Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

A fost odata ca niciodata
User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by alexxace10 »

merci pentru link.O poza care m-a facut sa lacrimez...glumesc.Dar de aduceri aminte e placut ,macar in poza sa-l vad.A pe vremea aia am mai avut si ampliful Akai Am-U 02 cu trei pozitii de loudness si niste boxe Philips tot de prin shop erau si alea .Ei bine dupa asa zisa REV. ,pisicul( un matz foarte tare de altfel,acum asculta muzica in Raiul pisicesc) din dotare a facut pipi pe una din ele si a putrezit lemnul din spate,erau cam din rumegus ordinar presat dar sunau binisor.Tata avea un amic ,avea boxe SANSUI cu grile de lemn si panza dar era tare prin partid ,deh.
Asta era, la noi in frigider un salam 3 oua si ceva pe acolo ,da trona AKAI-ul peste foamete. :D
Last edited by alexxace10 on 14 May 2009, 07:04, edited 1 time in total.
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

http://audio-database.com/AKAI/player/cs-m01a-e.html

alexxace10
Asta e la noi in frigider un salam 3 oua si ceva pe acolo ,da trona AKAI-ul peste foamete
fix asa si la mine! :D Imi aduc aminte ca in loc sa dau bani pe un reseu nou (pe teava de gaz era doar aer) inventasem unul bricolat dintr-un Electromures ars si niste nichelina la metru. Instalatia electrica era in pragul colapsului iar discul de metal era practic incandescent semitransparent in pragul curgerii insa reusea sa prajeasca cartofii mai repede decat in 4 ore (era ceaunul mare!). In timpul asta se invarteau rolele non-stop! :D

Si la mine un matz s-a pisat pe un mag Kashtan. Nu a mai iesit mirosul din mag in veci. Insa a functionat fara moarte....magul! Insa pe matz l-a calcat masina.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by alexxace10 »

Vrei sa plang de doua ori? :wink:
oricum erau scule sanatose pe vremea aia.
Apropo nu stiu daca sunt eu primul dar mi-a trecut in cap o definitie pentru Mp3:
Mult Si Prost la Puterea Trei
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

CSM01 era entry level , 2 capete, combinat cu ampul AMU210 cu acelasi tip de vumetre
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

Daca aveai Akai , aveai un statut aparte, erai "tipul ala care are Akai". Existau actibilde cu Akai , banuiesc pentru a fi puse in shop-uri, care se vindeau cu 100 de lei. Mai puteai sa iti scrii tu singur Akai pe scule cu Rotringul (pe sculele Electronica Industriala mergea ca focu - aveau si un aspect oarecum inspirat dupa Akai ) . Apoi puteai sa scrii cu pixul pe banca AKAI , ca oricum te plictiseai la ore. Si, tot daca erai amarashtean, puteai sa te rogi de unu cu Akai sa-ti traga niste casete sau niste benzi scula din dotare.
Apoi , in casa unui amic a aparut un video Akai, player, ceea ce era un fel de ozn ratacit printre boshimani. Deoarece fusese achizitionat oarecum oficial, cu acte, din bani munciti in strainatate, s-a facut un fel de petrecere la care persoane de toate varstele, s-au uitat la film si au laudat calitatile marcii Akai, cea mai buna din lume (cand ma gandesc ca acum fac mixere de bucatarie ma apuca tristetea).
Erau si grade intre posesorii de Akai, cel care avea un Gx-f 91 era superior celui care avea un gx-f 35 , indiferent de varsta celor doi . .. :)
Last edited by Kostas on 11 May 2009, 20:21, edited 2 times in total.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by alexxace10 »

Salut dragilor
Da asa este ,entry dar amplificatorul pentru CS-M01A era AM-U 01 care avea aceleasi tipuri de vu-meters.AM-U 210 era perechea lui CS-F14 erau dupa '82 '83
CS-M 01 A si AM-U 01 erau '79.Am prospectele de atunci ,ingalbenite de vreme :)
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by alexxace10 »

Kostas wrote:Daca avea Akai , aveai un statut aparte, erai "tipul ala care are Akai". Existau actibilde cu Akai , banuiesc pentru a fi puse in shop-uri, care se vindeau cu 100 de lei.
Erau si grade intre posesorii de Akai, cel care avea un Gx-f 91 era superior celui care avea un gx-f 35 , indiferent de varsta celor doi . .. :)

Prietene crede-ma ca nu am avut un statut aparte, ca-n anii 80 tot la pui stateam la coada ,dar si asa n-am scris cu rotringul pe electromures numele vreun-ei firme celebre.Atata tot le-am avut si basta.Si nici abtibilde nu aveam ca nu-mi placeau si nici cutii de Fa nu strangeam ,poate tu.
Last edited by alexxace10 on 11 May 2009, 19:54, edited 1 time in total.
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

Nu ma refeream la tine sau la mine, am evocat o atmosfera pe care am perceput-o in epoca. Personal eram inebunit dupa alte marci in vremea aceea, Revox, Dual, Uher. Cercul meu de cunoscuti avea alte orientari audio si pareau chiar amuzati de cultul Akai.
Fireste daca aveai Akai stateai la coada la pui ca toata lumea. :)
Last edited by Kostas on 11 May 2009, 20:19, edited 1 time in total.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

Asa este, AMU01 era cu M01 - de la AMUO2 SE MERGEA CU DECKURI gx - gx-f25,35 si capul de serie 95 cuplat cu ampul AMU-06 sau pre/power PR06

Apoi a aparut seria AMU41/61/ cu deckurile GX F31,51 SI BAROSANII F71/F91 - toate din serie aveau butonul de power lung si transparent din plexiglas care dadea o lumina verzui-albastruie !

AKAI inseamna rosu in japoneza
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by alexxace10 »

Kostas wrote:Nu ma refeream la tine sau la mine, am evocat o atmosfera pe care am perceput-o in epoca. Personal eram inebunit dupa alte marci in vremea aceea, Revox, Dual, Uher. Cercul mei de cunoscuti avea alte orientari audio si pareau chiar amuzati de cultul Akai.
Fireste daca aveai Akai stateai la coada la pui ca toata lumea. :)
Ok , scuze am inteles eu gresit.Si mie imi placeau si alte marci dar pentru cele discutate au fost bani.Cele enumerate de tine erau mult mai scumpe.
Cele bune Alexx
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

Revox, Dual, Uher - nu erau mai scumpe ca cele japoneze, iar acum se gasesc la 1/2 de pret ca cele japoneze la acelasi nivel ! Ele reprezentau doar cultul german/norvegian ( alaturi de Tandberg, B&O )/olandez/etcetc " german engineering " stuff - ca si constructie/fiabilitate/design nu mi se pareau deloc in top . Vorbesc asta raportind la ce se facea in Japonia in acele zile, nu la ce se gasea in shop - vedeti la Vintage - topicele link urias si la componentele vintage.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

Lektor, ai dreptate, erau mai rare si nu erau in shop. In plus sunau mai putin tzatzait, ca fiabilitate nu contesta nimeni calitatile marcilor japoneze, dar cele germano-olandezo-daneze aveau sharmul si atractivitatea lor. Sunetul era diferit.... :wink:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

Am avut/inceput cu un mag Philips N4504, un vecin avea un N7150 iar altul un magTandberg 3440 sau asa ceva - toate sunau bine pina aduceam o banda trasa pe 747/646 din vinil - sunet peste ce aveam noi ( adica cum puteam inregistra noi ) . Si eu eram adeptul vestului european , dar cind primeam astfel de lovituri ... Mai ales cind vizitam expozitiile toamna si veneau japonezii cu lucraturile alea ... sau cind colindam shopurile... Apoi de atunci mi-au trecut prin mina multe echipamente, multe le-am pastrat, si toate 100% piesele din colectie sint ... japoneze.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by alexxace10 »

Daca sa ne mai aducem aminte intamplari de atunci pai sa va povestesc cum a pleznit toata gasca de invidie intr-o buna zi.
Era prin '86 sau '87.
Aveam un coleg de scoala mai avut asa, acum e si mai si.Taica-so lucra pe la comertul exterior ,ba nu toata ziua pe la arabi cu constructiile .Ce-i drept ne mai chema pe la el sa gustam din bunatati.Asa cum zicea Kostas "ala care avea Akai era....",acum am retinut gluma, nu n-am suparat :wink: era mic copil pe langa el.Tot ce avea el era cel mai bun ,de la video-ul Philips si pana la ciunga ION si Brooklin din buzunar.E intr-o zi comanda taica-so de la Ostermann parca o line JVC ,de la pick-up la CD, va dati seama cd in 86 la noi era un eveniment si cd originale Madonna ,MJ ,CC Catch ,Chris Norman, bairamurile la el erau un fel de receptie.Boxele erau marete asa cam ca Unitra de 140W poate chiar mai mari.Am venit si eu cu deck-ul cu tata ca deh aveam 14-15 ani-AKAI GX-A5 era al doilea din dotare .Ce vorbiti fratilor ne-a desfiintat pe toti cu ce i-a adus taso.JVC in sus si in jos.A deck-ul era autorevers.La varsta aia am pleznit de ciuda toti. :cry:
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

Kostas a descris foarte bine situatia! Exact asa o vedeam si eu!

alexxace10
Tot ce avea el era cel mai bun ,de la video-ul Philips si pana la ciunga ION si Brooklin din buzunar
fix asa cunosteam si eu baieti de bashtani (comert exterior, consilier al lui ceashca, medic primar cu deplasare in Maroc, Libia, etc, etc). Toti aveau acest numitor comun, adica ce aveau ei era THE BEST EVER si noi trebuia sa-i laudam necontenit ! Nici nu puteai deschide pliscul in fatza lor ca te anulau! Pe vremea aia, ca orice puberi, ne intreceam in ceea ce aveam fiecare....defapt in ce avea tatal fiecaruia ! :D
Boxele erau marete asa cam ca Unitra de 140W poate chiar mai mari
asta era ceva..."grav"! :lol: Mai precis, rupea gura targului! Cu toti pe vremea aia consideram ca niste boxe mari si cu cat mai multe difuzoare in diametre cat mai mari = boxele supreme! :lol: Era moda boxelor pe 3 cai de dimensiune cat mai mare (model de marime Unitra "Tineret 140"). Cerinta suprema era diful de bas cat mai mare, tip lighian si daca se poate cu dungi/pliuri pe membrana! :D Sunetul era compus numai booom-tzatz-booom-tzzztz! Cu cat booomul era mai pleznitor si cu cat tzatzul era mai metalic, cu atat era mai minunat! :D

Apropos de sculele europene - acestea se invarteau in general in medii mai intelectuale si mai evoluate. De obicei aceia care lucrau in cultura, cinematografie, arta (si care aveau bani) preferau marcile astea europene olandezo-germano-danezo-elvetiene (REVOX, Philips, Grundig, Tandberg, SABA, DUAL, etc) fiind cu dispret la adresa marcilor japoneze in frunte cu sublimul AKAI, dar "tzaranii" erau cu japonismele. Interesant este ca cei care faceau bijnitza cu muzica aveau numai scule japoneze. Tin minte ca unul cu care eram prieten (cumparam de la el minim o banda pe saptamana) imi spunea ca nu da doi bani pe Philips si Grundig sau Revox pentru ca nu sunt fiabile. El avea numai maguri si casuri AKAI iar amplificarea Technics cu boxe Unitra 140 considerate foarte bune pe vremea aia!

Eu am fost total dedicat marcilor japoneze. Eram "surubar' si m-am prins instant ca nu se compara calitatea executiei/pieselor plus fiabilitatea sculelor japoneze cu cele europene. Astea din urma pareau cam oropsite si nici macar nu erau frumoase ca cele japoneze! Mi-a placut intotdeauna designul clasic, tehnic japonez, masca argintie cu butoane din dural lucios....defapt designul AKAI pe care-l consider unul din cele mai frumoase facute vreodata! Pe vremea cand majoritatea sculelor aveau VUmetre pe ace imi placeau mai multe VUmetrele fluorescente verzi insa mai tarziu cand "acele" au devenit rare mi-au placut cel mai mult VUmetrele galbene si mari. De exemplu am fost fascinat de VUmetrele imense de la amplifurileTechnics compuse din power+pre anii 90!

Nu am fost niciodata mare fan AKAI decat la maguri. Am fost insa foarte fan MARANTZ care pe vremea aia stiam ca provine din USA, Yamaha, Sansui, Nakamichi si JVC/SONY pe care le pun la urma impreuna pentru ca le consideram egale, Sony mai metalic iar JVC mai rotunde la sunet.

Ce e drept, inainte de a asculta orice, apasam loudness-ul (intotdeauna cuplat) si dadeam corectorul TREBLE la maxim iar pe ala de BASS il puneam functie de chef dar niciodata mai mult de +2dB pentru ca nu-mi placea bubuiala, dar iubeam "tzatzul" pe care-l consideram "claritate"! :lol:

Nici prin cap nu-mi trecea vrodata ca au vreo importanta cablurile! ....O data cu ceilalti. :D

In anii 80 nu am auzit niciodata de la nimeni cum ca are vreo importanta cablul infara sa aiba lungimea necesara si mufa potrivita sau sa faca bine contact! :D

Practic toti foloseau cablurile gasite in lada sculei noi. Japonezii dadeau cabluri si impachetau frumos, europenii nu prea!

Abia in anii 90 am auzit de la un prieten audiofil de importanta cablurilor in momentul cand mi-a aratat un cablu interconect RCA-RCA (tin minte ca era albastru) pe care daduse 100 paray in state. M-am uimit de o asemenea aberatie si am zis ca omului ii lipseste o doaga sa plateasca atat de mult pe un amarat de cablu! :D (salariul mediu era mult sub 100 paray pe vremea aia)
Prin talcioc se gaseau cabluri cate vrei si taind mufe RCA de la diverse alte cabluri rupte puteai sa-ti faci cate vrei! :D

Dar tot atunci m-am dus acasa si am pus pentru prima oara la Unitrele mele de 140 niste cabluri de reseu englezesti, groase! :D Pana atunci foloseam jegurile de cabluri din dotarea boxelor, chestiile alea subtiri de plastic cu putin cupru prin ele. Am simtit diferenta pe loc, mai ales ca foloseam un final QUAD 405 si pe chestia asta am stat sa ascult muzica o noapte intreaga fiind absolut incantat! :D Dupa aia m-am dus la amicul ala si am "luat notite" dandu-mi seama ca prostul defapt eram eu! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply