Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

Kostas
Ca sa fiu si mai sincer, ma zgaiam la mancare la fel de mult ca la scule iar consumarea unei cutii de bere Dab, Tuborg sau Sinalco era un moment din viata ta, fiind savurat pe indelete .
evident! Si eu! :D

Dar tin minte ca atunci cand eram copii si ne jucam pe strada (obicei astazi complet disparut), aveam capace de bere Tuborg, Cronenberg (?), etc turtite cu ciocanul si le foloseam ca "monezi" la jocul numit Tzaca ???

Se puneau "banii" (capacele) pe mijlocul strazii asfaltate (pe atunci trecea foarte rar cate o masina), se desena cu frunze un patrat in jurul "monezilor" (nu aveam creta! :) ) si se arunca cu o bucata de caramida de la vreo 10 metrii ca la bowling ca sa nimerim "la tzaca".

Exista si un "curs valutar". tin minte ca Tuborg erau de mai multe culori si feluri. Era moneda cea mai tare. Dadeam un sacultez de Pepsi turtite pe un singur capac de Tuborg sau Radeberger (?...nu mai le tin minte), "curs valutar" care ajungea si la un schimb de 1/100 ! Ciocaneai doua lazi de Pepsi ca sa schimbi "banii" de una bucata Tuborg!

Ai mei nu aveau bere straina din shop, ca nu aveau valuta si nu lucrau "dincolo", dar aveau parintii catorva copii de pe strada.

Tat'su bea berea iar copilu' lua capacul si-l aplatiza cu ciocanul, cu grija ca sa nu se ia vopseaua.

Dar tot se lua de la multe utilizari la Tzaca si trecut din mana in mana.

Tin minte ca stransesem "o avere" fiind bun la aruncat cu caramida. Cand era o suma mare in joc, maream distanta si ne trebuia o seara intreaga ca sa putem "departaja" averea pusa in joc! :D

Catodata iesea si cu bataie. O data, tin minte, am primit un pumn in ochi si m-am dus la taica'meu. El cum m-a vazut a zis ca-mi invineteste si celelalt ochi ca sa fie simetric si ca e treaba mea sa-mi rezolv problemele! :lol: :lol: :lol:

Eu speram sa-l bata pe tipul ala. Era unul foarte zdravan si mai inalt cu un cap, batausul strazii, care adunase capace cu bataia pentru ca dealtfel, arunca foarte prost la tzaca.
Cerea "tribut" de la astia "cu bani" (punga groasa cu capace valoroase) si eu nu am vrut sa-i dau, asa ca am primit direct un pumn in mutra.

Pana la urma am organizat un "complot-rascoala" si l-am lasat fara capace dupa care am disparut cu totii in seara aia! O tragedie! :lol:

Dar a doua zi am uitat si am luat-o de la capat.

Atunci eram mereu pe strada. Nu existau calculatoare, doar desene animate, cam vreo zece minute la ora 7 seara. Ne striga "Deeeseeeneee animaaateeee! In casa copii!", insa dupa aia continuam pe strada, bogati fiind cu capace turtite de bere nemteasca provenita din shop-uri sau de pe litoral.

Dar nici macar nu gustasem vreodata continutul sticlelor. Inafara de Pepsi. Noi cu capacele aveam treaba. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

Bere Radeberger se gasea la restaurantul Berlin, Tuborg si Dab luai de la arabii din camine , Whisky luai la suprapret de la restaurante - la Lido prin spate. asa mai puteai lua salam, margarina Rama, unt, conserve ... :)
De acolo si obiceiurile, puneai impreuna cu un prieten o muzica buna , pe scula cea mai buna si savurai pe indelete delicatesele luate la suprapret. :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

Kostas
De acolo si obiceiurile, puneai impreuna cu un prieten o muzica buna , pe scula cea mai buna si savurai pe indelete delicatesele luate la suprapret.
mai era o cale, comanda telefonica la Mercur!

Era oficial, aparent la liber, insa telefonul, in orele de program, ceva de genul 9-18, suna ocupat, o mie de ani daca ai fi incercat!

Dar se pare ca unii norocosi (era ceva echivalent cu castigarea la loto) au prins operatoarea la telefon, insa aceasta le-a raspuns "-Reveniti mai tarziu, momentan nu se mai preiau comenzile!" :lol: :lol:

Astfel ca aveam o pila, fata durdulie a unui sef aprozarist cu vaste relatii in lumea "interlopa", lumea aia din spatele pietelor si depozitelor.

Imi "procura" o comanda pe luna, cateodata chiar doua de sarbatori!

Trebuia sa astepti acasa, veneau pe la ora 11 dimineata.

O duba alba harbuita, din alea exact ca salvarile ceausiste (sau dubele militiei), cu geamurile vopsite sa nu se vada inauntru.

Oprea in fatza blocului precum duba de la Gestapo, cu frane scartaitoare si motor fumegator.

Se auzeau usile rablagite trantite puternic.

Un tip de obicei trecut de 40, cu halat alb murdar si basca neagra in cap iti suna la usa purtand o lada de plastic, din aia ca pentru paine. Cateodata cu un "creon" chimic dupa ureche destinat semnarii hartiilor de comanda puse intre foi de indigo.

Intra precum razia sovietica dand usa de perete cu violentza si buffff!, trantea marfa pe masa la bucatarie.

Un ciolan de vaca congelat, de obicei un cap de os cu ceva zgarci pe el, o bucata carne de porc cu multa grasime si os, doua sticle de votka ruseasca din aia cu eticheta rosie (aia cu eticheta neagra disparuse o data cu anii '70, era prea buna pentru popor), cutia de nes Amigo, evetual un pachet boabe cafea, tigari BT, salamul cu soia "de vara", pachete de macaroane, pungi cu orez si una cu faina (marfa forte), doua sticle ulei de floare cu soia (din sticla!, din alea patate cu grasime) plus alte cateva articole "de lux".

Nu puteai alege, daca luai doua pachete de carne (automat congelata), erai obligat sa cumperi si restul, ce vroiau ei.

Apoi isi lua "partea" adica ceva din marfa platita de tine, banii, la care nu dadea rest, semnai si pleca la duba fara sa spuna "la revedere!". Ca doar el era SEFUL, noi milogii tocmai "omeniti" la usa!

Cel mai bine tin minte votka aia ruseasca! Te faceai praf si pulbere dupa o juma' de sticla, insa dupa cateva ore erai la loc functional, niciodata cu durere de cap.

Mai era cateodata "Platano Banana", lichiorul cubanez de banane care statea ascuns in bar, de unde trageam pe furis pana "se evapora' lasand in urma doar 3 milimetrii de lichid. :D

Nu prea aveam stresul cu banii. Daca cumparai la preturile oficiale (ca in comanda Mercur) aveai bani destui, nu aveai ce face cu ei!

Pe vremea aia datoriile casei, intretinere, curent si telefon, erau practic simbolice. Tin minte ca atunci cand se platea "mult", adica intretinerea pe luna de iarna, plateai 130 lei in conditiile unui salariu mediu in RO de 2000 lei.
Culmea e ca in ultimii ani ai deceniului 80 se marise pretul intretinerii in conditiile in care nu se dadea caldura in calorifere aproape deloc iar apa calda (calie) o vedeai rar. Deci a fost din ce in ce mai scump si mai lipsa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

1. Am uitat sa precizez un alt super sistem audio ceausist - Sala Polivalenta - spectacol pt 1 Mai, eram in liceu - Mag Philips N 4522 ( ala mare silver,afisaj digital, 38cm/sec ) si niste boxe JBL raspindite in toata sala - in pauze mai bagau si slagare - se auzea incredibil !!!!

http://www.thevintageknob.org/THEVAULT1 ... N4522.html

2. Tzaca - eu aveam noroc, era fabrica de marmura linga mine, mergeam si luam bucati de marmura pt joc - berese - altele decit cele mentionate - trei brazi, semiluna, regele(gambrinus), pilsner ala gri metalizat, ginger (ceva galben de la suc din shop), radeberger (pe linga ala albastru metalizat mai era cel pt bere bruneta),budweiser,etc

3. Mai erau asa zisele magazine diplomatiice - fie cu scule, fie cu mincare
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

Parintii mei au vanat si ei cateva comenzi la Mercur , intradevar un fel de loto, si au luat in plus fata de ce ai mentionat ciocolata chinezeasca, prea dulce. Se marisera utilitatile ca pret. Bani aveai ca nu aveai bunuri , nu ca o duceai bine si aveai bani. Intr-o excursie in RDG m-am fotografiat langa o vitrina cu carnati si alaturi de multe scule intr-un magazin. Atinsesem nirvana. Puteam sa mor, eram fericit.
Dar , ne mai zgaiam si la straini. Aerul lor distins si destins, hainele lor colorate si parfumate le savuram si incercam sa le imitam. Nemtii putzeau a occident, englezii erau luciosi si distinsi si ne uitam la ei la mare desi erau niste amarasteni, nu dinaiceia cu iaht si haine de marca.
Ne mai uitam si la masini straine, cat prinde, ce model e, ce scula audio are ... pierdeam timpul .
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

Tot pe vremea aceea erau si alte probleme care ne innebuneau - multe cu prelungiri si in 2008 -

http://ovidiu-nicolaeceausescu.blogspot.com/ - poze,comentarii,linkuri f. interesante
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by TomJones »

momolo wrote:Mai era cateodata "Platano Banana", lichiorul cubanez de banane care statea ascuns in bar, de unde trageam pe furis pana "se evapora' lasand in urma doar 3 milimetrii de lichid.
Asa este, dar daca nu il gaseai pe asta te multumeai si cu ceva mai "light" adica cognacul albanez. Dar va mai aduceti aminte cand erau expozitiile pe pe la actualul Romexpo (tot TIB se chema si atunci) si niste bieti nemti (RFG sau RDG) imparteau simple pungi din plastic colorate cu pliante in ele de iesea un omor in toata regula ca sa prizi una si sa te falesti cu ea.
La fel se intampla si cu niste deodorante BAC sau 8X4, ca sa nu mai zic FA (care fie vb intre noi miroseau mai bine ca turcismele de acum) care le consumai si aerul din ele , iar la sfarsit le puneai pe biblioteca in scop de bibelou...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

TomJones
La fel se intampla si cu niste deodorante BAC sau 8X4, ca sa nu mai zic FA (care fie vb intre noi miroseau mai bine ca turcismele de acum) care le consumai si aerul din ele , iar la sfarsit le puneai pe biblioteca in scop de bibelou...
exact! Confirm si eu, bine descris!
Si intradevar, deodorantele de acum miros in majoritate a spray de gandaci.

Cat priveste bataia pe reviste/prospecte la TIB, imi aduc perfect aminte! ....Ca nu ma bagam, era ca la rugby! Iesea cu haine rupte in timp ce (observam de pe margine) cum strainii expozanti se amuzau de gloata care se batea pe niste prospecte si reclame tiparite.

Si mai imi aduc aminte ca facusem rost de cateva reviste cu scule de prin anii 70...80 dupa care am decupat cu foarfeca sigla AKAI sau PIONEER si apoi le-am lipit (cu lipici de la librarie, altceva nu exista, inafara de aracet care nu tinea deloc) pe casetofoanele mele sovietice!!!
Dupa aia le-am copiat pe calc si le-am marit la scara ca sa-mi fac postere de pus pe usa! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by TomJones »

momolo wrote:Si mai imi aduc aminte ca facusem rost de cateva reviste cu scule de prin anii 70...80 dupa care am decupat cu foarfeca sigla AKAI sau PIONEER si apoi le-am lipit (cu lipici de la librarie, altceva nu exista, inafara de aracet care nu tinea deloc) pe casetofoanele mele sovietice!!!
Dupa aia le-am copiat pe calc si le-am marit la scara ca sa-mi fac postere de pus pe usa
Ahahah, ca perfecta dreptate mai ai...imi aduc aminte de acel lipici de care zici ca era intr-un fel de borcan de plastic cu capac si cu o lopetica , gen cele de mancat inghetata cu ele, iar lipiciul avea un nume "de neuitat" - PASTA DE LIPIT PELICANOL....

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

Da, Pelicanol ii zicea - lopetica era construita destept - avea nistre striuri pe mijloc, dar lipiciul propriu zis era f.f.f solid - puteai folosi Guma Arabica - aia cu un dop taiat oblic !!!!!

Havana Club era super, era aia de portocale care imi placea, mai era de cafea si cea transparenta ( cea mai buna pt indus in eroare parintii, nu se vedea nivelul ).

De curiozitate, ce scule v-au impresionat - vazute LIVE - pe vremea lui Nea Nicu ( fara ipod ) - in afara de cele de la expozitii - adica scule vazute pe la amici, discoteci, secu, etc
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

Scule impresionante - maguri, Uher Logic, si Revox, - casetofoane deck Revox si Eumig si binenteles Akai gx 91 (pe alea care nu erau gx le dispretuiam - de fapt acelea se auzeau mai bine).

Apropos de mirosuri. Dar ce Kentul de azi mai miroase ca acela de atunci. Dar bauturile de acum din alimentara mai au acelasi gust ca cele din Shop. Dar blugii mai au aceeasi calitate cum erau Levi s si Levi Strauss, dar pantofii Otter sau Salamander se mai compara cu cei de acum facuti sub aceeasi marca ! :?: Dar adidasii originali cum erau, de tineau ani de zile :?:
Si pe deasupra toate aveau un miros anume de occident, de nou , proaspat si parfumat, - acum miros a plastic ieftin . :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by TomJones »

kostas wrote:Apropos de mirosuri. Dar ce Kentul de azi mai miroase ca acela de atunci. Dar bauturile de acum din alimentara mai au acelasi gust ca cele din Shop. Dar blugii mai au aceeasi calitate cum erau Levi s si Levi Strauss, dar pantofii Otter sau Salamander se mai compara cu cei de acum facuti sub aceeasi marca ! Dar adidasii originali cum erau, de tineau ani de zile
Kentul cum mirosea atunci iti starnea pasiunea de a fuma chiar daca erai nefumator. Dar bomboanele cubaneze , gen dropsuri si ciocolata chinezeasca care chiar avea gust de ciocoloata, fara arome, indulcitori etc cum sunt cele de acum....

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

SUPER KESTII aici - vedeti si linkurile pe marginea dreapta

http://www.igu.ro/latrecut/?cat=47
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply