Boxele Elac

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Boxele Elac

Post by LEKTOR »

Perfect deacord cu momolo - nu te lua dupa articole,publicitate, gaselnite cu ringuri, metale exotice - astea sint pt rubrica de curiozitati pe forum, du-te si asculta , compara, decide - poate de la boxe de peste 50,000 $ in sus as merge numai pe fapte citite si as cumpara fara teste de auditii !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Boxele Elac

Post by Obelix »

West wrote:
bubicu wrote:Obelix ce model ai ascultat?La ce te referi exact prin sunet metalic?
Pai, la o asemenea vorba aruncata, ca pe un chistoc pe geamul masinii, nu merita sa mai ceri si amanunte.

Daca voia sa te ajute, prezenta lucrurile complet. Adica ce model de la Elac, ce amplificator, ce sursa, cum era camera si ce muzica s-a audiat. Cablurile da-le incolo, l-ar fi durut degetele sa mai scrie si asta.
Dar dragul de Obelix a aruncat o vorba la mishto, ca sa se distreze, poate ca ne paruim unii pe aici si il scapam pe el de plictiseala de Sarbatori :D
Cind pui o eticheta unei boxe, ca-i metalica sau mai stiu eu ce alte elemente subtilizate din Tabelul lui Medeleev este limpede ca esti pus pe glume. :mrgreen:
Papusoiu' tatii, vezi ca incepi sa dai pe langa... am spus clar ca este o parere pur personala si ca nu se poate generaliza, ca asta s-a antamplat intr-un trecut oarecare, nu ieri seara... daca crezi ca de fiecare data notez pe un carnetel toate detaliile pe care vrei sa le "storci" de la mine, iti dai cu stangu' in dreptu'. :lol:
In general, am alte preocupari cand sunt invitat undeva decat sa ma pun in genunchi si sa sterg praful in spatele boxelor, cu un carnetel intre dinti... :twisted:
PS: s-au ascultat exclusiv manele...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele Elac

Post by momolo »

Papushoaiele mamii, voi di ce suntetzi asa intzepatzi in zi de Paste ?! V-a pus careva prafuri in cotzonac ?!

Decizie judecatoreasca - Obelix are scutire de la doctor sa spuna ca boxili suna a tinichea (fara justificare) iar West are voie sa-si tatueze tabelul lui Mendeleev pe bratul drept si sa detzina doua perechi ELAC, una in sufragerie si una in bucatarie ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: Boxele Elac

Post by Mars.X »

Da, dar doar astazi!
:)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Boxele Elac

Post by kaav »

Fara suparare,dar aici in acest ''spatiu'' nu cred ca are ce cauta ''cugetul' cel rau.Obelix nu cred ca a fost rau intentionat :!:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Boxele Elac

Post by kaav »

Eu nu stiu personal despre Obelix daca este bun sau rau;asemenea judecati sunt in afara putintei mele de a vedea clar ''adevarul'' despre el.Deci conform judecatii bazata pe juriu, pana la proba contrarie,el nu a gresit.Din contra intareste ideea ca ce imi place mie poate tie nu i-ti place si esti invitat sa-ti anulezi ''personalitatea de net'' prin nudul fapt al auditiei personale si intime (ca si gust al sunetului la nivel intim,care face sa iasa banul gros din poşnar sau nu pentru ...Elac (apropo' arata mult prea lacuite,scuipa nevoiea de prea multa de atentzie, asa ca si cu ar avea un deficit ascuns;chiar are nevoie sunetul de un aspect fizic de ''lustruit'' ca de maneca de la pijamaua de matase)?? :D :?: ).
Ca atitudine de prezentza fizica in spatziul locativ contrar curentului- ''sunt la moda si am succes''- [din poze din pacate le cunosc - Naim - ''Allae'' (exemplu de gust estetic personal,rafinament al masuri formelor :idea: ) arata ireprosabil,inatacabil,ca si un dac in lupta cu decadentza romana - pentru oameni care gusta ca la carte ceva sec,dar ''amplu''.Nu stiu daca costa cat nu face,nu ma interesaza deloc (pana le ascult,dupa aceea exista riscul sa imi placa, treaba care nu mi-o asum (sunt totusi scumpe,indiferent cat castigi ca roman platitor de taxe :D ),daca nu o sa-mi placa nu le mai spala imaginea nici Burebista :mrgreen: ) - dar asa trebuie sa ''respire'' un obiect in camera,genul de prezenta dupa care itzi redecorezi camera,nu adaptezi aspectul boxei la mobila existenta.Zic eu,cu mustrari de constiintza (false) :D ]

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Boxele Elac

Post by bubicu »

Oameni buni afacerea asta care se numeste hi-fi este una destul de sensibila si de suflet.Si anume fiecare din cei care detin astfel de echipamente foarte probabil tin la ele ,au dat bani multi pe ele si unii chiar(ma refer la cei din acest forum de ex) le-au si ascultat si le-au si placut.
Vazand asa problema mie mi se pare normal ca West, care a cumparat aceste boxe,pe placute si ascultate sa fie jignit de Obelix care fara nici o alta explicatie i-a daramat toata teoria si toate observatiile pe care el le-a trait pe pielea lui si le traieste in continuare.Nimeni nu spune sa nu ai pareri dar totusi bunul simt al fiecaruia iti spune daca ai astfel de pareri(care vrand nevrand il va deranja poate pe cel care-si iubeste aparatele) macar sa le justifici intr-un mod obiectiv.
Legat de partea de aspect ca ar fi prea lacuite in banii astia e ceva normal,uitati-va la Opera ,Usher,Monitor audio etc etc toate sunt pline de lac.
Stiti cum e a spune ca le-am auzit candva si nu miam luat notite pentru tine etc etc nu mi se pare corect si respectuos prin faptul ca daca ai asa de putine informatii sansa ca tu sa gresesti este foarte mare.Nu inteleg atunci cum poti sa-ti justifici obiectiv si categoric "parerea personala".
Eu stiu din experienta mea ce revoltat puteam fi cand stiu de un lucru ca este ok si vine cineva si-mi spune alte lucruri despre care eu stiu ca nu e asa,stiind ca acesta declarat nu are experienta mea in treaba respectiva.As intelege daca ar avea in spate experiente cu acele lucruri si atunci cu cel mai mare drag sunt dispus sa facem schimb de opinii.
Oricum eu sunt de parere ca nu trebuie sa ne batem joc de lucrurile care altii le au si daca totusi ai o parerea sa o justifici sau sa-ti expui experientele dar intr-un mod corect pentru ca altfel exista sansa ca sa gresesti

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Boxele Elac

Post by bubicu »

kaav tu de exemplu fara ca nici macar sa le fi ascultat spui de faptul ca ar fi prea lacuite adica ar ascunde ceva defect.Sincer la 2000 de euro eu am pretentia sa arate binisor.Sincer nu-mi doresc boxe de 20000 de euro urate de tot numai ca sa nu arate bine.Cum spuneam mai sus uita-te la concurenta.Crede-ma ca eu de ex am ascultat sa zicem Naim si nu-mi plac sau b&w la fel nu-mi plac.Totusi nu ma duc la un coforumist care le iubeste si ii spun ca-s prea lacuite si suna ca unele de 100 de euro si Naim-ul e suficient de urat incat sa coste tot 100 si suna mediocru.Nu fac asta pentru ca nu-mi permit si poate persoanei respective chiar ii place si atunci cu ce drept imi bag eu adevarul absoult al meu in sufletul lui

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Boxele Elac

Post by kaav »

Bubicu,nu am vrut sa spun ceva care sa te jigneasca.
Ai dreptate in ce afirmi si asa este cu gusturile care nu trebuiesc comentate/judecate.
Am fost eu prea subiectiv,intr-un mod si cu un ton nepotrivit unui dialog :oops:
Imi cer scuze.M-ai facut curios de ele si sper sa le ascult si eu candva,cine stie poate o sa-mi placa :D .
Atunci o sa ma supar si eu pe drept cuvant daca as citi un comentariu ca cel scris de mine anterior.
Eu recunosc despre mine ca mai ''sar calul'' :mrgreen:

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Boxele Elac

Post by West »

Se pare ca discutia a derapat, asa ca voi face citeva precizari pentru a o scoate din porumb, nu de alta dar se pare v-ati pus cu totii de acord ca eu as fi fost la volan si am avut viteza prea mare. :D
1. Nu am simtit nici o clipa ca Obelix m-ar fi jignit sau mi-ar fi darimat vreo teorie.
Probabil ca raspunsul meu catre el a parut, voua tuturor, dur si de aici impresia unei implicari prea personale.
Dimpotriva, eu am comentat, la modul general in acceptia mea, ca nu poti pune, in acel mod expediat, o eticheta unei marci de boxe (oricare ar fi ea, nu Elac neaparat) pentru ca este ori iresponsabil de superficial, ori o gluma. Aceasta era impresia mea despre userul Obelix, ca ii place sa glumeasca. Asa ca am optat pentru gluma.

2. Nu cred ca Obelix s-a simtit cu adevarat ofensat de interventia mea. Am considerat ca a raspuns si el tot cu o gluma.

3. Politia a intervenit prematur si ne-a tirit la judecatorie. :mrgreen:
Dar sentinta m-a multumit, pentru ca am primit drept de port-tatuaj si permisiunea sa imi mai iau o pereche de Elac-uri.

4. Oarecare gura-casca de pe margini au vorbit neintrebati, dar asa sint oamenii, simpatici, le place sa fie de folos.

5. Boxele Elac sint fabricate intr-o gama destul de larga, asa ca a spune despre ele ca sint 'lucioase' arata ignoranta in materie.
Finisajul lacuit, teribila crima cu care au fost prinsi nemtii de la Kiel (nici o alta firma nu mai foloseste lacul la boxe), este pentru variantele numite Silver Shadow si Titan Shadow.
Marturisesc gustul meu indoielnic, mi-am luat Titan Shadow.
Dar Elac este produs si in varianta Cherry, care este furnir si nu lac.
Finisajul de top la Elac este Black High Gloss. Desigur nimeni nu mai foloseste finisajul Gloss, sint ei ramasi in preistorie.

6. Odata ce eu am judecat ce boxa sa cumpar, nu are cum sa ma afecteze pareri citite pe forum, pentru ca, atit cit s-a spus, este evident ca cei care le-au exprimat nu sint cunoscatori in materie.
Nu este singura boxa care mi-a iesit in cale, am mai ascultat 4-5 feluri si am avut boxe de stand Elac aproape 2 ani.
Evident, inteleg diferenta de gust si argumentele. Cind ele se produc.

7. Multumesc celor care au simtit ca trebuie sa fiu aparat.
Sper ca spovedania mea a lamurit lucrurile.

Buletin medical
Userul West este bine si ferice, are moralul ridicat si nu a facut vreun sindrom posttraumatic.
Nu necesita tratament, nici psihoterapie.

S-auzim de bine (despre boxele Elac) :mrgreen:

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Boxele Elac

Post by fluffy38 »

Nu imi sta in caracter sa intervin la modele mai noi de boxe, am si eu o pereche de Elacuri - e drept,model mai vechi - dar imi plac cum suna,le-am incercat pe mai multe amplificatoare si rezultatul a fost chiar bun comparativ cu altele. In plus mai cunosc cativa posesori de Elac -subliniez,modele vechi- care sunt foarte multumiti de ele. Cat despre sunet metalic...depinde foarte mult de ce muzica asculti pe ele.

Am inteles ca autorul topicului se refera la modelele mai noi(peste blabla euro) si imi cer scuze ca am intervenit off-topic.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Boxele Elac

Post by bubicu »

fluffy38 imi poti da niste detalii despre sistemul tau.ce model de boxe,amplificare sursa,cabluri

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele Elac

Post by momolo »

In opinia mea, dealtfel una impaciuitorista, majoritatea sculelor se incadreaza in clasa lor de pret. Cele care sunt supra-evaluate sunt rare. De exemplu, la vreo 2000....2500 euro exista incinte acustice care suna complet diferit intre ele insa la o judecata dreapta si in cunostinta de cauza (de exemplu, a unuia care gaseste cusur si boxelor de 50.000 euro) cam toate se incadreaza intr-un anume nivel de calitate audio, fiecare cu propria personalitate si propriul "stil", nivel oarecum corespondent pretului cerut.

Intr-o oarecare concluzie am spune ca e mai mult pe gusturi insa in mod cert este si pe potriveala. Nici o incinta acustica nu suna bine pe orice amplificare, chiar daca discutam de amplificari a caror valoare e mai mare sau egala cu a boxelor.
Stiu, exista pareri ca nu conteaza amplificarea si ca niste boxe bune suna bine pe orice. Acestia se inseala, in viziunea mea e doar o pura teorie trancotara.
Chiar spunea cineva (om foarte in tema cu subiectul boxe si scule audio) ceva de genul "-Dati-mi orice boxa, oricat de scumpa si va garantez ca reusesc s-o fac sa sune prost!" :D
Mare dreptate are!

Astfel ca, dupa oarece amar de vreme de "mancat boxe la micul dejun", pot spune ca ceea ce conteaza mai mult este cine vinde boxele. :roll: ....Intradevar, multi ar spune ca afirmatia mea e cam ciudata. Insa, eu cred ca nu e de ajuns sa ai marfa buna, trebuie sa mai si sti cum s-o prezinti si cum s-o arati in adevarata sa valoarea, aia care este, insa nu valoarea e subiectul ci modul in care o poti scoate la lumina.

Asa ca putem intalni pareri extrem de opuse despre majoritatea boxelor, depinzand foarte mult de felul in care au fost ascultate. Parerile cele mai avizate sunt ale celor care le-au avut personal, iar parerile cele mai obiective sunt ale celor care le-au avut personal si deja le-au vandut (deci nu mai au interese banesti).

Fara indoiala, exista numitoare comune in sunetul unor boxe, lucruri peste care nu poti trece nici cu mama amplificarii high-end insa cert este ca pentru a pune in valoare o incinta acustica buna, trebuie depus ceva efort. Astfel putem avea situatia ca unele branduri sa fie mai prost prezentate de catre cei care le vand, adica sa nu beneficieze de o punere in adevarata valoare.

De aici pot si aparea diverse dispute false. Clar este ca fanatismul si radicalismul nu sunt bune niciodata, mereu trebuie sa mai lasam cate un mic procent de indoiala in toate aprecierile noastre.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Boxele Elac

Post by fluffy38 »

bubicu wrote:fluffy38 imi poti da niste detalii despre sistemul tau.ce model de boxe,amplificare sursa,cabluri
Iti pot da detalii,dar trebuie sa te previn ca eu ma incadrez cu sistemele in clasa trancote(sau scule vechi si pentru ca se tot discuta de pret-sub 300euro).
Daca lucrul asta nu constituie un impediment pentru tine iti dau mai multe detalii aici cu cea mai mare placere.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Boxele Elac

Post by katalin »

momolo wrote:
Intr-o oarecare concluzie am spune ca e mai mult pe gusturi insa in mod cert este si pe potriveala. Nici o incinta acustica nu suna bine pe orice amplificare, chiar daca discutam de amplificari a caror valoare e mai mare sau egala cu a boxelor.
Stiu, exista pareri ca nu conteaza amplificarea si ca niste boxe bune suna bine pe orice. Acestia se inseala, in viziunea mea e doar o pura teorie trancotara.
Chiar spunea cineva (om foarte in tema cu subiectul boxe si scule audio) ceva de genul "-Dati-mi orice boxa, oricat de scumpa si va garantez ca reusesc s-o fac sa sune prost!" :D
Mare dreptate are!
Astfel ca, dupa oarece amar de vreme de "mancat boxe la micul dejun", pot spune ca ceea ce conteaza mai mult este cine vinde boxele. :roll: ....Intradevar, multi ar spune ca afirmatia mea e cam ciudata. Insa, eu cred ca nu e de ajuns sa ai marfa buna, trebuie sa mai si sti cum s-o prezinti si cum s-o arati in adevarata sa valoarea, aia care este, insa nu valoarea e subiectul ci modul in care o poti scoate la lumina.


Asa ca putem intalni pareri extrem de opuse despre majoritatea boxelor, depinzand foarte mult de felul in care au fost ascultate. Parerile cele mai avizate sunt ale celor care le-au avut personal, iar parerile cele mai obiective sunt ale celor care le-au avut personal si deja le-au vandut (deci nu mai au interese banesti).

Fara indoiala, exista numitoare comune in sunetul unor boxe, lucruri peste care nu poti trece nici cu mama amplificarii high-end insa cert este ca pentru a pune in valoare o incinta acustica buna, trebuie depus ceva efort. Astfel putem avea situatia ca unele branduri sa fie mai prost prezentate de catre cei care le vand, adica sa nu beneficieze de o punere in adevarata valoare.

De aici pot si aparea diverse dispute false. Clar este ca fanatismul si radicalismul nu sunt bune niciodata, mereu trebuie sa mai lasam cate un mic procent de indoiala in toate aprecierile noastre.
Momolo sunt intrutotul de acord cu ce ai scris mai sus si extrem de acord cu partea pe care am boldat-o.
Sunetul final este in strasa legatura cu camera si modul in care sunt puse in valore.
Din pacate de multe ori comercianti sunt pusi intre ciocan si nicovala pentru ca daca pun multe chestii de bibileala in sistem(mai ales in cazul unuia ieftin) clientul neavizat crede ca vrei sa il pacalesti si ca la el acasa o sa sune prost. Ca exemplu sa zicem ca avem o boxa de 400 eur de raft. Ca sa fie corect pusa in valore cu toate bibilelile(standuri, picioruse, placi marmura + cabluri boxe) ar costa tot cam 400 eur daca ii spui asta clientului se sperie. Din pacate putina lume stie ce pot sa faca intradevar boxele lor de raft si ca in momentul in care le cumpara defapt sunt detule alte cheltuieli care trebuiesc facute pentru a se putea bucura de boxele lor.
La fel si cu acustica, o acustica foarte buna a unui showroom poate fi daunatore vanzarilor, pentru ca omul isi va da sema ca la el nu va suna la fel de bine insa nu isi va da sema cu cat. O acustica conventionala asemantore conditiilor de acasa, cateodata este mai indicata, mai ales cand se vand chestii mai ieftine si medii (nu vorbim de sistem de zeci/sute mii eur unde clientul la o adica isi poate permite sa si faca o camerea de la 0 pentru aparatele lui).
Eu as prefera sa aud o boxa la capacitate maxima desigur fara sa se exagereze cu electonicele, sau acesoriile(adica fara aparate mult mai scumpe sau cabluri care costa cat boxa), insa extrem de bine bibilite. Eu vreau sa stiu ce poate la maxim acea boxa si cam unde ar trebui sa ajung in caz ca as vrea sa o cumpar. Cum ar suna ea mediocru nu ma intereseza.

Post Reply