ANIMALUTZE

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: ANIMALUTZE

Post by felixx »

Am continuat sa o sterg de doua ori pe zi cu ceai de musetel si de galbenele.I-am administrat cate 3 picaturi de gentamicina de doua ori pe zi la baza ochilor pentru a ajuta la curatare si indepartarea microbilor.
Tare as vrea sa-i pot salva vederea la ambii ochi....insa unul din ei se pare ca este grav afectat.Uitandu-ma atent am observat si o "zgariere"...adancitura in globul ocular si este foarte cetos-pamantiu.Celalalt inca este acoperit de sange.
Partea de gingie de la mandibula a fost penetrata,sparta, de la dintii superiori, probabil in momentul loviturii.
Gura inca curge si trebuie sa o curat de doua ori pe zi cel putin.Nasul este infundat de sange si respiratia este posibila doar pe gura.
Dimineata si seara o hranesc fortat cu o seringa incet,incet.
Trag cam doua seringi de sos dintr-un pliculetz de hrana umeda (a lui Felix),i le dau pe gat usor,cu pauze,urmeaza inca 3 seringi de lapte si in plus un antibiotic dizolvat in apa.
Sta cuminte si linistita in cutie.
O alint si imi raspunde,toarce si incearca sa se rostogoleasca insa evita datorita durerilor.
Ma ingrijoreaza ca refuza mancarea si nu a inceput inca sa se linga pe blanitza.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: ANIMALUTZE

Post by DAN_TM »

Faptul ca refuza mancarea e cam ingrijorator.Ar fi pacat sa o pierzi.Si eu am un motan blond si mie greu sa mi-l inchipui suferind.Cine dracu poate sa faca rau unui animal inofensiv,cu mijloace de aparare mult sub ale omului.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: ANIMALUTZE

Post by DAN_TM »

era intrebare ultima fraza.sorry

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by momolo »

Cum se comporta motanelul tau la vederea noii locatare ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: ANIMALUTZE

Post by felixx »

"Metanul" o maraie,se stramba la ea si o pandeste de la distanta.Dar o sa-i treaca...
Inca nu mananca singura,caile respiratorii incep sa se curete de puroi,incepe sa stranute si sa tuseasca....semn bun.O hranesc tot de 2 ori pe zi doar cu sos si cu lapte.
Ochii raman in continuare o problema delicata.A treia pleoapa (cea alba) este intinsa in continuare pe jumatate peste globul ocular.La ambii ochi identic.
Mi s-a spus ca in timp se va retrage.Insa ochiul stang are sange in interior si nu se poate distinge pupila.Azi am asezat-o la soare un pic,in balcon.A inceput sa toarca si sa se alinte.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: ANIMALUTZE

Post by felixx »

...........................

Au trecut cam 2 saptamani de cand am pisica acasa.In urma cu cateva zile a inceput sa bea si sa manance singura.Marea problema nu a trecut.Nu vede.. ..deloc.
Se orienteaza dupa miros si dupa auz.Cand o strig,vine spre mine,urmarind fidel peretele si cand ajunge foarte aproape de mine....practic se ciocneste de pantalonii mei....se opreste.Avand sprancenele mari,sesizeaza obiectele inainte de ciocnire.
De dimineata m-am dus cu ea la 2 veterinari care au consultat-o...chestia cu lumina pentru a observa marirea si micsorarea pupilei.....insa ambii au dat acelasi diagnostic...nu vede.
Din pacate nu exista nici medicatie pentru asta.Se pare a nervul optic nu raspunde.Pupila este prezenta insa nu-si modifica forma in functie de lumina.
Ambii ochi sunt in aceeasi situatie.
Doctorii refuza sa o eutanasieze si singura,afara,are 100% sanse sa o calce vreo masina.

Pareri?
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: ANIMALUTZE

Post by mselescu »

Bunici mei au avut o pisica care nu vedea. S-a obisnuit cu toate lucrurile din casa. Nu iesea niciodata afara. Stia unde sa mearga sa-si faca nevoile, unde sa maninca, unde sa doarma, era mai lenta in miscari dar nu sesizai la o prima vedere ce problema are. Dar daca miscai un scaun de la locul lui se ciocnea de el.

Din pacate nu cred ca este un remediu pentru aceasta problema. Poate fi o pisica de casa blinda si ascultatoare. Se invata cu vocea celor din jur, ii recunoaste si e foarte recunoscatoare, dar nu poate fi lasata singura afara.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by momolo »

felixx, cel mai probabil e lovita de o masina. Multe pisici cad victima masinilor, cred ca nu trec trei zile sa nu vad pe vreundeva o pisica omorata de masina. Probabil a lovit-o si dat-o dea rostogolul, posibil sa fie lovita si de scuter sau motocicleta.

Nu-mi pot imagina sa existe asemenea jeguri de indivizi sa loveasca o pisica in asemenea hal!

Daca iti poti permite, poate ca ar trebui s-o pastrezi....si daca se face bine.... Interesant ar fi cum se va obisnui cotoiasul tau cu noua locatara oarba ?! E posibil sa devina prieteni si s-o ajute sau sa se joace.

Eu nu as avea inima s-o eutanasiez.....Dar e usor sa vorbesti de pe margine!

Sa ne mai ti la curent! Numai tu poti lua o decizie, celorlalti ne este usor sa dam cu sfaturile.

Animalutele astea vor intai de toate iubire si abia apoi mancare sau altele. Daca simte ca a nimerit intre oameni buni se va face bine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: ANIMALUTZE

Post by Kostas »

Felix, am o pisica cu un singur ochi - care sta in casa, un motan luat de sotie inghetat si aproape orb cand era mic, acum vede cu un ochi si partial cu celalalt si e mare fante, (sigur ... e alta situatie decat a ta) pisica cu un ochi , sta in casa, nici nu o simt, mai multe stricaciuni au facut alte pisici in putere care s-au perindat de-a lungul timpului oe la mine.
Daca poti - tine-o ,dai o sansa. Daca nu se chinuie, mananca normal si poate sa umble, mai las-o prin casa. Din cate inteleg este afectat nervul optic, nu ochiul propriuzis. Daca starea ei se amelioreaza , poate va incepe sa intrezareasca ceva ,sa separe lumina de intuneric - asta ar fi primul pas... Daca ai fi in capitala ti-as recomannda sa te duci la Facultatea de medicina veterinara, sa ceri o parerea unor speciallisti in domeniu - oameni specializati in ochi, care au vazut muuuulteee la viata lor...
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: ANIMALUTZE

Post by felixx »

Este greu de luat o decizie.
Pe Felix l-a gasit sotia langa locul de depozitat gunoiul,avea vreo 12cm si statea ascuns sub o carpa;in momentul in care l-a dezvelit,gura lui era mai mare decat el... :lol: Racnea ca din gura de sarpe..... :lol:
Problema este ca in Felix am incredere.Nu-si face nevoile decat in baie la tavitza lui si are orele fixe;dimineata,cand ne trezim noi si seara cand ne intoarcem acasa.
In rest sta la soare si doarme;nu face nici un fel de probleme.

Cu putzicutza asta batuta de soarta treaba sta un pic diferit.
Trebuie suprevegheata in cel mai mult din timp.De ex. azi noapte pe la ora 3 s-a trezit si bineinteles si eu odata cu ea,a baut apa,a mancat si isi cauta un loc,de obicei undeva la coltzuri,sa-si faca nevoile.Eu....cu tava de nisip dupa ea.....
Mergea dintr-o parte in alta;eu...cu tava dupa ea.Intr-un final a facut tot in baie,la tava,insa "ghidata" de mine.Cam asa se intampla....trebuie sa fie urmarita in momentul cand incepe sa se deplaseze prin casa pentru ca nu stiu ce nevoi are.
Last edited by felixx on 28 May 2009, 16:14, edited 1 time in total.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: ANIMALUTZE

Post by Kostas »

Poate daca ar sta intr-o singura incapare ar incepe sa se orienteze dupa miros, mustati, etc... sa stie unde e apa , unde-i tava. Oricum tu sti mai bine ce-i de facut. (poate o sai placa si ei un player :) )
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: ANIMALUTZE

Post by kaav »

...........
Attachments
wHA1cgwjVqqK.jpg

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: ANIMALUTZE

Post by DAN_TM »

Adevarul e ca ne-am bagat mult de tot pe spatiul altor specii.Se decurca si ele cum pot,saracele. :(

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply