Spendor s6e

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Spendor s6e

Post by SOLO »

Cineva mi-a propus azi un schimb : Spendor S6e pentru Magneplanarele mele .
Trebuie sa recunoc ca pe-aici Spendor nu prea sunt la moda asa ca ma gandeam ca poate le-ati auzit voi pe undeva ...

deci ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Spendor s6e

Post by LEKTOR »

Eu as pastra pe Maggies !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Spendor s6e

Post by momolo »

Un prieten are Spendor S8e (un alt cunoscut abia s-a scapat de ele).

Initial le-a avut pe Naim. Combinatia era din punctul meu de vedere jalnica. Defapt Naim sunt jalnice, intr-un fel e printre primele tzepe pe care si le ia orice audiofil la inceput. O lectie buna dealtfel. Si mie mi-au placut Naim pe vremea cand inca mai trancotaream. Dar m-am trezit....fara sa le cumpar! Asa ca ma consider norocos! :D

Cu greu a scapat de acele Naim, evident in pierdere (putine scule au pret mare second hand.....adica doar alea cu adevarat bune :wink: :lol: , de exemplu Accuphase).

Nu mai mentionez ca au fost incercate si pe alte trancote.

Ulterior, dupa ce a scapat de trancotele Naim a luat o pereche UNICO CD cu amplif integrat UNICO.
Fatza de acele Naim a fost un pas urias inainte, alta viata. Insa nici de data asta multumitor, cel putin daca ne referim la pretul cu adevarat nesimtit cerut pe acele Spendor S8e (undeva pe la vreo 3500 euro, adica enorm!).

Dupa UNICO a trecut si a ramas pe o pereche Luxman integrat de 120W in clasa AB si player universal, modelul cel mai ieftin (SACD, DVDA, CD si chiar si DVDvideo). Si de data asta pasul a fost mare!

Insa, in opinia mea:

1. Nu-si merita banii. La acel pret (de noi) poti gasi alte boxe mult, mult mai bune!

2. Nu suna corect, au anumite coloratii specifice, anumite deformari si lipsuri in banda medie mai ales (intre tweeter si mid-woofer ar fi problema cea mai naspa, inclusiv defazari, deformari - trebuiesc probate pe voci cunoscute si-ti dai seama).

3. Nu au transparenta, mai ales daca ne gandim la banii dati. Stiu incinte la o treime de pret care prezinta considerabil mai multa transparentza si muzicalitate.

4. Nu prea sunt potrivite pentru clasica, lucru care spune multe. Asta este evident, opinia mea.

5. Sunet cam amortit, cu paturica, lent, mie imi suna ca din .....punga de nailon (totusi le-am auzit pe minim 3 combinatii amplificare). In opinia mea, impardonabil de mediocre avand in vedere preturile nesimtite. Plus o bubuiala naclaita dintr-un soi de subwoofer cu valentze HT.

SOLO
, iti stiu panourile, stiu si Spendor S8e foarte bine iar S6e sunt si mai slabe - in opinia mea, schimbul ar fi o tzeapa inalta, groasa, mare si cu frunze, foarte ascutita! :D Nu fa aceasta prostie! :evil:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Spendor s6e

Post by SOLO »

La schimb nu le dau eu asa de usor si mai ales fara sa probez cel putin o saptamana la mine acasa . Eram curios despre cum suna , acum daca ma gandesc mai bine am un bun prieten care tine o perche ( s5e parca , nu mai stiu sigur) in debara si se chinuie de un an sa le vanda ...

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Spendor s6e

Post by CC_TM »

Eu am ascutlat destul de putin S8, si ceva bookselfuri (S3/5), si nu am devenit fan Spendor ... dimpotriva.
In principiu modelele audiate incalzesc sunetul si au o puternica "personalitate", adica suna a Spendor.

Nu sunt pe gustul meu.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Spendor s6e

Post by TomJones »

Eu as spune ca aceasta marca de boxe racnesc , nu canta....design oribil , sunet ceva de genul de o combinatie intre technics si boheringer, pretul de-a dreptul nerusinat...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Spendor s6e

Post by kaav »

Citind ce a scris TomJones (marca inregistrata fiind virurentza anumitor posuri :D ) si luind in considerare ca nimeni nu este rau intentzionat (pana la proba contrarie :mrgreen: ) ; imi releva faptul ce mult si ce esentziala este proba comparativa si ''gustul'' unui sunet lasat in timp ca si argument al judecatii valorice.Nu pot sa il contrazic datorita experientzei foarte limitate cu sculele.Deci virtual are dreptate cata vreme are mai multa experientza decat mine.Eu oricum cred ca ce conteaza la scule nu sunt talentele exprimate gratios cat defectele care nu le remarci imediat :wink:

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Spendor s6e

Post by katalin »

kaav wrote:Eu oricum cred ca ce conteaza la scule nu sunt talentele exprimate gratios cat defectele care nu le remarci imediat :wink:
Frumos spus, insa daca nu se detecteaza defecte imediat deja avem de a face cu o boxa(aici insa as zice sistem) foatre talentata. :lol:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Spendor s6e

Post by kaav »

Ai zis-o ca la carte :wink:
Polemica nu poate submina o calitatate intrinseca a unui ''ceva'' la modul particular, chiar daca comparativ se poate clatina 8)

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Spendor s6e

Post by TomJones »

kaav wrote:Citind ce a scris TomJones (marca inregistrata fiind virurentza anumitor posuri ) si luind in considerare ca nimeni nu este rau intentzionat (pana la proba contrarie )
Imi aduca aminte ca la 2-3 zile cand s-a "nascut" acest forum, am scris pe celalalt forum - hifi- la un cu totul alt topic decat despre spendor, ceva de genul printre altele, un comentariu care suna cam asa: "zilele trecute am fost la dealerul de spendor sa le ascult, deziluzie totala sunet nenatural etc".
A urmat o ploaie de masaje de "bine" de la "spendoristi" cu huuooo etc, casuta de pm s-a umplut rapid cu excrementele aruncate spre mine de poporul Romei :)... eu doar prezentandu-mi parerea...fara sa fiu "virulent"...in acel topic :)
As putea spune ca dupa acel topic pe hifi am fost involuntar si indirect generator de un nou topic aici, dar la cu totul alt nivel de discutii... :)

viewtopic.php?f=3&t=40

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Spendor s6e

Post by kaav »

TomJones,in pofida aparentzelor eu personal cred despre tine ca esti un om elegant si fair play, chiar daca esti caustic (cui ai place profund asa ceva??,dar daca trebuie....) si imi pare rau ca exista asemenea ''mancarimi''.Eu de exemplu am un bun prieten care asculta doar death metal si muzica clasica (eu personal nu agreez aceste genuri muzicale,dar persoana in sine este in parametri foarte optimi si simtzita si tin mult la ea.Deci nu conteaza gusturile personale,cat buna intzelegere).
Apropo, actritza care o ai pe perete este favorita mamei mele (si Alain Delon,normal :D )
Daca nu iti place ceva, nu iti place si asa ceva trebuie sa fie fara repercursiuni.Tu crezi ca ce imi place mie nu este desconsiderat?Nu pun la suflet nici o critica (chiar o apreciez cateodata) cand imi sunt contrazise gusturile,dar sa nu fie ura prezenta :wink:

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Spendor s6e

Post by TomJones »

Stai linistit Kaav, practic mi-am adus aminte de aceea discutie cu spendorurile de pe hi-fi...tu nu ai fost decat cel care mi le-a readus iar in cap... :D

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Spendor s6e

Post by kaav »

Iti urez sa ai parte de niste ''melci'',asa ca sa-ti treca prin cap cum sa modernizezi/modelezi spatziul locativ - livingul,fara sa ai probleme cu ''cenzura'' :D
Daca ai reusi asa ceva te trec la categoria eroi in viatza :mrgreen:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Spendor s6e

Post by SOLO »

Intr-adevar unele spendor au o coloratie sau mai bine zis "ceva" specific, dar ca sa spui ca marca asta e de aruncat la gunoi trebuie sa le fi ascultat pe toate.
Si ca sa te fac (tomjones) sa te mai razgandesti putin incerca sa asculti de exemplu Sp 100.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Spendor s6e

Post by momolo »

kaav, colegul nostru forumist, TomJones a dovedit ca e om liber. A spus ce gandeste.....cu patima! Iar asta mai dovedeste inca ceva, faptul ca e viu! (ai sa razi, dar nu toti sunt! :wink: )

In pasiunea noastra e ca in dragoste, cateodata exista patima si se mai loveste la tzurloaie pe sub masa. E ceva firesc uman, mai ales atunci cand iubesti!

Fara indoiala ca nu se poate judeca un intreg brand dupa niste modele de boxe probabil amplificate prost sau dezavantajate intr-un setup nereusit.

Cum am spus mai sus, un amic are modelul S8. Daca era sa le judec dupa cum sunau pe NAIM, niste butoaie de varza murata dotate cu difuzoare de punga. Dar intre timp, asa cum am povestit, le-a gasit si lor amplificarea, Luxman din seria noua cu player tot Luxman. De data asta sunt altceva.

Este si pe gusturi. Daca mie sau lui TomJones nu ne plac, asta inseamna in mod cert ca nu-s pe gustul nostru, insa nu se poate spune cu certitudine ca sunt proaste, asta e o chestiune relativa.

Unii le cumpara si sunt multumiti cu sunetul respectiv (chiar daca numai o vreme, nu conteaza, cu totii trecem de la o treapta la alta, de la o floare la alta, frumos e drumul, zborul si nu neaparat destinatia trecatoare).

Exprimarea lui TomJones nu e decat o forma de..... iubire. El isi iubeste sunetul care ii place si uraste sunetul care nu-i place. Eu il inteleg, chiar daca intr-o zi ar veni la mine si mi-ar spune ca sistemul meu se aude ca un dulap cu tigai rasturnate nu m-as supara. Eu incerc (macar!) sa respect parerea altora CARE DOVEDESC PRIN FAPTE ca sunt in tema (si nu simplii onanisti admiratori de poze).

Trebuie sa ne intelegem unii pe altii. Suntem in aceeasi "barca", cea a pasiunii pentru....ceva, nu conteaza, doar faptul ca avem PASIUNE conteaza. Asta arata ca suntem mai vii decat altii!

Dar omul are un merit, este LIBER ! (asta in timp ce altii incearca sa omoare libertatea de exprimare, asa cum este ea, cateodata patimasa, cateodata incorecta, catodata cu foc si obida, insa LIBERA! :wink: ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply