CHESTII GRELE ( ASCENDO )

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: CHESTII GRELE

Post by kaav »

Ma bucur ca s-a facut ''dreptate'' unui gen muzical care evident ca il gasesc deosebit si care nu refuza instrumentele acustice, facandu-le mai frumoase in sunet :mrgreen:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: CHESTII GRELE

Post by SOLO »

momolo , m-ai facut al naibii de curios .

Greseala multor dealeri (cel putin pe meleagurile mele ) este aceea de a nu insista asupra tunning-ului . Adica il scot din cutie , ii pun cele mai scumpe cabluri din showroom si il lasa sa cante . De multe ori rezultatul final lasa de dorit .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: CHESTII GRELE

Post by AWDRobert »

AWDRobert wrote:Am patru amintiri de la auditia acelui sistem timp de vre-o ora
- Ray Charles - sa "intrupat" intr-un colos imaginar iar eu ca o furnica parca il ascultam din fata lui de la 3-4 m
......
Nu sunt singurul care am trait asta

Iata ce am citit astazi intr-un review despre Ascendo zf-3:
".... On "Dirty from the Rain," Gelb’s voice emanated from a disembodied head right there in between and slightly behind the plane of the speakers."

aici: http://www.soundstage.com/revequip/asce ... temzf3.htm
Robert
"doar trancotar"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE

Post by momolo »

SOLO
Adica il scot din cutie , ii pun cele mai scumpe cabluri din showroom si il lasa sa cante .
cea mai mare greseala este sa mergi pe formule "consacrate" cu cabluri scumpe bazat pe ideea ca scule scumpe + cabluri scumpe = sunet high-end.
Tunarea unui sistem de varf e o treaba foarte grea si cere mult timp si rabdare. Instrumentul unic pentru a face treaba asta este .... urechea! :D

Te asigur ca nu m-am entuziasmat de tampit! Din pacate in cele doar doua zile cat a sunat "nirvana" au fost putini oameni martori. Si ca sa vezi cat de delicata e problema, in ziua intermediara (sambata) nu a sunat la cota maxima din cauze aparent necunoscute, practic curentul era de vina. Evident, aici sunt probleme de nuante, diferente aparent infime (un om fara experienta nu si-ar da seama de diferente...desi si-ar da seama instant de..."nirvana" daca ar fi prezenta).

Daca ai ocazia sa asculti aceste boxe nu ezita! Merita sa bati drumuri lungi ca sa le auzi! Acestea "canta" oricum superb, indiferent de cablare si combinare desi ca cerinta de baza ar fi puterea nesimtita si imensa pe care o halesc ca pe o grisina! Accuphase le da ce vor insa sunt multe alte amplifuri bune si foarte puternice. Dar si foarte fine in acelasi timp, natura sunetului lor e foarte delicata.

Pozitionarea lor este critica. Datorita basului dintr-o singura gaura si a acelui ribbon reglabil e o arta sa le gasesti pozitia ideala. Cica nemtii vin acasa sa le amplaseze cu ajutorul unor aparate de masurat acustic. In cazul nostru mioritic, treaba s-a facut dupa ureche si cred ca intr-un final nici aparatele de masura nu le-ar fi gasit pozitie mai buna! Spun asta pentru ca le-am auzit multa vreme in pozitii nepotrivite si sunt diferente enorme!

AWDRobert, vocea umana si pianul sunt "specialitatea" acestor Ascendo! Insa oricat am povesti, nu are rost, doar cine aude intelege motivul entuziasmului nostru.

Sunetul e foarte inselator si parshiv! Fara un sistem de referinta putem cadea instant si absolut fanatizati de tot soiul de "tigai" sau "mortaciuni" cantatoare! Ideea e ca o data "spurcat" la bine e cam imposibil de trecut inapoi!....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: CHESTII GRELE

Post by SOLO »

Pffff .... priviti aici :

http://www.ascendo.de/ref/dubai.htm


si asta imi place :

November 2007
Präsentation der ASCENDO System M-S
bei der Vorstellung der neuen Platinum Card der Dubai First (Bank)

http://www.ascendo.de/news/news-archiv.htm
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: CHESTII GRELE

Post by felixx »

http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE

Post by momolo »

SOLO din ce vad la arabi, erau amplificate pe....Belles

http://www.powermodules.com/power_modul" onclick="window.open(this.href);return false; ... _menu.html

Un brand de care nu am auzit pana acum in viata mea!

