CD PLAYER VINTAGE

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

hersorin
M-am jucat un pic cu un cd player Philips cu dac 1541 pe care l-am comparat cu denonul si nadul meu. Este mai muzical dar parca este sters, lipsesc detaliile.
nu stiu de ce, dar privesc cu neincredere ceea ce intelegi tu prin "detaliu"! Asta pentru ca de multe ori am observat ca este confundat sunetul zbierat, tzatzait, metalic si deci evident nenatural cu....detaliul!
Evolutia in cd playere este imensa.
e pe naiba. Din punctul meu de vedere le-au facut sa sune din ce in ce mai prost.

As fi curios ce ai zice daca ai asculta un player dintre primele SONY (anul 1984) sau un prim model Bang&Olufsen din 1985 care azi umileste playere de mii de euro...audiofile?! :roll: Sau ce ai zice daca ai asculta un DAC Wadia din 1992 care nu stie mai mult de 48KHz ?! Sau ce ai zice daca ai compara o vechitura de player Wadia din anii 90 cu unul nou care grohaie ca porcu la noroi in timp ce ala vechi suna de nu-l mai poti opri ?!

Sunt playere din anii 80 care umilesc minunatii moderne si "evoluate".

...Ca sa nu mai spun ca sunt discuri CD audio fabricate in anii de inceput 80 care suna mai bine ca tone de discuri din cele noi si..."evoluate" !

Din punctul meu de vedere nu prea s-a facut nici un mare progres in materie de playere CD iar TDA 1540 si 1541 raman niste referinte, niste minuni. Unii spun ca 1540 e cel mai bun. Eu doar am avut un Studer dotat cu cate doua din astea pe canal (Philips 1540) si suna ala de m-a bagat la idei... Model "proaspat" din 1985 care umilea playere noi de peste 1...2 mii euro bucata!

Iar ca sa apreciezi o sursa digitala buna in adevaratul sens, trebuie sa ai un sistem audio bun si mai ales un sistem de referinta, un termen de COMPARATIE.

Asa ca pe mine unul "ma da pe spate" tehnica asta evoluata pana la disparitia muzicii si muzicalitatii in detrimentul...ghici? :lol: ...."detaliului"! :wink: Asta pana in ziua cand vor canta oamenii precum tigaile sau violoncelul precum trompeta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by LEKTOR »

Citeam pe undeva ca primele generatii de cd playere - anii 85-90 erau comparate/aliniate cu sunetul analog care era de referinta - mag in special, picap, si de ce nu cass deck cu casete "originale' - apoi in ultimii ani, cd playere nemaiavind competitie analogica au luat alt drum , unde intilnesc ca si competitori alte surse digitale - de la cell phone la ipod la stickul usb !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by hersorin »

Poate intradevar sunt eu invatat cu un sunet mai taios. Imi place cum se aude acest Philips dar in comparatie cu ce mai am pe acasa asa am auzit eu diferenta.
Apropo de sunet vitange pe aici pe la noi este o piata de vechituri unde gasesti multe scule vechi in stare de functionare am gasit intr-o zi o statie Luxman foarte interesanta ,duminica trecuta un cdplayer Technis de vreo 10 kg si se tot gasesc diferite chestii. Imi puteti recomanda niste cdplayere care au fost bune la vremea lor nu capuri de serie dar asa pe la mijloc. Am gasit Philips din seria 900 cu 5 euro dar daca nu am stiut nimic de el nici nu m-am gindit sa il iau. Acum citind aici despre dacuri si playere cu acest celebru dac duminica am luat un player Philips 471 cu 1541.
Ce alte dacuri au fost considerate muzicale?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

calin
Posts: 35
Joined: 19 Mar 2009, 21:52
Location: Baia Mare

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by calin »

Profit si eu de topicul asta sa va intreb ce parere aveti de urmatoarele player-e : Marantz CD-50 (cu DAC TDA1541A) si Sony CDP-X202ES ?

P.S. Sa fiu foarte cinstit am de ales intre ele si nu prea stiu ce sa fac.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

De preferat ca sunet ar fi Marantz-ul cu transport Philips.

Insa Sony este categoric mai fiabil si mai bine lucrat.

Diferenta intre ele nu e daramatoare. Depinde mult si de calitatea amplificarii. Daca ai scule entry-level nu conteaza prea mult aceasta diferenta. Mai mare ar fi daca schimbi cablul de curent "de veioza" ce atarna din aparat, cu o mufa IEC fazata corect sau daca folosesti un interconect decent.

Eu te-as sfatui sa-l iei pe cel care e in cea mai buna stare tehnica. Asta daca poti proba.

De exemplu, alegi niste discuri problematice, din cele zgariate sau vai mama lor dar care se pot totusi citi pe unitatile bune. Le bagi in ambele playere si vezi care se descurca mai bine cu ele....daca se descurca vreunul. Ideea e sa-ti dai seama cat de rablagita e mecanica.

Dar te asigur ca mecanicile Philips (Marantz) au fost MULT mai putin fiabile ca cele de la SONY.

Mai poti verifica daca au fost afumate (proprietari fumatori). Poti sterge cu o carpa alba curata carcasa si vezi cat de neagra iese (din cei care vand SH nici unul nu are rabdare sa le curete bine sau nu le curata deloc). Poti folosi solutie de spalat geamuri sau izopropilic.
Mai poti mirosi aparatul. Daca a stat in mediu de fumatori se simte duhoarea..... :D de catre un nefumator.

Ideea e ca la ochi iti cam dai seama in ce stare sunt, insa din poze NU!

Daca alegi "prin posta" asta inseamna ca mergi pe incredere si in acest caz poti intreba pe cel care vinde care aparat e in stare mecanica mai buna ?

La genul asta de playere si pentru cei care le cumpara nu prea conteaza diferentele audio si audiofilia. Din ambele se poate scoate un sunet placut pe sisteme audio ieftine si bine aranjate din cabluri si potriveli.

Eu unul sunt FOARTE circumspect cand vine vorba de mecanicile vechi de la Philips. Nu prea au avut fiabilitate.
Insa japonezii ii fac de rusine. Dintre cele mai "nemuritoare" sunt tocmai Sony si Denon. Plus ca la Sony se gasesc mecanicile uzuale si foarte ieftine iar daca e aia cu 3 lasere care nu se mai gaseste de mult, pai aia e cam "nemuritoare".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by fluffy38 »

Din punctul meu de vedere, cele mai fiabile cd-playere sunt cele de la JVC, insa sunt multi cei carora nu le place sunetul de la JVC.
Eu folosesc JVC de aproape 8 ani,luat SH atunci si inca nu l-am desfacut niciodata nici macar sa-i sterg lentila ,pentru ca "haleste" orice disc.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by LEKTOR »

Se pare ca Technicsul / Panasonicul avea ceva inclinatie spre cd cu vumetre - de aceasta data pt power

http://www.audiocubes.com/images/f_pana ... x5500d.jpg
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...


djl
Posts: 26
Joined: 16 May 2009, 22:25
Location: Bucureşti
Contact:

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by djl »

Tare mişto astea vechi. Vreau să-mi iau şi un C.D. player din anii '80 - începutul aniilor '90 (chiar dacă nu e un model de vârf; măcar să aibă telecomandă).
Lămpile dăunează grav tranzistorilor! (cu câteva excepţii)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

observ o asemanare foarte mare intre branduri si vreo 2 tipuri de design. Pare cam aceeasi carcasa si mecanica sub branduri diferite. Dar cateva arata grozav ca design. Ar avea succes si in ziua de azi!

djl cauta printre primele SONY, Marantz si Philips. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

djl
Posts: 26
Joined: 16 May 2009, 22:25
Location: Bucureşti
Contact:

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by djl »

"Pioneer" cum erau?
Lămpile dăunează grav tranzistorilor! (cu câteva excepţii)

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by Kostas »

Mecanicele verticale aveau probleme . Erau spectaculoase dar nu erau fiabile. Discul era citit aiurea, sareau, etc. Evident ca aratau mai bine decat cele cu discul pus in sertar pe orizontala.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by tatatodor »

Am primit acest model de la Toshiba/Aurex http://audio-database.com/AUREX/player/xr-z70-e.html ,este pe 110V, functional,unele cd-uri nu le recunoaste,dar citeste si din cele "arse"....Nu l-am ascultat intr-un sistem decent sa va pot spune concluzii,dar eu sper sa-i curga ceva "sange albastru" prin vene.....analogic vroiam sa scriu...Singura comparatie a fost din partea sotiei,care spunea ca suna mai clar ca un akai cd36 modificat cu opa2134,in loc de 5532.Voi reveni cu observatii ulterioare functie de disponibilitatea unui user cu sistem decent....
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply