Boxe USHER

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Boxe USHER

Post by LEKTOR »

Ce parere aveti de aceste made in Taiwan speakers ?

top of the line BE20 - http://www.usheraudiousa.com/products/l ... ries/be-20
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Boxe USHER

Post by cosmin »

Seamana cu acestea puse in HT ca frontale:
viewtopic.php?f=6&t=284
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Boxe USHER

Post by Constantin C. »

LEKTOR wrote:Ce parere aveti de aceste made in Taiwan speakers ?

top of the line BE20 - http://www.usheraudiousa.com/products/l ... ries/be-20
Stiu ca produsele Usher erau importate in Romania de catre KON Electronic.
Din nefericire , lipsa de profesionalism a celor de la firma sus amintita a facut ca repetatele mele tentative de a asculta incinte Usher sa se soldeze cu tot atatea esecuri.

Sunt interesat sa aud astfel de incinte. Te rog , LEKTOR , spune-mi daca ma poti ajuta in acest sens.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Boxe USHER

Post by nicumur »

Constantin C. - Nu prea vad cum ar putea LEKTOR sa te ajute cu altceva decat sfaturi, tinand cont ca el se afla la peste 10.000 Km departare de Romania :roll:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Boxe USHER

Post by Constantin C. »

Scuze , nu am stiut.
Rugamintea ramane valabila , oricum , pentru oricine ma poate ajuta.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Boxe USHER

Post by Micky »

Constantin C. wrote:...Sunt interesat sa aud astfel de incinte. Te rog , LEKTOR , spune-mi daca ma poti ajuta in acest sens.
Din pacate nu stiu cati te pot ajuta in acest sens pentru ca dupa stiinta mea n-am auzit ca cineva sa aiba in Romania BE20 si nici BE10. Eu le-am ascultat acum un an jumatate si chiar mi-au placut acele medii (calote de beriliu) care sunt miraculoase. Din aceasi serie Dancer eu am acasa modelul BE-718 care sunt boxe de raft si care personal imi plac. Se pastreaza ceva din timbrele incintelor mari cu diferentele de rigoare si cu o prezentare destul de diferita a mediilor.
Bafta!

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Boxe USHER

Post by Constantin C. »

Micky wrote:Din pacate nu stiu cati te pot ajuta in acest sens pentru ca dupa stiinta mea n-am auzit ca cineva sa aiba in Romania ...........
Bafta!
Nu am ascultat nici un model Usher.Nu am avut ocazia , pur si simplu.
Sunt ,asadar ,interesat de orice tip , dar , fireste , in primul rand de cele care ar putea fi cumparate din Romania.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe USHER

Post by momolo »

Despre USHER Be10 ascultate de mine la TAV2008 am povestit aici:
viewtopic.php?f=1&t=13&st=0&sk=t&sd=a&start=0

Unele din cele mai bune boxe de acolo....

Si nici macar nu erau Be20 !.....

In opinia mea si dupa ceea ce am auzit, avand in vedere ca de obicei ma cam prind repede, aceste Usher sunt incinte adevarate demne de luat in seama la modul cel mai serios!

Dar e destul de logic ca aceste modele de varf ale lor sa sune bine din moment ce pana si modelele ieftine suna bine!

Eu va spun sincer, la ce am auzit, daca as avea bani mi-as cumpara Usher Be10 (sau Be20!) si prin posta, fara proba!

Un echilibru sonor superb, cuceritoare! Sunet mare, natural, fluid....si abia azi dupa experienta cu Ascendo M-S imi dau seama ca si alea erau pe calea cea buna!

Plus ca sunt si frumoase! (pozele nu arata tot).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Boxe USHER

Post by audioexpert »

Boxele sunt putin cam vopsite , ceva coloratii acolo unde unde place urechii. In rest cel mai bun raport pret calitate ever. Iar finisajul este peste multe boxe din gama 50k.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe USHER

Post by momolo »

audioexpert afirmatiile tale arata ca le-ai ascultat indelung in mai multe combinatii de aparate incat sa-ti dai seama daca natura coloratiilor detectate la USHER Be20 (sau Be10...nu se intelege ce ai ascultat?) sunt intradevar de la boxe si nu de la aparate, camera sau cablari?!

Nu toata lumea poate fi intratat de experta ca sa traga o fraza din asta! :wink:

Cat priveste finisajul, exista boxe la juma' de pret cu aceeasi calitate de finisaj. Iti pot da exemple concrete.....dar oricum noi nu discutam aici la concret, doar aruncam fraze de apreciere. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Boxe USHER

Post by audioexpert »

Nu exista boxe mai bine finisate la banii astia. Nu gasesti nicaieri. Sunetul este discutabil in functie de gusturi.



momolo wrote:audioexpert afirmatiile tale arata ca le-ai ascultat indelung in mai multe combinatii de aparate incat sa-ti dai seama daca natura coloratiilor detectate la USHER Be20 (sau Be10...nu se intelege ce ai ascultat?) sunt intradevar de la boxe si nu de la aparate, camera sau cablari?!

Nu toata lumea poate fi intratat de experta ca sa traga o fraza din asta! :wink:

Cat priveste finisajul, exista boxe la juma' de pret cu aceeasi calitate de finisaj. Iti pot da exemple concrete.....dar oricum noi nu discutam aici la concret, doar aruncam fraze de apreciere. :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe USHER

Post by momolo »

Be10 costa aproximativ 12.000.....16.000 euro.

http://www.soundscapeav.com/Usher/BE-Series.htm

De exemplu Opera Grand Callas sunt finisate cel putin la fel de bine, daca nu chiar mai bine si costa 6000 euro (iti recomand sa le vezi live si nu in poze - eu le-am vazut pe ambele si aici iar o sa-mi spui ca e pe gusturi :D ).

Deasemenea, daca ne uitam si la Sonus Faber vedem finisaje cel putin egale daca nu chiar superioare in comparatie cu Usher Dancer Be10/20, la preturi inferioare.

Asta evident daca avem in vedere afirmatia ta ca la banii astia nu gasesti finisaj mai bun! Afirmatie care nu se refera la sunet.

Eu cred ca ai exagerat si se gasesc multe alternative chiar lejer.

Nu mi-ai spus cum ai detectat coloratiile in acele boxe ?! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply