Lichid de curatare a vinilurilor

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Lichid de curatare a vinilurilor

Post by oake »

Pe ebay sunt fel de fel de astfel de lichide miraculoase de curatare si antistatare a vinilurilor,care toate au un singur numitor comun : sunt scumpe!
Am inteles ca niste alcool isopropilic combinat cu apa distilata ar cam face acelasi lucru si la un pret mult mai rezonabil...in ce combinatie?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Lichid de curatare a vinilurilor

Post by momolo »

nu conteaza prea mult combinatia, conteaza sa ai aspirator ca sa tragi lichidul cu mizeria dizolvata, adica....masina de spalat viniluri.... :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Lichid de curatare a vinilurilor

Post by nicumur »

Combinatia ar fi cam de 60-40% - alcool/apa.
Nu trebuie nici prea multa apa pentru ca lichidul trebuie musai sa se evapore.
Dar, esential este sa ai si aparatul de curatat (Knosti - asta am, asta recomand).
Pentru "masini de spalat" trebuiesc bani destul de multi.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Lichid de curatare a vinilurilor

Post by oake »

Mi-am comandat deja nitty gritty cea mai ieftina...totul manual mai putin partea cu sugerea fluidului,dar tre sa intorc vinilul,cea ce nu mi s-a parut un lucru tocmai rau.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Lichid de curatare a vinilurilor

Post by oake »

nicumur wrote:Combinatia ar fi cam de 60-40% - alcool/apa.
Nu trebuie nici prea multa apa pentru ca lichidul trebuie musai sa se evapore.
Dar, esential este sa ai si aparatul de curatat (Knosti - asta am, asta recomand).
Pentru "masini de spalat" trebuiesc bani destul de multi.
De curiozitate...acest sistem de spalare prin periere a vinilului are aceasi performanta ca si unul care suge fluidul cu tot cu impuritati?

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Lichid de curatare a vinilurilor

Post by nicumur »

Nu cred...
Sunt doua solutii diferite.
Defapt, nici nu stiu daca la un aparat gen Nitty Gritty se foloseste vreo perie pentru curatat rilele discului - eu stiam ca nu foloseste asa ceva.
Dar, banuiesc ca aspiratorul curata murdaria mai bine decat o fac periile unui Knosti.
Defapt, am auzit destul de multe pareri cum ca ideal ar fi sa se curete mai intai discurile cu Knosti ai apoi sa se foloseasca un aspirator pentru curatare.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Lichid de curatare a vinilurilor

Post by oake »

Inca ceva nicumur
Cam care ar fi diferenta in sunet a unui vinil pe care il ai de ceva ani si nu l-ai curatat niciodata,inainte si dupa...bineinteles cu dispozitivul tau.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Lichid de curatare a vinilurilor

Post by nicumur »

Diferenta este ENORMA!
Am mai spus, "pacaniturile" dispar aproape de tot (daca sunt produse de descarcarile electrostatice) si dinamica se imbunatateste considerabil (cel putin 30% dupa aprecierea mea).
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Lichid de curatare a vinilurilor

Post by Constantin C. »

Unii vorbesc foarte frumos despre acesta:
http://www.audiophilecandy.com/Facts/lartson.pdf
L-a incercat cineva ?

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Lichid de curatare a vinilurilor

Post by oake »

nicumur wrote: Defapt, nici nu stiu daca la un aparat gen Nitty Gritty se foloseste vreo perie pentru curatat rilele discului - eu stiam ca nu foloseste asa ceva.
Deja mi-a venit jucaria: fanta de sugere este bordata de doua segmente cu latimea de 10 mm din catifea fina sau ceva asemanator,mai inalte decat fanta cu 2-3 mm,iar puterea de sugere este,zic eu semnificativa,probabil suficienta, avand in vedere ca foloseste aceeasi pompa ca si cele scumpe.

Post Reply