mp3 si moartea muzicii.

Doar o vorba sa-ti mai spun
Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by Obelix »

La 64 suna ca domnu' porku' indiferent pe ce...
Iar la 320, cand calitatea devine... acceptabila, pe MP3 player, doar ca in acest caz are aceeasi talie ca si un FLAC, deci... :twisted:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by momolo »

Obelix
...doar ca in acest caz are aceeasi talie ca si un FLAC, deci...
talia o fi aceeasi insa nu si clasa. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Marantzofan
Posts: 41
Joined: 14 May 2009, 20:05

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by Marantzofan »

Cu cat scazi bitrate-ul, cu atat mai mult devine sunetul cat mai aproape de perfectiune, deorece pierde din ce in ce mai mult din gama de frecvente inalte, si devine "mult mai analog" pe difuzorul de 0,5 cm piezo. In loc de TsssssTsssTsss.., devine BzzzBzzzBzzz... :lol:. Cer scuze daca am jignit cumva pe cei care folosesc telefonul mobil pe post de linie audio :lol:. Am avut cateva discutii pe tema asta cu posesori foarte multumiti de prestatia telefonului mobil, insa fara efect.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by Obelix »

momolo wrote:Obelix
...doar ca in acest caz are aceeasi talie ca si un FLAC, deci...
talia o fi aceeasi insa nu si clasa. :wink:
*
Asta ziceam si eu... nici un interes... :wink:

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by Constantin C. »

Obelix wrote:Mai curand inseamna posibilitatea de a face bani si de la cei traind in afara "ghetoului audiofil"
Iar pentru acestia, posibilitatea sa incerce (rapid dar prost) calitatea muzicala a unui nou album, inainte de a sari cu banul...

La 64 suna ca domnu' porku' indiferent pe ce...
Iar la 320, cand calitatea devine... acceptabila, pe MP3 player, doar ca in acest caz are aceeasi talie ca si un FLAC, deci...
La un BitRate de 320 kbps inca este mai subtirel in talie decat flac, dar se si aude mai subtirel.La rate mai mari nu le mai citeste playerul...

Am mai facut marturisirea asta, deci sper sa fiu iertat: recunosc ca si eu ascult uneori samplere in format mepetrei inainte de a comanda discul
Am intalnit artisti care mi-au placut, dar nu stiam nimic despre ei pana cand am ascultat mostra.Exista, de asemenea, proiecte individuale ale unor tineri cantareti, etc.
De obicei, in asemenea cazuri nu se acorda prea mare importanta calitatii tehnice a inregistrarii, atentia indreptandu-se spre latura artistica-interpretativa.
Este si o forma de protectie la copiere.
Samplerele avand o calitate mai buna (flac, wave) sunt de obicei protejate prin introducerea de semnale audio parazite peste melodii.

Post Reply