Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

A fost odata ca niciodata
User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by nicumur »

"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

Intradevar! Salivam minim 2 zile privind pozele din reviste.
Norocos era ala care putea vedea acele reviste! Nu se punea problema de a si vedea jucariile live pe vremea aia! De a le avea?!!! ..Doar in ceruri....dar iata ca plopul a facut intr-o zi pere! Buna invatatura sa intelegem zicala "Never said never".

Acum exista multe din acestea gasibile pe piata second-hand. Unele din pozele tale le-am si avut, testat, auzit si pe la altii.

Ai pus in link-ul 2 si un sistem Pioneer din 1982. Intamplator, acolo sunt cateva piese de inalta calitate.

Iar....LENCO ??!! :roll: Azi e brand de laptopuri, fostul IMB. Ce mai e si cu numele astea! :lol: ..De exemplu, acum am la colectia vintage un receiver stereo numit....INTEL :lol: :lol: :lol: , provenienta germana, undeva din familia Grundig-Philips.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

http://www.stereomanuals.com/images/rick_system_02.jpg

http://www.stereomanuals.com/images/pio ... system.jpg

http://www.stereomanuals.com/images/2racks.jpg

Printre protagonisti

Pioneer CT-F650 Cassette Deck
Pioneer CT-F750 Cassette Deck
Pioneer CT-F950 Cassette Deck
Pioneer CT-F1250 Cassette Deck
Pioneer DT-510 Timer
Pioneer JA-R2S Studio Rack System
Pioneer JA-R101 Rack Shelf adaptor
Pioneer JA-R102 Rack Handle Adaptor
Pioneer JA-R104 Rack Handle Adaptor
Pioneer JA-R105 Rack Shelf Adaptor
Pioneer JA-R106 Rack Shelf Adaptor
Pioneer JA-R301 Rack Spacer Panel
Pioneer Monitor 10 Headphones
Pioneer RG-2 Dynamic Processor
Pioneer RT-701 Reel to Reel Deck
Pioneer RT-707 Reel to Reel Deck
Pioneer RT-909 Reel to Reel Deck
Pioneer SA-6800 Tuner
Pioneer SA-9800 Amplifier
Pioneer SG-9800 Equalizer
Pioneer SPEC 1 Preamp
Pioneer SPEC 4 Power Amplifier
Pioneer SR-303 Reverberation Amplifier
Pioneer SX-1080 Receiver
Pioneer TX-6800 Tuner
Pioneer TX-9800 Tuner
Pioneer U-24 Program Selector
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

LEKTOR ai avut vreodata unul din magurile Pioneer din pozele postate de tine ? Sau macar le-ai vazut/auzit undeva ?

As fi curios de o impresie. Cum se aud si cum sunt in comparatie cu un Akai Gx 747 ? Ce capete au ?

Eu nu am vazut niciodata vreunul din ele. Inafara de un Pioneer din 1974 semi-profesional care era construit din doua corpuri, mecanica si parte electronica.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

Pai am un Pioneer RT 909 - capete hard permalloy, suna cald gen Revox/Tandberg, Akaiul e mai precis/intepat/dinamic

http://www.silverpioneer.netfirms.com/reel2reel.htm

http://www.thevintageknob.org/PIONEER/RT909/RT909.html

http://www.obsoletemedia.com/tapedecks/prt909.htm
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

Se pare ca pe RT2044 (quadro) l-am vazut si auzit mai demult. Observ ca nu e din 1974 ci 1976.
Foarte bun magul, sunet echilibrat si cald.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

Akai urile puteau fi vizionate la TIB, unde stateai la coada ca sa le vezi de la departare. Peste franghia despartitoare treceau numai bosi cu ceafa lata si sotiile lor (unele lucruri nu se schimba never). Tin si acum minte tipul care explica unei tipe inzorzonate (probabil amanta cui trebuie) ca AKAI este cea mai buna firma audio , ca sunt nr.1 mondial in casetofoane deck , la care intrebarea tipei - Si care este casetofonul deck ? raspus - Acesta doamna; - Aaaaa, frumos! ,,, la care noi astia cunoscatorii adulmecatori faceam spume - uite timpita nu stie nici cum arata deckul. :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

Da, la TIB erau faze tari - viitorii manelisti se aruncau dupa insigne,pixuri,stegulete,prospecte akai

Mai vedeai AKAI prin shopuri - unde mirosea asa frumos - sapun,tigari,cosmetice,miros de aparate noi,ce sa mai ...

In parcul Herastrau,cam pe unde este avionul, a fost odata si odata o expozitie americana unde erau niste maguri Ampex cuplate la ceva boxe mari de tot (Jbl cred )

Mai vedeai scule pe la Consignatia si magazinele de reparat aparate electronice - in special - in spate la mag Cocor, pe blvd Republicii aproape de Calea Mosilor, undeva pe linga parcul Cismigiu.

Apoi in discoteci - in special magurile Philips N4504, parca Andrei Partos rula ceva Akai la Costinesti.

Apoi la asa zisele centre de inregistrari - pe malul Dimbovitei, linga libraria de la Cismigiu - erau Akai GX4000 ca sursa, se tragea pe 635-uri.

Apoi Revox la studiourile radio.

Apoi la cei care "lucrau prin strainatate" - Libia,Iran,Irak,Maroc - vazut Akai,Philips,Tandberg

Apoi revistele Neckerman ,Loelle sau cum ii mai zicea,Osterman sau ceva asemanator
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

Lektor, expozitia a avut loc in 1978 , in cortul acela mare, era si un sintetizator conectat la niste boxe enorme, cele doua Ampexuri, puteai asculta muzica la casti, si se auzea foarte bine pe niste casti Koss mari.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Riddick
Posts: 14
Joined: 11 Oct 2008, 06:24
Location: USA

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Riddick »

Momolo cred ca confunzi Lenco cu Lenovo. Intamplator am avut un notebook de la ei. Scule bune. Lenco cred ca produc si azi tot felul de electronice..

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

Daca aveti timp - am gasit un link nou - http://translate.google.com/translate?u ... l=ja&tl=en
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

Riddick ai dreptate! (Ieri eram cam obosit)

LEKTOR, faine linkuri!

Expozitia aia americana din 1978 ?! Eu unul habar nu am, probabil eram cam mic si ai mei nu ma lasau sa trepadez tot orasul la varsta aia.
Insa imi aduc aminte perfect de o alta expozitie americana, e vorba de ceva petrecut, din cate imi amintesc, undeva imediat dupa lovilutzie, probabil 1990...1991 la Teatrul National unde erau tablouri americane moderne (stiu ca mi s-au parut foarte interesante, ceva in pragul chiciului dar care nu era chici) dar si scule electronice. Imi aduc aminte ca dotarea pe acolo era de la brandul REALISTIC.
Tot in cadrul acelei manifestari, au rulat filme americane la cinema Patria. Pe acolo mergeam foarte des, nu-mi scapau premierele si filmele interesante, deci eram "de-al casei" la Patria.

Atunci am vazut vreo 3 filme, dar cel care mi-a ramas in minte, probabil pentru toata viata, a fost "Ofiter si gentleman". Cred ca era titrat in romaneste, dar nu pun pariu!...Daca ma gandesc bine, cred ca NU erau titrate!

Insa ceea ce m-a socat a fost CALITATEA incredibila a imaginii si sunetului!

Vazusem filmul ala pe video, dublat de Irina Nistor ( :roll: ) dar atunci parca il vedeam pentru prima oara. Imaginea a fost pentru mine la fel de socanta ca in zilele noastre cand am vazut prima oara o imagine HD pe o plasma mare de la Pioneer! Se vedea infinit mai bine decat orice film rulase pana atunci la cinema Patria....si apoi am constatat in timp, decat orice a rulat dupa aceea, cam pana prin 1999 cand nu am mai mers la cinema, imi luasem DVD acasa.

Nu am aflat daca era "de vina" numai pelicula originala sau daca si proiectau cu aparatele aduse de ei?! Eu cred ca era doar pelicula originala. Dar trebuia sa vezi ca sa crezi!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

Momolo, la expozitia aceea din '78 am fost cu parintii. Aveam 9 ani. Eram deja minitrankotar hoinar :)
Expozitii americane au mai fost, ultima din comunism in 1987 la sala Dalles.
Shop mare era la Hotel Dorobanti iar la Inter era unul cu produse, unul si unul, fara mileuri si papusi calusari :)
In contextul acela - 1987 - o vizita la Budapesta te facea sa o iei razna si sa vorbesti singur. De la carnati expusi in vitrine la scule noi vestice si estice la liber, fara imbulzeala . :)

Si uite ironia sortii. pe atunci dadeai pe un video recorder 80.000 lei, cat un apartament la liber, iar acum cumperi un DVD player la 100 roni, din ce ti-a ramas de la piata de legume. :)
Last edited by Kostas on 24 Oct 2008, 11:54, edited 1 time in total.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

Kostas
Shop mare era la Hotel Dorobanti
si nite tipi in costum cu cravata care daca te vedeau ca te invarti pe acolo ca un coi intr-o caldare, iti dadeau "Valea!"
Nici sa casc gura prin geam nu m-au lasat! (anii '80, baiat sarac si trancotar, cascam si eu gura prin vitrine).

Iar in anul 1999-2000 am asistat si coordonat demolarea acelui shop! Am avut o totala satisfactie cand tarnacopul spulbera peretii fostului shop ceausit, dar si o invatatura, ceva legat de "Never said never!" si "Nu aduce anul ce aduce ceasul" :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

O ruda, petrolist, ma lua cu el cand venea cu banii munciti prin tarile arabe prietene (de fapt nu lua nimic in mana, doar o foaie de schimb) la shopul acela demolat de tine si asa l-am vazut. Tot felul de pilosi intrau si ieseau fara oprelisti, erau de-ai casei. :) Ca sa fiu si mai sincer, ma zgaiam la mancare la fel de mult ca la scule iar consumarea unei cutii de bere Dab, Tuborg sau Sinalco era un moment din viata ta, fiind savurat pe indelete . :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply