CASETOFON ( cassette tape decks )

A fost odata ca niciodata
User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by HighEndFan »

LEKTOR wrote:Auto bias - apasa start , deckul va derula caseta pina la capat/inceput, apoi va face teste singur pe acel tip de banda - isi face biasul automat
Daca pui alta caseta/tip de banda, probabil ca deckul va aplica ultimul bias folosit - deci va trebui sa dai iarasi start la autobias.
Daca vrei sa stergi/delete/ acest ultim bias apasa celalalt buton - reset.
Preset probabil este o functie prin care deckul aduce din memorie un bias deja folosit.
Da, probabil ca e ca la Akai GX-f71:
Pentru casete crom, sa zicem, odata stabilit un bias pentru caseta respectiva(prin Start), poti reveni la biasul implicit(standard) pentru casete crom cu RESET sau poti re-alege valoarea abia stabilita prin apasarea tastei Preset.
Odata scoasa caseta, aparatul revine la valorile implicite de bias pentru fiecare tip de caseta, normal, crom sau metal.
E bine ca are si un reglaj manual al biasului, uneori nici valoarea implicita ,nici valoarea gasita cu auto nu sunt cele mai bune si poti sa-ti gasesti valoarea preferata.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

Cel mai bun e ala cu buton, manual! Putine au chestiile astea automate in buna stare, unele erau varza si din fabrica pe motiv ca le reglau pe anume casete.
Dar depinde si de sistem. Daca e unul destept, merge ok precum la Kenwood.

Onkyo nu au fost prea grozavi la cassdeck-uri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

djl
Posts: 26
Joined: 16 May 2009, 22:25
Location: Bucureşti
Contact:

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by djl »

De "casetofonul" ăsta ce ziceţi?: http://www.okazii.ro/catalog/23642437/m ... audio.html
Lămpile dăunează grav tranzistorilor! (cu câteva excepţii)

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Kostas »

Un deck care imi place de la Dual (din 81 - old good times):

http://dual-reference.com/Tapes/C844D.htm

iar aici il puteti vedea in functiune

http://www.youtube.com/watch?v=zZaaJP47 ... re=related
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by DAN_TM »

Chiar asa valoros o fi?
Last edited by DAN_TM on 04 Jul 2009, 16:20, edited 1 time in total.


User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

Ceva poze frumoase cu Pioneer CT-F1250 - http://www.audioscope.net/pioneer-ctf-1250-p-1414.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

De azi mi-am adaugat la colectie inca un KENWOOD :D - cassdeck KX-2060 din 1980....1983. O adevarata bijuterie de aproape 10Kg cu sunet coios, mare, muzical si incantator! Suna de parca ar fi pe lampi!
Trei capete de ferita, VUmetru albastru fluorescent (preferatul meu!), comutatoare tip "bascula" (preferatele mele!), masca de aluminiu gros eloxat (preferata mea!), potentiometre perfecte (ce frumos se rasucesc!) si o mecanica de tanc. Aparat facut sa dureze o viata, asa cum se faceau pe vremurile alea! O minune! Daca cineva l-ar fabrica azi ar costa o avere (nu le are cu plasticul)....in caz ca ar mai fi cineva in stare sa fabrice asa ceva! Nu prea cred...

http://www.vintagecassette.com/Kenwood/KX-2060

http://www.kujucev.com/audio/10_KX-2060.jpg

http://www.kujucev.com/audio/11_KX-2060.jpg

PS - si ii multumesc din toata inima unui prieten ADEVARAT!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Obelix »

Ce sa zic, decat "sa il stapanesti sanatos", cred ca e o masina rara... :roll:
Si... sper ca nu a facut matrite in vreun "studiou"...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

e intr-o stare PERFECTA, de vis! Capul e ca nou, nu exista uzura si nici macar zgarieturi! Nici murdar nu e. Eu cred ca nici aia de la Audioscope nu le au pe toate la nivelul asta! Acum ascult de pe el si suna intr-un mare si maretz fel! S-a simtit ca a zacut nefolosit multa vreme, a inceput sa sune mai bine dupa ce s-a incalzit o ora. Deocamdata am un cablu realmente de veioza jegoasa, noroc ca macar i-am gasit faza urechiometric. Are mufa din aia mica cu doi craci. Va trebui sa-i pun o mufa IEC. Cablul de semnal pe care l-am gasit la indemana e un Symphonic Line si cu asta merge intr-un mare fel! Pacat ca nu am cablu Accuphase maron RCA-RCA (am doar XLR). Cu asta toate trancotele suna intr-un mare si maretz fel.
Au contat mult cablurile schimbate!......Bai frate, da' ce bine suna ca s-a incalzit! Juri ca e pe lampi!

PS - mare tampenie a fost trecerea la digital pe stereo!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

Frumos deckul, seamana cu Pioneer CT-F pe tuburi albaSTRE, dar mai ales cu HitaCHI D 3300M
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Kostas »

Sa-l stapanesti sanatos !
Asta e dusmanu lu Nenea Pioneer cap de serie cumva ?!

Sugestie - incearca sa inregistrezi pe el o caseta Pioneer Crom din anii 80, sa vezi cum iese. Am inregistrat o astfel de caseta pe Denon-ul meu, caseta e confundata cu metal, desi e crom (selectia se face electronic) iar rezultatul a fost incredibil - se aude ca banda de mag tata !!! :shock:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

Caseta Pioneer chrom este in realitate Maxell din seriile de top. Pe vremea aia banda se fabrica in Japan. Ulterior productia s-a transferat in alte tari iar prin anii 90 casetele se fabricau in Turcia, Spania, Mexic, etc. Se simt diferentele. Unii mai pastreaza si acum casete Maxell si TDK japoneze si e cam altceva.

Cuplarea pe fero, chrom sau metal se face prin niste contacte in partea de sus a casetei. Fiecare tip de banda corespunde cu niste gauri in carcasa ce vor seta deck-ul automat prin inchiderea/deschiderea unor lamele contacte.

Probabil acea banda Pioneer este Maxell-ul de eficienta mare corespondent cu benzile de mag tip EE.

Si casetele DENON erau criminale. Printre cele mai bune. Nu stiu daca Denon a fabricat banda, din cate am citit, nu, insa foloseau una dintre cele mai grozave benzi la timpul lor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Obelix »

Pentru o folosire curenta esential este ce benzi grozave se gasesc ACUM...

Post Reply