Si se observa in ce spatiu imens le-au pus!

Ar fi trebuit sa spun ceva si despre C5,C7 si C8 pe care le-am auzit dealungul vremii. ....Pai nu am ce sa spun, doar ca suna superb in opinia mea si au o frantura din vraja celor mari (M-S). Mai ales C8 care mi-au placut enorm....dar de unde atatia bani pentru ele ?!....

felixx nu stiu ce mai stai pe ganduri ?! Eventual incerci un C5 ca din cate spui costa ieftin! :D

Le-am auzit si pe astea. Mici dar rele! Pe cat sunt de mici, pe atat iti trebuie un mega-amplif de o mega-calitate sa-si arate talentele!
Insa tare ma tem ca difurile lor nu sunt chiar exact alea de serie scoase la vanzare libera.
Ca sa nu mai spun ce cale lunga e de la difuzoare bune la boxe bune!

Daca totusi incerci, se pare ca poti avea in curand originalele spre comparatie. Ar fi interesant. Poate doar numai sa le auzi!

Boxe pretentioase. Pot dezamagi daca nu le gasesti ampliful, cablul si pozitia in camera. Dar si cand le gasesti....

Eu pot sa va mai spun un argument ca nu sunt prins de o iluzie falsa - pe arabii aia e greu sa-i pacalesti la ureche! Si tipii aia plini de bani pe acolo au vazut multe la viata lor, nu merge sa te duci la ei cu tzepe. Mi se pare onorant pentru cei trei nemti sa-si prezinte marfa acolo si astfel! Mai ales la acum stiu sa redea pianul aceste boxe...teutonice! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: CHESTII GRELE

Post by SOLO »

pe arabii aia e greu sa-i pacalesti la ureche! Si tipii aia plini de bani pe acolo au vazut multe la viata lor, nu merge sa te duci la ei cu tzepe. Mi se pare onorant pentru cei trei nemti sa-si prezinte marfa acolo si astfel! Mai ales ca acum stiu cum pot sa redea pianul aceste boxuloaie...teutonice! :lol:
Exact la asta m-am gandit si eu cand am vazut pozele .
Pe-aia nu-i duci cu vrajeala si trebuie sa ai mare curaj ( si sa te bazezi ) sa-ti prezinti sculele acolo , mai ales intr-o asa atmosfera.
Mai ales C8 care mi-au placut enorm....dar de unde atatia bani pentru ele ?!....
Le-am gasit pe-aici la second cu 3.300 , in plus mai arata si binisor.

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE

Post by momolo »

Le-am gasit pe-aici la second cu 3.300 , in plus mai arata si binisor.
sunt ditamai animalele! Cred ca transportul din Italia pana aici ar fi ceva parale!
Nemtii le recomanda pentru spatii pana in 100mc, numite mici si medii in viziunea lor. Si sa sti ca sunt ciufute din cauza gaurii unice pentru bas. Le trebuie pozitie artistica in camera.....dar se merita efortul pentru ca suna bine ale naibii!
La C8 le-am gasit o potriveala de zile mari, cu Luxman, integratul de 30W in clasa A. Parca sunt facute unul pentru altul!....si asta dupa ce pe superbul Griphon Diablo nu au mers prea fericit, chestie timbrala, tonala, pur si simplu nepotrivire, nu altceva.
Daca nu sunt potrivite au tendinta sa sune cam opac, cam naclait, cam cu patura trasa pe cap. O data potrivite apar acele inalte ca de la mama natura, adica alea care parca nu exista in timp ce nu lipseste nimic din sunet!
De bas nu mai vorbesc! Sistemul lor ciudat e fabulos!
Basul ma intriga cel mai mult! Nu stiu cum naiba l-au reusit asa avand in vedere ca e dat numai pe gaura aia?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE

Post by momolo »

De Sfantul Andrei a mai cantat un ...MIG ! :lol: (cum mai cade unul, cum mai apar cabluri noi care vrajesc sunetul :lol: )
Am reascultat in acelasi loc o noua pereche Ascendo M-S cu aspectul identic in comparaie cu cele vechi descrise in acest topic dar dupa cate sustine producatorul, modificate inside, probabil mai mult la filtre deoarece au sensibilitate SPL cu 1 dB mai mare.

Am recitit acum ceea ce am scris in 8 aprilie 2009 (prima pagina...am recitit azi, interesant, au trecut 3 ani!).... Nu pot spune decat un lucru, raman 100% la opinia de atunci ! Nirvana Audiofila ! Greu de obtinut, greu de explicat.

Superbe boxele! Si adaug - evident nu "canta" singure si nici orice gramada de scule scumpe poate sa scoata un sunet ... :roll: vrajit. Rolul cablurilor de MIG sovietic este determinant. Evident, si talentul cui stie sa le pieptene si poate face acest lucru minunat.

Niste foto:
https://picasaweb.google.com/1131459251 ... 41/ASCENDO#" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: CHESTII GRELE ( ASCENDO )

Post by porto »

pana la ... 45 000 dolarei ...te mananca sfintii...

am gasit aici un pret mai uman

http://app.audiogon.com/listings/full-r ... kers-33487" onclick="window.open(this.href);return false;

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CHESTII GRELE ( ASCENDO )

Post by Kostas »

Am trait, in mod separat cam aceasi experienta ca momolo in ce priveste sistemul configurat in jurul incintelor de la Ascedo. Sunet 1/1 fara compromisuri.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE ( ASCENDO )

Post by remoteviewer1 »

Dezgrop acest subiect pentru a mentiona ca zilele acestea am avut ocazia sa ascult (pret de cateva ore) si eu boxele de top de la Ascendo, pe sursa de top Audioaero. Am trecut de la muzica clasica la muzica electronica si pot declara ca am ramas vrajit, fara cuvinte dupa auditie. Am fost frapat in special de calitatea vocilor si a basului, de finetea combinata cu forta acelor boxe cu toate ca asezarea si cablarea nu erau definitivate. Ca si dimensiuni pot spune ca nu sunt exagerat de mari si pot fi integrate (vizual) cu relativa usurinta in peisajul unui living (parere personala) mai maricel cu toate ca designul nu este punctul lor forte. Insa sunetul...era monumental, eu neavand sansa sa aud asa ceva pana in acest moment (nu pot spune ca am vazut in viata mea multe sisteme de top totusi). Intors acasa la sistemul din dotare (pus in priza la misto), am regasit o imagine sonora destul de sinistra...stearsa, intunecata, pitigaiata...cum ai trece la un mercedes second dupa ce ai condus un ferrari ultimul tip...asta e viata. Vocile mi se pareau undeva in debara inchise, instrumentele chitaiau destul apatic iarasi basul era gen tigaie sparta.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: CHESTII GRELE ( ASCENDO )

Post by hersorin »

remoteviewer1 sunt curios cum ai reactiona daca ai asculta ceva de genul Magico , Wilson Audio , Tad , Rockport :D .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: CHESTII GRELE ( ASCENDO )

Post by remoteviewer1 »

Mi-as da foc in piata publica...am exagerat putin cu descrierea (negativista) a sistemului meu, insa pana acum nu a fost niciodata diferenta asa de frapanta fata de un sistem mai de top si sistemul meu de acasa (care culmea a fost upgradat de curand). Daca facem calcul pret/calitate probabil sistemul ce era de N ori mai scump nu avea de N ori mai multa calitate (dupa urechea mea de semi-trancotar), panta cost/calitate nefiind liniara in nici un domeniu. Era cineva de fata (nu il cunoasteam, nu era un "prieten" al casei, insa avea un sistem foarte scump acasa-conform declaratiilor proprii) ce a enumerat niste sisteme pe care pe el nu il impresionasera la sunet (printre care si Wilson Audio). Eu nu as crede in parerea (aproape a) nimanui, daca as avea ocazia, as asculta sistemele de mai sus, mi-as da cu parerea dupa... (mai ales nefiind nici pe de parte in targetul meu de pret pentru a fi partinitor si nici afiliat nimanui). Oricum, sistemul meu ipotetic de top, ce avea niste Traingle Magellan pe locul intai, va trebui reconfigurat aparent.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply