Recomandare pick-up

Doar o vorba sa-ti mai spun
REGAfun
Posts: 5
Joined: 06 Jun 2009, 19:42

Re: Recomandare pick-up

Post by REGAfun »

"Daca raspunzi cu interminabilele tale randuri, aberatii, jigniri si tot ce stii tu mai bine, nu faci decat sa dovedesti ca am dreptate."

Vezi?
Am avut dreptate.

Asta esti tu.:)

PS: whathifi, romani, tatari, turci, toti sunt niste idioti si tu esti singurul care stie ce vorbeste.
Am si eu o intrebare: la fel de barbat esti si fata in fata?
Eu cred ca nu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare pick-up

Post by momolo »

REGAfun
intai:

1).
Cautandu-ti nickul pe google am vazut ca de ani de zile te certi pe forumuri cu oricine nu e de acord cu tine si spune altceva decat iti convine tie.
Ba chiar esti acuzat direct si te certi cu oameni care sustin ca faci ce faci si directionezi topicurile catre un vanzator sau altul, in mod special unul anume.
Cu alte cuvinte cine nu e cu tine e impotriva ta.
Te asigur ca n-am de gand sa-mi pierd vremea cu asta.
si ulterior:

2).
"Daca raspunzi cu interminabilele tale randuri, aberatii, jigniri si tot ce stii tu mai bine, nu faci decat sa dovedesti ca am dreptate."

Vezi?
Am avut dreptate.

Asta esti tu.:)

PS: whathifi, romani, tatari, turci, toti sunt niste idioti si tu esti singurul care stie ce vorbeste.
Am si eu o intrebare: la fel de barbat esti si fata in fata?
Eu cred ca nu.
Trecand la subiect, punctual:

1. nici REGA si nici ROKSAN nu sunt cele mai bune, chiar si daca discutam de pret/calitate. Este cam greu, daca nu imposibil sa-l nominalizam pe cel mai bun. Si fiecare crede in alegerea proprie, mai ales in lipsa experientei si comparatiei cu altele.

2. cine face o vizita la un show-room, prieten, expo si dupa ce sta pe acolo cateva ore, chiar si in mai multe randuri, mai multe vizite, afirma ca a ascultat pickup-ul X si ca stie cum suna sau cate parale face, e pe scurt, un bou!

Dupa cum in randurile mele interminabile de mai sus (care pun la grele incercari neuronul fanului de brand) am spus ca pana si in conditii obiective avand turntable A alaturi de turntable B si utilizand aceeasi doza pe acelasi cablu cu acelasi preu si amplificare, pe aceleasi boxe in aceeasi camera, tot e greu de departajat cele doua DACA SUNT APROPIATE CA VALOARE PRET, CLASA DE PRET.

Unul din motive ar fi potrivirea dozei cu bratul X sau Y. Dupa cum cei putini stiu din experienta, potrivirea brat-doza, sau mai bine spus turntable+brat+doza sunt cruciale.

Bashca daca punem cablul doza-pre, daca punem pre, daca punem amplificare si boxe cu cablurile lor!

Asa ca a merge intr-o vizita si a asculta pickup-ul X dupa care sa crezi ca L-AI ASCULTAT SI CA AI INTELES DACA E MAI BUN CA PICKUP-UL Z DIN ALTA PARTE, este o tampenie trancotara si demonstreaza ca respectivul care afirma asa ceva e un pafarist! Daca mai adaugam si lectura credula in publicatiile specializate....rezulta tipicul trancotar de lux care se crede audiofilul lui peste prajit. E plin de ei si astia strica locul! :wink:


Sistemul analogic are atat de multe variabile si conteaza atat de multe chestii intr-un anume lantz, ca este imposibil sa faci aprecieri daca nu-l ai acasa si daca nu il folosesti, tunezi, testezi, incerci in timp indelungat si in tihna.

Pe scurt, NU se poate asculta un pickup intr-una sau mai multe vizite. Se asculta doar un sistem, rezultatul combinatiei dintre componente in care pickup-ul este doar o (mica) parte avand doar o mica contributie. Doar mama Omida ar fi in stare sa perceapa acea contributie!

Si mai spun un lucru! - orice comerciant de profil ESTE DIRECT INTERESAT sa-si faca potentialii clienti sa creada ca pot asculta pickup-uri! Asta ca sa-i determine sa aleaga ceva, sa cumpere ceva.

In realitate, doar cine a avut anume experienta indelungata cu analogul, vinilul, poate intelege ca alegerea nu se poate face ca in alte cazuri, de exemplu ca la cdplayere.

Eu cred ca doza + pre + cablu sunt mai importante decat turntable in sine........ daca discutam de categoria joasa si chiar medie de pret (ceea ce este cazul aici!).

Abia la categoria grea, high-end, incepem sa discutam de pickup-mecanism si aportul serios pe care-l aduce acesta in sound. :wink:

PS - dar daca spui unui bou ca e bou si el intelege, inseamna ca nu e bou...deci un nonsens!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Recomandare pick-up

Post by HighEndFan »

momolo wrote: Eu cred ca doza + pre + cablu sunt mai importante decat turntable in sine........ daca discutam de categoria joasa si chiar medie de pret (ceea ce este cazul aici!).
Intr-adevar, cele trei (doza+preu+cablu(ri) conteaza 70-80% si as spune mai ales matching-ul lor .Aici e arta, dupa parerea mea, la imperecherea lor.
Totusi, momolo, chiar si la gama asta de pret conteaza si pickup-ul, nu poti sa pui orice tabla.
Asa, as putea ramane la TESLA NC 430 al meu :?: :!: :?:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare pick-up

Post by momolo »

Normal conteaza! Insa trebuie pastrata proportia.

In gama de 500 euro din pacate nu sunt oferte prea apetisante. De la 1000 in sus incepe cate ceva sa "miste" si incep aparatele decente. De la 2000 in sus discutam deja de lucruri serioase dar daca e sa vorbim de un pickup high-end ma tem ca nici 10.000 euro nu sunt indeajuns.....

Dar, una peste alta, daca e sa discutam strict de calitatea sunetului, de pe vinil ESTE MAI IEFTIN. Punct.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Recomandare pick-up

Post by West »

HighEndFan wrote: Intr-adevar, cele trei (doza+preu+cablu(ri) conteaza 70-80% si as spune mai ales matching-ul lor .Aici e arta, dupa parerea mea, la imperecherea lor.
Sau noroc, uneori iepurele (matchingul) sare de unde nu te astepti.
Am alaturat norocul artei matching-ului, pentru ca cel mai adesea numitul matching inseamna rutina unor indelungi experimente.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Recomandare pick-up

Post by audioexpert »

HighEndFan wrote:
Si nu vizez zona cu adevarat HighEnd de zeci de mii de euro, ci un pick-up bun de maxim 3000 euro.
In zona de 3000euro solutia castigatoare este urmatoarea:
Iei initial un pick-up TRANSROTOR - Fat Bob cu un brat prost oarecre, dupa ce mai faci rost de finante cumperi una bucata brat SME IV , si o doza Van den Hul DDT2 entry level. Vei avea sunet peste foarte multe pickup-uri. Nu intru in amanunte de constructie ,este plictisitor. Uita de Rocksan, nu suna foarte rau, nici nu exceleaza, dar cand ajungi la instalare si la setup tebuie sa ai langa tine doza de xanax.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare pick-up

Post by momolo »

audioexpert
In zona de 3000euro solutia castigatoare este urmatoarea:
Iei initial un pick-up TRANSROTOR - Fat Bob cu un brat prost oarecre, dupa ce mai faci rost de finante cumperi una bucata brat SME IV , si o doza Van den Hul DDT2 entry level. Vei avea sunet peste foarte multe pickup-uri.
in sfarsit un sfat pertinent! Personal sunt de acord, chiar foarte de acord....mai putin problema pretului si a dozei de care habar nu am, deci nu ma pot pronunta.
Uita de Rocksan, nu suna foarte rau, nici nu exceleaza
corect! Si eu as uita de Roksan daca aveam mai multi bani! Dar avand DOAR 1000 euro nu am putut uita! :roll:

Si culmea, chiar sunt de acord cu afirmatia ta ca nu suna rau si nici nu exceleaza! ...Insa totusi de banii lui chiar exceleaza. dar pe langa ceva care costa de 3...4....5 ori mai mult, pe bune ca nu avem pe ce ne contrazice, chiar ca nu mai exceleaza trancota Roksan....pardon, am uitat sa scriu cu litere mari, ROKSAN ca sa fac reclama si sa fiu fan de brand ! :lol:

PS - daca as avea bugetul necesar, si maine mi-as lua SME IV ! Si Transrotor....dar parca intrebarea era legata de un pickup IEFTIN ?!...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Recomandare pick-up

Post by HighEndFan »

audioexpert wrote: In zona de 3000euro solutia castigatoare este urmatoarea:
Iei initial un pick-up TRANSROTOR - Fat Bob cu un brat prost oarecre, dupa ce mai faci rost de finante cumperi una bucata brat SME IV , si o doza Van den Hul DDT2 entry level. Vei avea sunet peste foarte multe pickup-uri. Nu intru in amanunte de constructie ,este plictisitor. Uita de Rocksan, nu suna foarte rau, nici nu exceleaza, dar cand ajungi la instalare si la setup tebuie sa ai langa tine doza de xanax.
Cand am zis 3000 m-am gandit cam asa: pick-up 1000, preu 1000, doza 1000.
In mare, asa, ...sigur, proportiile pot varia...oricum suma lor sa fie cam 3000.
Ori pe Fat Bob l-am vazut pe la 4000 si peste, asa ca.... :roll: iese RAU din buget.
Plus ca nu mai cumpar nimic pe neascultate...las pe altii sa cumpere dupa reteta...mai ales pickup si anexe.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Recomandare pick-up

Post by audioexpert »

HighEndFan wrote:Cand am zis 3000 m-am gandit cam asa: pick-up 1000, preu 1000, doza 1000.
Atunci mergi pe o solutie completa de la Clearaudio. Vei avea matchingul perfect facut de o firma care fabrica pick-up+brat+doza.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Recomandare pick-up

Post by momolo »

audioexpert
Atunci mergi pe o solutie completa de la Clearaudio. Vei avea matchingul perfect facut de o firma care fabrica pick-up+brat+doza.
- intrebare (sunt curios), in 3000 euro exista o solutie completa Clearaudio ?!(pickup cu brat + doza + preu).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Recomandare pick-up

Post by audioexpert »

Da , exista dar cred ca fara preu. Acolo este o discutie atat de lunga ....(poate chiar mai lunga decat subiectul propriu zis pick-up+doza+brat).

Clearaudio fac motoarele de pickup excelente. Dar din pacate nu le vand separat.

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: Recomandare pick-up

Post by mselescu »

Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

Post Reply