T-racks

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

T-racks

Post by hersorin »

Am mai studiat un pic pe net citeva playere de muzica si am ramas uimit ce poate face asta http://www.ikmultimedia.com/t-racks/download/.
Il puteti lua 10 zile pentru evaluare. Eu l-am luat si vreau sa zic ca am ramas uimit ce face cu un mp3 fata de Winamp.
Incercati-l dar daca nu aveti un calculator cu un procesor mai rasarit mai bine nu. La un single cuore sta la 70% procesorul spre 100%.
Bafta
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: T-racks

Post by hersorin »

M-am documentat un pic in legatura cu acest program , este pentru mastering.
Eu il folosesc pentru auditii fie cum este el fie folosesc doar ca Dsp la winamp sau Vst la Mymp3.
Am testat sunetul scos prin acest program cu sunetul de la dvd si cd playerul meu si vreau sa zic ca este mult mai dulce mai muzical chiar daca este redat din placa de sunet usb creative nx ,o placa destul de slaba, xonarul e si mai bun.
Am ascultat inregistrari foarte proaste si trecute prin procesoarele acestui program au devenit extraordinare.
O inregistrare buna redata prin acest program fara sa activezi nici un filtru (dat pe full reset) te unge la suflet.
Pacat ca nu mai foloseste nimeni asa ceva mai schimbam pareri.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: T-racks

Post by kaav »

O sa incer eu saptamana asta.Imi aleg niste flac-uri si le fac empetrei la 128 kbps (sa fie pe cat posibil cat mai dezavantajata aceasta scrumbie rosie a formatelor digitale :D )

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: T-racks

Post by hersorin »

Domnule KAAV mp3 nu are nici o legatura. Faza era ca placa de sunet se auzea mai sters pe orice fel de muzica fata de dvd sau cd player. Playerul nici nu citeste mp3 am testat doar wav si nu transformate din mp3 deoarece am destule cd pe acasa.
Oricum toata muzica din lume este trecuta prin asa ceva doar ca mult mai scumpe de ex. Waves care e vreo 8000 dolari.
Daca tot transformi in mp3 fal de 32 ca 128 se aude mai bine decit flacul tau cu acest program. :D .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: T-racks

Post by Schindler »

hersorin, am testat si eu T-RackS 3 Deluxe , versiunea full. E impresionant prin numarul de presetari, dar mi se pare incomod sa obtii sunetul dorit cu acest VST datorita interfetei greoaie. Are de toate, dar sint ascunse bine. Parerea mea e ca VST-urile de la Nomad Factory, PSP Audioware Vintage Warmer si CrySonic ramin " The best". Si desigur SpinAudio Roomverb.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: T-racks

Post by hersorin »

Intradevar e un pic greu de obtinut ceva bun dar cu rabdare se face. Inca mai incerc diferite combinatii de vst.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: T-racks

Post by kaav »

hersorin wrote: ... Daca tot transformi in mp3 fal de 32 ca 128 se aude mai bine decit flacul tau cu acest program. :D .
Nu te contrazic, dar gresesti :D
Suna ok programul folosit pe post de player un flac transformat in wav,dar il gasesc nepractic pentru auditi obisnuite.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: T-racks

Post by hersorin »

Sa inteleg ca ai probat? Stiu ca e nepractic de asta intreb cine a mai avut tangente cu acest program deoarece sunetul lui imi place dar restul............ :? .
Acum fara gluma pe wav ascult si depaseste orice player cunoscut . Daca ar cinta singur melodiile una dupa alta eu unu as fi multumit dar nu vrea .
Mai rasfoiesc netul poate cine stie ce mai gasesc despre el.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: T-racks

Post by kaav »

Ascult cu el de vre-o ora.Am facut diferite track-uri wav,sa fie de proba.Nu mai este sunetul usor apatic,este mai viu (coafez sunetul pe la mediile inalte,adica le ridic usor,arata ca un deal mic graficul in partea dinspre inalte in ''Linear phase eq'').Functiile de egalizare imi plac.Nu ma ating de frecventele inalte si de basi ca nu simt nevoia cel putzin pana acum .De fapt cred ca mai compensez din slabiciunile boxelor.Ai avut dreptate, da o prezentza mai coerenta in sunet.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: T-racks

Post by Schindler »

hersorin wrote:Sa inteleg ca ai probat? Stiu ca e nepractic de asta intreb cine a mai avut tangente cu acest program deoarece sunetul lui imi place dar restul............ :? .
Acum fara gluma pe wav ascult si depaseste orice player cunoscut . Daca ar cinta singur melodiile una dupa alta eu unu as fi multumit dar nu vrea .
Mai rasfoiesc netul poate cine stie ce mai gasesc despre el.
Ca sa iti cinte melodiile una dupa alta, sa faci poti face playlist-uri etc. foloseste T-racks ca VST la MyMp3 Pro . Plus ca poti folosi simultan 4 VST-uri diferite.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: T-racks

Post by hersorin »

Daca il folosesc ca vst pentru winamp sau mymp3 stiu ca merg melodiile una dupa alta. Eu zic de insasi programul de mastering T-Racks care atunci cind bagi o melodie in el o transforma direct in wav. Citeste doar o singura melodie chiar daca in lista sunt mai multe iar daca dai repet o citeste tot pe aia deci nu trece la urmatoarea daca nu dai tu play. Aici zic daca ar citi una dupa alta. Oricum eu sunt foarte multumit si ca Vst.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: T-racks

Post by SOLO »

OK , l-am instalat .
Shit .. nu deschide flacuri
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: T-racks

Post by momolo »

Voi ati incercat vreodata Cool Edit PRO ca player ?! Din ce am incercat eu (dar nu in acest sens) imi pare ca reda formidabil. Personal nu mi-am batut capul in legatura cu ce soft-player reda mai bine mp3-ul sau FLAC-ul. Daca am vre-o nevoie din asta folosesc faimosul si gratuitul Foobar si nu as cauta "esenta audiofiliei" in redarea fisierelor de pe PC.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: T-racks

Post by hersorin »

Intradevar nu deschide flac doar transformate in wav. Fobar nu se compara cu asta niciodata. Poate fobar cu t-racks pe post de vst aici e alta treaba.
Intradevar audiofilia nu are treaba cu asta , dar eu fiind ascultator de muzica o fac sa imi placa mie chiar daca la altu nu place si din nou ajungem la gusturi.
Imi cer scuze daca v-am plictisit cu acest programel.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: T-racks

Post by kaav »

Foobar-ul nu se poate compara ca player cu acest program sau cu Traktor-ul (sau altele) ca si sunet,fara modificari.Mie nu mai imi vine sa folosesc Foobarul,dar deocamdata nu am ce face.Voi bibili un program cu implementari din t-racks (sper sa se poata,ca nu estiu exact ce trebuie facut).Nu ma apuc sa-mi fac totul wav acum pentru t-racks,ca am si eu limite de rabdare :D
Nu stiu cum este winamp-ul (nu l-am folosit niciodata,dar daca suporta add-on-uri - de ce nu...)
Last edited by kaav on 13 May 2009, 13:29, edited 1 time in total.

Post Reply