Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

SOLO
Ceea ce ma face sa zambesc este atunci cand observ playere scumpe si lozinci de marketing de genul "vinyl sound like" .
si pe mine ma fac sa rad! Sunetul rezultat din conversie digitala e mai sarac, nu se poate ridica la nivelul unuia rezultat dintr-un lant analog, mai ales unul la care nu a existat nici o conversie analog-digital-analog.

Insa asa cum am zis, la ora asta exista solutii acceptabil de bune si pe digital in frunte cu CDDA.

Eu ma gandesc la altceva....daca sistemele analogice continuau sa se dezvolte tehnic...oare unde ajungeam ?! :roll: Eu cred ca la o calitate pe care, poate daca suntem norocosi o sa auzim din digital in timpul vietii noastre! In opinia mea trebuie o cantitate enorma de informatie digitala ca sa putem avea o conversie cu adevarat de calitate. E oarecum asemanator cu lupta foto pe film contra foto digital. Dupa cum stiti, chiar si la ora asta pelicula/filmul sunt mai tari ca digitalul. Insa in realitate sunt cai atat de diferite in utlizare incat nu se pot compara 100%.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

deci cred ca odata ce ai apucat sa auzi cum suna vinilul pe un setup bun, realizezi cat de mult sub el se afla CD-ul
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by nicumur »

Dupa lupte seculare am ajuns si eu la vinil...
O trancota, bineinteles, dar este un inceput :P
Attachments
Sony PS-T1
Sony PS-T1
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by TomJones »

La cum arata pare a copie dupa Technics SL1200MKII...deh se intampla sila case mai mari... :D
Last edited by TomJones on 10 Apr 2009, 20:23, edited 1 time in total.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

nicumur wrote:Dupa lupte seculare am ajuns si eu la vinil...
O trancota, bineinteles, dar este un inceput :P
Bravo ! Si eu de-abia astept sa trec la vinil ! Cu ce pre /amp / boxe i-ai facut cunostinta ? :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

nicumur wrote:Dupa lupte seculare am ajuns si eu la vinil...
Welcome to the club!!!

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

Sa-l stapinesti sanatos, nicumur si sa te bucuri de viniloase !!! cu ce doza ai inceput? Preu?

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by nicumur »

Acum, sper ca mi-ati citit semnatura :mrgreen:
Eu vreau sa fac din dodo bici si sa mai si pocneasca :lol:
Am doua doze - o Unitra MF-104 la care am si un ac de rezerva si o doza Shure SC35C la care, din pacate nu am ac :P
Apropo', poate ma poate cineva ajuta cu un ac pentru doza Shure :roll:
Nu am preu de doza, folosesc cu succes un amplif. Pioneer A-602R, care are intrare phono, basca buton pentru doze diferite (MM sau MC) :P
Sunetul este pe masura trancotelor aferente, dar ma dau batut cand vine vorba de reglaje - este cam prea mult pentru mine, care am doua maini stangi :oops:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Bravo nicumur ! Asa se incepe!

Ca sa intelegi mai multe despre vinil citeste aici:

http://www.vinylengine.com/

unul din cele mai bune siteuri. Vei gasi orice, inclusiv sfaturi despre pickup-ul tau daca te inscri pe forumul si intrebi.

In opinia mea doza Unitra 104 este un gunoi care strica discurile. Sfatul meu este ca sa faci un mic efort de banuti si sa cauti o doza second hand macar de 100 ron.

De exemplu o doza chiar excelenta si in mod cert foarte potrivita la pickup-ul tau ar fi SHURE M92E la 40 USD. Am avut-o si stiu ce vorbesc. Este grozava pentru pretul de nimic! Chiar as putea spune ca are un sunet aparte si cuceritor. In opinia mea suna..... a anii 80 si este perfecta pentru pop, folck, rock. E la ani lumina de Unitra 104 !

http://store.shure.com/store/shure/en_U ... .104993100
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by nicumur »

momolo, de unde iau si eu o doza dinaia Shure?
Ca nu ma incurc cu cumparat din afara...
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by nicumur »

Ieri, adica duminca am reusit performanta sa ascult muzica la pick-up cam 12 ore continuu :shock:
Parca nu ma mai puteam opri, asa de "fermecat" eram :P

Doua lucruri as dori sa precizez:
1 - Am reascultat viniluri pe care le-am cumparat eu in urma cu vreo 26-28 de ani :oops: si care au fost ascultate si reascultate de zeci de ori pe destul de multe pick-up-uri (dar, cel mai mult pe Tesla din acela cu boxe - nu mai stiu exact modelul, dar stiu ca schimbam acele la doza la fiecare 2-3 luni, pentru ca nu-mi mai placea cum se auzeau vinilurile) si am ramas cu gura cascata cand mi-am dat seama ca vinilurile sunt intr-o stare aproape perfecta (sunt marca Melodia, rusesti) si pacane de zeci de ori mai putin (aproape deloc :shock: ) comparativ cu viniluri ascultate de maxim 3 ori, marci occidentale, care pacane de le ia gaia :roll: - conditiile de depozitare au fost identite, adica aruncate intr-o debara zeci de ani :P
2 - Trebuiesc bani buni ca sa asculti viniluri - pana si produsele de curatat viniluri costa de te rup... :mrgreen:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by nicumur »

O intrebarare de noob :oops:
De ce la auditia unui vinil mi se aude muzica in doza ? (este de tip MM).
Si, daca este un defect, cum se poate remedia?
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by mselescu »

Nu este un defect, e normal sa se auda foarte incet.

Legat de "pacanituri" : e posibil ca vinilurile rusesti sa fie limitate pe fregventele inalte(pina la 20kHz) fata de cele vestice.

Reducerea drastica a "pacaniturilor" depinde de: "capabilitatile" dozei, de tipul "virfului" folosit(sferic sau eliptic) si mai ales de calitatile preului phono in a trata fregventele peste 20kHz.

Mai multe informatii mai ales la partea cu "wideband" :

http://www.gspaudio.co.uk/phonopreampstage.htm
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Cum a spus mselescu, paraiala depinde de combinatia doza + pre, in socoteala intrand si cablul doza-pre.

O problema este si felul prafului care s-a instalat pe discuri. Dar mai are importanta si cu ce au fost "arate" in prealabil.

Asa ca in final apare un fenomen interesant, unele combinatii doza+cablu+pre sunt profund paraitoare altele nu, unele paraie continuu si marunt precum cartofii in tigaie la prajit, altele prind cu predilectie pocnetele mari, altele merg "unse" si abia mai pacane din cand in cand. Toate pe acelasi disc.
Din cate banui si deduc (din experienta cu vinilul) ar avea importanta si bratul, mai precis combinatia brat+doza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Constantin C. »

La cum arata pare a copie dupa Technics SL1200MKII...deh se intampla sila case mai mari...
Cer scuze inainte daca gresesc , dar MK2 este un model ceva mai recent.
PS-T1 este probabil contemporan cu prima generatie de SL1200 , undeva pe la sfarsitul anilor '70 , respectiv '77-'78.Este oarecum comparabil cu varianta "home" , intrucat cea "pro" era dotata cu un un potentiometru liniar pentru "pitch control".
Spun oarecum pentru ca sunt mai multe deosebiri intre aparate , atat in ceea ce priveste constructia bratului , dar si legat de constructia mecanismului de revenire , etc.De altfel, din cate stiu, Sony a dezvoltat proiecte proprii de TT de-a lungul timpului.Probabil ca cineva care isi aminteste mai bine decat mine aparatele in discutie ar putea spune mai multe despre ele.
nicumur wrote: De ce la auditia unui vinil mi se aude muzica in doza ....
Vorba aluia cu vopseaua : Asta-i treaba cu vynilul , ai muzica direct pe disc!
Adica inregistrare mai analoga decat asta nu se poate.
Principiul este acelasi de la patefon: daca la acul care urmareste rilurile pui o goarna - functioneaza si cu un ac de cusut in varful unui cornet de hartie , dar bine inteles , nu se recomanda - se poate asculta muzica "la rece" .Dozele piezzo erau mult mai "cantatoare", dar fenomenul se manifesta, firesc, la doze de orice tip constructiv cu intensitati diferite.

Post Reply