Muzica multicanal

CD, vinil, concerte
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Muzica multicanal

Post by cosmin »

Propun sa expunem si discurile multicanal care ne-au impresionat.
Eu incep cu:
1. Jean Michelle Jarre - Aero - DTS 5.1 - cred ca este de referinta.
2. Depeche Mode - Violator - Remastered - DVD-Audio 5.1
3. Andreea Bocelli - Vicere - Live in Tuscani - BluRay - 5.1 PCM

si am sa mai adaug pe masura ce imi amintesc... :lol:

Era sa uit. Zilele trecute am ascultat/vizionat Gipsy Kings - Live in London - DTS 5.1 Exceptional concertul - si inregistrarea ! Nu ratati sub nici o forma acest disc daca indragiti formatia.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by cosmin »

Mda..., se pare ca sunt singurul care ascult muzica in format multicanal... :oops: :twisted:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by momolo »

Mda..., se pare ca sunt singurul care ascult muzica in format multicanal...
sau poate ca nu ai descoperit inca muzica in format stereo! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Muzica multicanal

Post by LEKTOR »

Sunete/masterizare multicanal deosebite

KRAFTWERK
TOTO- concert Amsterdam
3 TENORS - toate cele 3 dvduri
OPERA CHILL IN VENICE
EAGLES - Hell freezes over
BEE GEES -One night only
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by cosmin »

momolo, am descoperit-o, este pe vinil. Cam costisitoare si extrem de pretentioasa descoperirea asta ! :wink: :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Muzica multicanal

Post by LEKTOR »

La multicanal - plus imaginea video - este o alta senzatie, unde partea video parca conteaza mai mult ca cea audio.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by cosmin »

lektor, asa este. Insa sunt si discuri multicanal care fac sa roseasca multe inregistrari stereo... :roll:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Muzica multicanal

Post by kaav »

Cosmin, Depeche Mode nu a scos in formatul DVD - Audio pana acum vreun album.Doar SACD.
Eu am Depeche Mode: Playing the Angel (SACD).Dublu disc.Un disc este in format hybrid SACD & CD-DA,al doilea disc contine albumul in formatele LPCM Stereo, DTS 5.1 & Dolby Digital 5.1.
Mie imi place mult albumul,dar nu il ascult in original.I-am facut o copie pe hdd si aia o ascult.Consider suficient stereo (material si calitativ in aceeasi bani fatza de surround) si nu o sa aflu prea curand cum suna acest album in 5.1 ch.SACD,dar nici nu ''sufar'' :D

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by cosmin »

kaav wrote:Cosmin, Depeche Mode nu a scos in formatul DVD - Audio pana acum vreun album.Doar SACD.
Eu am Depeche Mode: Playing the Angel (SACD).Dublu disc.Un disc este in format hybrid SACD & CD-DA,al doilea disc contine albumul in formatele LPCM Stereo, DTS 5.1 & Dolby Digital 5.1.
Mie imi place mult albumul,dar nu il ascult in original.I-am facut o copie pe hdd si aia o ascult.Consider suficient stereo (material si calitativ in aceeasi bani fatza de surround) si nu o sa aflu prea curand cum suna acest album in 5.1 ch.SACD,dar nici nu ''sufar'' :D
Asa este, eu am discul 2: dts 5.1. Totusi nu vrei sa incerci cum se aude SACD-ul multicanal ? Cred ca ai sa ramai uimit de diferenta.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Muzica multicanal

Post by HighEndFan »

cosmin wrote:.... Insa sunt si discuri multicanal care fac sa roseasca multe inregistrari stereo... :roll:
Costin, pe ce sistem asculti multicanal ?
Eu personal nu am ascultat nici un sistem multicanal care sa ma determine sa-mi scot de la naftalina player-ul meu SACD multicanal (aproape) highend nou-nout, care sta de vreo patru ani in cutia lui.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by cosmin »

HighEndFan wrote:
cosmin wrote:.... Insa sunt si discuri multicanal care fac sa roseasca multe inregistrari stereo... :roll:
Costin, pe ce sistem asculti multicanal ?
Eu personal nu am ascultat nici un sistem multicanal care sa ma determine sa-mi scot de la naftalina player-ul meu SACD multicanal (aproape) highend nou-nout, care sta de vreo patru ani in cutia lui.
Ascult pe receiver Marantz SR8002 cu sistem de boxe 7.1 compus din seria 8 de la Focal.
Apropos, ce player SACD ai ? Are iesire DSD pe HDMI ? Il putem proba la mine daca vrei intr-o zi cand o sa am timp mai mult :wink: :D
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Muzica multicanal

Post by LEKTOR »

Un sistem multicanal setup corect si cu material audio/videofil suna la par cu un 2 canale/stereo - cel mai important in acest setup este pozitionarea si echilibrarea subwooferului - si asta pt ca cele xx.y canale nu primesc frecvente asa joase ca si competitia - adica cele 2 boxe din setupul stereo.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by cosmin »

LEKTOR wrote:Un sistem multicanal setup corect si cu material audio/videofil suna la par cu un 2 canale/stereo - cel mai important in acest setup este pozitionarea si echilibrarea subwooferului - si asta pt ca cele xx.y canale nu primesc frecvente asa joase ca si competitia - adica cele 2 boxe din setupul stereo.
si daca pun 4 subwoofere, cate unul in fiecare colt al camerei ? :wink: :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Muzica multicanal

Post by LEKTOR »

Pai nu conteaza cite suburi ai, de aceea am pus xx.y - unde y =1,2,3,etc - pina la 9 ! Eu voi folosi 3 suburi in setup si cred ca e mai mult decit destul.

Prin analogie - un sistem multicanal este de fapt un mix de sisteme stereo in care wooferele sint separate de mid/highs in cutii diferite si imprastiate prin toata camera. Ampul multicanal este un mix de ampuri stereo mai mici ca putere iar daca este construit cu cap/vointa/dragoste pt sunet ar trebui sa sune la par cu ampul audiofil stereo.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by cosmin »

pana la urma te-ai hotarat pe setupul denon de care povesteai ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply