AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Un disc probabil bine-cunoscut - este mentionat destul de des printre audiofili- ,dar pe care il indragesc si ascult de fiecare data cu mare placere.
Jacintha - Autumn Leaves .The Songs of Johnny Mercer / Groove Note 2000.
Exemplarul detinut de mine este FIM XRCD 2001.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Seara trecuta a fost una plina de romantism , pasiune si jazz in acelasi timp.
Am ascultat La Vienta - Jazzmenco / Telarc 1993.
Inregistrarea decenta , din seria 20 BIT , are cateva pasaje care suna parca putin prea "digital" , iar muzica este placuta , fara a impresiona insa prin performante remarcabile.
Mie , unuia , imi da o stare de energie si buna-dispozitie de fiecare data cand ascult discul.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Seara asta am dedicat-o unui tenor celebru....Pavarotti...in duet cu diversi artisti nu mai putin celebri. Un sunet deosebit si o muzica excelenta.
Attachments
pavarotii 1.jpg
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Seara trecuta am ascultat un alt album la care tin mult:
Patricia Barber - Live: A Fortnight in France / Blue Note Records 2004.
Este unul dintre discurile care stau drept dovada ca se pot face inregistrari bune si in concert.

User avatar
mihaybv
Posts: 13
Joined: 29 Oct 2008, 13:55
Location: Brasov

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by mihaybv »

Diana Krall - quiet nights.
cautat, cumparat, ascultat, placut. :D
Attachments
diana.jpg

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Ieri seara am ascultat blues.Bine cantat , bine inregistrat.
Eric Bibb & Needed Time - Good Stuff / Opus 3 - 1997.
Eric Bibb , cunoscut probabil celor care indragesc muzica blues si jazz , este unul dintre interpretii mei favoriti;vocea calda si tonalitatile de gospel creeaza calm si relaxare.

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by mselescu »

O noua ora de auditie a cuprins de aceasta data Faithless doua albume: "Reverence" si "No roots".

P.S.
Cred ca azi va urma o sesiune de Massive Attack. Nu va lipsi "Mezzanine" si "Blue Line" (pe vinil ! ).
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Ieri a fost Vinerea Mare .
Cand am ajuns acasa , am simtit nevoia sa ascult muzica trista...
Mozart - Recviem in RE m - Electrecord 1984.
Corul si orchestra Filarmonicii de stat Banatul , dirijor Nicolae Boboc,
avandu-i ca solisti pe Viorica Cortez si Valentin Teodorian.

Inregistrarea Electrecord , probabil cunoscuta , nu este prea stralucita , insa interpretarea ajunge la suflet...

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by mselescu »

Ieri mi-am incazit sistemul Jolida JD100S+Primare PRE30+A30.2+B&W703 cu Darude "Rush" si Candy Dulfer "Live in Amsterdam" cu mai multe reluari ale melodiei "Lily was here".

Dupa acestea am trecut la audiat Chicane "Behind the sun" si "Far from the Maddening Crowds".

Recomand pentru relaxare si liniste in muzica.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Sambata , ianinte de Inviere , am ascultat P.I.Ceikovski - Simfonia nr.6 in Si m, „Patetica” / Melodram 1960 in interpretarea Orchestrei simfonice a Radioteleviziunii italiene sub bagheta lui Sergiu Celibidache – editia Electrecord 1984.
Inregistrarea este mai buna iar discul ceva mai ingrijit realizat , fiind din seria „pentru export”.

In ziua de Paste am ascultat muzica blues si spiritual.
Eric Bibb & Needed Time – Spirit & The Blues / Opus 3 – 1995 180g 45rpm double LP.
Prieten cu Coste Apetrea , renumit chitarist si cel care a contribuit la legatura cu The Deacons , Eric Bibb incanta prin naturalete performanta si profesionalism.
Inregistrarea este in „priza directa” , fara overdub sau mixare ulterioara , facand parte dintre cele care te fac sa uiti ca exista sunet digital.
In plus , Opus3 tin sa precizezeze in legatura cu realizarea acestui disc „this is a true analogue cutting”.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Ieri am ascultat blues , de asemenea...dar putin mai elaborat :
Jef Lee Johnson - Communion / DIW 1997.
Jef este mai mult decat un om-orchestra , este si producator ,compozitor , aranjor , inginer de sunet etc.
As fi preferat poate un bas cu sunet ceva mai plin , dar interpretul a tinut sa-si puna in valoare calitatile de solist.
Sunet "brici" , cu masterizare "de tip japonez" , cu frecventele inalte si joase "o leaca " mai accentuate.In fine,un disc de ascultat.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by porto »

Aseara am ascultat un vinil deosebit care cred ca depaseste Pink Floyd fiind vorba de The Alan Parsons Project cu discul scos in may 1976 TALES OF MYSTERY AND IMAGINATION. Stim ca Alan Parsons a lucrat ca inginer de sunet si cu Beatles si cu Pink Floyd.Dupa parerea mea este un album care toata lumea ce iubeste muzica adevarata trb sa-l aiba. Bravo ! Alan Parsons .

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Seara de ieri am ascultat jazz…Si blues , de asemenea.
Madeleine Peyroux – Careless Love / Rounder Records 2004.
Probabil discul este cunoscut , interpreta este cunoscuta cu siguranta.
Dupa parerea mea, ea reprezinta intr-o oarecare masura ceea ce inseamna blues-ul alb , european.Dar, pastrand diferente semnificative fata de felul in care se canta blues in nordul Europei , spre exemplu.
Legat de stilul interpretativ , unii fac comparatii cu cantareti de blues de peste Ocean –locul de nastere al Madeleinei – iar altii, cu interpreti ai chansonettei pariziene.Cred ca adevarul este pe undeva la mijloc…
Inregistrarea nu este rea , dar se simte, din pacate, mana „mesterului” la masterizare .

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Din cand in cand ascult muzica pop.S-a intamplat si aseara , dupa ce am dat peste un disc mai vechi al unei formatii care mi-a in-cantat tineretea.
Eurythmics – 1984(For The Love Of Big Brother) / Virgin Records 1984
Albumul, continand piese de pe coloana sonora a filmului omonim, nu a avut prea mare succes.Chiar realizatorii filmului au fost dezamagiti de prestatia trupei care venea dupa trei discuri bine primite de public, singura piesa care s-a impus fiind „Sexcrime”.
Inregistrare este decenta , cu nelipsitele sintetizatoare si prelucrare in studio , precum si sonoritatile inovatoare care au atras admiratia pentru Eurythmics.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Ieri am avut putin timp liber pe care l-am dedicat lui Phil Collins albumul "But seriously..."
Suna excelent pe boxe Grundig din 1977.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Post Reply