SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

Am vorbit despre maguri,table,etc - dar nimic despre boxe - este ceva ce v-a impresionat sau toate boxele dinainte de '99 sint trancote ? Chiar si firmele arhi cunoscute au scos virfuri puternice - Sony, Denon si Technics - multe modele, Pioneer (HPM150 ),Yamaha ( seria 1000 ) ,etc apoi Infinity, Paragonacoustics,Diatone,etc
Last edited by LEKTOR on 09 May 2009, 14:31, edited 1 time in total.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Boxe difuzoare vintage

Post by nicumur »

Multe perechi de boxe m-au impresionat inainte de '89.
Cel mai mare impact l-a avut o pereche de boxe Goodmans.
Erau binecunoscutele boxe Akai, mai erau apoi cele nemtesti (gramezi).
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe difuzoare vintage

Post by momolo »

anii 80 - boxele JVC pe 3 cai, difuzoarele clasice, wooferul de 25...30cm, media de vreo 12cm si tweeterul tip dom, cele cu membrana alba. Imi placeau foarte mult!

Apoi as mentiona niste boxe Schneider (evident, nemtesti) tip bookshlef mai mare, culoare argintiu inchis cu panza neagra nedesabila. Aveau 3 cai si se ghicea doar marimea difuzorului. Sunau grozav.....pe niste scule REVOX ! :D

SONY pe 3 cai, aspectul clasic precum la JVC insa mai mari. Sunau foarte plin in viziunea mea de atunci. Modelul era vechi, cred ca din anii 70. Sursa, o minune de mag SONY si amplificare PIONEER de mare putere.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Boxe difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

JVC a scos seria ZERO - capul de serie - ZERO 9 - http://www.hifiengine.com/gallery/jvc-zero-9.shtml

These speakers are nominally rated for 150 Watts continuous RMS input (DIN) and 300 Watts Music. The system is rated at 6-ohms.
60 Kg each, 25-60 khz, Ribbon tweeter, 1980
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Boxe difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Boxe difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Boxe difuzoare vintage

Post by yinyangbt »


fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Boxe difuzoare vintage

Post by fluffy38 »

Solicit si eu un ajutor. Mi-am cumparat de curand boxele din poza,imi plac foarte mult cum suna dar nu stiu ce model sunt.
Firma este RFT,sunt pe 4 ohmi,au cam 25 kilograme bucata si atat. Eram curios sa aflu alte detalii despre ele....cati watti au,ce gama de frecvente acopera,SPL,...etc.
Ma poate ajuta cineva?

Edit: Intrucat sunt pentru mine(nu intentionez sa le vand) mi-am permis sa desfac una ,difuzoarele de bas sunt RFT,model L-2927B/8 ohmi dar atat :cry:
Attachments
rft.jpg
Last edited by fluffy38 on 09 Apr 2009, 10:17, edited 1 time in total.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Boxe difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Boxe difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

Ceva f.f.f.f rar -

http://www.audioscope.net/technics-sbm2 ... c9847ad4b0

Eu am modelul SB-M1 care este capul de serie pe 4 cai - o buturuga ( nu tocmai mica ) care darima multe multe carute, chiar daca scrie Technics pe emblema !

http://www.thevintageknob.org/TECHNICS/SBM1/SBM1.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe difuzoare vintage

Post by momolo »

Uitati ce frumusete de brat pickup!

http://www.thevintageknob.org/TECHNICS/ ... PA100.html

Astazi se cer bani grei de audiofilie pentru un asemenea brat de pickup insotit de tone de bullshit de marketing cum ca solutia lor este originala, calculata la NASA si bla,bla,bla...etc! (observati lagarele!)

aici le aveti pe toate cele interesante de la Technics (merita vazute):

http://www.thevintageknob.org/TECHNICS/ ... -main.html

si aici Technics in ansamblu (scule care merita mentiunea):

http://www.thevintageknob.org/TECHNICS/ ... -main.html

Din pacate la noi s-a demonetizat brandul din cauza sculelor mizerabile fabricate de Technics dupa anul 1990...1992 (cand nu mai decideau inginerii ci contabilii si piz_ele de la marketing), scule care au intrat pe piata RO (pana atunci virgina si nedusa la biserica), moment in care HiFi-ul isi traia ultimele zvarcoliri inaintea "genialei" inventii, mp3-ul & company moment care a insemnat sfarsitul calitatii in audio-stereo.
Intr-un fel, produsul "legendei technics" in varianta mioritika este precum un incest combinat cu un viol in grup! :lol: Daca vezi sculele alea nu mai poti denumi "Technics" carcasele goale din anii 90!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Boxe difuzoare vintage

Post by Kostas »

Cand s-a dat Technics la tot poporul firma s-a terminat. Acest paradox s-a intamplat si la alte firme precum Akai, Maranz, Teac. Grundig etc. O firma care se respecta merita sa faca doar produse bune si de top. Daca se dedulceste la bani si isi scrie numele pe orice plastic ajunge mai devreme sau mai tarziu la faliment. Asa a ajuns Akai sa faca roboti de bucatarie si cafetiere... :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

Alta chestie interesanta a anilor late '70 - http://www.audioscope.net/technics-sbrx ... c9847ad4b0
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by kaav »

Technics se pare ca faceau multe lucruri care intrau cu succes la capitolul bijuterii...
(si multe firme care odata erau respectate si nu aveau nevoie de o imagine buna intretzinuta artificial de marcheting agresiv)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

Si ce este curios - oamenii apreciaza aceste chestii rare si bine facute, altfel nu ai cere 7,000 euro pe 2 boxe Technics M2 ( cu toate ca cel putin asta le este valoarea ) sau 1,500 euro pe 2 coaxiale Technics - fiind cele mai scumpe de acolo, cu mult peste boxe JBL, Dynaudio,Cerwin , Spendor, Yamaha,etc
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply