Marantz - Seria KI Pearl

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Marantz - Seria KI Pearl

Post by cosmin »

Aruncati o privire aici, la noua serie Marantz - SACD + Amplif. Stereo Integrat:
http://www.marantz.eu/kipearl/
http://us.marantz.com/Products/2865.asp
http://whathifi.com/News/Marantz-celebr ... amplifier/

"Marantz could tell you about the watts, ohms, and voltages. We could also explain how we have maximised signal-to-noise and eliminated interference. But we won't. Because specifications are just facts. We're interested in feelings. The feelings you get when you listen to beautifull, powerfull and uplifting music. Engaging with the artist's motions. That's why the KI Pearl amp is 'invisible' - it adds nothing to the music signal that wasn't intended by the musician, but it keeps the loudpseaker under total control. So you can enjoy the feeling."
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by momolo »

"Marantz could tell you about the watts, ohms, and voltages. We could also explain how we have maximised signal-to-noise and eliminated interference. But we won't. Because specifications are just facts. We're interested in feelings. The feelings you get when you listen to beautifull, powerfull and uplifting music. Engaging with the artist's motions. That's why the KI Pearl amp is 'invisible' - it adds nothing to the music signal that wasn't intended by the musician, but it keeps the loudpseaker under total control. So you can enjoy the feeling."
- iata un departament de marketing care isi face treaba bine! :)

Dar, in opinia mea, un raport calitate/pret mai prost decat la divizia stereo ACTUALA de la Marantz, mai rar gasesti!
Trancote cu sound colorat anume (stilul KI), leshinate si obosite la sunet, gandite dupa "calapodul" vechi (in sensul rau), incapabile de adevarata rezolutie si dinamica gasibila la alte scule ce costa la fel.

Se observa ca nici macar astea nu sunt balansate, ca nu exista pin pentru impamantare, ca tabla cutiei nu pare prea groasa, la fel ca si pana acum, nimic special. Condensatorii de filtraj la player seamana teribil cu ceea ce foloseste Yamaha (in receivere)....in fine, nu se poate spune nimic despre sunet din poze insa judecand dupa sculele lor (mediocre) de pana acum, din ultimii 15 ani, nu cred ca sa poate spera la mare lucru.
Ca sa nu mai vorbesc despre puterea mica a amplificarii (si in mod cert pretul mare!).

As spune mai degraba ca nimic nu e nou sub Soare. Aia bunii nu sunt de ieri sau alaltaieri.
Iar Marantz cel adevarat a murit de mult. Le gasim la vintage.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by LEKTOR »

Last edited by LEKTOR on 25 May 2009, 14:07, edited 1 time in total.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by momolo »

LEKTOR, asa DA! 1998 pare ultimul an.....

Se observa constructia similara calitativ (cel putin la nivel vizual) cu Accuphase! (contrast total cu actualele conserve chinezofile)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by Kostas »

Nu trebuie sa ai calitate... e destul sa lacrimeze uitandu-se in ochii tai un japonez violonist-inginer-designer-stilist-coneseur-etc. imbracat in haina perlata, cu priviri de saint-bernard frustrat de tandrete :D

- sunet subtire la actualele Maranz.
- vanez un amp. vechi Maranz, chiar si amplituner
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by cosmin »

Aveti tendinta de a exagera, nu stiu de ce dar nu conteaza.
Ma asteptam macar Marantzofan sa iasa in aparare :twisted:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Marantzofan
Posts: 41
Joined: 14 May 2009, 20:05

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by Marantzofan »

cosmin wrote:Aveti tendinta de a exagera, nu stiu de ce dar nu conteaza.
Ma asteptam macar Marantzofan sa iasa in aparare :twisted:
Din pacate nu pot vorbi din propria experienta, si nici nu am acel talent deosebit de a face aprecieri doar "dupa poze". Nickul pe care mi-am ales nu reprezinta un devotament extrem fata de o marca preferata sau apreciata, pur si simplu asta mi-a sarit in minte dupa cateva secunde de concentrare intensa :lol: . Banuiesc ca Momolo isi exprima opinia, ca de obicei de fiecare data, din experienta proprie si bazata pe niste comparatii pertinente. Il invidiez putin pentru faptul ca are posibilitatea de a experimenta pe o varietate foarte mare de aparate, insa poate acest lucru te ajuta sa devii o persoana mereu nemultumita, stiind ca tot timpul exista ceva mai bun. Eu, nu am posibilitatea de a experimenta si compara, iar acest lucru are si o latura avantajoasa... nu sunt chiar asa de nemultumit. Tot cu aceasta ocazie intreb, daca exista vreun forumist care are domiciliul in apropiere (Oradea) si ar fi dispus sa-mi prezinte propriul sistem audiofil, i-as multumi foarte mult. As vrea sa aud un "sistem cu adevarat audiofil", macar sa stiu incotro sa ma indrept si sa am un sistem de referinta. Fara acest lucru cred ca doar batem campii.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by cosmin »

Marantzofil, stai linistit, am glumit. :lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Marantzofan
Posts: 41
Joined: 14 May 2009, 20:05

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by Marantzofan »

Mi-am dat seama :lol:.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by momolo »

Banuiesc ca Momolo isi exprima opinia, ca de obicei de fiecare data, din experienta proprie si bazata pe niste comparatii pertinente
in cazul unor scule Marantz din ultimii 10 ani si la preturi foarte, foarte mari, pot spune ca rar am avut asa dezamagire! Practic i-am si injurat ca pe niste excroci avand in vedere preturile nesimitite (scule de noi, se observa ca la second hand le cade pretul dramatic). Pe scurt, un brand cu mult tupeu in departamentul de marketing!

PS - macar cei de la Yamaha au bun simt si cer preturi foarte corecte!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by Constantin C. »

momolo wrote:LEKTOR, asa DA! 1998 pare ultimul an.....

Se observa constructia similara calitativ (cel putin la nivel vizual) cu Accuphase! (contrast total cu actualele conserve chinezofile)
As indrazni sa aduc aminte ca acela este un proiect ce avea in vedere revitalizarea unor modele de legenda, anume Model 9 care impreuna cu Model 8 si Model 7 au constituit o serie de referinta in vremea lor:
http://www.classic-audio.com/marantz/0009.html
Personal, am detinut un cass deck, un amlificator si o pereche de boxe pe care le mai pastrez inca.
Am ramas, insa - din nostalgie, sau din cauza unor prejudecati poate - cu amintirea aparatelor Marantz pe care scria Made in USA.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by momolo »

Constantin C.
Am ramas, insa - din nostalgie, sau din cauza unor prejudecati poate - cu amintirea aparatelor Marantz pe care scria Made in USA.
normal! Eu tin minte o pereche de boxe bookshelf din anii 80 pe care scria "made in USA" si stergeau pe jos cu ditamai ladoaiele comuniste, din toate punctele de vedere! Erau cumparate de la un pilot Tarom, bookshelf marime mica, iar cel care le avea era mandru ca... boxele respective provocau miscarea usii de la intrarea in apartament, fiind puse in sufragerie! (era o alta traducere la fluturarea cracului de la blugi) :D Cert este ca (pentru vremea aia) sunau grozav si aratau grozav!
Apoi mai tin minte un receiver (stereo) vechi, auriu, care suna superb! tot "made in USA".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by Kostas »

Apoi mai tin minte un receiver (stereo) vechi, auriu, care suna superb! tot "made in USA
Alea sunt ! Suna bine, facute cu simt de raspundere ! :wink:
Unu de-ala caut si eu- moca sau aproape moca fireste ca sunt roman :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by Kostas »

Uitati aici una dintre bunaciuni (Maranz fireste)

http://www.classic-audio.com/marantz/2600.html
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Marantz - Seria KI Pearl

Post by TomJones »

momolo wrote:ca nu exista pin pentru impamantare
Multe firme nu au acest pin de impamantare. La un mail trimis de mine la o asemenea firma care, culmea avea al treile pin la mufa din spate, dar nu avea vreun fir legat la carcasa pe interior, mi s-a raspuns ca nu au din constructie asa deaoarece scula ar capta parazitii din reteaua de impantare..!!!??? Este vb de o firma din categoria "si altele" anume Exposure...

P.S. Dar de Marantz Premium ce pararere aveti?.....eu as zice ca e destul de ok....cd-playerul lor SA11S2 care are cam 26 kg costa 3500 euro...alte scule mai slabe calitativ costa cam nesimtit de scump cum este acel electrocompaniet EMP-1/S de citeste si mp3 si dvd etc...si costa cam 6000 euro...sau 3dlab alta firma scumpa...

Post Reply