Spendor s6e

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Spendor s6e

Post by doru »

Eu sunt cel cu Spendor-urile S8e…Citind comentariile anterioare am simtit nevoia sa intervin, ca unul ce, zic eu, cunosc destul de bine sunetul acestor boxe, avand in vedere ca le tot ascult de vreo doi ani. Trebuie sa spun de la inceput ca nu sunt vreun fan Spendor (sau altceva) ci incerc, pe cat posibil, sa am o atitudine cat mai echilibrata, sa vad si calitatile si defectele, sa accept criticile, atunci cand nu intrec masura bunului simt.
Spendor S8e nu sunt niste boxe de top, dar nici de aruncat la gunoi. Sunt extrem de pretentioase, reactionand in mod vizibil (audibil) la orice schimbare in lantul acustic. momolo, care a avut ocazia pe parcursul timpului sa asiste la evolutia sistemului meu audio, a remarcat imbunatatirea continua a modului de exprimare al boxelor, pe masura schimbarii diverselor componente. Nici el nu e insa la curent cu ultimele modificari, constand in inlocuirea cablului interconect, modificarea cablurilor de boxe (trecerea la o conexiune bi-wire), care, dupa parerea mea, au imbunatatit si mai mult sunetul.
Punctul cel mai sensibil al acestor boxe, in opinia mea, cred ca nu e nevoie sa mai repet, il constituie acustica incaperii in care se face auditia. In cazul meu, acest lucru se traduce printr-un bass care, in cazul unor pasaje muzicale cu frecvente ce coboara ceva mai mult, produce niste vibratii neplacute, parca toata camera incepand sa intre intr-o rezonanta distorsionata. Prin reducerea volumului, acest fapt se atenueaza, dar e neplacut sa umbli la volum in timpul unei melodii. Este singurul defect major pe care l-as reprosa, dar acest lucru tine aproape exclusiv de acustica incaperii.
In ce priveste calitatile, au destule si aceste boxe, dar aici e o problema de gusturi. Eu apreciez la ele in mod special sunetul extrem de cald si muzical, lipsit de stridente, si o anumita senzatie de spatialitate si sunet tridimensional, care m-au si atras din primul moment in care le-am ascultat.
Sincer sa fiu, am trecut la aceste boxe imediat dupa o pereche de B&W 805S pe care le-am ascultat cateva luni, iar diferenta a fost absolut zdrobitoare in favoarea sunetului Spendor-urilor. Ajunsesem sa nu mai pot asculta decat anumite CD-uri, din cauza tzatzaielilor si sasaielilor. Imi pierdusem placerea de a asculta muzica, practic eram atent mai mult la diverse sunete inedite si ciudate din banda frecventelor "supersonice", efecte sonore dezvaluite cu generozitate, in toata “goliciunea” lor, de celebrele tweetere Nautilus.
Cel mai mare castig pe care l-am avut, odata cu trecerea la aceste Spendor, a fost recapatarea placerii de a asculta muzica, indiferent de cd, de gen, etc.
SOLO, Spendor S8e nu sunt niste boxe perfecte, dar merita incercate, nu cunosc gusturile si preferintele tale. S-ar putea sa ai parte de deziluzii dar si de revelatii. Depinde mult de gusturi dar si de alte lucruri ceva mai obiective si “palpabile”. Trebuie insa sa-ti confirm si eu ca S6e sunt destul de mult sub S8e, avand ocazia sa le compar inainte de a le cumpara.
In ce priveste pretul acestor boxe, nu mi se pare exagerat. Le-am cumparat de noi cu 2500 euro, ceea ce mi se pare destul de corect. Chestia ca sunt boxe care suna mai corect sau mai natural la banii astia este foarte relativa, ca de altfel insasi notiunea de sunet natural sau corect pe care il percepe fiecare. In majoritatea cazurilor ceea ce ne atrage la un anumit gen de scula sunt tocmai coloratiile specifice ale sunetului.

In spiritul dreptului la libera exprimare, sustinut si de prietenul si antevorbitorul meu, nu pot sa nu remarc aprecierile mai mult decat patimase, in care se simte chiar o anume ura, ale colegului TomJones, la adresa Spendor-urilor in general. Ceea ce ma amuza insa, este faptul ca, aprecieri de genul "boxele (Spendor) racnesc, suna nenatural” vin din partea unui ascultator de B&W 805 S!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Spendor s6e

Post by kaav »

doru wrote:............ Chestia ca sunt boxe care suna mai corect sau mai natural la banii astia este foarte relativa, ca de altfel insasi notiunea de sunet natural sau corect pe care il percepe fiecare. In majoritatea cazurilor ceea ce ne atrage la un anumit gen de scula sunt tocmai coloratiile specifice ale sunetului..........
Din punctul meu as trage un Amin aici,un crez care il gasesc onest :wink:
Nu am ascultat acele boxe, dar daca posesorului ii plac nici o parere nu schimba realitatea perceptiei personale.
De exemplu putin probabil sa vreau eu boxe prea ''rezolutive'' in ''neutralitatea'' lor.Ca sa nu imi mai ascult muzica dupa aceea,pentru ca ii scoate defectele la iveala?Nu multzumesc.
Dar depinde de om.Daca cauti adevarul absolut in redarea sunetului (situatzie care o gasesc fara rautate, hilara - dar pana la urma nu te pui cu obsesile unui meloman,care nici pe mine nu ma ocolesc.Poate pare contradictoriu dar aspectele aceastea au si o coerentza foarte omogena...) sau multzumirea ta proprie si ''egoista'' cand este vorba de ''gustul'' sunetului preferat (nu ma refer la sisteme de 1000 de euro,care nu le-am ascultat dar nici nu ma intereseaza).
Conteaza sa fi lucid si sa nu visezi cai verzi pe peretzi.Muzica ca prezentza acustica trebuie sa o iubesti (in bugetul personal care poate fi alocat) si nu sa creeze frustrari ca ce bine suna un sistem de la firma ''............'' sau firma ''..............'' si eu nu o sa-l am.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Spendor s6e

Post by katalin »

Eu am ascultat mai demult modelul SP2/3r impreuna cu electronicele simaduio supernova si integratul 7i cablare kimber(cred) ,si sunetul nu avea nici pe departe problemele semnalate in acest subiect. Boxele erau plaste la mare ditanta de perete peste 1,5m fata de pertele din spate in lateral cam 1 m. Nu stiu cum suna celeate modele, insa cel pe care l-am ascultat eu, in combinatie cu acele electronice scumpe suna chiar bine, fara nici o slabiciunea majora, cu un sunet complet, si autoritar. Imi aduc aminte ca am ascultat un cantec de la ACDC, care desi nu sunt fun al acestui gen muzical, mi-a placut mult, mai ales modul in care sunau tobele, nici vorba de sunetul de butoi,sa zicem tocami opus xtrem de controlat, strans, cu acel sunt "spart de membarna" nu stiu cum sa il descriu. Habar nu am daca pretul acestor boxe este nesimt sau nu, nici macar nu m-a interesat, eu am ascultat de placere acel sitem deorece este departe rau de posibilitatile mele finaciare, insa daca as avea 2600 eur de dat pe o boxa le-as trece pe lista de boxe care trebuiesc ascultate. Deasemena nu stiu cum se comporta cu electronice mai ieftine, din gama lor de pret.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Spendor s6e

Post by kaav »

Sunt curios asa ca fapt divers daca cineva ar asculta boxele de la Triangle Magellan sau Neat Ultimatum MF9 pe seria 500 de la Naim si sa nu stie ce asculta...
Ce ar crede?Ar recunoaste sunetul? :wink:
Ca aceste elecronice au pretzuri ce frizeaza castigurile din industria p****,nu comentez.... :mrgreen:
Toate aceste in numele unui singur lucru:
Pana la proba contrarie avem dreptate totzi!
Attachments
kc-070106-1-3.jpg

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Spendor s6e

Post by kaav »

Intentzionat am pus aceasta poza pentru ca persoana care poseda sistemul,considerand ca este normala la cap baga niste monshtri intr-o camera mica.Pare totusi ''dusa cu pluta''.Sincer imi place atitudinea.Probabil ca si mine nu crede pana nu ''vede'' si nu se impiedica in argumentul logic - asa nu se face :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Spendor s6e

Post by momolo »

doru
momolo, care a avut ocazia pe parcursul timpului sa asiste la evolutia sistemului meu audio, a remarcat imbunatatirea continua a modului de exprimare al boxelor, pe masura schimbarii diverselor componente. Nici el nu e insa la curent cu ultimele modificari, constand in inlocuirea cablului interconect, modificarea cablurilor de boxe (trecerea la o conexiune bi-wire), care, dupa parerea mea, au imbunatatit si mai mult sunetul.
Intradevar, pe Luxman sunau cu totul in alta clasa! Iar la inceput, chiar si pe NAIM-urile ieftine sunau MULT peste fostele B&W 805S !
Eu apreciez la ele in mod special sunetul extrem de cald si muzical, lipsit de stridente, si o anumita senzatie de spatialitate si sunet tridimensional
si eu sunt de aceeasi parere, sunetul este de factura calda si lipsit de stridente, ceea ce trebuie sa recunoastem, e o raritate in ziua de azi la boxele audiofile din gama "cateva mii euro perechea".
Punctul cel mai sensibil al acestor boxe, in opinia mea, cred ca nu e nevoie sa mai repet, il constituie acustica incaperii in care se face auditia.
Din punctul meu de vedere, aceste incinte au tendinta sa bubuie. Daca se intalnesc cu o acustica neprietenoasa in acest sens.....ghinion! Problema cred ca vine din modul cum este abordat sistemul bass-reflex. As da cu presupusul (si menitonez ca nu ma pricep!) ca presiunea aerului "la gaura" e cam mare, lucru ce duce in anumite incaperi la bubuiala si lucru care induce anume coloratii la joase. De aceea trebuie un amplif puternic (Luxman-ul are 120W din aia nesimtiti) care sa le controleze perfect, altfel bubuie a butoi de varza, asa cum am spus. Lucru care se intampla si pe "leshinatura" de Naim 5i care, culmea!, dupa B&W 805S era ca un pansament pe rana! :D
Sincer sa fiu, am trecut la aceste boxe imediat dupa o pereche de B&W 805S pe care le-am ascultat cateva luni, iar diferenta a fost absolut zdrobitoare in favoarea sunetului Spendor-urilor.
Ma altur si eu cu ambele maini ridicate! Spendor S8 sunt MULT peste B&W 805S.
Unii se tot intreaba ce avem noi de impartit cu B&W ?!.....De exemplu tzitziala continua din "microfonul" ala de pe acoperis sau sunetul parca facut din bucati. Evident, opinie personala.
Trebuie insa sa-ti confirm si eu ca S6e sunt destul de mult sub S8e
normal. Insa cu toate astea, pretul ambelor imi pare mult exagerat la ceea ce ofera. Noroc de faptul ca nu sunt vandute fix la pretul oficial de catalog.
Chestia ca sunt boxe care suna mai corect sau mai natural la banii astia este foarte relativa, ca de altfel insasi notiunea de sunet natural sau corect pe care il percepe fiecare. In majoritatea cazurilor ceea ce ne atrage la un anumit gen de scula sunt tocmai coloratiile specifice ale sunetului.
Cine isi inchipuie ca la banii astia....sau de zece ori banii astia, nu exista coloratie specifica, se inseala amarnic sau viseaza! Toate incintele acustice au coloratia lor specifica si cel mai mult conteaza ceea ce ne place noua personal, emotia si trairile pe care le ai ascultand un sistem audio bine pus la punct. Chestii care dupa cum se vede, nu se pot masura si cantari, asa ca, aprecierea boxelor este o treaba profund relativa.

:lol: De exemplu, eu as incinge o paruiala (dupa zece halbe de bere de fiecare) intre tabara sustinatorilor B&W si a celor de la Spendor. Dupa ce se bat bine intre ei si obosesc, vin cu tabara Triangle si continui spectacolul! :lol: :lol: :lol:

kaav
Intentzionat am pus aceasta poza pentru ca persoana care poseda sistemul,considerand ca este normala la cap baga niste monshtri intr-o camera mica
mai ai multe de aflat si invatat! Unele chestii nu se pot invata de pe net. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Spendor s6e

Post by kaav »

Faptul ca nu pot asculta comparativ tot felul de scule din diferite clase de pretz ma imbolnaveste pur si simplu.Consider inacceptabil ca un iubitor de muzica sa nu aiba ocazia asta macar,chiar daca nu si le poate permite.Unele lucruri pur si simplu nu se pot face cand vrei :cry:
Cate aspecte tulburi nu s-ar lamuri ascultand compararativ si lasand ureche sa se odihneasca dupa un sound,cred ca stiu totzi cunoscatorii.S-ar evita mult asa cumparatul sub impulsul momentului.Este singurul aspect pentru care regret ca nu stau in Bucuresti.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Spendor s6e

Post by TomJones »

Doru, mi-am exprimat parerea despre spendor din ce am auzit la dealerul care le importa ci nu in urma auditiei la tine.
Doru wrote:Punctul cel mai sensibil al acestor boxe, in opinia mea, cred ca nu e nevoie sa mai repet, il constituie acustica incaperii in care se face auditia. In cazul meu, acest lucru se traduce printr-un bass care, in cazul unor pasaje muzicale cu frecvente ce coboara ceva mai mult, produce niste vibratii neplacute, parca toata camera incepand sa intre intr-o rezonanta distorsionata. Prin reducerea volumului, acest fapt se atenueaza, dar e neplacut sa umbli la volum in timpul unei melodii. Este singurul defect major pe care l-as reprosa, dar acest lucru tine aproape exclusiv de acustica incaperii
Nu crezi ca trebuia sa tii cont de asta cand le-ai luat? Ce vei face acum iti vei darama camera sau vei investii o caruta de bani in tratamente acustice? Opinia mea este ca niste bookshelfuri de calitate se descurcau de minune intr-o camera de bloc mai ales ca acele standflooruri le ai pozitionate pe latura mare a camerei.
Puteai macar sa incerci acel Luxman cu 805S, pacat ca nu ai facut acest lucru? Boxele B&W din seria Nautilus 800 sunt niste boxe de clasa, dar se pot auzi prost ca orice boxa de calitate (Dynaudio, Wilson) daca nu le pui un amplif de clasa. Multi nu le-au ascultat la adevarat lor valoare datorita matchingului dificil de realizat. La dealerul care le importa, cu parere de rau spun, isi bate joc de ele: cu un final Classe (doamne ajuta, macar cu asta!), sursa rotel si pre Exposure, toate cablate cu sarma de sonerie si legate la priza prin prelungitoare electroarges.
Doru wrote:Sincer sa fiu, am trecut la aceste boxe imediat dupa o pereche de B&W 805S pe care le-am ascultat cateva luni, iar diferenta a fost absolut zdrobitoare in favoarea sunetului Spendor-urilor. Ajunsesem sa nu mai pot asculta decat anumite CD-uri, din cauza tzatzaielilor si sasaielilor.
Sincer cu acele cutii goale de pantofi Guban, intitulate Naim nici nu ma mir!!!
Doru, tu ai avut un Rols Royce careia i-ai pus un motor de tractor "universal 650M", iar pe deasupra ai turnat si apa in motorina. Acele naimuri din seria entry level cuplate cu niste boxe din gama de varf al unei din cele mai cunoscute marci de boxe din lume, numai sistem nu se poate numi. Imi aduc aminte cum eram eu luat in baza mai tot timpul ptr ca aveam sistem accuphase cu boxe din seria 602S3, adica eram exact in situatia ta.
In spiritul dreptului la libera exprimare, sustinut si de prietenul si antevorbitorul meu, nu pot sa nu remarc aprecierile mai mult decat patimase, in care se simte chiar o anume ura, ale colegului TomJones, la adresa Spendor-urilor in general. Ceea ce ma amuza insa, este faptul ca, aprecieri de genul "boxele (Spendor) racnesc, suna nenatural” vin din partea unui ascultator de B&W 805 S!
Revenim exact la topicul asta, in care daca ai alta opinie decat cineva care se simte asa zis lezat, esti imediat taxat cu rigoarea dambovitana
viewtopic.php?f=3&t=40

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Spendor s6e

Post by momolo »

Eu am auzit o singura data niste B&W care mi-au placut, 804S. Erau amplificate pe un Rotel RB 1090 avand sursa un pre Exposure cu un player Exposure (modelele mai scumpe). Era potriveala buna pe acolo. Mi-am dat seama ca boxele alea vor amplificare puternica si care controleaza sarcini dificile. Sunt totusi boxe cu membrane grele! Sa nu uitam asta!

Pe 805S le-am auzit in 6 variante, locatii diferite si scule diferite. Nu mi-au placut niciodata prea mult si mereu am auzit tzatzul ala dat de tweeter desi basul nu e totusi deloc prost.

Dar ceea ce pot remarca, diferentele erau destul de mari functie de calitatea amplificarii in timp ce caracterul sunetului se pastra acelasi. As spune ca acelasi caracter cu nivele diferite de calitate, control si rafinament.

Cam tot aia si la Spendor, cele cateva modele audiate. Caracterul e tot acelasi, nivelul de prezentare e functie de amplificare.

In opinia mea trebuiesc boxe MULT mai scumpe sa scapam de acest lucru numit "caracter" al sunetului sau cel putin sa fie mai putin evident (desi nu pentru toate urechile! :wink: )

Si fara indoiala ca fiecare isi iubeste alegerile. De exemplu, eu ca posesor de Triangle Genese Lyrr consider ca la banii dati nu aveam nici o alta solutie, ba chiar am fost bucuros cand am auzit boxe la peste dublu pretului care sunau (opinie personala) net inferior si fara nici o sperantza in comparatie cu aceste Triangle. Diferenta era atat de mare si pastrata pe doua tipuri de amplificari incat nici de la cabluri nu se mai putea spera nimic! Haios a fost ca proprietarul acelor boxe vrea sa se scape de ele din acel moment al.....comparatiei! Si ar fi dispus sa piarda jumatate din banii dati. Eu eram doar curios nevoie mare de o comparatie cu niste boxe la peste dublu pret!

Asa ca propun ceva, noi astia trei care am reusit sa nu ne luam la bataie fiecare pentru trancota lui, sa ne vizitam si sa ne intalnim la auditii intre cele 3 marci de boxe pe care le avem. In fond fiecare dintre noi avem si scule destul de bune si destul de scumpe, Accuphase, Luxman si Unison.

Asa ca, TomJones si doru, hai sa ne vizitam si sa ne auzim cele 3 sisteme, unul cu B&W, altul cu Spendor si altul cu Triangle ! Vorbim pe privat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Spendor s6e

Post by doru »

TomJones, nici vorba de “taxare cu rigoare damboviteana”! Asa cum ti-ai spus tu parerea, mi-am spus-o si eu. In general ma feresc sa fac afirmatii daca nu sunt in cunostiinta de cauza. Pot spune ca sunetul B&W il cunosc destul de bine, avand in posesie, in ultimii ani, trei modele, din trei clase diferite ale brand-ului : 603S, 705 si 805S. Adica m-am incapatanat rau cu B&W, nu gluma! Le-am ascultat in diverse combinatii de cabluri si sisteme, dar amprenta sunetului specific ramanea aceeasi. E drept, cu trecerea la fiecare clasa superioara, se simtea o "slefuire" a sunetului dar in scurt timp te trezeau la realitate tzatzaielile si sasaielile inconfundabile, de care nu am putut scapa decat odata cu boxele. Nu spun ca B&W fac boxe proaste. Am auzit si combinatii bune, una fiind cea despre care povestea momolo, pe care am si auzit-o impreuna. Deasemenea mi-au placut B&W 703, care, pentru muzica electronica, mai ales, sunt chiar o alegere buna. Cred, din experienta mea cu B&W, ca trebuie avute in vedere doar standfloor-urile marcii, incepand cel putin de la 703 in sus. Bookshelf-urile, inclusiv cel de top, nu reusesc sa estompeze caracterul dominant al tweeter-ului, sunetul devenind cu usurinta suparator. In ciuda unor medii care mie mi-au placut.
In contrast cu acel sunet metalic tipator, Spendor-urile m-au “uns la suflet”, fiind poate si morivul pentru care nu am mai cautat atunci alte variante, ele fiind de altfel destule.
Repet este o parere personala, dar fundamentata, zic eu, pe luni intregi de ascultare (la mine acasa nu la dealeri) a diverselor componente, fapt pentru care mi-am permis sa fac si comparatii.
Evident ca nu sunt multumit nici de aceste Spendor, ca doar audiofilia e boala grea, si tot timpul vrei mai mult. Ar fi interesante niste vizite reciproce, desi sunt convins, din start, care sistem va fi cel castigator (am auzit Triangle Lyrr si mi-au ramas la suflet, nu mai vorbim de Unico). Pana la urma insa, marea realizare si adevaratul scop ar fi sa ne intanim, nu care sistem e mai bun.
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Spendor s6e

Post by momolo »

Pai si eu ziceam doar de intalnire si nu comparatii ca nu are rost! Noi trei avem dotari tehnice comparabile ca pret si in special dotari in CD-uri interesante.
Mai o parola, mai un disc, facem si noi un club asa cum au facut deja altii in tarile civilizate.

Uite un exemplu cu peste 70 de membrii grei:

http://www.milossaluciano.com/gli%20imp ... 0amici.htm

Nu ne punem noi cu ei, tine si de diferenta crunta intre tari, dar suntem totusi 3 cu sisteme audio peste trancotele entry level care bantuie forumurile romanesti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Spendor s6e

Post by TomJones »

Interesant site...cand vad ce sisteme au unii intr-o tara totusi considerata printre cele mai sarace din europa occidentala adica Italia, ma apuca criza...
In Italia capsunarii lor se duc in Germania sa fie menajere prin casele nemtilor sau agricultori..., dar totusi sunt departe de noi.
Oricum subscriu la cele de mai sus, totul depinde de timpul disponibil al fiecaruia, in speta in wekend-uri....

Post Reply