24/96

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

24/96

Post by momolo »

un magazin virtual de unde se pot cumpara (download, legal, pe bani) fisiere de calitate reala 24/96:

http://www.hdtracks.com/index.php?file=9624albums
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: 24/96

Post by CC_TM »

Eu fac din cand in cand ( ... e adevarat ca destul de rar) download de la HDTracks si de la AIX records: http://www.aixrecords.com/
Formatul 24/96 este singurul in care mai investesc momentan, intrucat pot obtine o calitate deosebita la un pret decent.

Poate nu va spun nimic nou cu asta, dar in weekend am ascultat niste muzica in 24/96, si m-am trezit cu un zambet pe fata. Nu e semn ca am luat-o razna, ci chiar mi-a placut ce am auzit : un cocteil de rezolutie si muzicalitate pe care nu il obtin de la CD-urile si playerele audio din dotare.

NU contest ca, pe anumite scule si cu anumite CD-uri se poate obtine un sunet similar ... dar cu ce pret :roll:

Daca aveti ocazia sa ascultati 24/96, nu ezitati; o sa va schimbe :P in bine :P parerea despre "sunetul digital".
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 24/96

Post by MariusO »

Imi permit sa adaug aici link-ul catre pagina de download a casei de discuri norvegiene 2L.

http://www.2l.no/hires/index.html

De pe pagina respectiva se pot descarca,gratuit, cateva piese in formate diferite (FLAC 24BIT/192kHz, DXD 24BIT/352.8kHz, Surround FLAC 5.1 24BIT/96kHz,etc.), toate realizate direct din sursa DXD folosita pt. release-urile casei pe SACD, in vederea evaluarii calitatii formatelor diferite de encodare.

Impartasesc aceeasi impresie ca si CC si anume formatul 24/96 poate suna surprinzator de bine, chiar si intr-un setup mai "modest", asta fata de un setup de top bazat pe CD (redbook) care din pacate costa... :)

Problema ramane player-ul de pe care se face redarea...

CC, piesele in format 24/96 le redai de un pe un dvd player (in genul celor universale), sau folosesti un media server dedicat(gen PC)?

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: 24/96

Post by CC_TM »

PC(Foobar cu Kernel Streaming)-MAudio 2496- Lavry DA10.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: 24/96

Post by FATHER »

Aveti idee unde gasesc Alex de Grassi, Andy McKee sau Michael Hedges in 24/96 ? Multumesc.

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 24/96

Post by MariusO »

Faptul ca ne indreptam cu pasi inceti, dar siguri, catre un sistem playback bazat pe PC este confirmat mai nou si de casa de discuri Chesky, care printr-un anunt datat 15 Aprilie 2009 si semnat de insusi David Chesky, face publica lansarea unei serii 192 kHz/24-bit,ce reprezinta copii 1/1 ale materilaului master, disponibila, atentie, numai pe suport Gold DVD-R de 4.7 GB, fisierele fiind stocate in format standard WAV.Chestiunea cu adevarat interesanta rezida din faptul ca aceste discuri nu pot fi rulate decat pe un sistem PC, si nu pe playere DVD-audio, CD sau SACD!

Fisierele de pe DVD sunt destinate copierii pe HDD-ul PC-ului si rulate prin intermediul unui hardware capabil sa redea 192 kHz/24-bit.

Momentan sunt disponibile doar 5 titluri din aceasta serie: Monty Alexander Plays Nat King - Clypso Blue, Hancock Island - The music of Herbie Hancock, Impressions - The Larry Coryell Organ Trio, The Good Life (The Music of Tony Bennett) si The Jazz Side Of The Moon (Music of Pink Floyd)

Discurile sunt disponibile exlusiv in SUA iar pretul uni astfel de DVD-R este de 45 USD.

Problema ramane, in continuare, in viziunea mea, un sistem hardware audio PC performant (plus DAC capabil 192/24) si integrarea acestuia intr-un sistem audio deja existent...si nu in ultimul rand, disponibilitatea achizitiei materialelor audio de inalta rezolutie si in Europa (nemaivorbind de pret...)

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: 24/96

Post by FATHER »

MariusO wrote:Chestiunea cu adevarat interesanta rezida din faptul ca aceste discuri nu pot fi rulate decat pe un sistem PC, si nu pe playere DVD-audio, CD sau SACD!
Nu chiar... :) Un producator din Romania are in lucru un player care citeste fisiere hires de pe suport DVD. momolo stie despre ce este vorba...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: 24/96

Post by kaav »

FATHER wrote:
...Un producator din Romania are in lucru un player care citeste fisiere hires de pe suport DVD. momolo stie despre ce este vorba...
La asa ceva chiar mi s-ar aprinde calcaile sa zburd pana la locatia care tine in paza si aparare obiectul cu pricina.Evident ca as dori sa fie un produs decent calitativ.Nu m-ar deranja daca din cauza unui posibil pret mai uman, sa aibe inclus si Tetris-ul in configuratie (pentru atras clientii nehotarati :mrgreen: ).Un pas bun din punct de vedere al marchetingului,dar daca flac-ul,wav-ul o sa sune ca wma-ul pe respectiva scula,atunci zic - nope,lasam pe alta data :(

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 24/96

Post by MariusO »

FATHER cred ca stiu si eu despre ce este vorba si cu siguranta stiu si despre cine este vorba :D

Din pacate n-am apucat sa ascult prototipul transportului, prezent deja de ceva vreme intr-un showroom bucurestean, dar ca si concept, si avand in vedere realizarile anterioare ale producatorului in cauza (cat si colaborarile acestuia), ma astept la un produs versatil cu un raport pret calitate bun.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: 24/96

Post by FATHER »

@kaav
Io unul n-am priceput ce vrei sa zici ... Ce stiu e ca are un jitter situat la limita masurabila (pe 16 biti - adica e "World Class" dupa nenea Miller) si ca a batut la fundulet neste transporturi din gama peste 10k. Asta pe redbook. Pe 24/92 are o rezolutie de-a dreptul ucigatoare.

@MariusO
Prototipul era chiar o varianta preliminara de lucru, pentru testarea culegerii de date si livrarea catre DAC. Varianta finala va fi silentioasa si mult mai desteapta. Dar poate o sa discutam despre playere hires in topic separat. Sa lasam threadul asta pentru scopul initial.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: 24/96

Post by kaav »

Father,scuza-ma daca nu m-am facut inteles.Ma refer la faptul ca ma astept ca scula respectiva, sa fie suficient de rezolutiva (la banii ei) si lipsita de opacitate in sunet astfel incat daca un track digital este de calitate sa faca clar diferentza de ceva comprimat (adica ceva inutil ca si satisfactie sonora)

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: 24/96

Post by FATHER »

Eu vorbesc de high-end adevarat. Termenii "rezolutie suficienta" si "opacitate" nu au ce cauta aici. Iti inteleg circumspectia dar ea se va sfarsi cand vei asculta personal.
Majoritatea producatorilor de playere high-end se chinuie sa diminueze jitterul chiar de la citire. De aceea avem tot felul de unitati optice complexe si, implicit, scumpe. Playerului acestuia i se falfaie de jitterul datorat citirii de pe disc deoarece interesul primar e unul singur : ca datele sa fie toate. Apoi reconstituie cadenta bitilor si pune datele in memorie-buffer. Rezulta un jitter la limita masurabila, de 120ps, pe 16 biti. De fapt jitterul e mai mic. Cauta singur sa vezi ce inseamna asta si cum se cheama playerele care se apropie de aceasta valoare.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: 24/96

Post by LEKTOR »

De ce Chesky a facut acest pas ? Si nu numai ei, multe alte firme scot acelasi format - pt ca s-a constatat ca vinzarea de cd audiofil a scazut, majoritatea populatiei trece la o chestie centralizata - home pc care face de toate - stocare poze, filme facute acasa - vacante, filme in HD ( vezi Netflix ) livrate pe net, stocare fisiere cu date personale, programare pt controale automate - irigatia gradinii, A/C si caldura / termostate, piscina automata cu controale pt pompa/jeturi/etc, etc etc - asa cum prevedea Bill Gates acum citiva ani - deci componentele individuale in lantul audio/video incep sa dispara - mie personal tot imi place sa butonez la separate in loc de un mouse si keyboard !

Pt redarea corecta a acelor fisiere de 192 iti poti construi un pc plus software - iar pt a ajunge la un nivel audiofil, fiecare component este important - de la power unit, la ventilatoare si sistemul de racire, la sistemul de HDD - serial sau solid state,la procesor, la RAM, la cablajul interior, la motherboard, la sound card si conectoare, la suportul optic - CD/DVD/BD player, etc.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: 24/96

Post by kaav »

Attachments
Blacknote - DSS.jpg

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: 24/96

Post by Constantin C. »

kaav wrote:Blacknote - DSS...
Dispozitivul mi se pare interesant.
Nu am inteles,insa, daca poate reda/ decoda formatul 24/96.

In principiu , ar putea fi folosit pentru stocarea muzicii aflata pe discuri in vederea protejarii acestora in cazul auditiilor frecvente.
Am pastrat si eu intr-o perioada cateva albume pe un HDD in format wav.Inca mai am o parte dintre ele.
Le-am ascultat mai rar decat mi-am propus , iar copierea lor s-a demonstrat a fi nejustificata.

Am discuri din anii '80 si le-am tinut in conditii normale , comune, si nu prezinta zgarieturi.S-a discutat candva despre imbatranirea materialelor din care sunt facute CD-urile.Nu-mi dau seama cat au imbatranit , dar parca fenomenul nu este intr-atat de deranjant incat sa pun pariu ca voi pastra muzica in format flac. aproximativ 20 de ani pe un stick de memorie.Ba, chiar mi se pare si mai perisabil dintr-o anumita perspectiva...
Cred ca este util pentru copierea si pastrarea albumelor imprumutate de la prieteni, daca nu se tine neaparat la booklet si achizitia discului.
Cum spuneam , mi se pare interesant.

Post Reply