Extraordinaire instrument de musique

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Extraordinaire instrument de musique

Post by CC_TM »

It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Extraordinaire instrument de musique

Post by momolo »

asta e si mai misto! (merita urmarit pana la capat)

http://www.youtube.com/watch?v=yKAoK9EO ... re=related
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Extraordinaire instrument de musique

Post by kaav »

Nu vreau sa se arunce cineva cu roshii rascoapte si cu ceapa care s-a supraincalzit in camara, dupa mine - dar imi asum gusturile....
''Muzica'' aici,ma idoiesc sincer ca va fi digerata spontan de cineva,dar sincronizarea este ''criminala'' si empatica cu ritmul si cresterea muzicala in videoclip,ca si in clipurile mentzionate pana acum....
Autechre - ''Gantz Graf''
http://www.youtube.com/watch?v=s4ZwTUUue1w
Empatia creste in progresie geometrica la nivel afectiv cu un clip pe masura piesei, la o melodie cu potentzial (asa se face coruperea la ceva ce nu gusti in mod uzual 8) ).Nu depreciez deloc ce nu ascult niciodata cand este sa aleg eu,dar totusi respect celelalte gusturi asa,''by default'' :wink:

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Extraordinaire instrument de musique

Post by szacaz »

Nu vreau sa se arunce cineva cu roshii rascoapte si cu ceapa care s-a supraincalzit in camara, dupa mine - dar imi asum gusturile....
''Muzica'' aici,ma idoiesc sincer ca va fi digerata spontan de cineva,dar sincronizarea este ''criminala'' si
e o animatie, asa ca eu nu as mai aduce in discutie sincronizarea - e by-default

foarte frumos realizata, cu-adevarat incantator
dar nu-i decat o simpla (adica nu e chiar simpla, ca nu vreau sa minimalizez efortul realizatorilor) animatie, nu se vede niciun instrument


dupa cum nici despre digeratul muzicii nu prea se pune problema, pentru ce nu e mare lucru de digerat - nu e o muzica grea si complexa, din categoria greu-digerabilelor, ci e o joaca muzicala


(is gata de in-rosiat si in-cepit, nu va jenati)

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Extraordinaire instrument de musique

Post by kaav »

Sincronizarea dintre imagine si sunet are impact mai mare cu cat este mai complexa realizarea.Simplu.
Parerea ta despre linkul dat de mine, o gasesc ca si observatie,ok.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Extraordinaire instrument de musique

Post by oake »

Din pacate nu prea pot urmarii idea... decat ca o expresie suprarealista a muzicii.
Muzica este facuta de om pentru om...nu am ascultat tot ce se poate asculta care sa merite,astfel chiar nu simt nevouia sa intru, in sensul asta, in alte spatii de expresie.
Ca sa nu mai mentionez ca muzica din spatele sau din fata animatiei este mediocra...atunci de ce?

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Extraordinaire instrument de musique

Post by kaav »

Despre Autechre potzi sa spui ce vrei,dar numai mediocri nu sunt 8)
Eu ca si fan de muzica electronica si cu o mare inclinatzie catre aspectul mai rece si abstract si recunosc ca totusi piesa din acel clip este paranoica fara scuze :D .Personal recomand, daca ai curiozitatea niste albume de la ei :
Incunabula (1993)
Amber (1994)
Basscadet (1994) ep
Tri Repetae (1995)
Garbage (1995) ep
Anvil Vapre (1995) ep
In electro IDM raman ''the best ever''pentru ce au facut in trecut (pentru mine).Ce au scos dupa 1998 a inceput sa nu ma mai prea intereseze, pana la dezinteres aproape complet pentru productziile lor recente,care nici nu le-am mai mentzionat.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Extraordinaire instrument de musique

Post by Constantin C. »

Sper sa fiti de acord ca aceasta extrapolare a ideii de „instrument muzical extraordinar” – mai mult decat orice „masina de muzica” – realizeaza o sincronizare cat se poate de empatica cu conceptul muzical national.
(Sper sa nu-mi vorbiti despre minoritati elitiste, etc…)
Cat despre crestere muzicala si ritm, videoclipul spune mai mult decat reusesc eu, oricat m-as stradui.Si puteti fi siguri ca este o realizare romaneasca reprezentativa si de succes international.
Iar instrumentele neconventionale, cum ar fi cazanu' si tacamu'…Totul este fermecator!
http://www.youtube.com/watch?v=Pqkh7LoWrz8

Post Reply