Recomandare pick-up

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Recomandare pick-up

Post by cosmin »

Vreau sa imi iau rapid un pick-up, pana in 2000 Ron (Aman temporar achizitia unuia de 2000 EUR asa cum imi propusesem initial, din cauza unor cheltuieli neprevazute). Ce model imi recomandati ca avand maxim de calitate in acest buget ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)


mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: Recomandare pick-up

Post by mselescu »

Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare pick-up

Post by momolo »

Thorens din cele ieftine nu sunt foarte ok. Eu unul mai bine as prefera NAD-ul. Vezi ca este un coleg de forum (Micky) care are un NAD de vanzare.

Dar REGA din linkul de mai sus e ceva mai ok decat cele doua. Cat de cat bun, ar avea bratul, insa tabla e de doi lei. In gama asta de preturi compromisul e la el acasa. Mai degraba, teoretic, s-ar merita ceva second hand insa pickupurile sunt sisteme delicate, mai greu cu second hand.

As spune ca nu se merita un pickup din gama ieftina. Banii o data dati, de recuperat dupa aia e foarte greu (se vand cu mare dificultate) si in mod garantat vei vrea unul mai bun, in foarte scurt timp.

As privi la o gama superioara, cele peste 1000 euro.

Si dupa cum am mai spus, eu am luat un Roksan Radius (aproximativ 1200 euro) de care sunt multumit si acum. Il consider un foarte bun compromis calitate/pret. Dupa aceasta experienta, daca ar fi s-o iau de la capat, nu m-as mai uita la alea mai ieftine. Nu uita ca in poze toate astea arata mai bine!...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Recomandare pick-up

Post by West »

momolo wrote: Dupa aceasta experienta, daca ar fi s-o iau de la capat, nu m-as mai uita la alea mai ieftine.
Dar la alea scumpe te-ai uita? :mrgreen:

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Recomandare pick-up

Post by cosmin »

De acest model ce ziceti ?
http://www.dvdplanet.ro/detalii/2429
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Recomandare pick-up

Post by Obelix »

La astia nu te-ai gandit :?:
La mine pick-up-ul nu (mai) intra in calcul ia-o drept drept o idee ca oricare alta... :wink:

http://www.project-audio.com/

REGAfun
Posts: 5
Joined: 06 Jun 2009, 19:42

Re: Recomandare pick-up

Post by REGAfun »

Pentru un doritor de pick-up de calitate pot spune clar:
***_link comerciant din RO it's a winner!
Pt cine n-are bani suficienti sau nu vrea sa dea bani ca mine pe P7, recomand
***_link comerciant din RO
Am fost inainte de a lua Rega si la importatorul de Roksan, care il avea afisat in showroomul lui la vremea aia, e ok ca look, daca-ti place genul acryl, nu m-a impresionat pana la extaz insa ca sunet.
Am testat, ascultat, vazut, mirosit si ce mai vrei tu P3-24, pentru banii aferenti lui este clar un invingator, nu-s de acord catusi de putin cu chestia cu tabla de 2 bani sau cum s-a exprimat cineva, nu te astepta insa sa ai pick-up de 2000-2500 ron care sa sune ca unul de 5000-6000 ron, totusi e bine sa ramanem realisti, parerea mea
Thorens nu-s rai la randu-le, desi prefer Rega, sunt de acord cu cine spunea asta, produs pe produs fiind comparatia respectiva.
De NAD nu pot spune, n-am testat si nu are sens sa spun ce nu stiu.
Desi traditie la ei pe pick-up n-am prea auzit sa existe, cred ca e inutila comparatia din punctul meu de vedere.
Gusturile nu se discuta, fiecare isi ia ce vrea pe banii lui insa.
Sper sa te ajute cu ceva.


***: http://www.rega.co.uk/index2.htm

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare pick-up

Post by momolo »

REGAfun postul tau de mai sus pute a reclama pentru brandul Rega si mai ai si obraznicia sa pui linkuri pe un site romanesc de vanzari on-line (pe care ti le-am cenzurat).
Si pentru faptul ca nici macar nu ai avut bunul simt ca intai de toate sa te prezinti la locul de dat "buna ziua", nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca matale pari sa fi un comerciant ceva mai smecher, deghizat in forumist entuziast.

Intrebarea ar fi - de ce dai link-uri numai de pe siteul ala romanesc de comert on-line?! (modele astea de pickup le gasesti pe tot netul mondial)

Dar banuiala e doar o banuiala. Conteaza ce scrii in continuare ca esti cam cu musca pe caciula.

Cat priveste ascultatul unui pickup, daca ai avea habar de domeniul asta ai sti ca e al naibii de greu sa compari doua turntable intre ele avandu-le acasa si punandu-le cu aceeasi doza pe aceeasi amplificare si cu aceleasi viniluri, daramite sa-ti dai cu parerea dupa vizite pe ici, pe colo! Eu nu as indrazni sa-mi dau cu pararea despre un pickup decat in cazul ca-l am eu acasa vreo doua luni si-l pun cu jdemii de doze, jdemii de preuri, cabluri si il compar cu ce pot!

Chestia cu vizita la Roksan care nu ti-a placut cum suna e cusuta cu ata alba si cam pute a Rega.

De exemplu, eu in tampenia mea nici macar nu am probat Roksan la dealerul de unde l-am cumparat. Stiam ca il probez degeaba si ca nu am ce proba. Sunetul depinde atat de mult de doza, pre, cabluri, amplificare si LP, ca pana sa-ti dai seama cum suna pickup-ul respectiv in sinea lui....trec o mie de ani de teste si comparatii!

Alegerea am facut-o simplu, cunosc persoane de toata stima si increderea in domeniul audiofil (care din fericire nu sunt mioritici din Rromanika!) si care mi l-au recomandat CA UNUL DINTRE ALTELE bune la banii lor, raport calitate pret. Si pentru faptul ca din lista, in RO se gasea de cumparat numai ala, pe asta l-am si luat, in lada sigilat! Na ca fac si versuri! :D

Bashca, daca citesti pe forumurile de profil serioase, gen http://www.vinylengine.com/ o sa constati ca bratul Nima de la Radius e considerat de cei mai multi, calitativ peste bratul acelui Rega pe care tu il lauzi si pe care daca l-ai cumparat cu adevarat, iti urez sa-l asculti sanatos! (dar sper ca entuziasmul tau sa nu devina sufocant pentru altii!).

Posibil sa ma insel iar tu esti doar un alt fan de brand cu apucaturi microbiste.

Ramane sa observam reactia ta, daca va mai fi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

REGAfun
Posts: 5
Joined: 06 Jun 2009, 19:42

Re: Recomandare pick-up

Post by REGAfun »

Cautandu-ti nickul pe google am vazut ca de ani de zile te certi pe forumuri cu oricine nu e de acord cu tine si spune altceva decat iti convine tie.
Ba chiar esti acuzat direct si te certi cu oameni care sustin ca faci ce faci si directionezi topicurile catre un vanzator sau altul, in mod special unul anume.
Cu alte cuvinte cine nu e cu tine e impotriva ta.
Te asigur ca n-am de gand sa-mi pierd vremea cu asta.

Ridica ochii din tastatura, uita-te pe acelasi topic unde te-ai bagat in seama cu mine, neintrebat, si ai sa vezi ca sunt linkuri catre acelasi comerciant si aceeasi marca si nu numai, fara sa-ti ceara nimeni tie acordul.
De aia se cheama forum, fiecare are dreptul la o opinie.

Parca era vb de ce pickup sa-si cumpere omul.
http://whathifi.com/Reviews/Hi-Fi-Revie ... s-Reviews/
http://whathifi.com/Review/Rega-P3-24Elys-2/

Are mai multe pareri acolo, doar daca nu or fi si aia niste necunoscatori si tu singurul destept in viata.

Daca raspunzi cu interminabilele tale randuri, aberatii, jigniri si tot ce stii tu mai bine, nu faci decat sa dovedesti ca am dreptate.
Daca, citind asta, te eschivezi in om echilibrat si nu dai reprezentatiile tale obisnuite, iar pici prost, ca nu-ti sta in fire sa nu improsti totul cu noroi.
Cum o dai, tot bine nu-ti iese.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Recomandare pick-up

Post by HighEndFan »

REGAfun wrote:Pentru un doritor de pick-up de calitate pot spune clar:
***_link comerciant din RO it's a winner!
Ai mare grija Rega, sa nu cumva sa scrii asta si pe un alt forum :wink: , e unul acolo care ia gatu' cu bardita oricui nu scrie cu litere mari LINN-cel mai bun pick-up DIN LUME !!
Si oricum, LINN e cea mai MARE FIRMA DIN LUME (evident , tot in viziunea lui) .
Parerea mea: la pickup-uri nu exista castigator! Eu ma invart de cativa ani dupa un pick-up ( si nu numai in Romania) si inca n-am luat o decizie.
Si nu vizez zona cu adevarat HighEnd de zeci de mii de euro, ci un pick-up bun de maxim 3000 euro.
Sunt atatia factori care conteaza, ca e foarte greu s-o nimeresti din prima !
Daca tu din doua-trei vizite la dealeri te-ai putut decide si poti spune CLAR: "it's a winner!" eu pot sa-ti spun CLAR:
FERICITULE !!!

REGAfun
Posts: 5
Joined: 06 Jun 2009, 19:42

Re: Recomandare pick-up

Post by REGAfun »

Am inteles recomandarea, multumesc!:)
Nu am de gand sa pierd vremea cu asa ceva, asa ca, LINN (cu litere mari) poate sta linistit.
Ca de altfel si ROKSAN (tot cu litere mari).:)
Era doar parerea mea despre un produs pe care, spre deosebire de altii, l-am si vazut in the flesh.
Am si spus, gusturile nu se discuta, fiecare face ce vrea pe banii lui.
Oricum nu povestea cu pickupul mi se pare problema, ci reactia unui om cu care n-am nimic de impartit si nici macar nu l-am intrebat de sanatatea lui sau a ROKSANULUI (cu litere mari) lui.
Last edited by REGAfun on 07 Jun 2009, 09:43, edited 1 time in total.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Recomandare pick-up

Post by HighEndFan »

REGAfun wrote:...Era doar parerea mea despre un produs pe care, spre deosebire de altii, l-am si vazut in the flash.
Am inteles, atunci cel mai simplu e sa faci ca mine: scrie"parerea mea e..." sau "eu cred ca..." si scapi de toate discutiile.

P.S. Cred ca ai vrut sa scrii"...in the flesh"..?

REGAfun
Posts: 5
Joined: 06 Jun 2009, 19:42

Re: Recomandare pick-up

Post by REGAfun »

Corect.
Bine ca ai fost atent la fiecare litera scrisa de mine, altfel riscam sa fiu "atentionat".
Sau sa se creada ca pun flashul pe brandul care nu trebuie.:)
Ce ar fi putut face o simpla litera nevinovata.:)
Multumesc frumos pentru sugestii!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare pick-up

Post by momolo »

stimabile REGAfun, nu trebuie sa iti improsti frustrarea si pe forumul asta. Ceea ce ai scris e doar tipicul atac al unui frustrat de forum, vezi ca exista ALTE locuri specializate unde te poti desfasura in voie si unde poti face circarie de 2 bani alaturi de cei de teapa ta.

Intradevar, mai sus exista linkuri catre dvdplanet insa date CU BUN SIMT (catre mai multe branduri care nu sunt socotite cele mai bune ever, adica alegerea suprema :lol: ). Lucru de care matale esti strain. Tu, asa cum a fost amintit, ar trebui sa te duci intr-un loc anume si sa-ti masori jucaria ta cu jucaria altuia de teapa ta. Cuvantul LINN e cheie, iti aminteste ceva ?! :lol:

Pe scurt - "fanul de brand", in opinia mea, reprezinta modelul unui frustrat subdezvoltat mental, specimen jalnic prezent oriunde isi poate trabitza iubirea imensa, fanatica si oarba pentru un brand anume. E ceva vecin cu boala psihica si care imi inspira mila.

:lol: , asa ca am inteles, nu esti un comerciant deghizat, esti doar un fan de brand! :lol:

PS - cat priveste cuvantul Roksan, reciteste ce am scris mai sus, evident, daca te ajuta neuronul. :D

ps2 - What Hi-Fi este ceva perfect de citit pe buda. Publicatia cu pricina este ca si restul de genul asta, "sponsorizata" la greu. Si daca tot s-a mentionat mai sus utilitatea unui forum, eu as vrea sa fie de ajutor unor oameni inteligenti care stiu sa-si selectioneze informatiile. Vai de ala care ia in considerare asemenea publicatii! Apoi ne tot intrebam noi de ce se mai vand diversele "chiftele" cu preturi nerusinate!? Si apoi unii ajung fanatici pentru "chifteaua" pe care (deja, ...prea tarziu!) si-a platit banii! Pe aia care isi pregatesc piata pentru revanzarea "chiftelei" ii inteleg, e uman firesc, dar pe aia care se mint singuri nu-i inteleg, este pur si simplu patologic. Si chiar am intalnit cazuri concrete! Indivizii chiar refuza orice comparatie sau orice actiune care le poate demonstra tristul adevar.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply