Casete audio

A fost odata ca niciodata
User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Casete audio

Post by CC_TM »

Unde mai gasim casete audio ?

Am mai vazut prin Germania, Franta, UK si USA cate ceva TDK SA90 la magazinele online.
In SUA am mai vazut XLII 90, dar transportul e mai scump decat produsul :?

Mai stiti si alte marci de casete crom disponibile pe piata europeana, sau in RO ?
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Casete audio

Post by Obelix »

http://www.totalblankmedia.com/

La cat e de jos acum lira sterlina, ar fi si pacat... :P

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Casete audio

Post by LEKTOR »

Probabil ca la ora actuala singura caseta care merita este TDK SM - adica caseta noua, productia anilor 2000, nu old stock

http://www.guitarcenter.com/TDK-SM-60-C ... 1160517.gc

Da o cautare dupa TDK SM60 sau SM90
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Casete audio

Post by CC_TM »

Mai trebuie sa sap pe site-uri europene. Cele americane nu prea se omoara cu vanzarile internationale.

...We are not able to ship International at this time.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

djl
Posts: 26
Joined: 16 May 2009, 22:25
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Casete audio

Post by djl »

Am avut norocul să găsesc la un magazin din Bucureşti casete audio metal - în speţă "TDK" Metal de 90 şi 120 min. Am dat cam 10-12 lei per casetă... ceea ce mi se pare destul de puţin. Din păcate cele de 120 min au banda cam subţire - aşa că pentru a sta banda dreaptă au trebuit derulate - înainte de de derulare banda stărea curbată şi mi-a prins vreo 2 casete... (defapt nu am desigilat toate casetele).
Tot de acolo am luat casete crom: "Maxell" XLII, precum şi "Sony" UX-S (din astea mai au)
E un magazin ineteresant. Găseşti şi MiniDiscuri, casete D.A.T. ...
Lămpile dăunează grav tranzistorilor! (cu câteva excepţii)

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Casete audio

Post by HighEndFan »

Ce magazin e?
Ceva detalii ?

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Casete audio

Post by Kostas »

Uuuuundeeee e magazinuuuu sa sarim pe el ?! :)

lumea avizata pe vremuri stramba din nas la casetele de 90 min, cele de 60 erau considerate audiofile - din cauza benzii prea subtiri care nu se imprima bine. Casetele de 120 minute sunt cu probleme mecanice, eu nu m-as incurca cu ele :wink:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

djl
Posts: 26
Joined: 16 May 2009, 22:25
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Casete audio

Post by djl »

Asta-i dugheana: http://www.omniapro.ro/
Numai magazinul de pe Viitor (ului) nr. 151 e deschis. Vedeţi că strada aia e în lucru, aşa că s-ar putea să vă luaţi noroi pe pantofi. Magazinul e latura nord-vestică (cum vii dinspre Ştefan cel Mare pe partea dreaptă, cum vii dinspre Eminescu/P-ţa Gemeni/Dacia... pe stânga).
Lămpile dăunează grav tranzistorilor! (cu câteva excepţii)

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Casete audio

Post by HighEndFan »

djl wrote:Asta-i dugheana: http://www.omniapro.ro/
Numai magazinul de pe Viitor (ului) nr. 151 e deschis. Vedeţi că strada aia e în lucru, aşa că s-ar putea să vă luaţi noroi pe pantofi. Magazinul e latura nord-vestică (cum vii dinspre Ştefan cel Mare pe partea dreaptă, cum vii dinspre Eminescu/P-ţa Gemeni/Dacia... pe stânga).
Nu cumva era pe vremuri acolo Doctor Video, sau Telezimex?

djl
Posts: 26
Joined: 16 May 2009, 22:25
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Casete audio

Post by djl »

Ăla era de partea celalaltă a străzii, puţin mai înainte de ăsta. S-a desfiinţat din cauza accesului îngreunat (îngreunat din cauza reparării capitale a străzii şi a înlocuirii căii de rulare a tramvaielor).
Lămpile dăunează grav tranzistorilor! (cu câteva excepţii)

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Casete audio

Post by HighEndFan »

djl wrote:Ăla era de partea celalaltă a străzii, puţin mai înainte de ăsta. S-a desfiinţat din cauza accesului îngreunat (îngreunat din cauza reparării capitale a străzii şi a înlocuirii căii de rulare a tramvaielor).
Da, dar inainte de a fi pe partea stanga( pe un colt ) cum vii din St.cel Mare Telezimex-ul a fost pe partea opusa, cu vreo 150 de metri mai spre Eminescu, langa un alt magazin de maruntisuri electronice, al unui domn ...in fine, imi scapa numele...e posibil sa fie acelasi spatiu ?

djl
Posts: 26
Joined: 16 May 2009, 22:25
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Casete audio

Post by djl »

M-a pus dracu să spun unde e magazinul. Am fost săpt trecută că mai vroiam şi eu vreo 2 casete pentru mine şi cine a fost le-a luat pe toate :evil:
Lămpile dăunează grav tranzistorilor! (cu câteva excepţii)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Casete audio

Post by Obelix »

Nici o problema, asteapta putin, se vor pune in vanzare in curand pe forumurile specializate... :twisted:

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Casete audio

Post by Kostas »

Se se dea numai cate o caseta, sa ajunga la toata lumea :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Casete audio

Post by Obelix »

Kostas wrote:Se se dea numai cate o caseta, sa ajunga la toata lumea :D
*
Cand vei vedea pretul, va trebui sa te asociezi cu vreo 2-3 amici, ca sa o cumperi... :?

Post Reply