CASETOFON ( cassette tape decks )

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

Am citeva casete sigilate AKAI - Fe si Cr - poate te ajut cu una, prea le zici frumos de AKAI ! :D

Am avut si eu contact cu GXC 760D dar am ales pe GXC-570D - in mare cam acelasi mecanism dar alt design -

http://www.thevintageknob.org/THEVAULT1 ... C570D.html


momolo, poate muti linkurile cu brate picup Technics la topicul Picupuri vintage
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by HighEndFan »

LEKTOR wrote:Am citeva casete sigilate AKAI - Fe si Cr - poate te ajut cu una, prea le zici frumos de AKAI ! :D
Mersi frumos, LEKTOR,esti foarte amabil, desi nici nu ne cunoastem. "Le zic frumos" pentru ca la vremea cand am inceput sa-mi permit un deck nou-nout, la cutie, AKAI era singura alegere posibila si a ramas multi ani pentru mine similar cu aparatele tineretii mele. Si daca atunci nu mi-am putut permite orice model , acum incerc sa suplinesc dorintele de atunci. Nu are nici o legatura cu audiofilia, a doar o chestie de suflet....
LEKTOR wrote:Am avut si eu contact cu GXC 760D dar am ales pe GXC-570D - in mare cam acelasi mecanism dar alt design -
http://www.thevintageknob.org/THEVAULT1 ... C570D.html
WOW, 570 e "visul meu secret", 760 e doar o versiune simplificata a lui 570- din cate am inteles doar mecanica e aceeasi. Eu n-am avut de ales, oricum in locul tau le-as fi "ales" pe amandoua :P .

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Obelix »

Fara nici o urma de atac la persoana, eu prefer modelele mult mai recante, la viteza mica a benzii, ceea ce conteaza mai mult este calitatea capetelor, care au evoluat constant in timp.
Ceva de genul asta (e doar un exemplu...)
http://audio-database.com/AKAI/player/gx-7-e.html

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

Pai GX-7 e mai nou, design mai computerized, mai performant , mai silentios - si eu cind ma uit la GX-91/71 imi place , dar si cele mai vechi, pina in '80 au un sharm al lor, cu vumetrele mari analogice ,etc
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by HighEndFan »

Obelix wrote:Fara nici o urma de atac la persoana, eu prefer modelele mult mai recante, la viteza mica a benzii, ceea ce conteaza mai mult este calitatea capetelor, care au evoluat constant in timp.
Obelix, pai tocmai ce-am explicat motivatia colectionarii lor:
"Nu are nici o legatura cu audiofilia, a doar o chestie de suflet...."
E vorba de valoarea ISTORICA sau sentimentala a unor aparate, nu de valoarea lor audiofila. Pentru audiofilie avem alte deck-uri :wink: , Akai nu e din punctul asta de vedere in top, indiferent cat de recente sunt.
Tocmai ce-am facut impreuna cu un alt user de pe forum niste teste cu vreo 6-7 deck-uri de varf diverse marci si am redescoperit acest lucru pe care l-am mai verificat in timp-nu poti spune ca suna rau, dar Akai imprima sunetului o amprenta proprie, clar are un sunet propriu, diferit de cel original, ceea ce contravine primei reguli a audiofiliei.
Drept e ca testele au fost facute pe niste scule highend de mare calitate, care au aratat cu usurinta toate diferentele, dar cred ca si pe hi-fi -uri se poate sesiza o diferenta, ceva.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Kostas »

HiEndFan , nu toate Akaiurile au sunat cu amprenta lor obisnuita. Am ascultat la un audiofil un cass Akai, cred ca din 75-77, cap de serie , care suna absolut exceptional si audiofil. Dupa aceea , in anii 80 au prins amprenta aceea si inregistrau groaznic, am si astazi casete cu muzica buna trase pe GX 35 care sunt imposibil de ascultat - dar tzatzaiala aia era placuta urechilor tinere din acea vreme, cand exista betia herzilor si decibelilor.

Apropos de casete, tot reascultand din casetele vechi, am gasit si casete neinregistrate, din toate generatiile. Cele vechi , pe crom, din anii 77-82 Pioneer, BASF, AGFA , inregistrate acum se aud foarte bine, la concurentta cu TDK Metal, aparute mai tarziu. Benzile de la sfarsitul anilor 89, chiar Maxel crom, sunt mai slabe, chit ca scrie pe ele CDing, digital quality si alte asemenea gogomani de marketing. Cele care se fac acum sunt destul de proaste , am Tdk metal, si Sony crom, calitatea inregistrarii scade in timp, cu diferente sesizabile. :shock:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

[quote="HighEndFanTocmai ce-am facut impreuna cu un alt user de pe forum niste teste cu vreo 6-7 deck-uri de varf diverse marci si am redescoperit acest lucru pe care l-am mai verificat in timp-nu poti spune ca suna rau, dar Akai imprima sunetului o amprenta proprie, clar are un sunet propriu, diferit de cel original, ceea ce contravine primei reguli a audiofiliei.
Drept e ca testele au fost facute pe niste scule highend de mare calitate, care au aratat cu usurinta toate diferentele, dar cred ca si pe hi-fi -uri se poate sesiza o diferenta, ceva.[/quote]

Poate oferi ceva detalii despre aceste teste.Ar fi interesant.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

HighEndFan
Tocmai ce-am facut impreuna cu un alt user de pe forum niste teste cu vreo 6-7 deck-uri de varf diverse marci
eu sunt ala! :D

Sa stiti ca adevarul il putem auzi doar pe probate! Din poze, date tehnice si review-uri nu putem sti cu adevarat situatia. Doar proba practica ne poate lumina.

Teoretic s-au facut capete si circuite din ce in ce mai bune si optimizate insa din experienta am constat ca sunt cass-uri vechi, anii 70, care suna formidabil! Cu tot cu capetele depasite. :D

De exemplu, eu am un TEAC A-650 de 14Kg, din 1976 (are data inscrisa pe motor) care suna ca si cand ar fi pe lampi si este provenit de pe piata japoneza, deci pe 100V. Din pacate l-am luat defect si nu l-am putut repara decat partial, adica nu inregistreaza deoarece circuitul oscilator este ars insa reda.

Am mai auzit un AIWA cu ceasuri duble din anul 1978 care reda si trage fabulos!
Deasemenea, mentionez un Pioneer 1000 de prin 1977 care suna formidabil!
Nici nu tin minte toate casurile care sunau deosebit de bine si erau fabricate inainte de 1980.

Sunt si acum mirat de numarul imens de modele de cass deck-uri care s-au fabricat in anii de glorie HiFi ! Greu sa spui care sunt cele mai bune!

Partea cea mai frumoasa la analog pe banda este ca desi doua aparate pot suna complet si cu desavarsire diferit, nu poti spune prea usor care e mai bun ?! Am comparat multe deck-uri dealungul vremii si a fost foarte dificil sa departajez pe ala cel mai bun. Pentru ca treaba nu sta chiar atat de simplu. E mai mult pe gusturi si potriveli insa toate masinile pe banda au farmecul lor, se apropie mai mult de natura si ceea ce place urechii umane chiar daca nu sunt perfect corecte.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by HighEndFan »

Kostas wrote:HiEndFan , nu toate Akaiurile au sunat cu amprenta lor obisnuita. Am ascultat la un audiofil un cass Akai, cred ca din 75-77, cap de serie , care suna absolut exceptional si audiofil.
Kostas, asta am si spus: nu poti spune ca suna prost, insa cand il compari cu alte cateva deck-uri, pe aceleasi casete , aceeasi muzica si comuti permanent din amplificator Source-->Tape1--> Tape2, sesizezi imediat diferenta.
Altfel, in functie si de muzica si de casete, pot suna exceptional si audiofil, daca nu ai cu ce sa-l compari. Inteleg ca nu mai stii modelul, deci discutia se termina aici. Din ce am testat eu, GX-75 MKII mi s-a parut mai audiofil, dar tot sunt diferente fata de alte deck-uri de top.
Trucul e sa comuti SOURCE/TAPE din amplificator, nu din butonul SOURCE/TAPE al deck-ului, multe aparate schimba sunetul chiar si cu butonul Monitor pe SOURCE,(in asa numitul "E to E mode" )fara ca macar sa-l pui pe REC si atunci degeaba comuti SOURCE/TAPE de pe deck, n-ai cum sa te prinzi ca sunetul e DEJA schimbat, indiferent cat de audiofile sunt sculele. In fine, asta e constatarea mea practica de-a lungul timpului si experientele mele nu pot fi inlocuite cu nimic. Si nici nu vreau sa transform acest frumos "remember AKAI "intr-o polemica, eventual putem discuta asta intr-un thread separat, dar cu exemple concrete, pe modele.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Kostas »

Scuze, chiar nu am retinut exact modelul, poate mergem sa il auzim impreuna, nu doresc sa intinez acest moment de remember AKAI .
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

Cred ca multe ori am povestit unul din testele mele pentru casetofoane - compar sunetul trecut prin cass fara a fi inregistrat (trecut prin circuite pe input REC fara recording) cu semnalul by-pass direct prin cablu. Aici trebuie avut grija ca semnalele sa aiba nivel egal si se poate folosi un amplif integrat sau preu pentru comutarea instanta.
La acest test, multe deck-uri esueaza lamentabil, sunetul trecut prin circuitele lor fiind schimbat, asa ca ce pretentie sa mai avem la inregistrare ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Obelix »

Doar ca ai uitat faptul ca in epoca in care ele erau "tinere", acestea reprezentau singura posibilitate de a "conserva" sunetul :roll: Perfecta sau mai putin, era singura... :mrgreen:
Acuma e mult mai usor sa copiezi un CD, in conditii optime copia fiind aproape perfecta... (atentie, nnu spun identica, ca sa nu devieze discutia...)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

Precum am precizat pe la inceput, am citeva deckuri capete de serie de la marile firme, dar referitor la AKAI am cele 2 modificate - GX-F95 ( nu GX95) si GX-F91 - ambele cu capetele GX ultima generatie, plus updatat biasul si equl, plus 2 viteze - normala si + 1.33 - sunet ireprosabil, mult peste Dragon si Pioneer CT-93 - dar depinde f.f.f.f mult de cum faci reglajele bias si eq si pe caseta tragi - mai am un F71 si un F51 nemodificate, care intradevar schimba sunetul in special pe casete metal - pe normal nu simt interventii ! Si cum il schimba - parca ar separa mai mult inaltele de joase cu amplificare de inalte ( dar placut ) .

Teste gen - pe acelasi tip de caseta - nu sint concludente, de ex F91 trage super pe TDK MAXG iar Dragonul pe Maxell MX-S si Vertex iar Pioneer CT93 pe Sony SuperMetalMaster - toate fiind metal !!!!!

DESPRE CASETE AUDIO

- link excelent - toate modelele importante - http://www.vintagecassettes.com/index.htm

Casete lucrate ca un Rolex - SONY SUPERMETALMASTER - in carcasa de ceramica, super mecanism de intindere interior, MAXELL VERTEX
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Kostas »

Ce ziceti de Tandbergul asta de la inceputul anilor 80 ?!

http://www.thevintageknob.org/THEVAULT1 ... D3004.html
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

Tot early 80's - PIONEER CT A1 - destul de similar ca design

http://www.thevintageknob.org/PIONEER/CTA1/CTA1.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply