Weekend cu Audio Analogue

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Weekend cu Audio Analogue

Post by SOLO »

Image

Audio Analogue nu a fost nicioadata pe placul meu , chiar daca arata incredibil de bine . Weekend-ul trecut a fost pus sa cante un sitstem de top iar mie sincer sa fiu nu prea mi-a placut . Extrem de sec sunetul . E posibil sa fie si din cauza boxelor (Thiel) sau din cauza cablurilor .. sau de ce nu .. gusturile dom'le care nu se discuta .

Intalnirea a prins bine tuturor , am mai discutat , am mai aflat una alta , am cunoscut lume noua .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Weekend cu Audio Analogue

Post by LEKTOR »

Ceva descriere a componentelor ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Weekend cu Audio Analogue

Post by momolo »

SOLO
Extrem de sec sunetul
pai asta e rezultatul dupa plecarea inginerului sef (practic creatorul principal) acum cativa ani. S-au aliniat si ei la noua "moda" in sunet, reperele de comparatie fiind mp3/iPod/CDA.

Dar probabil si boxele alea au o anume contributie. Dupa cum sti le-am auzit impreuna la TAV 2008 (eu si in 2007) avand din punctul meu de vedere o nota "de conserva de tabla" in sunet si ciudat e ca aceeasi impresie am avut-o si dupa un an!

Probabil si retzetele de cablare "stas" au contributia lor. Cele facute "dupa brand si review".

Dar pana la urma cea mai mare contributie o are cel care combina si echilibreaza sistemul audio. Observ la italieni ca au o fixatie pentru asezarea boxelor foarte stanga-dreapta si in unghi ascutit. Din punctul meu de vedere este o asezare gresita!

uite si aici (Pordenone acum cateva zile):
http://i43.tinypic.com/j13ar7.jpg
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Weekend cu Audio Analogue

Post by TomJones »

Solo, ai idee ce cabluri s-au folosit?

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Weekend cu Audio Analogue

Post by SOLO »

detalii in legatura cu setup-ul folosit :

Ampli mono - MAESTRO MONOAURAL POWER AMPLIFIER, 800 watt pe 2 ohm
Pre-ampli - MAESTRO LINE balansat clasa A
Cd Player - MAESTRO 192/24 REV 2.0
Boxe - THIEL CS 2.4
Cabluri BCD ( seria top )

Thiel

Cred ca sunt difuzoarele ascultate si ras-ascultate de mine in ultimii ani. Le-am auzit cu lampi , tranzistoare , hibride .. nu exagerez , cu cel putin 20 de amplificatoare , 10 playere si sute de cabluri , atat CS1.6 cat si CS2.4 . Niciodata nu mi-au placut , parca nu as vrea sa fiu asa dur in concluzii ( momolo ) dar nu pot. Serios ca suna a cutie de conserva ( o fi si din cauza tweeterului metalic , dracu stie ) iar sunetul este de o secatura + aspru de neimaginat . Nu inteleg cum de lumea le considera difuzoare de top (cel putin pe meleagurile mele) , eu sincer ca m-as supara daca le-as primi cadou .

BCD

Ironia soartei face ca saptamana trecuta sa am in casa (asa de proba ) un cablu de-asta BCD din gama top . Am preferat XLO-urile mele dupa nici 5 minute de incercari . Aici e posibil sa fie potriveala cu sistemul de vina si nu neaparat cablurile . Oricum , la mine BCD se auzea ca naiba (gatuit , parca ascultam muzica de la calculator) pe langa Xlo , Wireworld si altele .

Evenimentul

Prezentarea in sine a fost super. Repet , toti am avut de castigat din experienta asta. Eu cred ca am inceput sa descifrez destul de bine evenimentele astea : Cand lumea e mai mult pe-afara , cand vorbaria si zgomotul de fond sunt peste sunetul reprodus de sistem, inseamna ca ceva nu merge acolo :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Weekend cu Audio Analogue

Post by felixx »

Observ la italieni ca au o fixatie pentru asezarea boxelor foarte stanga-dreapta si in unghi ascutit. Din punctul meu de vedere este o asezare gresita!
Asa este.Insa depinde foarte mult si de modul cum sunt dispuse difuzoarele pe incinta si de cat de directionale sunt ele.De obicei la cele coaxiale si la banda larga unghiul "ascutit" ar trebui sa se termine exact in spatele capului,la cca. 50cm distanta de ceafa.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Weekend cu Audio Analogue

Post by TomJones »

Sunt curios cum s-or auzi audio analogue pe focal? Oare cei de la extreme digital sound mai aduc aceasta marca?

OffTopic: un articol interesant pentru mica noastra piata aparut in plina criza economica.
http://www.sfin.ro/articol_14375/initia ... rfect.html

Post Reply