Boxele Elac

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele Elac

Post by momolo »

bubicu, din ceea ce scrii eu deduc unele lucruri - in primul rand ca deja ai unele pretentii serioase, adica ridicate. Lucrul asta nu e de bun augur.....pentru buzunar! :D Cum spui si tu, daca nu mergi sa auzi pe ici, pe colea (si eu iti recomand TOTI dealerii gasibili si posibili, neaparat toti si nu numai unul), ar fi o mare greseala.

Dupa review-uri din reviste nu ajungi prea departe. Ca drept dovada ca supraevaluezi brandul ADAM.

In opinia mea (de ultima ora, asta e la ce am ajuns azi), nemtii fac cele mai bune incinte acustice din lume. Insa nici ADAM si nici ELAC nu sunt alea!

Iar 2000 euro din pacate e foarte putin. E o zona de compromisuri serioase...... pentru oameni cu pretentii serioase!
La banii astia poti avea cel putin muzicalitate sau un sunet simpatic, dragut, placut insa nu corect.

In opinia mea, trebuie totusi sa mergi sa asculti ELAC pe unde poti. Nu te orienta numai dupa ceea ce citesti. Asa iti dai cel mai bine seama. Si uita de tweeter si cum este el facut! Crede-ma, nu conteaza! Ceea ce conteaza este implementarea. Am auzit sunet frumos din tot soiul de difuzoare, de la metalice pana la cele de hartie sau carpa.

Incintele sunt cele mai importante componente din sistem si fiecare (mai ales in pretul asta) au "personalitatea" lor. Depinde mult de gusturi, insa acestea sunt legate si de experienta. Conteaza mult sa asculti incinte cat mai diverse si cat mai scumpe (bune) indiferent ca nu ti le permiti ca pret. Lucrul asta iti educa auzul si daca esti o fire analitica iti poate da un sistem de apreciere eficient.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Boxele Elac

Post by katalin »

momolo, in niciun caz nu am fost virulent, imi pare rau daca s-a perceput asa. Sunt de acord ca si niste cubulete pot sa faca diferente mari, dar asta numai dupa ce problemele mari a fost rezolvate. E ca si cum am curata un geam croit in toate directiile si afirmam ca se vede mult mai bine. E aiurea. Asa e cazul de ex cand o boxa bubuie serios pe bas(si automat omoara si mediile cu asta). Degeaba decuplez eu cd-playerul, pun cubulete etc. tot nasol o sa sune, si nu pot sa spun ca diferenta e enorma. A, daca ar fi sunat corect si astfel de tweak-uri ar fi clarificat si mai mult sunetul s-ar putea sa am impresia ca diferenta e mare. Si acum de ce insist pe terminologie, cum putem sa spunem totusi ca un tweak aduce o diferenta ENORMA(mai mult decat spectaculoasa)? Sunt de acord ca poate fi impresionanta(mai ales pe moment) dar atunci cand trecem la un sistem cu 2 clase peste ce facem, dam in infarct? Aici e problema, se exagereaza cam mult si am constat practic, la mai multi oameni, ca sursele reale care aduc mai deficiente sunetului(si care n-au treaba cu calitatile individuale ale sculelor) nu sunt rezolvate. Asa ajung unii sa schimbe zeci de scule si tot sa nu le placa cum suna, asta vreau de fapt sa combat. Si cea mai buna metoda de test mi se pare o ascultare de ansamblu, fara concentrare asupra detaliilor, pur si simplu ascultarea tonalitatii sistemului. Asa imediat iti dai seama de probleme si chiar de unde vin(daca ai experienta). Detaliile, sound-stageul, focalizarea nu sunt calitati de baza, daca sunt bune si prezente, apar fara sa le cauti!
Si uite si argumentul pt care nu sunt de acord cu mars.X:
Mars.X wrote:Diferenta e mare, mai ales daca inainte, intr-o camera f prost izolata acustic, boxele tipau, iar dupa cuplarea DC ring-ului, totul s-a linistit, sunetele au aparut acolo unde trebuiau sa fie, etc...
E o camera proasta dpdv acustic iti strica tot spectrul si in general iese o varza(nu am avut experiente contrare pana acum) nu strica doar inaltele alea matasoase si dulci pe care le rezolvi cu inelul respectiv! E ca si cum ai schimba cireasa de pe o prajitura cu viermi. Din punctul asta de vedere diferenta nu are cum sa fie enroma. Si sa nu se inteleaga ca am ceva cu boxle elac sau cu inelul lor, sunt de acord ca face ceva bun sau rau(depinde de situatie) dar nu sunt de acord cu parerile extaziate despre efectul lor.

Legat de instrumente, discutia este extem de interesanta si sunt de acord, trompeta este pacatoasa, si daca vrem sa testam ar trebui sa folosim muzica unui artist la care cunoastem multe inregistari si stim bine stilul in care canta. La fel si la flaut, e un instrumet f bun. Imi aduc aminte de concertul lui Janos Balint in sala mica a Ateneului. Flautul lui suna cand soft cant extrem de incisiv si desi nu canta tare, avea anumite varfuri si atacuri care te surprindeau. De tonalitate nu mai zic. Cu contrabasul, da si asta e pacatos, dar la fel, ma refer la teste in cunostiinta de cauza. Daca stii cum suna in realitate, mai greu sa te lasi pacalit atat de usor(vezi de ce zic eu cu diferentele alea enorme, oamenii care le aud la tot pasul se pacalesc f usor :) ).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele Elac

Post by momolo »

katalin
dar nu sunt de acord cu parerile extaziate despre efectul lor.
sa nu fi de acord este dreptul tau, insa trebuie sa o faci elegant, fara sa superi pe nimeni. Pe de alta parte, a nu fi de acord cu entuziasmul altora este semn de batranete si oboseala sau de stare depresiva.

Flautul are in sunet o componenta metalica foarte delicata si "perisabila". Adica lucrul asta dispare instant daca redarea este deficitara.
oamenii care le aud la tot pasul se pacalesc f usor
mereu am spus ca sunetul este o curva parsiva. Cu totii ne putem pacali, indiferent de experienta. Diferenta este la modul in care ne pacalim si cu ce ne pacalim! :wink: :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Boxele Elac

Post by bubicu »

Pana acuma am avut cam 3 sisteme Hi-Fi(spun hi-fi pentru ca de-a lungul vietii au fost mult mai multe dar de calitate inferioara) in decurs de doi ani din care tot timpul partea cea mai slaba erau boxele.
Momolo sunt pe deplin de acord cu tine legat de partea de auditie inainte de a cumpara niste incinte dar te rog crede-ma ca nu am cum in momentul de fata sa ma ocup de auditii si as dori totusi sa iau niste incinte.De aceea incerc sa fac o sinteza din ce spun cei care le au ,cu bune si rele si de asemenea in aceasta situatie in care ma aflu(si sunt destul de multi ca mine) de mare ajutor ar fi competenta dealerului in sensul in care sa poti sa ai incredere in ce spune si in faptul ca intelege cam ce iti doresti(normal si tu ca si client sa fii cat de cat orientat).
In banii in care as putea lua elacurile de ex. m-am tot gandit si nu prea vad multe variante:Monitor Audio sunt ok dar as vrea mai mult; b&w seriile sub 2000 euro nu-mi plac cum suna;M-am gandit la un Epos poate sau un Spendor dar iarasi ceva nu-mi place ;Sonus faber din nou sub 2000 mai greu.In rest ideea de canton ;Jamo ;Dali tc nu ma prea incanta ;.Am vazut iarasi niste Martin Logan cu panouri electrostatice dar...nu stiu un dar mare(acestea chiar fara sa le ascult nu m-as risca).In rest stiu ca poate parea ignorant din partea mea sa vorbesc asa fara sa ascult boxele in prealabil dar pana la urma incerc sa gasesc un raport pret calitate bun.De asemenea am ascultat niste bookshelfuri USher care mi-au placut dar mi-ar trebui totusi un standfloor care este dupa parerea mea mult prea mare pentru camera actuala(in 2000 de euro) si in plus pana acuma am avut boxe pe 2.5 cai sau 3 cai si sincer spre surprinderea mea la bookshelfuri mi-a lipsit o dimnensiune...nu prea stiu cum sa ma exprim ceva lipsea.
Si inca o chestie poate gresesc din nou(pentru unii sigur) tin foarte mult la lucruri noi.M-am ars de prea multe ori cu lucruri second si pe langa asta sunt o persoana care se ataseaza de obiecte si imi place un obiect nou ,cu miros de nou ...etc :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele Elac

Post by momolo »

bubicu, dintre cele gasibile prin RO ai incercat Triangle seria Genese sau Opera sau Dynaudio ?!

Eu unul am ales deocamdata Triangle Genese Quartet, boxe la pret oficial 2500 euro. Consider ca au un raport pret/calitate de exceptie. Dealtfel se si vand in numar mare.

Ai putea audia si Opera Seconda, boxa pe compresie (fara bass reflex si cu tweeter textil).

Ti-am spus de unele gasibile aici. Dar mai sunt si altele, ca de exemplu SIGMA italiene care tot in vreo 2000 euro sunt. De exemplu, fatza de ce ELAC am auzit eu vreodata, aceste SIGMA (le gasesti la Constanta) suna cu zece clase peste, nici cea mai mare ELAC ascultata de mine nu misca pe langa astea! (tweeter FOCAL pe magneziu, cap de serie si difuzor mid-bas MOREL din celuloza). Defapt astea mi-au placut extrem de mult insa am trecut pe standfloor ca m-am spurcat la bas adevarat si nu ma mai pot intoarce! :D

Din ceea ce enumeri acolo imi pare ca nu ai prospectat toata piata romaneasca.

Daca am timp, daca ai si tu, treci pe la mine sa auzi Triangle Quartet.

Sfatul meu - vezi (auzi) TOATA piata pana sa iei o decizie. Nu merge pe povesti ca nu o sa fi multumit iar asta inseamna si mai mare pierdere de timp decat cel necesar pentru auditii ACUM.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Boxele Elac

Post by bubicu »

Ai dreptate am omis alte firme.De exemplu la Opera Seconda m-am gandit dar e un pic prea mare pentru 20mp.Triangle care il ai tu la fel e pentru incaperi mai mari.De Triangle ce sa zic pare interesant dar am inteles ca e foarte greu de realizat un sistem adica sunt pretentioase.Nici Dynaudio nu ma deranjeaza ca idee.Ce sa zic sunt destul de nedumerit acuma :D .Din cate scrii vad ca ai o anumita experienta in domeniu si observ ca nu prea esti incantat de incintele ELAC.Ti se par chiar asa slabe raportat la restul concurentei? Cei care le au pareau destul de multumiti...
Va trebui sa ma gandesc un pic oricum in viitorul apropiat partea de auditie este cam exclusa.Multumesc si pentru invitate apreciez mult gestul,din pacate nu sunt din Bucuresti si mi-ar fi destul de greu sa ajung si ca distanta si ca timp.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Boxele Elac

Post by West »

katalin wrote: Cam asa se induc omeni in eroare!!!!!!
Am auzit si eu difernta intre cu si fara acel inel si nu e nici pe departe spectaculoasa e de nuanta,minore si de gust(si depinde si de acustica), si daca se asculta in sweet spot efectele sunt mici.
katalin, dupa parerea mea, gresesti.
In primul rind ca acel inel are un efect substantial.
In al al doilea rind, necesitatea lui nu este intrinseca dif-ului Jet, ci mediului acustic. Acel inel nu este despre modificarea sunetului emis, ci despre focalizare.

Eu iti vorbesc pe teste efectuate pe boxele mele FS 249, acasa la mine.
Camera de auditie are peretii 'bine imbracati' mai ales cu carti puse pe rafturi. Dar ramine plafonul de beton, ca asa este blocul ceausist.
Ei, in momentul in care o soprana, cum este Angela Gheorghiu in aria Casta Diva, se apuca sa urce, si urca si urca, acele sunete inalte emise se sparg de acest plafon de beton si apar niste reflexii (unde stationare?) care fac sunetul strident si care exagereaza discretul tremolo al vocii. Zici ca sint valuri care se sparg de stinci.
Ce as fi facut daca nu puneam inelul pe tweeter? As fi simtit nevoia sa reduc volumul amplificarii.
Cu inelul pe tweeter, volumul nu a fost redus si vocea sopranei a fost minunata, sunetele rotunde, emisia omogena.
Elac, firma atenta si dichisita, s-a gindit la clienti, care nu prea au camere preparate acustic.

O ultima precizare, Jet nu suna metalic in nici o situatie (cel putin pe muzica si la volumul la care ascult eu).
Sa nu facem asocieri simpliste, tweeter metalic-sunet metalic. Este o mare greseala. Boxa este 'foarte' neutra pentru gama de pret in care se afla. Neutra si detaliata.
Acestea au fost criteriile pentru care am dat banii pe ea.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Boxele Elac

Post by West »

bubicu wrote:Multumesc si pentru invitate apreciez mult gestul,din pacate nu sunt din Bucuresti si mi-ar fi destul de greu sa ajung si ca distanta si ca timp.
Este musai sa iti gasesti o simbata sau o duminica libera pentru a asculta boxele. Asta daca vrei boxe.
Un sfat de la mine care am avut si am Elac. Du-te sa le asculti.
Nu iti spun sa iti cumperi, te sfatuiesc doar sa iti acorzi sansa de a le asculta.

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: Boxele Elac

Post by Mars.X »

Subscriu la cele spuse de west mai sus...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Boxele Elac

Post by Obelix »

In rarele ocazii cand am ascultat ELAC impresia mea a fost cea de "sunet metalic". Desigur, nu se poate generaliza...
Nu am o experienta vasta in istoria acestui producator, este o parere personala :mrgreen:

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Boxele Elac

Post by bubicu »

Obelix ce model ai ascultat?La ce te referi exact prin sunet metalic?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele Elac

Post by momolo »

bubicu
Ai dreptate am omis alte firme.De exemplu la Opera Seconda m-am gandit dar e un pic prea mare pentru 20mp.Triangle care il ai tu la fel e pentru incaperi mai mari.
Opera Seconda si Triangle Quartet merg perfect chiar si in 16mp. Eu le-am folosit in 18mp si nu bubuia nici una. In prezent stiu destui care au Quartet in 16....17mp, chiar si Magellan Cello !
Eu le utilizez in prezent in 18,5mp si iti spun ca as lua si maine varianta Triangle LYRR !

Ti-am mai spus, uita de texte citite pe net, uita de forumuri si reviste! Singura sansa este sa asculti! Stiu destule cazuri de oameni (mai ales din provincie) care au ales sisteme audio dupa "sfaturile" primite pe forumuri si diverse lecturi de specialitate. Ulterior s-au impartit in doua categorii:

1. ureche "de salcam" nefericita. Sunt nemultumiti, nu stiu de ce sunt nemultumiti si depun eforturi continue de a ramane nemultumiti schimband trancote cu alte trancote. Acestia se concentreaza permanent pe altceva decat ceea ce conteaza, mai pe scurt, nu vad padurea de copaci si au capul mare de atata lectura pe net.

2. cei care au ureche si s-au prins urgent (dupa achizitie) ce rahaturi si-au cumparat (adica au vazut ce se afla dupa gard). Dupa prima tzeapa, acestia se conving de faptul ca ceea ce citesc in reviste, pe net, pe forumuri, este egal ZERO si nu mai pun intrebari pe forumuri ci merg la auditie !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Boxele Elac

Post by West »

bubicu wrote:Obelix ce model ai ascultat?La ce te referi exact prin sunet metalic?
Pai, la o asemenea vorba aruncata, ca pe un chistoc pe geamul masinii, nu merita sa mai ceri si amanunte.

Daca voia sa te ajute, prezenta lucrurile complet. Adica ce model de la Elac, ce amplificator, ce sursa, cum era camera si ce muzica s-a audiat. Cablurile da-le incolo, l-ar fi durut degetele sa mai scrie si asta.
Dar dragul de Obelix a aruncat o vorba la mishto, ca sa se distreze, poate ca ne paruim unii pe aici si il scapam pe el de plictiseala de Sarbatori :D
Cind pui o eticheta unei boxe, ca-i metalica sau mai stiu eu ce alte elemente subtilizate din Tabelul lui Medeleev este limpede ca esti pus pe glume. :mrgreen:

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Boxele Elac

Post by bubicu »

Citind acuma pe internet un pic mai mult am aflat cateva lucruri legat de aceste incinte(ceea ce voi spune este strict teoretic adica neincercat).
Tweeterul acela Jet de la Elac este oarecum ca un acordeon.Misca aerul in toate directiile deci inclusiv in lateral.Tocmai de aceea boxele realizate cu astfel de tweeter(nu ma refer numai la Elac ci la mai multe firme) prezinta o imagine foarte voluminoasa boxele fiind mult mai putin pretentioase la asezare.Din acest motiv ma gandesc logic ca exista o explicatie pentru acel DC RIng care probabil ca va reduce din dispersiile laterale ale tweeterului(in incaperile care nu suporta reflexii).
Legat de partea de sunet metalic aici sunt un pic nedumerit si anume prin faptul ca citind am inteles ca sunetul este analitic dar totusi nestrident ,mai mult spre partea calda .Obelix spunea ca i s-a parut metalic ???? .Tweeterul in sine nu este din metal ci dintr-o folie(nemetalica) care este indoita.
De asemenea difuzoarele de bass/medii au o folie fina de aluminiu dar nu ca la alte boxe aluminiu ci aceasta folie este lipita de una de celuloza fapt care ii va conferi un sunet mai cald.(din nou nu cred ca sunetul va iesi metalic)
Ce sa zic observ intra-devar un trend mai negativ legat de ELac intr-e cei din forumuri(nu numai aici),dar majoritatea nu au ascultat sau ascultat dezinteresat,fara o atentie speciala aceste boxe(de ex daca cineva ar asculta sa zicem niste sonus faber sunt convins car fi cu urechile deschise si prin prisma reclamelor care li ae face acestora nu ca nar fi foarte bune).Am citit multi ca re ascultasera sa zicem cel ami ieftin bookshelf de la ei ,nu le-a placut si totusi au generalizat acel tip de sunet pentru toata gama ELAC.
Ceea ce ma nedumereste insa este faptul toti dintre cei care posed aceste boxe Elac par multumiti.


p.s. stiu ca unii ma vor dezaproba prin faptul ca vorbesc fara sa le fi ascult si tin sa zic ca ar avea dreptate dar pe moment sunt obligat sa incerc sa fac o sinteza si din ce spun altii

p.s. Momolo ce pot sa spun ciudat ceea ce zici tu legat de marime,am avut 3 perechi de boxe de talea alor tale in camera mea si nu-mi placeau cum suna din cauza marimii nu ma refer numai la bubuit ci si la partea de medii care umpleau foarte obositor camera.Puse intro incapere mai mare straluceau

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Boxele Elac

Post by kaav »

Sper ca mesajul meu sa nu fie prea off topic.Sa zicem ca o persoana (de exemplu eu) vine in Bucuresti sau alt oras unde sunt showroom-uri pentru a face cateva auditii.Dar la modul particular dintr-un sistem stereo complet vreau sa elimin cd-playerul (inlocuit de pc,adica fisiere lossless).Din start se pare ca problema va ''schiopata'' la capitolul calitate,dar astea sunt premisele de sistem audio.Pc+DAC+amp+cabluri+boxe.Ce garantie as avea ca ce aleg,aleg bine daca un sistem stereo (care imi place dupa ce ''delibereaza'' urechea verdictul) la auditie are si cd-playerul in configuratie, adica beneficiaza de maximul de calitate ce l-ar da acel sistem in banii lui,iar acasa nu ar exista (neinteresandu-ma ideea de cd audio, ars din fisiere de pe comp - ca un fel de bere uitata la soare,ma atrage aceasta idee cu arsul de discuri :D ).Ma interseaza sa stiu daca problema expusa, este mai dificila decat pare.Mai grav,merita atentia reala pc-ul ca player audio,sau este ca si cum as strica orzul pe gaste?Stiu ca am mai pus intrebarea aceasta candva,dar acum cred ca am expus-o un pic mai bine,gandindu-ma ca poate mai intreseaza si pe alte persoane eventualele impresii,doar nu as fi singurul care vrea acest lucru :mrgreen:

Post Reply