Near-field ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Near-field ?

Post by yinyangbt »

Mi-a venit o idee intimplator , cind, datorita unor modificari temporare fortuite in pozitia bookshelfurilor mele mult mai aproape de pozitia de ascultare ,cam la 1-1,25 m,am remarcat modificari in bine ale sunetului.Si mi-am adus aminte de notiunea de "near-field", folosita in studiouri.Dar citi dintre noi o aplica in camera de auditie?Ar putea fi o solutie in camerele mici.In fond , de ce nu ? Sau de ce da?

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Near-field ?

Post by CC_TM »

Near field am avut ocazia sa ascult Yamaha NS10.

Nu stiu daca toate monitoarele de nearfield au acelasi efect, dar astea reuseau sa obtina o imagine "palpabila", in care se poate identifica foarte clar pozitia fiecarui intrument dintr-o orchestra :shock:
Au o precizie pe care nu am regasit-o la alte boxe :!:

Nu le-as recomanda pentru auditii indelungate, intrucat pot deveni obositoare.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

apanoiu
Posts: 23
Joined: 19 Nov 2008, 16:31

Re: Near-field ?

Post by apanoiu »

Uitati aici un exemplu de camera de auditie "setata" near-field
http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl ... 1200440547

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Near-field ?

Post by yinyangbt »

Interesant....camera asta e mai mica decit a mea :D In schimb e dedicata si nu un living room.am remarcat bass traps-urile din colturi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Near-field ?

Post by momolo »

Near-field nu merge cu orice incinta acustica. De regula trebuiesc incinte mici pe una sau doua cai.

Unele din cele mai minunate (in opinia mea) incinte acustice mici ce pot fi utilizate si near-field, sau mai degraba astfel, sunt NEAT Classic Petite

http://www.neat.co.uk/p_pages/petite.php

Nu cred ca dealerul local se mai ocupa cu brandul NEAT si in mod cert nu mai are pe acolo nici o pereche de Petite (putin probabil sa mai aduca) insa boxulitele astea nu-mi ies din cap!

Nu sunt nici perfecte si nici complete in banda audio, mai ales avand in vedere marimea si greutatea mica, insa au ceva foarte special. Cred ca e vorba de coerentza, lipsa defazari sau naiba stie ce ?! Cert este ca suna intr-un mare fel! Muzicalitate, cursivitate, naturalete, sunt ceva de vis! Undeva peste niste simple monitoare de studio avand totusi corectitudinea acestora si niste boxe audiofile unse cu ulei de sarpe.

Boxele mici, recte difuzoarele mici au un avantaj al lor greu de batut cu difuzoare mari, anume coerenta, rapiditatea, cursivitatea, intr-un final naturaletea. Fara indoiala ca din difuri mici nu poti acoperi toata banda de frecventa, mai ales pe cea joasa, insa se castiga prin calitatea deosebita a bucatii de banda audio redata, iar muzica "se petrece" totusi in mod esential in banda medie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Near-field ?

Post by yinyangbt »

Cred ca un raspuns la ascultarea nearfield ,care merge dincolo de calitatile boxelor mici, cu distanta foarte mica intre drivere(pastrind astfel coerenta sonora) il reprezinta folosirea driverelor full-range si (sau/mai ales) a celor coaxiale(ma munceste de o vreme o idee legata de...insa pina nu se materializeaza...mucles ! :lol: )

Pot spune insa ca experimentind cu chishtoacele mele diverse asezari am ajuns si la near-field : surprize ,surprize !!! :idea:
Oricum, influenta reflectiilor camerei sa pare ca scade,iar mesajul muzical din boxe,predominant ,capata mai multa pregnanta,claritate ,naturalete.

Pentru nearfield as fi foarte curios ,sa ascult doua variante de monitoare active :
Tannoy Precision 8D si
Dynaudio BM5A sau mai ales BM6A

bineinteles astea ar trebui legate la un preu bun cu iesiri balansate....ceea ce duce la un sistem nu prea simplu,pina la urma.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Near-field ?

Post by momolo »

Pentru nearfield as fi foarte curios ,sa ascult doua variante de monitoare active :
Tannoy Precision 8D si
Dynaudio BM5A sau mai ales BM6A
Tannoy-urile alea le da clasa la Dyna! De sus, cu bolta! :D

Te bate gandul catre Fostex ?! :D Nu ar fi o idee rea insa ca sa scoti banda joasa din alea iti trebuie doua sifoniere cu "trombon". :wink: Va fi near-field cu capul intre doua dulapuri! :D Dar se merita!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Near-field ?

Post by yinyangbt »

Am ceva palnuri, fostexul in VTP e una din variante, dar nu cea catre care inclin acum...Insa nu vreau sa vorbesc mai mult ca sa nu ies de palavragiu :lol:
Cind rezolv chestia, evident voi posta!
Tannoy Pracision 8D erau o varianta de lucru si ma gindeam pentru ele la un preu Parasound Halo, basca cabluri balansate.
Insa toata povestea implica cam multa cheltuiala pentru un sistem de alcatuit pe neascultatelea, ceea ce nu se face ,in principiu, nici cind nu e criza.
Voi pastra insa avantajul coerentei sunetului unui driver unic si coaxial, deoarece mi se pare esential intr-o camera mica de 14-15 mp, unde ascult practic nearfield.

Post Reply