Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Alaltaieri mi-a venit un cartus cel astptam de mult si anume MA630 - Micro Acoustics un cartus facut prin anii 80 si care la vremea aceea nu costa mai mult decat 265$. Oau ce schimbare am simtit dupa ce am inlocuit celalalt cartus al meu Lyra Helikon SL si acesta din urma se vinde acum cu suma de 2500$. Am ascultat seara un disc banal cu Julio Iglesias de prin 80 si am crezut ca zbor. Da hotarat lucru lucrurile ce se faceau odata erau mult mai bine facute si nu luau pialea de pe tine daca vroiai sa ai ceva sa-ti mearga la suflet. Daca te uiti la cartus nu dai doi bani pe el e mic si negru fff usor 2.5g cu carcasa din fibra de carbon si nu este nici MM nici MC si cu un stilus f subtire de spui ca se rupe acuma din berylium. Forta de apasare este intre 0.7-1.4g si am reglat-o dupa mai multe incercari la 1.3g. Mai ascultasem la un vecin de al meu batran evreu cu mama romanca dar care nu mai stie romana,care a cantat multi ani ca violoncelist intr-o orchestra de amatori si chiar cu mana lui are construite cateva viori la el acasa, un cartus de la MIcro Acoustics MA530 si de atunci mi-am dat seama ca acest cartus are ceva magic
- NATURALETEA. reproducea vioara si pianul de am cazut pa spate si tare greu m-am ridicat dupa aceea. Mult timp am cautat sa-mi iau un cartus de la Micro Acoustics si am reusit in sfarsit. Daca vedeti orice cartus de la aceasta companie cumparati-l si va veti minuna- 3002 , MA530 , MA630 , 830.
Vreau sa spun ca este multa lume care zice ca SHURE V15 vai ce jale e! Va spun eu ca nu exista comparatie intre SHURE V15 si MA630. Spun asta deoarece am avut o perioada si V15 seria IV.
Nu degeaba preturile la vintage sunt in crestere!

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

Interesante informatii .Sa te bucuri de noua doza.
Pe aici cam greu sa vada cineva vreuna , ca inteleg ca nu se mai fabrica si-s cu ciubote rosii si mai incolo, pe la voi :lol:

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

porto wrote:Alaltaieri mi-a venit un cartus cel astptam de mult si anume MA630 - Micro Acoustics un cartus facut prin anii 80 si care la vremea aceea nu costa mai mult decat 265$. Oau ce schimbare am simtit dupa ce am inlocuit celalalt cartus al meu Lyra Helikon SL si acesta din urma se vinde acum cu suma de 2500$. Am ascultat seara un disc banal cu Julio Iglesias de prin 80 si am crezut ca zbor. Da hotarat lucru lucrurile ce se faceau odata erau mult mai bine facute si nu luau pialea de pe tine daca vroiai sa ai ceva sa-ti mearga la suflet...
Salut Porto!
Eu personal nu m-as grabi sa spun ca Micro Acoustics este mai bun decat Lyra. As incerca sa vad daca nu cumva sunt ceva probleme la Lyra intre doza brat si preu. Helikon SL este un low output iar despre diferenta intre doze ca greutate ar fi semnificaticativa, Lyra fiind o doza de greutate medie.
Am ascultat o doza Lyra Parnassus pe un VPI Aries cu preu FM Acoustics si crede-ma ca atata finete in detaliu intalnesti greu. Poate nu este una din acele doze foarte dinamice si probabil ca aici a aparut problema la tine in sistem. Incearca o incarcare in impedanta mai mare pentru doza, daca este posibil. Astept sa ne povestesti ce a mai iesit din testele tale.
Bafta!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Cred ca e ca de obicei, potrivire brat+doza+pre+amplificare(power+boxe). Trebuie tinut neaparat cont de boxe si amplificare. Niste boxe mici au inerent nevoie de "compensatie" in sunet. O sursa care ar fi liniara si corecta ar putea suna mai anemic, mai subtire, mai neplacut pe niste bookshelf in timp ce pe niste boxe complete ar suna fabulos. Si invers, ceea ce da bine pe bookshelf poate fi nemultumitor pe un sistem amplificare + boxe mari si complete in banda. De obicei bookshelf-urile au nevoie de o "ingrashare" a sunetului in banda medie joasa si bas sus. Unele doze (mai ales cele vechi) fac treaba asta foarte frumos. Pe vremuri se cauta muzicalitatea, azi se cauta rezolutia. Insa astea doua sunt dusmane de moarte, echilibrul este insa cel mai greu de obtinut.

Asa ca sistemele bazate pe vinyl sunt atat de relative la toti factorii incat e greu de judecat (drept) o doza sau un singur element din tot sistemul. Cea mai a naibii treaba e potrivirea dintre brat si doza, in ecuatie intrand si turntable ca un tot unitar mecanic.

Stiu cazuri de doze de mii de euro "batute" de doze ieftine de sute de euro. Totul cauzat de ceea ce am insirat mai sus, neaparat in ecuatie fiind sistemul de amplificare cu boxe!

O doza Lyra foarte scumpa am ascultat si eu o data pe un sistem audio foarte, foarte scump. Intradevar, asa cum spune Micky, mai rar asa finete! Insa am inteles ca sunt foarte pretentioase la potrivire.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Ascult aceasta doza de vreo trei zile si vreau sa spun ca in continuare cred ca e ff buna dar am observat ca intradevar ca la anumite discuri pe care le stiu f bine lipsesc anumite detalii de finete pe care Lyra le reda.
Ce pot sa apun e ca pot sa traiesc f bine ascultand oricare din cele doua doze. Si ce am remarcat e ca reglajele de greutate de azimut de VTA sunt extrem extrem de importante.
Da, doza MA630 este un pic mai exploziva decat Lyra si cu un bas mai bun si poate de aceea si prima impresie ca e mai buna decat Lyra. Dar acum imi dau seama ca mi-ar parea f bine sa le ascult pe amadoua in acelasi sistem si de aceea cred ca ar fi bine sa adaug inca un brat la tabla si am mai luat unul si anume Lustre GST-801. Problema e ca cel din urma nu se potriveste cu gaura facuta de mine in tabla Lenco facuta de mine din ardezie. Asa ca am sa fac din o tabla groasa de inox un nou postament ptr bratul nou. Cred ca numai daca le voi asculta in paralel imi voi da f bine seama de diferentele ce exista.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

porto wrote:Asa ca am sa fac din o tabla groasa de inox un nou postament ptr bratul nou...
Daca ai posibilitatea incearca din aluminiu.
porto wrote:Cred ca numai daca le voi asculta in paralel imi voi da f bine seama de diferentele ce exista.
In prima faza m-a bantuit ideea de a-ti propune sa imi dai mie Lyra in cazul in care nu-ti placea. Chestia cu doua-trei brate in paralel ma obsedeaza si pe mine dar am decis momentan sa ma axez pe un singur brat si probabil ca ulterior o sa vreau sa imi iau o alta tabla pe care s-o instalez in living si pe care sa incerc mai multe brate. Oricum spor la treaba si
Bafta!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Micky
In prima faza m-a bantuit ideea de a-ti propune sa imi dai mie Lyra in cazul in care nu-ti placea.
Idem! :D

Buna treaba cu doua brate! Am vazut la multi maniaci. Norocul meu e ca am 3 turntable! :D ....si loc sa pun doar unul! :lol:

porto mare atentie si la cabluri! Se aleg pe doza. Posibil ca fiecare din cele doua doze ale tale sa necesite cat un alt tip de cablu. Eu am un snop (cam 1mc) din care incerc la fiecare doza. De multe ori am ramas uimit ce ciudatenie de cablu se brodeste cel mai bine! Ideea e sa ai de unde sa alegi. Nu conteaza cat de scumpe sunt cablurile, cateodata unele de 2 bani merg cel mai bine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Bai mama ascult acum Ignacio de Vangelis cu noul cartus si se aude de ti se ridica parul . Cata rezolutie si muzicalitate. Ati ascultat vreodata acest disc?
De ce zici tu Micky ca e mai bine din aluminiu ca eu stiam ca aluminiul are o anumita rezonanta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Fiecare material are propria lui rezonanta. Iar aluminiul este mai putin rezonant decat otelul sau nichelul, probabil si pentru ca e mai moale. Un exemplu - ia doua tigai, una din nichel si una din aluminiu, le bati cu lingura si o sa vezi ca suna diferit ca timbru si ca intensitate.

Sunetul produs este legat direct de rezonanta materialului. De aceea nici nu se fac vreodata clopote din aluminiu desi cateodata se mai fac din otel, fier sau nichel pe langa bronz sau alama.

Pe acest considerent ar fi (in mod probabil) o placa de aluminiu mai buna ca una din nichel, otel sau alama/bronz. Plus ca e mai usor de taiat si prelucrat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by nicumur »

porto wrote:Daca te uiti la cartus nu dai doi bani pe el e mic si negru fff usor 2.5g cu carcasa din fibra de carbon si nu este nici MM nici MC si cu un stilus f subtire de spui ca se rupe acuma din berylium.
Pai, daca nu este nici MM nici MC, de care tip este, ca parca doar astea doua se produc, nu am mai auzit de un alt tip :roll:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

exista MC high-output care au 1,4....1,6mV fiind intre 0,3...0,4mV in cazul MC-urilor clasice si 4,5...5mV in cazul MM-urilor clasice. Adica pe la mijloc, doze MC care se baga de obicei la intrare de tip MM.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Ca sa va faceti o idee cititi va rog aici
http://www.roger-russell.com/sonopg/micropg.htm

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

porto wrote:Ati ascultat vreodata acest disc?.
Nu.
porto wrote:De ce zici tu Micky ca e mai bine din aluminiu ca eu stiam ca aluminiul are o anumita rezonanta.
Asa cum ti-a raspuns momolo sa sti ca daca o sa pui aluminiu o sa ai rezultate mai bune mai ales la brat unde vrei sa se transmita cat mai putine vibratii de la baza catre brat, iar aluminiul e mult mai nimerit in acest caz decat inoxul. Gandeste si faptul ca multi producatori de aparatura audio folosesc carcase din aluminiu cu rezultate foarte bune.
Te rog sa faci poze si sa imi trimiti si mie dupa ce termini de montat al doilea brat.
momolo wrote:Buna treaba cu doua brate! Am vazut la multi maniaci. Norocul meu e ca am 3 turntable! ....si loc sa pun doar unul!
Pai daca nu ai decat un singur loc pentru tabla e momentul sa te apuci de treaba.

Bafta!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Deoarece frecvent apar intrebari legate de un pre phono ieftin si bun, mereu fiind mentionata chinezaria Cancibridge (care totusi la 100 euro este OK), va mai sugerez unul "ieftin si bun" care prin pret poate tenta.... audiofilul mioritik in plina criza:

http://www.hormann-audio.de/preisliste.htm

Recomandarea merge in special catre SUPA 3.0 insa pentru cei cu buget si mai contractat, foarte bun este si SUPA 2.0.

Se pare ca preul cu pricina este chiar foarte reusit la banii lui. Personal nu l-am testat, doar repet recomandarea cuiva (de dincolo) in care am incredere si stiu ca nu vorbeste prostii (dupa ce le incearca personal).

Recomandarea merge foarte potrivita cu dozele DENON, care sunt cu adevarat ... ieftine si bune! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

pinky
Posts: 3
Joined: 09 May 2009, 16:21

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by pinky »

Salut
Am si eu o intrebare.
Citind pe forum despre viniluri si vazand ca lumea cam trage in directia aceea am devenit si eu la randul meu curios.Tatal meu a avut tot timpul o colectie impresionanta de viniluri in special cu muzica simfonica ,care a ramas uitata in beci.
Parte phono pe care ascult este de la un Roksan Kandy LIII iar ca si pick-up la fel cel al tatalui meu din anii 70 :D adica un Marantz JJ 4200.
Sunetul este intr-adevar foarte analog si placut chiar am devenit foarte curios si voi incerca sa aprofundez latura acesta.
Problema care am sesizat-o(nu situ daca este chiar o problema) este ca observ la unele piese ca difuzoarele incep sa aiba o cursa ingrijorator de mare fara a scoate un sunet special si mi-e teama sa nu apara probleme la volume mari.
Oare de la ce sa vina ?

Post Reply