Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Carcosa
Posts: 82
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Carcosa »

CE sarme folosesti de curiozitate ?

emilian67
Posts: 27
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

Eeee...aici treaba e putin mai complicata...
Am niste cabluri interconect XLR luate din U.S.A., de la Darwin Cables.
Sunt din argint....,
La fel si cablul digital dintre streamer si cd-player e de la aceeasi firma, si tot argint...le am luat dupa ce am citit cateva review-uri bune pe Audiogon...
Acum vreo 2 luni am luat Neotech NEI-3001 III UP-OCC Copper Silver plated XLR / Gold NEX-OCC G intre amplificator si cd-player , iar pentru digital am cumparat Neotech NEVD-1001 UP-OCC Silver RCA KOAX 75 Ohm/ Gold DG-202 G.
Dupa ce am schimbat cablul digital....bummm....sunetul s a schimbat mult....
Adevarul e ca mi a cam picat fata cand am auzit ...
Acum...nu stiu ce sa pun...care imi place mai mult dintre cele 2 cabluri digitale...nu prea am avut timp sa le compar , pt ca dupa vreo 2 zile am vandut cd playerul.
Il astept pe cel nou si o sa ma lamuresc.
Pentru boxe am luat NEOTECH STDCT-12 -cupru PC OCC (3,5 m pt fiecare boxa) , si le am pus terminatii WBT-0681 Cu Nextgen Spade
Din ce am ascultat...imi place mai mult cum se aude acum...si uite asa am devenit fan al cablurilor din Cu PC OCC.
Sunt diferente intre cablurile de boxe actuale si cele anterioare...dar..cea mai mare diferenta am sesizat o la inlocuirea cablului digital.
Astept sa mi iau cd playerul, si dupa o sa ma joc cu aceste cabluri, sa vad exact ce anume se modifica si cat de mult se modifica...
Am sa l rog si pe dealer sa mi dea niste sarme...sa ma mai lamuresc si eu ce si cum...
Oricum, povestea asta a cablurilor e destul de delicata , si nu te poti lamurii decat incercand ...adica pierzand niste parale... :D
Nu ai cum si de unde sa iei pentru teste multe modele de sarme...asa ca le cumperi...le vinzi in pierdere...si apoi iei altele... Asta e .

Carcosa
Posts: 82
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Carcosa »

Mie mi se pare un super sistem , f bine gandit . Cred ca ai vrut sa fii modest cand ai zis decent .
Eram curios de sarme pt ca si eu posed un DU-50, si imi place enorm de mult cum suna si in curand in vine si statia care va fi un 507xu . Deci tot pe luxman cumva .Statia am luat in blind deoarece nu se mai fabrica de ceva vreme .
La cd playere sunt destui de buni Luxman , calitatea e super.
Oricum eu am ca sursa principala de auditie vinil nu digital .Digital e complementar .
Matzele ai mare dreptate , pana nu pui nu stii .

Shambala
Posts: 105
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Shambala »

Carcosa wrote:
13 May 2024, 18:26
Matzele ai mare dreptate , pana nu pui nu stii .
Mai rau decat atat, acelasi cablu poate suna diferit pus pe scule diferite. Adica e de testat la greu...
De aceea si este util si chiar necesar sa afli experientele altor utilizatori.

Post Reply