O intrebare

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

O intrebare

Post by todiion »

Ma bate acum gindul sa imi iau si cd player Yamaha 700 care are si intrare USB. Acum intreb si eu daca ar fi posibil sa fac urmatoarea nebunie. Sa fac o conexiune dintre PC si USB de la yamaha astfel incit sa ii trimit direct din calculator muzica pe care sa o cinte prin portul usb.
Se poate oare cumva cu un memori stik intermediar?
Deci este posibila asa o nebunie?

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: O intrebare

Post by MariusO »

Sa legi PC-ul direct la player si sa poti naviga prin folder-ele cu muzica este imposibil. Singura modalitate este sa folosesti un USB stick (sau HDD portabil/MP3 player cu USB sau chiar card reader), eventual fara nici un fel de folder, cu muzica "varsata" pe el direct, ca player-ul sa poata accesa imediat fisierele.Atentie, player-ul nu recunoaste decat partitii FAT16 sau FAT32.Cum modelul acesta de cd-player nu are iesire video sa poti naviga prin foldere vizulizandu-le pe un ecran, cam asta ar fi singura solutie...

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: O intrebare

Post by todiion »

Ma gindeam sa ii trimit eu muzica una cite una cum vreau eu, ca si cum as baga in Winamp fara sa mai scot stikul sa il mut de la pc la CD. Nu ma intereseaza sa navighez in el. Navighez in pc si la cd player trimit doar ce vreau eu sa cinte dar cel mai important fara sa mai scot mufele.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: O intrebare

Post by MariusO »

In cazul acesta solutia este extrem de simpla: poti conecta PC-ul direct la amplificator!Sau doreai sa te folosesti de DAC-ul din cd-player, facand by-pass decodarii din placa audio?Daca e vorba de mp3-uri...eu zic ca prima abordare e mai mult decat suficienta, la ce calitate au fisierele comprimate...

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: O intrebare

Post by todiion »

Voiam sa ma folosesc de dacul de la cd player care zic eu e mai bun decit a unei placi de sunet Asus xonar sau poate ma insel????
Muzica e in diverse formate nu numai mp3.

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: O intrebare

Post by todiion »

Dupa parerea dumneavoastra credeti ca Yamaha cd 700 se va auzi mai bine decit un asus xonar?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O intrebare

Post by kaav »

Dupa cat ma duce pe mine cugetul,cel mai bine este, daca de exemplu mananci la masa cu tacamuri sa duci lingura direct la gura,fara sa mai ocolesti pe dupa cap,pe considerente de dexteritate,adica legaturi care nu trebuie sa existe in cazul tau intre componente :D
Nu cred ca te-a pedepsit cineva sa folosesti doar empetreiul.Exista iso de imagine,ape,e.t.c.Dar si asa din considerente de respect fata de bani,foloseste doar placa audio, daca te impaci cel mai bine cu empetreiul si fa-ti rost de un poster mare cu Yamaha care nu te va dezamagi niciodata :wink:
Ca aspect (dupa mine) Yamaha din ultima serie arata ca o ''frumusete peste care nu se asterne praful plictiseli''.Si cum spun multi oameni care au repect pentru calitate,cu amaraciune iti spun ca muzica de pe net intr-o proportie foarte mare este un fel de supa la plic care doar umfla stomacul, dar nu satura.

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: O intrebare

Post by todiion »

Domnule KAAV pur si simplu neinteresant ce spuneti acolo. Mai bine nu va mai chinuiti sa scrieti decit sa scriet ceva neinteresant.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O intrebare

Post by kaav »

todiion,ai dreptate si scuza-mi interventia fara finalitate practica.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O intrebare

Post by kaav »

todiion,eu nu mai chinui ca om decat rar si in nici un caz cand ''debitez'' chesti mai ''filozofale'',dar tu cred ca te chiniui sa folosesti acel player pe post de dac.Nu este mai simplu sa prajesti un cd-r cu mp3 & wma (ca atata stie acel Yamaha) si rezultatul sunt convins ca va suna mai curat decat din comp.Sunt mai putine interferentze decat intr-un pc,zic eu....

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: O intrebare

Post by todiion »

Asta voiam sa stiu daca se aude mai bine decit un pc cu placa buna de sunet.
E bine daca se aude si pe usb la fel ca pe cd.
Sunt la inceput in domeniu si stiu ca muzica adevarata e doar pe cd dar pentru inceput as vrea sa ma conving si eu.
Sunt foarte constient de cele scrise mai sus dar deocamdata Yamaha are un raport pret/calitate foarte bun de asta am ales acest brand (si asta dupa citeva zile de auditii).
Vreau sa imi fac un sistem de inceput si nu stiu daca se merita PC cu placa buna de sunet sau CD s700 de la Yamaha.
Va multumesc la toti care ma puteti ajuta cu sfaturi ,stiu ca sistemul meu e ceva foarte slab in comparatie cu ce aveti dumneavoastra dar toate au un inceput.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O intrebare

Post by kaav »

Din nefericire nu pot sa-ti spun care player intr-o suma ''x'' de bani este mai bun decat altul,care isi merita cu adevarat banii (asta ar trebui sa te doara),dar daca te lasa sufletul sa-ti iei acel Yamaha care costa si el ceva banuti, nu ezita daca tot il doresti.Intotdeauna ceva care este mai specializat in a face un singur lucru (sau nu foarte multe oricum) este mai potent in aceeasi bani fatza de ceva care stie de ''toate''.

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: O intrebare

Post by saureign »

ca player, ai putea sa incerci si Onkyo DX-7555 (dar nu are intrare USB), in rest citeste mp3, wma, are DAC Wolfson de ultima generatie, si un raport pret-calitate f bun. L-am avut mai bine de jumatate de an si a prestat excelent (ce-i drept, cu perechea sa a9555).

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O intrebare

Post by kaav »

Eu ascult muzica de la comp,exclusiv lossless pe niste pocnitori M-Audio.La un moment dat am incercat o placa de sunet Creative externa pe usb si am ramas foarte mirat de prea mica diferentza intre cipsetul audio nvidia de pe placa de baza si acea placa.Placa aia a costat acum vreo patru ani peste 5 milioane.Mi s-a parut o gluma proasta la cat costa si la cum presta pe acele boxe.Nici nu am mai incercat altceva.In schimb cu un player Luxman batran ca timpul, au prins glas boxele.A fost dureros sa curat registrii din Windows de urmele Creativului si la ce am eu nici nu merita placa de sunet.Daca ''as putea'', as arunca compu' de pe geam de la etajul 10 (as prefera de mai sus :D )

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: O intrebare

Post by todiion »

Singurul lucru care imi place la pc este ca am toata muzica la un loc atit.

Post Reply