YAMAHA C60

A fost odata ca niciodata
User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: YAMAHA C60

Post by HighEndFan »

Uite si balansul...
Attachments
Balance detaliu.jpg

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: YAMAHA C60

Post by momolo »

Firar sa fie cum l-au ascuns! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: YAMAHA C60

Post by HighEndFan »

L-am probat pe casti , pare sa functioneze foarte bine, in sensul ca toate butoanele isi fac treaba.
Intr-adevar, Loudness-ul nu este scos din circuit de catre butonul Tone Bypass.
Folosind ca sursa de semnal un deck TC-K808ES si casti de duzina, am sesizat un sunet mult mai interesant prin Yamaha decat pe mufa de casti a deck-ului.
Sper sa fie mai "moale" iesirea de casti a deck-ului, ca daca Yamaha schimba sunetul, n-am facut nimic....cel mult poate ramane ca piesa de colectie.
Ramane de vazut cum suna cu adevarat inclus intr-un sistem.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: YAMAHA C60

Post by momolo »

Sper sa fie mai "moale" iesirea de casti a deck-ului, ca daca Yamaha schimba sunetul, n-am facut nimic....cel mult poate ramane ca piesa de colectie.
sunt diferente enorme intre amplificarile de casti, functie de potrivirea cu castile. Si nu au legatura cu circuitele de linie, sunt circuite separate, de obicei niste integrate SANYO din vremurile alea. Felul cum se aude pe casti nu spune mare lucru despre calitatea adevarata nici a casului si nici a preului Yamaha.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: YAMAHA C60

Post by kaav »

Arata superb interiorul (m-am uitat vreo ora la el fara sa ma plictisesc).Eu l-as cumpara si daca nu ar functziona :D
Din trecut vine viforul napraznic;ce este in ziua de astazi, cu putzine excepti pentru cumpartatori, sunt doar amintiri inghetzate (reanimate de marketing) vis-a-vis de virtutziile sculelor din trecut - care vor sa insufle viatza in sunet la suprapretz,astazi....
...timpuri decadente,sub perfuzii....
Va muri totul.Sa cumparam din timp :|

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: YAMAHA C60

Post by HighEndFan »

kaav wrote:Arata superb interiorul (m-am uitat vreo ora la el fara sa ma plictisesc).Eu l-as cumpara si daca nu ar functziona :D
Absolut corect.
De altfel l-am cumparat "pe NeVe", cum se zice, n-am avut macar priza sa vad daca se aprinde vreun LED.
Am dat banii si am plecat cu el.
Se pare ca am avut si (putin) noroc, functioneaza perfect.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: YAMAHA C60

Post by LEKTOR »

( in caz ca necesita) Probabil ca "spalat" bine la interior cu spray si apoi "uns" si lustruit la exterior iti va aduce si mai multa bucurie !

Mai fa ceva teste si revino cu poze si detalii !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: YAMAHA C60

Post by HighEndFan »

LEKTOR wrote:( in caz ca necesita) Probabil ca "spalat" bine la interior cu spray si apoi "uns" si lustruit la exterior iti va aduce si mai multa bucurie !

Mai fa ceva teste si revino cu poze si detalii !
Deja facut, am si scris in primul sau al doilea post:
HighEndFan wrote:....Intrucat inca nu l-am probat, doar i-am scos capacul si i-am dat cu spray Kontakt K60 toate potentiometrele ( ALPS , din alea... ...originale ) si comutatoarele....

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: YAMAHA C60

Post by HighEndFan »

Am facut cateva probe: suna superb pe preul PHONO !
E intr-adevar un preu PHONO reusit :o .
N-am avut eu prea multe preuri in casa, dar asta le bate de la distanta!
Pe altceva n-am apucat sa-l probez, am niste drumuri de facut, dar pana acum sunt multumit.
Mai ales ca intre timp, nemultumit de felul cum suna noua mea doza Shure M97xE AUDIOPHILE, am descoperit ca cineva :roll: la instalare mi-a inversat doua fire la doza: la canalul stang erau inversate firul cald cu masa :twisted: .
Practic cele doua canale erau in antifaza, era normal sa sune prost.
La mine pickup-ul sta inchis intr-un dulap, practic neavand preu nu l-am folosit decat ca probe, cand am imprumutat vreun preu, eu avand doar un preu DIY, asa ca sunetul prost de la fiecare proba il atribuiam preurilor si pickup-ului :oops: .
Acum sunt de doua ori multumit:ca suna bine doza SI ca suna bine preul :D :D .

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: YAMAHA C60

Post by Kostas »

Deci... am intalnit romani fericiti ! :D

Chestia cu firele puse invers m-a bagat la banuieli , ma duc sa verific si la mine...
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: YAMAHA C60

Post by HighEndFan »

Ei, pana la urma am descoperit ca fostul proprietar al pickup-ului (probabil) lipise gresit cele doua fire colorate alb/verde care ies din brat si merg la doza, asa ca cine mi-a instalat doza a respectat culorile, nestiind ca cineva inversase firele intre ele in prealabil.
Totul e bine cand se termina cu bine...

vvvirgil
Posts: 2
Joined: 22 Nov 2009, 03:26

Re: YAMAHA C60

Post by vvvirgil »

salut! il mai ai?il vinzi?

User avatar
sorin_denver
Posts: 70
Joined: 29 Oct 2008, 08:51
Location: Constanta

Re: YAMAHA C60

Post by sorin_denver »

Am gasit un site dedicat yamaha http://www.legendaryamps.com/" onclick="window.open(this.href);return false; .

Post Reply