AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by doru »

Trebuie sa recunosc faptul ca ascult aproape zilnic Tracy Chapman. Acum, in special ultimul sau album, Our Bright Future, aparut in noiembrie anul trecut. Din pacate cantareata e destul de "zgarcita" cu productiile discografice, acesta fiind albumul cu nr. 8, in 20 de ani, si aparut abia dupa 3 ani de la precedentul album!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

doru wrote:Din pacate cantareata [Tracy Chapman] e destul de "zgarcita" cu productiile discografice, acesta fiind albumul cu nr. 8, in 20 de ani, si aparut abia dupa 3 ani de la precedentul album!
Chiar si primul album, in '88, a fost inregistrat dupa numeroase aparitii in public si cand capatase deja notorietate.Nu este mai putin adevarat ca si-a capatat notorietatea mai ales datorita militantismului ei.
Este una dintre vocile care mi-au insotit intr-un mod placut de-a lungul anilor auditiile muzicale, incepand pe la mijlocul anilor '80.

Mi-am amintit de discurile mai vechi si am ascultat unul dinre preferatele mele:
Dire Straits - Dire Straits / Vertigo 1978.
Este primul LP Dire Straits si cel care avea sa anunte o serie impresionanta de succese care au urmat.
Dupa nenumaratele ascultari discul meu nu mai este in conditii perfecte, dar mi se pare impresionant ca sunetul pare mai bun decat pe unele discuri editate in zilele noastre.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Seara trecuta a fost una emotionanta, ca de fiecare data cand ascult una dintre interpretele mele preferate:
Cesaria Evora – Miss Perfumado / Lusafrica 1992.
Discul detinut de mine este imprimat sub licenta RCA in Germania.

Melancolie, bucurie, speranta, tristete, optimism, pofta de viata, toate aceste sentimente se regasesc in muzica Cesariei, ascultatorul trecand prin toate rand pe rand pe masura ce melodiile albumului se succed una cate una precum perlele Atlanticului intr-un sirag.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by kaav »

Astazi a fost zi de ascultat Biosphere,cu repetarea ''nemiloasa'' a albumelor ''Substrata'' (1997) si ''Man With A Movie Camera''(soundtrack pentru un film din 1926, URSS).Dupa parerea mea, Geir Jenssen cu aceste albume a facut ceva aproape perfect.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Ieri am ascultat un CD pe care il pun ceva mai rar.Asta pentru ca creeaza o stare neobisnuita.
Atunci cand se vorbeste despre samba lumea se gandeste la carnaval si la exuberanta.Samba poate fi deasemenea o muzica melancolica si trista.
Daca atunci cand este exprimata bucuria samba o face intr-un mod exploziv, cand este vorba despre tristete, o face intr-un mod deprimant.Iar cand ambele trairi se regasesc in melodiile aceluiasi disc sentimentele ascultatorului sunt diverse.
Virginia Rodrigues – Mares Profundos / Deutsche Grammophon 2003

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Astazi mi-am amintit de vremurile cand cumparam blugi si guma de mestecat :lol: de la italieni asa ca am gasit si ascultat o compilatie de muzica italiana - La bella Italia - Ricchi e Poveri,Toto Cutugno,Albano & Romina Power,Matia Bazar,Adriano Celentano,s.a.m.d
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by porto »

in aceasta seara am ascultat o interpretare de exceptie a Concertului no. 1 ptr.pian de Tchaikovsky in interpretarea unui f tanar pe atunci 18 ani Andrei Gavrilov- http://www.bach-cantatas.com/Bio/Gavrilov-Andrei.htm -un vinyl scos de Harmonia Mundi in 1974. Cine iubeste muzica clasica trb. neaparat sa aiba acest disc superb.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

porto wrote:in aceasta seara am ascultat o interpretare de exceptie a Concertului no. 1 ptr.pian de Tchaikovsky...
Imi place sa ascult Concertul no. 1 periodic intr-un fel, as zice, terapeutic.
Simt de fiecare data ca "imi incarc bateriile" dupa auditie.

In week-end am ascultat muzica romantica.
Sambata: Hector Berlioz - Simfonia Fantastica in interpretarea Orchestrei Radiodifuziunii din Moscova sub bagheta dirijorului Ghenadi Rojdestvenski - inregistrare Melodia-1973.
Duminica dupa-amiaza am ascultat serenade in interpretarea chitaristului maghiar Daniel Benko.Inregistrare Hungaroton 1985.

Aseara m-am intors la CD si sunetul digital, dar am ramas in sfera muzicii romantice.
Sonia Rosa - Depois Do Nosso Tempo / VASP 2006 - bossanova intr-o interpretare plina de sensibilitate.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Seara de ieri am ascultat o colectie de melodii interpretate de 6 cantarete cu insusiri vocale remarcabile, intr-o demonstratie de virtuozitate.
Celtic Woman - The Greatest Journey: Essential Collection / Manhattan Records 2008
Probabil ca unora le este mai cunoscut DVD-ul, aparut odata cu CD-ul la sfarsitul anului trecut.
Muzica irlandeza de pe disc este placuta, interpretarea pune in valoare calitatile artistelor, un pic cam comercial, dar asta este prea des intalnit astazi pentru a mai atrage vreo obiectie.
Masterizarea de tip japonez ne-a obisnuit cu un sunet curat, cu profesionalism, dar si cu frecventele inalte si cele joase "o leaca" mai accentuate.

Deosebit la acest disc este, insa, altceva.
Anume, tipul constructiv HQCD.
Pe langa materialul transparent - polycarbonat - de o factura speciala, care permite o mai buna trecere a razei LASER , dar si stabilitate chimica in timp, acest tip de disc vine si cu un strat reflectorizant deosebit.Producatorii spun ca depunerea de pe spatele discului este formata dintr-un compus cu argint, sensibil mai performant decat aluminiul.

Dupa parerea mea, este un disc care se aude bine.Dar, la fel de bine ca orice disc obisnuit care se aude bine.Nu mi s-a parut ca ar suna exceptional, dupa parerea mea fiind sub sunetul XRCD, sau chiar a multor discuri normale ale anumitor case de discuri, care sunt realizate foarte bine.
Dupa parerea mea discul este interesant de ascultat, atat din punct de vedere artistic cat si al realizarii tehnice.
Attachments
Celtic Woman.jpg

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Aseara am ascultat un album foarte drag mie, nu doar pentru ca este mai rar ci, mai ales, pentru muzica plina de energie si temperament interpretata intr-o maniera cuceritoare.
Maria Dolores Pradera – Por Derecho / Sony 1992 (2 CD)
Este vorba, de fapt, despre inregistrarea concertului sustinut de artista la Teatrul Alcala din Madrid in data de 22 noiembrie 1991.
Alaturi de Maria Dolores, cu vocea sa puternica , dar in acelasi timp catifelata, de o muzicalitate impresionanta, se afla cativa virtousi instrumentisti.
Impreuna cu chitaristii Los Gemelos, la bass acompaniaza Fernando Lopez , iar la instrumente de percutie Pepe Ebano.
De cate ori ascult albumul imi amintesc cu adanca nostalgie de o mare artista din Romania : Maria Tanase.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Ieri dupa-amiaza am ascultat muzica pop.
Este vorba despre un CD cunoscut, cred:
Natalie Imbruglia - Counting Down The Days / Sony 2005
Inregistrarea este comerciala, dar decenta, fara exagerari.
Desi acesta nu este un album la fel de cunoscut precum Left of the Middle, calitatile vocale ale interpretei reprezinta un bun motiv pentru a fi ascultat.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by nicumur »

Intrucat m-am "dedulcit" la analogic, am ascultat doua viniluri de o calitate audio exceptionala, produse in anii '80:
Red Parker Jr. - "Sex and the single man", si
Bill Summers & Summers heat - "London Style".
Si, intrucat am fost foarte norocos sa fi intrat in posesia unor casete audio originale, am ascultat si vreo 5-6 casete audio...
Chiar si pe trancotele mele obosite sunt fermecat de sunetul analogic 8)
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

In week-end m-am bucurat de opera si romantism:
Giuseppe Verdi - Trubadurul

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Aseara am ascultat un alt disc foarte drag mie.
Uneori las player-ul in modul repeat si poate rula de doua su trei ori fara sa-mi dau seama cand a trecut timpul.
Rebecca Pidgeon - The Raven / Chesky Records 1994
Este un album cunoscut si apreciat, uneori folosit pentru diverse teste.
Dupa parerea mea, este inca o dovada a faptului ca un CD poate fi realizat la o calitate foarte buna fara a fi utilizate materiale extraordinare sau procedee tehnice revolutionare.
Este nevoie, cred, in primul rand de profesionalism si bun-simt.

calin
Posts: 35
Joined: 19 Mar 2009, 21:52
Location: Baia Mare

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by calin »

Azi dimineata m-am delectat cu Death - Individual Thought Patterns. Un album de exceptie, sigur pentru cei care savureaza genul.

Deseara, cind ajung acasa, va fi Death - Spiritual Healing, alta capodopera a genului.

Post Reply