Muzica multicanal

CD, vinil, concerte
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Muzica multicanal

Post by LEKTOR »

Pai da, mai astept 1 luna sa apara versiunea rev. cu upgraded software, boxele Paradigm sint toate in cutii in garaj.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Muzica multicanal

Post by HighEndFan »

cosmin wrote: Ascult pe receiver Marantz SR8002 cu sistem de boxe 7.1 compus din seria 8 de la Focal.
7.1 :?: :?: :?:
Da' ce dimensiuni are incaperea?
cosmin wrote: Apropos, ce player SACD ai ?
SONY SCD-XA3000ES.
cosmin wrote:Are iesire DSD pe HDMI ?
Nu. Acum patru ani cand l-am pus la naftalina, abia aparuse HDMI-ul :oops:
cosmin wrote: Il putem proba la mine daca vrei intr-o zi cand o sa am timp mai mult :wink: :D .
Suna tentant, cu conditia ca ziua ta "cu mult timp" sa coincida cu ziua mea "cu mult timp".
Si inca un aspect: desi are o varsta (am exagerat putin, intre timp am verificat si are cam doi ani de cand sta "la cutie") , nu are inca rodajul facut, tin minte ca avea vreo 15 ore de Play pe CD si tot cam asa pe SACD, deci nu e inca "in forma maxima".
Si cu ce il comparam la tine? Care e "adversarul" ?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by momolo »

un sistem multicanal nici nu poate visa sa sune "la par" cu unul stereo! Impartirea basului in cutii diverse amplificat cu propiile amplificatoare si imprastiate prin camera alaturi de diverse cutii cu difuzoare care fiecare se afla pe faza lui proprie NU are cum sa se compare cu un audio-stereo bun! Cine spune asta inseamna ca nu a auzit niciodata un stereo de calitate adevarata!
Cum puteti compara bubuiala si harmalaia din jdemii de cutii cu difuzoare cu un stereo bine pozitionat si amplificat ?!
Pai daca pana si cablurile conteaza atat de mult pentru coerenta sunetului, ce pretentie sa mai avem la sunetul provenit din bucati de la jdemii de surse imprastiate prin camere ?!

In opinia mea, una e bubuiala si alta e MUZICA ! Cine prefera surround iubeste bubuiala.

PS - am si eu surround (de calitate!) si cateodata ascult si eu concerte (cu ecran plasma) insa nici nu ma pot gandi la o asemanare intre stereo si pacaleala de surround! Ultimul are accentul pe video, deci simtul vederii ce este un simt mai dominant decat cel al auzului. Nu putem face comparatii intre simtul vederii si cel al auzului, pentru ca ar fi un non-sens. Fiecare e cu treaba lui.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Muzica multicanal

Post by LEKTOR »

Tocmai de aceea am precizat despre importanta subwooferului - ala poate transforma totul in bubuiala ! Si f. important este pozitionarea si faza / delay celorlalate boxe !

Sa zicem ca avem 2 monoblocuri amp audiofil X si 2 boxe audiofile Y ajutate de un sub Z. Rezultat 2 canale stereo plus sub. Sursa cd original cu concert.

Apoi avem 7 monoblocuri ampuri X si 7 boxe Y plus sub Z. Rezultat 7 multi canale plus sub.Sursa bluray cu acceasi muzica ca pe cd numai ca are si imagine.

Intr-o camera mica, sistemul 2 bubuie, dar intr-o camera pe masura, toate pozitionate corect, sistemul 2 va suna la par cu sistemul 1.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by cosmin »

momolo, unele receivere pot fi setate sa trimita basul DOAR pe subwoofere, avand posibilitatea sa li se specifice frecventa de taiere jos. Asa ca n-o sa mai existe "bubuiala" in toate boxele, totul va depinde asa cum bine a subliniat LEKTOR de pozitionarea si setarea subwooferelor.
Eu unul nu am avut in intentie sa lansez o comparatie surround vs. stereo pentru ca nu are sens, intr-adevar sunt doua tehnologii diferite, aproape doua lumi diferite.
In acest sens un setup stereo de top bate indiscutabil PE STEREO orice receiver, fie el integrat sau pre + power.
Insa nici mama sunetului stereo n-are sa concureze vreodata cu un sunet surround in ceea ce priveste spatialitatea redarii instrumentelor.
Cred ca pe viitor totul va tinde catre o redare cat mai fidela a realitatii, ori, in muzica, mai ales in cea live, surroundul va avea cele mai mari sanse de a reda fidel si spatial instrumentele orchestrei.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Muzica multicanal

Post by HighEndFan »

cosmin wrote:Insa nici mama sunetului stereo n-are sa concureze vreodata cu un sunet surround in ceea ce priveste spatialitatea redarii instrumentelor.
Cred ca pe viitor totul va tinde catre o redare cat mai fidela a realitatii, ori, in muzica, mai ales in cea live, surroundul va avea cele mai mari sanse de a reda fidel si spatial instrumentele orchestrei.
Aceasta afirmatie dovedeste intr-adevar ca n-ai avut ocazia sa asculti un sistem stereo ADEVARAT, unde spatialitatea este redata mult mai clar si mai precis decat orice surround.
Si inca un aspect: daca sistemul stereo trateaza ascultatorul ca pe un SPECTATOR, sunetul venind din fata, firesc, multe inregistrari surround il plaseaza pe ascultator IN MIJLOCUL orchestrei, ceea ce creaza un disconfort evident, nu e deloc placut sa auzi instrumente in lateral sau uneori chiar si in spate !
Si oricum, spatialitatea nu inseamna neaparat sunet de calitate, iar eu vorbeam de multicanal AUDIO, nu cel la care senzatia de realism este creata de partea video. Eu am ascultat cateva sisteme AUDIO multicanal de referinta, insa niciunul nu m-a impresionat suficient ca sa-mi "dau jos din pod" jucariile si sa-mi construiesc un sistem audio multicanal. Din ce am auzit pana acum, singura utilitate a multicanal-ului e sa-ti spuna din ce directie suiera gloantele si unde e elicopterul.
Abia astept ca tu sa ai dreptate si viitorul sa ne asigure un sunet surround realist, dar timpul ala e departe in opinia mea.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by momolo »

cosmin
Insa nici mama sunetului stereo n-are sa concureze vreodata cu un sunet surround in ceea ce priveste spatialitatea redarii instrumentelor.
afirmatia ta imi arata ca esti abia la inceput si mai ai multe de auzit, aflat si vazut!

Iti dau un sfat - asculta minunea de sunet surround FARA imagine. Apoi asculta in stereo pe un sistem audio bun ! Vei simti imediat ca varza de sunet surround nici macar nu se taraste la picioarele sunetului stereo, e ca si cum ai compara mamaliga cu caviarul.
momolo, unele receivere pot fi setate sa trimita basul DOAR pe subwoofere, avand posibilitatea sa li se specifice frecventa de taiere jos. Asa ca n-o sa mai existe "bubuiala" in toate boxele, totul va depinde asa cum bine a subliniat LEKTOR de pozitionarea si setarea subwooferelor.
:lol: :lol: :lol: Iar daca mai bagam si un teanc de crossovere si filtre de tot soiul o sa-l facem atat de perfect incat nici nu o sa mai recunoastem muzica in varianta live care suna mai nashpa! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Muzica multicanal

Post by Obelix »

Una peste alta "STEREO" si "X.1" sunt universuri aparte, nu se "mananca" cu aceeasi lingura... :mrgreen:
Asta se vede la proiectare, la faceilitatile de procesare a sunetului oferite de cele doua categorii si, last but not least, in sunet...
Chiar si cand asculti (sau mai bine zis vizionezi) un concert pe DVD, ceea ce te atrage in primul rand e scena, sunetul fiind "secundar" (daca e la un nivel de calitate decenta, desigur...)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Muzica multicanal

Post by LEKTOR »

Citeva puncte

- muzica multicanal ar fi compusa din multichannel audio - gen SACD, DVD-AUDIO - si muzica de pe un dvd video ( dvd normal sau bluray ) mixata in 5.1/7.1 ( mai rar ) - eu , in ce am spus anterior, m-am referit la a doua varianta

- o imagine video cristal combinata cu un sunet multicanal bine reglat iti ofera o senzatie cu mult mai adinca decit un setup stereo - ma refer la un concert dvd - gen EAGLES sau Tenorii - de care am spus anterior - nu compar aici un SACD hibrid masterizat super pt stereo versus un concert live pe dvd !

- la multicanal, boxele fata L si R , impreuna cu centrul duc munca cea mai mare, deci nu poti spune ca toate cele xx canale suna la fel iar tu esti in mijlocul uraganului - boxele din spate redau chestii mai secundare - aplauze, stranuturi, etc - din nou, o senzatie mai live !

- pt senzatii live - multicanal, pt senzatii de studio inregistrari - stereo

-
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by cosmin »

LEKTOR wrote:
- pt senzatii live - multicanal, pt senzatii de studio inregistrari - stereo

-
Excelent sintetizat ! :wink: :lol:

P.S. HighEndFan, am ascultat setupuri stereo de top. :P
momolo, stii prea bine macar un sistem stereo de top pe care l-am ascultat :? :shock: nu inteleg de ce spui asa.

De ce mi-era teama n-am scapat: se pare ca subiectul se transforma incet-incet in unul stereo vs. multicanal :twisted:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Muzica multicanal

Post by LEKTOR »

... ca si cum ai compara un MB SLR McLarren versus un McLarren F1 - ambele sint masini super, una pt strada alta pt curse, deci care este mai tare ? depinde ce vrei sa faci - sa mergi la Mall sau sa iti pui casca si sa o tragi pe traseu !

Caci si masina F1 merge la mall dar mai rigida, nu are gps, nu are scaune cu masaj iar si SLR merge pe traseu dar nu la fel de stabila in curbe, iar gps si masaj nu prea conteaza acum !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Muzica multicanal

Post by HighEndFan »

Cosmin, luati de val cu diverse intrebari, nu mi-ai mai raspuns la doua intrebari: Cam ce dimensiuni are incaperea?
Ce player ai ?
Intreb asta pentru ca eu n-am reusit sa ascult inca un 7.1 decent nicaieri si majoritatea ereau limitate (si) de dimensiunile camerei..

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by momolo »

cosmin
De ce mi-era teama n-am scapat: se pare ca subiectul se transforma incet-incet in unul stereo vs. multicanal
te voi cita tot pe tine (probabil ca nu ti-ai dat seama):

cosmin:
Insa nici mama sunetului stereo n-are sa concureze vreodata cu un sunet surround in ceea ce priveste spatialitatea redarii instrumentelor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Muzica multicanal

Post by SOLO »

Eu zic ca pana la urma fiecare are dreptul sa creada ce vrea ..
Personal vorbind , cred ca as alege optiunea multicanal daca as fi amator sa zicem de genul Jean Michel Jarre sau lucruri asemanatoare .
In schimb pentru jazz , o voce , o chitara clasica nu as opta nici in ruptul capului pentru multicanal .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Muzica multicanal

Post by cosmin »

HighEndFan wrote:Cosmin, luati de val cu diverse intrebari, nu mi-ai mai raspuns la doua intrebari: Cam ce dimensiuni are incaperea?
Ce player ai ?
Intreb asta pentru ca eu n-am reusit sa ascult inca un 7.1 decent nicaieri si majoritatea ereau limitate (si) de dimensiunile camerei..
Incaperea actuala are 17 mp, cea finala are 23 mp.
Actualmente folosesc doua playere si o consola: SACD & DVD Marantz DV7001 (max. 6.1), BD Panasonic BD30 (7.1) si consola Playstation 3.
Cand va apare pe piata, ma va interesa sa testez playerul BD universal Denon DVD-A1UDCI. Pana atunci stopez achizitia de playere universale.
In toamna voi trece si eu la proiector FullHD - ca altfel n-ai un Home Cinema adevarat - cel putin in ceea ce consider eu.
Un sunet 7.1 nu prea ai unde asculta deocamdata - sunt prea putine inregistrari in acest format. Eu in afara de cateva demo discuri n-am avut altceva in format 7.1 - fie muzica sau film. Sunt cateva discuri blu-ray pe piata in format DTS HD MA 7.1 dar nu m-am grabit inca sa le iau.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply