau M6000 poate ar fi teoretic mai bune (costa si mult mai mult!) dar practic in combinatia aia cu P7100 se produsese ceva rar. Acest lucru nu iese din simpla insumare a unor aparate foarte bune, e mai mult de atat.

kaav am pus Blank&Jones- Monument precum si HUVA Netwoork sau Claude Challe si Pierre Ravane.
Sublim!

puf nu era un sunet perfect, era pur si simplu Nirvana, imperfecta in perfectiunea ei! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE

Post by momolo »

LEKTOR
Presupun ca la dealerul respectiv ai ascultat sistemul descris la un volum mult mai mare decit cu ce esti obisnuit acasa si intr-o camera mai mare si mai acustica ! Probabil ca si aceste lucruri conteaza mult - unele sisteme suna mult mai bine la un volum mai mare.
suna fabulos si la volum mic dar si la volum mare. Stai linistit ca nu ma pacalesc eu dintr-un volum dat tare! Armonia aia era prezenta continuu, la orice nivel al volumului si in orice parte a incaperii. O caracteristica era lipsa totala de distorsiuni, adica oricat plusam de tare nu deranja ca in cazul altor cablari pe acelasi sistem.
Iar boxele fusesera pozitionate la centimetru, chestie care a durat vreo 3 saptamani, pana la perfectiune.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply