Vinil clamp

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Vinil clamp

Post by oake »

Au inceput sa apara pe ebay fel de fel de dispozitive,cu o greutate(masa) sau alta,in general variind in jurul a 200 de grame,care ar trebuii sa apropie vinilul de platan,ceea ce nu e un lucru chiar f rau...daca aveti cunostiinte despre asta va rog sa interveniti.Daca nu ma insel Luxman-ul a facut acest lucru printr-un dispozitiv de vacumare.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Vinil clamp

Post by HighEndFan »

Undeva pe http://www.aca.gr un grec descria cu lux de amanunte cum si-a facut unul:
In esenta e vorba de un cilindru greu care imbraca pe exterior platanul si discul si care are o margine fina rasfranta spre interior, margine care se sprijina pe buza discului, apasand uniform pe tot conturul.
N-are ce sa fie rau, poate aplatiza usor unele discuri putin valurite.
Secretul consta in finetea executiei marginii care se sprijina pe buza discului.
Evident, trebuie vazut daca lagarul platanului poate suporta greutatea suplimentara....
De asemenea, nu se aplica la cele cu cureaua la exterior din motive evidente.
Ma rog, daca platanul e foarte inalt si cureaua foarte jos, poate ca merge, dar astea sunt cazuri rare.
Daca are careva posibilitatea confectionarii, m-ar interesa si pe mine unul.
Chestia cu vacuumul e evident superioara, dar depaseste clar zona DIY.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Vinil clamp

Post by Kostas »

Intre platan si disc se creaza mici vibratii , daca nu e stabilizat discul cu ceva, in centru sau lateral, deci chiar daca discul e drept trebui pus ceva. Dupa aceea se poate calcula sau se poate incerca pozitia optima a dozei , a acului fata de disc. Multe pacanituri si uzuri vin din pozitia gresita a acului fata de sant.Deasemenea forta de apasare poate fi redusa daca acul este centrat optim.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vinil clamp

Post by momolo »

ieri am adus o imbunatatire la pickup-ul meu (Roksan Radius).

Original discul se pune direct pe platanul din acril.

la un moment dat am avut si un disc de sticla de la alt pickup, fix pe diametrul platanului, grosime 3mm. L-am pus pe Roksan si in mod evident a sunat altfel.
Dupa o vreme mi-am dat seama ca totusi e mai bine fara discul de sticla, desi dupa cum se stie (unii) sticla e un material bun. Dar l-am adus din nou cum a fost, placa direct pe platanul de acril.

Insa, atunci cand dau cu peria pe placa, aceasta se mai invarte pe platan, adica mai patineaza. Clampa urmeaza sa-mi cumpar si eu in viitor.

Mai trebuie precizat ca am incercat si cu un pad de cauciuc de vreo 2...3mm grosime luat de la un Tesla NC430. E mai mic in diametru decat placa normala si asta nu-mi convine.
Nu pot spune ca in cazul acestui pad sunetul s-a schimbat tot atat de evident ca de la sticla, insa am dubii ca e mai bun decat platanul de acril gol. Asa ca l-am scos, mai ales ca ma enerva diametrul mai mic al cauciucului.

Apoi am mai incercat o pasla neagra de la un Pro-Ject. Macar asta era de diametru exact cat trebuie. Subtire, cam 1...1,5mm si foarte usor. Cam nesuferit pentru ca se atrage cu placa electrostatic.
Nici de data asta nu mi-a placut mai mult decat platanul de acril gol. Sunetul parea ca devine mai infundat, mai moale. Putin, dar totusi usor de perceput. Asa ca am eliminat-o si pe asta afland ca acea carpa/pasla nu e prea buna in principiu. Pro-Ject o folosesc la un platan de dural peste care sta acel disc de sticla.

Cum spuneam, ieri am pus in aplicare o idee mai veche - un pad din pluta.

Aveam o foaie de pluta in grosime de aprox 4mm. Consistentza destul de moale, mai moale decat acele paduri pentru pahare gasibile la Ikea.
Am folosit ca sablon discul de sticla care e perfect in diametru.
I-am dat gaura de 7mm cu preduceaua si am taiat foaia de pluta cu foarfeca.
Intr-un final a iesit chiar foarte bine si s-a potrivit perfect pe platan.

Apoi a trebuit (ca de obicei) saltat bratul.

Rezultatul urechiometric - am ascultat cu mare atentie fara padul din pluta. Apoi am pus pluta, am saltat bratul si am reascultat.De data asta, fara nici cel mai mic dubiu, se aude mai bine! Sunetul e mai natural, asta e primul adjectiv care mi-a venit in minte. Suna mai fin, inaltele sunt mai normale, basul mai bun si mai definit, totul e in mod evident mai bine.
Am reascultat si azi, fara indoiala se aude mai bine pe pluta!
De remarcat ca discul nu mai patineaza, defapt nici nu mai are cum.

Recomand! Insa trebuie totusi incercat de la caz la caz. E posibil ca pe alte turntable sa nu fie bine. Dar la Roksan-ul meu a mers grozav!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Vinil clamp

Post by oake »

HighEndFun idea ta nu e rea,tehnic e usor de realizat,cel putin pt mine insa apar doua aspecte:
- cat de greu trebuie facut respectivul disc metalic,probabil din material diamagnetic,luand in considerare dozele MC si aici ar aparea o problema vis a vis de material,diametrul fiind foarte mare e cam greu de procurat un astfel de material,probabil o tabla foarte groasa,dar nu imposibil...repet cat de greu trebuie sa fie respectivul disc astfel incat raportul eficienta audiofila/suportabilitate mecanica a respectivei scule sa fie optim.Ar fi practic un dispozitiv VRDS pt viniluri la jumatatea drumului...evident poti adauga un vinil clamp pt a termina dispozitivul.
Oricum asta inseamna cercetare,ca sa nu mai vb ca nu scapam de un pad eficient.
- oare toate vinilurile respecta perfect diametrul,la tolerante foarte severe...astfel te poti trezi ca acest dispozitiv nu intra decat pe anumite discuri,sau e prea larg pe altele si aici intri in alte probleme mecanice vis a vis de centrarea perfecta a dispozitivului.
Totusi ar fi o solutie si anume diametrul de jos sa se circunscrie la nivel de sutimi(cred)platanului si in zona de contact a dispozitivului cu vinilul sa faci o degajare suficient de mare(adanca) pt a accepta toate imperfectiunile geometrice ale vinilului.Chiar si asa proiectul este viabil...mai ramane primul aspect.Cred ca un astfel de proiect poate fi functional doar pe un pickup DIY.
momolo...m-am gandit si eu la un pad de pluta,imi pare bine ca ti-a reusit experimentul,totusi cred ca ar mai fi necesar si un vinil clamp,ca sa fie masa bogata.
Am gasit unul pe ebay UK,are cam 80 grame si are numarul 330336298806...ce parere ai despre el?

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Vinil clamp

Post by Kostas »

Daca folosesti padul descris de Momolo, discul devine dus cu pluta ... :D
(Atentie Inkashiada continua !)

Pentru presarea discului de sus se poate folosi si un adaptor pentru single-uri a carui gaura a fost un pic stramtata pentru a intra un pic fortat pe axul platanului.
Inportant este ca discul sa stea fest si plat . Efectul se simte mai ales la discurile ondulate dar usoare influente benefice in sunet se simt si la discurile plate de sapteshdemii de grame. :wink:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Vinil clamp

Post by Obelix »

Sunteti siguri ca diferenta de sunet nu este rezultatul diferentei de "inanltime" a ansamblului, deci al "unghiului de atac" al dozei :?:
Daca mi-asi pune problema vinilului ('da nu mi-o mai pun, asta e altceva...) m-asi gandi mai curand la un dispozitiv cu arc care sa prinda in "sandwich" discul de vinil intre platan si "partea adaugata" si astfel sa il aplatizeze si sa amortizeze vibratiile.
Adica ceva mult mai usor decat o "caramida" pe platan, dar cu aceeasi forta de apasare...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vinil clamp

Post by momolo »

Sunteti siguri ca diferenta de sunet nu este rezultatul diferentei de "inanltime" a ansamblului, deci al "unghiului de atac" al dozei
am specificat mai sus, la punerea padului de 3..4mm am inaltat bratul pentru a pastra unghiul de atac. Am de la roksan un protractor care contine si o nivela de reglaj orizontalitate brat, chestie cu care reglez.

In concluzie - comparatia am facut-o pastrand exact acelasi unghi de atac la doza, cu si fara padul din pluta.

Concluzia mea, in acest caz specific (model pickup, model doza) - cu pluta suna mai bine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Vinil clamp

Post by oake »

Kostas wrote:Daca folosesti padul descris de Momolo, discul devine dus cu pluta ... :D
(Atentie Inkashiada continua !)

Pentru presarea discului de sus se poate folosi si un adaptor pentru single-uri a carui gaura a fost un pic stramtata pentru a intra un pic fortat pe axul platanului.
Inportant este ca discul sa stea fest si plat . Efectul se simte mai ales la discurile ondulate dar usoare influente benefice in sunet se simt si la discurile plate de sapteshdemii de grame. :wink:
Total de acord cu tine,vinilul trebuie presat cu o anumita forta mecanica,nu gravitationala,pt a nu solicita mecanica pickup-ului...dar nu asta face vinil clamp-ul ?,sau poate am inteles eu gresit...idea este ca trebuie sa fie cat mai usor,
iar daca adaugi dedesupt un pad de pluta chiar nu cred ca discul devine dus cu pluta...evident trebuie experimentat (momolo a facut-o deja cu rezultate bune)
Dar care ar fi vinil clampul care merita luat?...pluta o am deja.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Vinil clamp

Post by Kostas »

Oake, chestia cu pluta era o simpla gluma, si eu am beneficiat de obiecte ale uimitoarei civilizatii a plutei puse sub diferite aparate :wink:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Vinil clamp

Post by oake »

Inca ceva...traim cantonati in spatiul CD-ului...unii dintre noi stiu si cum suna vinilul.
Din punctul meu de vedere, vinilul bine reprodus nu are concurenta.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Vinil clamp

Post by oake »

Kostas wrote:Oake, chestia cu pluta era o simpla gluma, si eu am beneficiat de obiecte ale uimitoarei civilizatii a plutei puse sub diferite aparate :wink:
OK Kostas dar asta nu rezolva problema : ce vinil clamp trebuie luat?

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Vinil clamp

Post by HighEndFan »

Uite, am gasit articolul respectiv:

http://www.aca.gr/paper14.htm

Cel putin asa cred, oricum e pe-acolo.
De altfel TOATA SECTIUNEA asta: http://www.aca.gr/paper.htm
e DEOSEBIT de interesanta, ca tot site-ul de altfel.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vinil clamp

Post by momolo »

oake
momolo...m-am gandit si eu la un pad de pluta,imi pare bine ca ti-a reusit experimentul,totusi cred ca ar mai fi necesar si un vinil clamp,ca sa fie masa bogata.
- cu dracovenia asta in mod cert nu se poate discuta despre masa bogata si nici despre o actiune de clampa, chestie care se presupune ca trebuie sa stranga placa de platan, trebuie sa faca discul corp comun cu platanul.

In cazul asta avem deaface mai degraba cu o inventie legata de absorbtia de vibratii. Scrie clar in textul explicativ. Ei o considera "soft clamp" dar in realitate nu e o clampa si un absorber.

Trebuie testat, mie imi pare interesant. Pretul un pic cam mare pentru o bucata de sorbotan care se infige intr-un ax si un boloboc de doi bani in motz. Dar e foarte posibil sa fie eficient si sa disipe microvibratiile din placa, chiar si cele preluate din aer (de la difuzoare) care in mod cert interactioneaza in procesul de citire a acului. Cum noi nu avem turnatorie de sorbotan pe balcon...trebuie totusi cumparata pentru a fi testata...

Eu spun ca ar merita si pare promitatoare, iar suma nu e fabuloasa.

oake, daca tu te sacrifici (primul) si constatam ca inventia e chiar buna, atunci ai diploma de merit audiofil clasa I cumlaude honoris cauza pe care o vei primi aici pe forum impreuna cu toata iubirea noastra ! :) Te fapt nu ar fi prima oara cand te sacrifici pe altarul stiintei!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply