Piata HI-FI din Romania

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Piata HI-FI din Romania

Post by SOLO »

Ce parere aveti despre piata hi-fi di Romania si cam la ce nivel se situeaza in acest moment ? Exista in orasele mari cel putin un magazin de specialitate , exista suficienti pasionati in acest domeniu ? Ce credeti ca ar trebui facut pentru a imbunatati situatia .

Sunt doar unele intrebari pe care mi-as dori sa le dezbatem aici , in cel mai civilizat mod posibil , fara a nomina dealeri , comercianti ambulanti , etc ..
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by doru »

Mi se pare un subiect interesant. E greu de spus cu mare exactitate la ce nivel se situeaza piata hi-fi din Romania in acest moment (desi se poate banui cu oarecare usurinta), fiindca nu exista nici un fel de statistici in acest sens. Astfel ca, zic eu, nu ne putem baza decat pe parerile si constatarile personale, adica pe modul in care fiecare simte “pulsul” acestei piete. Dupa parerea mea, pasionati ar fi ceva, dar piata de produse hi-fi (in special noi) este “sublima, dar lipseste cu desavarsire” cum ar fi spus un mare clasic. Practic nu prea ai de unde alege, in Bucuresti daca sunt vreo 3 dealeri pe la care e ceva mai multa “animatie”, in provincie nici nu vreau sa ma gandesc.
Vazand prin revistele straine de profil, cate reclame ale dealer-ilor sunt expuse, incepi sa realizezi ca noi suntem, prin comparatie, sub 0, adica la minus.
Sunt brand-uri intregi de scule audiofile, renumite in intreaga lume, care la noi nu sunt comercializate de nimeni. Asa ajungem, in multe cazuri, sa ne luam la cearta si sa ne consumam energiile si pasiunile pe niste scule modeste sau mediocre de multe ori, fiindca nu avem criterii de comparatie. Expozitia anuala de profil (singura organizata pana acum) Hi-Fi Arena, e, cred, cea mai elocventa marturie privind nivelul pietei hi-fi de la noi. Jalnic!
Poate gresesc, dar asta-i perceptia mea...
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by CC_TM »

In Timisoara nu mai exista nici un magazin de profil (showroom), si eu cunosc maxim 30 de pasionati. Firmele de profil nu au sanse de supravietuire cu atat de putini "potentiali clienti".
Erau mai multi in urma cu 15 -20 de ani, dar aparitia HomeCinema-ului a mai rarit randurile celor pasionati de Stereo.

Situatia se va imbunatatii de la sine in momentul in care romanul va avea mai multi bani pentru hifi, timp pentru auditii si preocuparea pentru muzica de calitate.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by momolo »

Piata de profil este precum restul pietelor in tara asta. Asa cum avem drumurile, orasele, casele, totul, asa avem si piata de profil audio-hifi-high-end.
Exista doar vreo cateva firmulite oarecum de profil care aduc cateva branduri si aparate cat sa le numeri pe degete. Toate concentrate in Bucuresti, provincia fiind practic zero!
Si cum spunea cineva, lumea celor pasionati e atat de mica incat ai putea sa-i bagi pe toti intr-un autobuz! Mai totul legat de treaba asta e concentrat in Bucuresti. Chiar si la nivelul acestui oras fenomenul audio-stereo este practic nul.

Dupa ce am vazut ce este in Italia legat de audiofilie mi-am dat seama ca noi romanii suntem ZERO! Dar nu e nimic anormal deoarece noi suntem zero si in materie de civilizatie, drumuri, comert si orice!...Mai putin curvele, hotii si excrocii de tot felul incepand cu politicienii si terminand cu recidivistii de profesie care de data asta ating perfectiunea in materie! Sa nu zica careva ca nu suntem si noi evoluati in ceva! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by SOLO »

Bun , sa spunem ca situatia economica a tarii influenteaza si dezvoltarea acestui business . Totusi , toata lumea isi face treaba asa cum trebuie pentru a imbunatati situatia ?
Va dau un exemplu :

In Italia , la fiecare cel mult 3 luni (de obicei mult mai des , chiar si de 2 ori pe luna ) , aproape fiecare dealer organizeaza un eveniment / prezentare in propriul showroom . Producatorul X isi aduce sculele in showroomul Y si le pune sa cante asa cum stie el mai bine.
Proprietarul showroomului da sfoara in tara in legatura cu evenimentul , asadar toata lume fiind invitata . O chestie simpla ( nu cred sa coste o avere un asemenea eveniment ) din care toti au de castigat :

- Producatorul X isi face reclama
- Showroomul isi face reclama , eventual clienti noi
- Invitatii isi mai educa putin urechile ( pe unii ii apuca ideea schimbarii sistemului )

Se face asa ceva in Romania ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by West »

O modalitate foarte desteapta.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by TomJones »

Solo wrote:O chestie simpla ( nu cred sa coste o avere un asemenea eveniment ) din care toti au de castigat :
Eu cand l-am rugat pe un dealer din Bucuresti sa-si prezinte un sistem mai de top in locul ciorbei din 7 componente de le producatori diferiti, unul mai bun altul mai slab, mi-a raspuns ca nu poate sa faca asa ceva sa stea cu banii blocati in niste scule de top pe care sa le prezinte in showroom. Valoarea totala a sistemului nu depasea 30 mii euro.... (preamplificator + monoblocuri, sursa, boxe, cabluri, power cond). Pacat ca asta este mentalitatea la romani vor bogatie rapida in stimp scurt, rate ale profitului de 300% in timp de in Germania o rata a profitului anuala de 5-10 % este considerata de invidiat.
Mai ganditi-va in apropierea sarbatorilor cum totul se scumpeste in dorinta de imbogatire rapida, iar in occident se ieftineste pentru a vinde cat mai mult si a se fideliza clientii. Eu de pasti am luat cozonacul cu 300 mii/kg, iar imediat dupa l-au facut 200 mii per kg.....asta e romania - "The land of choice"...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by Obelix »

Si tie ti se pare o "bagatela" 30 de mii de marafeti :lol:
Probabil ca este o cifra care se apropie ingrijorator de cifra sa de afaceri lunara (ca sa nu zicem anuala... :oops: ) si NIMENI in lume nu va face asta, exceptand show-room-urile in care marfa costa dubla fata de "minimum sindical" :x
Si asta pentru a satisface curiozitatea unui client, nu neaparat cunoscut ca aruncand cu banii pe primul produs prezentat... (atac personal = zero, din partea mea...)
Parerea mea e ca reproducerea muzicala stereo de calitate nu mai este un "segment util" pentru comercianti, ca fenomenul e ireversibil si ca "nisa" audiofila e din ce in ce mai "speciala" si "confidentiala" fata de turmele de consumatori de MP3 si 7.1 DTS.
Afinitatile personale nu trebuie sa duca la orbire, probabil ca pe aici toti regreta, dar... asta este...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by momolo »

TomJones
Eu cand l-am rugat pe un dealer din Bucuresti sa-si prezinte un sistem mai de top in locul ciorbei din 7 componente de le producatori diferiti, unul mai bun altul mai slab, mi-a raspuns ca nu poate sa faca asa ceva sa stea cu banii blocati in niste scule de top pe care sa le prezinte in showroom. Valoarea totala a sistemului nu depasea 30 mii euro.... (preamplificator + monoblocuri, sursa, boxe, cabluri, power cond). Pacat ca asta este mentalitatea la romani vor bogatie rapida in stimp scurt, rate ale profitului de 300% in timp de in Germania o rata a profitului anuala de 5-10 % este considerata de invidiat.
Mai ganditi-va in apropierea sarbatorilor cum totul se scumpeste in dorinta de imbogatire rapida, iar in occident se ieftineste pentru a vinde cat mai mult si a se fideliza clientii. Eu de pasti am luat cozonacul cu 300 mii/kg, iar imediat dupa l-au facut 200 mii per kg.....asta e romania - "The land of choice"...
intr-un fel ai dreptate....intr-un fel nu!

Noi suntem de sute de ori mai saraci ca ei. Ne aflam intr-o perioada de acumulare supusa la o presiune foarte mare. Daca te uiti la ei numai ce drumuri au (numar, calitate, lungime) iti dai seama ca daca o generatie ar munci numai la drumuri abia i-am ajunge din urma in 50 de ani!

Cat priveste comertul hifi-audio (high-end) organizat prin show-room-uri semi-private, tot la simpla socoteala contabila se ajunge. Castigurile din aceasta ocupatie in RO pur si simplu nu permit un nivel "de trai" ca cele de "dincolo".
Una e sa vinzi doua bucati aparate scumpe pe luna si alta este sa vinzi 12 bucati!

Dupa cum bine stii, la noi lumea pasionata in domeniu punand la un loc atat pe cei care fac afaceri din treaba asta cat si consumatorii, este foarte mica. Aproape toti se cunosc sau au auzit unii de altii, e ca intr-un mic satuc. Ce rost crezi ca ar avea prezentarile pompoase unor oameni care nu au bani sa cumpere?!

Daca faci o simpla socoteala, la noi exista vreo 3 categorii de cumparatori:

1. cei saraci, imensa majoritate. Ar vrea ei sa cumpere, multi se si informeaza atat cat pot (nu conteaza ca asimileaca informatie de cacat de pe net, conteaza ca SE INFORMEAZA, ca vor!) dar nu au bani. Acestia nu conteaza economic. Sunt clientii aparaturii entry-level made in China care cu acest prilej se vinde in RO la acelasi nivel cu aparatura....high-end din Germania sau Italia! Adica pana si in acest sector de piata larga unde cumperi o trancota cu cateva sute de euro, vanzarea merge greu si rar! Nu de putine ori nici nu poti vedea o trancota de doi bani la vanzator pe simplu motiv ca acesta nu o aduce pana nu stie sigur ca are cui sa i-o vanda! Cumparatori saraci = vanzatori saraci.

2. categoria de mijloc cu variatiile ei. Din asta facem noi parte. Castigam ceva mai mult decat media, DIN MUNCA. Iar aici am spus tot, caci in tara asta esti defapt un sclav ceva mai bine hranit. Noi cumparam scule medii, de cele mai multe ori pe datorie si platim din greu rate luate de la gura cu sacrificii pe care un om "din afara" nu le-ar putea asimila decat cu nebunia! Suntem putini si bine informati caci bani nu prea avem, insa avem ce citi, vedea si auzi ca asta e pe gratis. Nu reprezentam nici noi un interes comercial, cumparam (la propriu) din an in Paste, plus ca de fiecare data cerem pe datorie sau mai dam vechituri la schimb. Nu prea ies bani de profit de pe spinarea noastra decat ceva firav cu tzaraita. Ceva de genul, unii mai putini saraci ca altii, depinde in curtea cui te uiti?

3. Cei cu MULTI bani, o categorie aparte. Pe cat de putini bani au primele doua categorii, pe atat de multi bani au astia! In cazul lor nu se poate discuta de dorinta de informare sau de prea multa pasiune. Pur si simplu 99% din ei nu au timp, "nu se complica", doar intreaba: "-Coane, ia zi si mie ce ai mai bun pe aici?!". Nu sunt oameni care cad in meditatie si nici in vreo auditie prelungita. Nici pentru ei nu ar conta prezentarea sculelor insa din motive diferite. In timp ce pentru primii ar conta doar ca informatie (ca ciciu bani de ele!), pentru astia nu conteaza pentru ca ii doare fix in p_la ! Asa ca o reprezentatie nu ar aduce nicicum vreun profit.
Nici dupa ce se trezesc in living cu o harabaie de sistem nu vor avea rabdarea sa inteleaga ceva din aparatele alea....:) pentru ca nu au timp!
Astia mai au o "calitate", le stiu pe toate! Ce nevoie au de informare in acest caz?! Plus ca sunt foarte circumspecti cu fiintele bipede necunoscute din jurul lor, nu vor auzi decat de la aia in care au incredere sau ii cunosc, insa fatza de restul sunt surzi si orbi. Nici munca de informare nu duc, asta nu e pentru ei ci doar pentru sclavi, "boierii" citesc doar concluziile.

Asa ca la cat de rar pica un client (cu parale in buzunar), nu merita nici o reprezentatie si nici un farafastac special. Principalul este sa ai firma, adresa si ceva aparate nimerite pe acolo.

Comertul mioritic este in general foarte diferit si ciudat in comparatie cu lumea civilizata insa asta nu e din vointa cuiva, asta reiese din realitatile mioritice. Noi care putem sa fim foarte moralisti si teoretici acum, daca am intra practic in jocul comercial ne-am "alinia" instant la situatia pe care acum o criticam, alternativa fiind disparitia rapida.

In concluzie, cui sa faci in tara asta prezentari in show-room ?! Alora care deja stiu dar nu au bani sa cumpere nimic, sau alora care de asemenea...."stiu" insa tot nu vor cumpara decat ceea ce le recomanda un (alt) ciumpalac pe considerente de incredere si cunostinte ?!

Tipul asta de comert in acceptiunea tipica, se adreseaza oamenilor cu BANI si EDUCATIE ! ......Unde sunt astia prin Mioritika ?! :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by TomJones »

Obelix, orice dealer-vanzator are datoria sa prezinte cea mai buna marfa care o are ca imagine a marcii producatorului. La piata vanzatorul pe taraba are , cel putin in primele randuri, cele mai bune si frumoase rosii, nu?
30 de mii euro nu inseamna chiar mult...transportul cu dac-ul de la accu costa chiar mai mult....In showroomuri vin si mai amarati care cu siguranta nu-si permit orice, dar isi vor lua modelele mai ieftine extaziati de ceea ce vad...este o strategie de marketing...
De ex nu poti sa te prezinti cu un sistem compus dintr-un final de la o firma, destul de bun si scump, iar preul si sursa, ambele de la alte firme, facute prin china si pana in 8-900 euro fiecare, puse pe un rack de sticla DIY, iar de cablaje ce sa mai zic...
Un sistem de top are toate sansele sa se vanda mai repede (sunt destui cu bani!), iar profitul importatorului va fi pe masura. Profitul nu vine din vanzarea unui container de scule ieftine ci mai degraba dintr-un sistem de top.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by Constantin C. »

Cred ca momolo a explicat cat se poate de corect situatia pietei din Romania pentru o categorie de produse care nu sunt de prima necesitate.
In cea mai saraca tara din Uniune si una dintre cele mai sarace de pe continent, majoritatea cetatenilor supravietuiesc - in sensul propriu al cuvantului - , alocand in jur de 60% din venituri pentru hrana.Acesta este un indicator al gradului de dezvoltare.
Multe din achizitiile bunurilor de folosinta indelungata - proaste si chinezesti cum sunt - au fost facute pe credit; astazi creditele nu mai sunt atat de accesibile...

Vanzatorii s-au adaptat situatiei si supravietuiesc de asemenea, dar asta nu este o scuza pentru lipsa de profesionalism.
Unii au activitati in domenii conexe sau apropiate.
Sunt dealeri care au venituri mai ales din contracte cu statul, oferind spre exemplu microfoane, monitoare sau instalatii de sunet la Parlament ori alte institutii.Altii se ocupa in paralel cu retele locale de distributie a programelor TV, net sau tehnica de calcul.Altii vand si monteaza sisteme de alarma sau altele asemenea pe la casele celor care au ceva mai multi bani...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by Obelix »

TomJones wrote:Obelix, orice dealer-vanzator are datoria sa prezinte cea mai buna marfa care o are ca imagine a marcii producatorului. La piata vanzatorul pe taraba are , cel putin in primele randuri, cele mai bune si frumoase rosii, nu?
30 de mii euro nu inseamna chiar mult...transportul cu dac-ul de la accu costa chiar mai mult....In showroomuri vin si mai amarati care cu siguranta nu-si permit orice, dar isi vor lua modelele mai ieftine extaziati de ceea ce vad...este o strategie de marketing...
De ex nu poti sa te prezinti cu un sistem compus dintr-un final de la o firma, destul de bun si scump, iar preul si sursa, ambele de la alte firme, facute prin china si pana in 8-900 euro fiecare, puse pe un rack de sticla DIY, iar de cablaje ce sa mai zic...
Un sistem de top are toate sansele sa se vanda mai repede (sunt destui cu bani!), iar profitul importatorului va fi pe masura. Profitul nu vine din vanzarea unui container de scule ieftine ci mai degraba dintr-un sistem de top.
*
Un comericnat are o singura "datorie"... sa faca bani, restul e "mangaiere pe spate" a clietului POTENTIAL SOLVABIL :lol:
In nici un caz show-room-ul nu are DE FAPT un alt rol. "Imaginea de marca" nu are nici un alt scop, decat mercantil...
In fiecare magazin se pun "la munca" sculele care POTENTIAL s-ar vinde cel mai bine, nimeni nu iti desigileaza o scula care pierde astfel (sa admitem) 10% din vaoarea sa de 4000E (beneficiul realizat (sa admitem din nou) pe 20 de receivere Sony, care se dau cate doua pe zi... Scula pe care dupa aceea se va pune praful pana o vinde in pierdere
Scuze, inca o data, fara nici o intentie de atac personal, 30 000 reprezinta o suma ENORMA pe care multi chirurgi occidentali nu si-o permit, eventual grecii din "celebrul" clip binecunoscut.
Nu de alta, dar in socieatatea de consum nu esti atras doar de scule, mai e si casa din jurul lor, si canapeaua, si frigiderul cu bere si caviar :mrgreen: , si masina cu care "zburzi" dintr-un show-room in altul, ca sa nu cari scula de referinta sub brat...
Vorbesc, desigur, in ideea in care banii sunt "munciti" de catre cineva din clasa medie "de afara" si upper-middle-class din RO.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by porto »

Perfect adevarat Obelix! Asa e si aici in Canada.
Singura diferenta e ca aici au bani ptr scule hi-fi 60% din popor.
Dar 30 jde mii de euroi au f putini sa de asa pe masa dintr-o data ci numai prin upgrade pana ti se apleaca..... nu tie ci sotiei.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by momolo »

Asupra sumei de 30.000 euro as vrea sa va atrag atentia in privinta unei probleme psihologice pe care am observat-o in timp - cei pentru care aceasta suma este practic de neatins, vorbesc cu mult mai multa usurinta si noshalantza (inconstienta) despre ea. Cei pentru care aceasta suma nu reprezinta chiar Luna de pe cer (adica in caz ca si-ar pune ideea fixa ar avea-o pentru astfel de chestii), vorbesc cu mult mai multa prudentza si respect despre acest lucru si spun cu seriozitate ca e o suma foarte mare, ceea ce si este!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by SOLO »

Nu inteleg de unde a aparut suma asta de 30.000 de Euro , sau mai bine zis de ce cineva trebuie sa cheltuiasca din prima aceasta suma . De obicei un sistem la valoarea asta il construiesti in timp .
Normal , nici o prezentare despre care va vorbeam mai sus nu isi are ca scop principal vanzarea sistemului . Scopul este de a trezi curiozitatea si interesul pentru brandul respectiv , de-altfel exista sute de firme ... ii punem pe toti pe lista atunci cand vrem ceva nou ?!
Afacerea asta nu este la fel ca celelalte , nu este ca si cum ai vinde inghetata . Iti trebuie stil , trebuie sa stii sa multumesti clientul , sa stai dupa fundul lui , sa il atragi , sa-i starneti tot timpul curiozitatea , sa-l provoci . Nu stiu cati sunt capabili cu adevarat pentru asa ceva (si nu ma refer numai la Romania)
Chiar si la Milano showroomuri de prestigiu au ajuns pana la urma sa se reprofileze pe televizoare si masini de spalat ( cu timpul am inteles si de ce )
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply