AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
Post Reply
User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by West »

momolo wrote: Cecilia Bartoldi - "Opera proibita"
:) Cecilia Bartoli - ''Rossini recital''
Montserrat Caballe - Romance

Am ajuns in offtopic, au fost 2 ore de ascultat. :mrgreen:
De ce Montserrat Caballe dupa Cecilia Bartoli?
Pentru placerea de a o reasculta cu cita usurinta si naturalete abordeaza pasajele unei mezzo-soprane, de exemplu in Paraules D'Amor.

Pentru aria Casta Diva de Bellini, prezenta pe albumul Romance, preferata mea ramine Angela Gheorghiu. O cinta mai dulce, mai legato. Nu intr-o nota atit de dramatica precum Caballe.

User avatar
Skippy
Posts: 5
Joined: 19 Nov 2008, 22:41
Location: Franta

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Skippy »

"Exclusively for My Friends" - Oscar Peterson
E mai mult "o dupa-amiaza de duminica de auditii", caci e un set de 4 cd-uri grupand inregistrari la casa de discuri MPS, inregistrari live facute cu public foarte restrans (15-30 persoane). Calitate excelenta !!!
In acelasi spirit, mai pot recomanda "MPS Trio Sessions" - George Shearing si "Alexander the Great!" - Monty Alexander trio, ambele tot seturi de discuri MPS.
Attachments
monty alexander.jpg
george shearing.jpg
oscar peterson.jpg
Last edited by Skippy on 08 Apr 2009, 21:27, edited 1 time in total.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Cecilia Bartoldi - "Opera proibita"
-revin, un disc de exceptie cu muzica de exceptie! Inutil sa mai spun ceva despre Cecilia Bartoldi insa trebuie mentionat expres "taraful" din spatele ei, pur si simplu fabulos!!!!
Dar trebuie sa va atrag atentia ca daca acest disc nu suna exceptional si total impresionant inseamna ca nu aveti la dispozitie un sistem audio de calitate! Un disc asazis "de test" ce trebuie pus la loc de cinste. Cat despre muzica.....n-am cuvinte, baroc in toata splendoarea si stralucirea !
Recomand ca obligatoriu! Daca nu suna zdrobitor inseamna ca ascultati pe niste cratitze ruginite ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by kaav »

U2 - ''Achtung Baby'' (1991)
Cel mai special album dupa gusturile mele de la U2.De fapt, luat de sine statator si facand abstractie de alte albume de la acesti irlandezi,il gasesc ca fiind o referinta in muzica din genul ''rock alternativ''.Conceptual este puternic pe langa sentimentul ca chiar au dat din ei ca si oameni acesti artisti cand au creat albumul,si nu doar din punct de vedere tehnic.Maturitate artistica deplina.
Attachments
U2 - Achtung Baby.png

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

In week-end mi-am amintit de vremuri trecute.
Am ascultat Vangelis - The Collection / BMG 1997.
BMG a reunit trei dintre cele cinci albume ale lui Vangelis aparute intre anii 1975 si 1978, o perioada prolifica din cariera sa , sub titlul The Collection.
Este vorba despre discurile numite Albedo 0.39 , Spiral si Beaubourg , toate trei bine cunoscute , fiind editate de mai multe ori , in diverse variante.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Seara de ieri a fost un moment realmente emotionant , ca de fiecare data cand ascult acest gen de muzica.Este vorba despre un album care la aparitie a fost descris ca fiind unul dintre cele mai frumoase realizate vreodata.
Djivan GasparyanMoon Shines at Night / All Saints 1993

Sunetul sfasietor al muzicii lui Gasparyan aminteste uneori de vechi cantari ortodoxe , alteori , cel mai adesea , de doina cantata in Balcani , atat popoarele din aceasta zona , cat si cel armean , trecand de-a lungul vremurilor prin grele incercari.
Producatorul acestui album Michael Brook a contribuit si la aranjament , astfel ca duduk-ul se armonizeaza perfect cu acompaniamentul si vocea.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Am ascultat cu mare placere una dintre interpretele mele favorite , Lizz Wright.
O voce extraordinara , puternica , plina , care-mi aminteste de fiecare data cand am ocazia sa o aud de Nina Simone , Ella Fitzgerald sau Etta James.
Un timbru catifelat, inspirand in acelasi timp forta si sensibilitate , vocea lui Lizz marturiseste - mai mult decat ca a urmat studii muzicale universitare – participarea in corul bisericii .
Ea este una dintre acele cantarete care sustin prin voce intreaga melodie.Ascultand-o , ai senzatia ca daca s-ar opri acompaniamentul , ar putea continua sa redea singura intreaga frumusete a piesei muzicale fara nici un fel de efort.

Lizz Wright – Dreaming Wide Awake / Verve 2005
Albumul este al doilea si cel mai bun , dupa parerea mea , dintre cele trei ale artistei.
Daca Salt - discul de debut din 2003 - este mai degraba un album de jazz , ceva mai elaborat , cu cel de-al doilea, se orienteaza spre blues , pentru ca cel de-al treilea , Orchard (2007) , inspirat de o vizita la bunici , sa ne aminteasca si mai mult de originile sale , si de muzica gospel.
Inregistrarea este suficient de buna pentru a o intalni in diverse situatii folosita pentru testarea sistemului audio.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Am petrecut o dupa-amiaza relaxanta in compania muzicii lui Johann Sebastian Bach.
Am ascultat Concertele Brandenburgice in diferite interpretari.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by SOLO »

Patricia Barber - Verse
Il ascult de cate ori am ocazia pentru ca este cantareata mea preferata iar albumul acesta este pur si simplu splendid .

If I Were Blue in fiecare seara :?

Image
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Constantin C. wrote:Am petrecut o dupa-amiaza relaxanta in compania muzicii lui Johann Sebastian Bach.
Am ascultat Concertele Brandenburgice in diferite interpretari.
Le-am ascultat si eu pe vinil zilele trecute...chiar daca nu sunt fan muzica ..simfonica,Bach mi-a placut intotdeauna. :D
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Nu mai am timp de nimic! Dar prefer sa ascult muzica in loc sa dorm, singurul timp pe care-l il mai pot obtine pentru muzica :( ...dar merita! :)

Maria João Pires - Chopin · The Nocturnes

http://www.amazon.com/Maria-Jo%C3%A3o-P ... B000001GPN

In special discul 1 este fabulos! Pur si simplu nu ma pot satura de acest disc!!!! Putine pot asculta la nesfarsit! Magistral!!!! Nu am cuvinte!....

Nu va recomand, este obligatoriu! :D
........

Eden River - Waves Of Love - Andreas Mock from Merlin's Magic & Lee Mayall

http://www.amazon.co.uk/Waves-River-And ... B00004SVI9

Nu ma pricep sa-l incadrez intr-un gen. As spune ca este un fel de ambient-jazz-chill-out (saxofon, pian electronic, pe alocuri vioara cu sintetizator in fundal).
Oricum, este superb, delicat, de suflet in fapt de seara! Foarte romantic.
Recomand calduros!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

momolo wrote:Nu mai am timp de nimic! Dar prefer sa ascult muzica in loc sa dorm, singurul timp pe care-l il mai pot obtine pentru muzica( ...dar merita! )

Maria João Pires - Chopin · The Nocturnes
Cea mai difuzata varianta a „Nocturnelor” si , probabil , cea mai cunoscuta este in interpretarea lui Arthur Rubinstein.O interpretare plina de sensibilitate , dar in acelasi timp ceva mai academica.
Recunosc , insa , ca si eu prefer interpretarea Mariei Joao Pires , care este , dupa parerea mea , incarcata de pasiune si temperament .
Superb , intr-adevar…

In week-end am ascultat
Giuseppe Verdi – Aida / Orchestra si corul Teatrului Mare din Moscova -1949 ,sub bagheta dirijorului Arturo Toscanini – inregistrare mono- editia Melodia 1979.

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by mselescu »

A fost mai mult de o ora de auditie.

Am ascultat Blank&Jones "Relax" si Hoverphonic "A new stereophonic sound spectacular".

Ambele albume au sunat deosebit pe sistemul incropit special pentru lampi:

- sursa: cd player Jolida JD100S pe iesirea fara lampi,

- interconect Supra EFF-ISL,

- amp lampi: MingDa MC-34A,

- cabluri boxe: Unison Research,

- boxe: Triangle Esprit Titus EX,

- standuri: Atacama,

- pozitionare boxe: triunghi echilateral cu latura de 3m.

P.S.
Nu am crezut ca aceste boxe cu sensibilitatea de 91dB la 8ohmi cu banda de fregventa incepind de la 55Hz pot oferii atit de multe clipe placute de auditie.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by kaav »

Uitasem complet de Hooverphonic ca mai ''exista'' :oops:. Pacat;bine ca mi-ai reamintit :D
Se potrivesc la fix cu cu soundul formatiei AIR si sa le asculti albumele intercalat.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by cosmin »

momolo wrote:vazut GENESIS + Phil Collins pe DVD in surround, colectie vasta de clipuri. Exceptional omul! Numarati cate hituri a putut scoate! Veti avea o surpriza, nici eu nu credeam sa fie atat de multe!
De remarcat sintetizatoarele anilor 80! Superb!
Da, sintetizatoarele vintage, 100% sinteza analogica ! Astea da, confirm ! :wink:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply