Totul despre DAC

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

audioexpert
Urmatorul player are o mecanica chioara de CD-ROM. Poate chiar mai proasta. Dar ce se intampla dupa mecanica........asta e o alta poveste.
dupa cum sper ca sti, un transport digital contine mecanica + toata partea electronica pana la iesirea SPDIF sau alt tip de iesire digitala.
Deci, nu o lua mot a mot.
De exemplu, am auzit multe implementari ale unei mecanici optice extrem de ieftine de la SONY, anume KSS 213, o banalitate care costa "doi bani".
Rezultatul - calitatea iesirii digitale SPDIF a fost total diferita de la o implementare la alta. Per ansamblu, in opinia mea, mecanica are "soundul propriu' peste care nu poti trece, da un anume ceva in sunet in orice tip de implementare. Dar cred ca mai mult conteaza partea de electronica servo de dupa mecanica optica, parte care da in final nivelul, clasa de calitate, evident, in limitele mecanicii respective.

Sunetul nu il comentez desi l-am ascultat si oricum ar fi nejusta comparatia cu orice CD-Player pana in 10-15 mii euro.

http://www.boulderamp.com/pdf/1021DataSheet.pdf
in opinia mea, daca e sa dam deoparte snobismul si arogantza, orice comparatie este justa! Evident, doar pentru persoanele nesubiective si care doresc sa afle mereu adevarul.

Nu ma pot abtine sa nu observ ca ai ceva anume cu brandul Boulder.
Faptul ca mai sus ai pus un link (dupa ce ai mai mentionat un altul in precedent) al unui aparat pe care nu l-ai vazut/auzit sugerand implicit ca ar fi de o calitate peste orice discutie, imi da de gandit.

Insa pe de alta parte, sculele audio de la Boulder sunt in asa hal de scumpe incat nu cred ca putem sa ne isterizam in jurul banuielii de reclama mascata.

Eu de exemplu, ca tot ai pomenit, l-as compara cu un Accuphase DP 700 sau chiar DP 600. Ambele sub fatidica suma mentionata de tine ca sub orice discutie, ambele niste surse digitale perfect clasice spre deosebire de acel Boulder care ca si in cazul, de exemplu, Meridian, foloseste o mecanica optica de PC pentru extractia datelor intr-un buffer.

Sunt cele doua cai principale de rezolvare. In ultima vreme s-au inmultit solutiile bazate pe extractie, de exemplu si perechea transport + DAC de la PS AUDIO pe care deasemenea as fi curios s-o compar cu acel Boulder. Macar asa de gica-contra afland ca nu am voie sa compar minunea Boulder cu ceva sub 15 coco-marafeti! :D

...Si nu stiu ce ma face sa cred asta (amandoi dupa cum observi suntem acum privitori de poze!) dar as cam paria pe PS AUDIO si nu pe acel BOULDER ! Desi in mod cert, pretul la PS Audio e mult mai mic iar de la Bouder este sufocant de mare!

...Asta daca ar fi sa ne intrecem in presupuneri dupa privit pozele si gandit solutiile tehnice! :D (si iti pot spune ca o data am vazut un Boulder analizat la "radiografie", caz in care nu si-a prea justificat pretul fabulos de mare! :wink: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by TomJones »

...Si nu stiu ce ma face sa cred asta (amandoi dupa cum observi suntem acum privitori de poze!) dar as cam paria pe PS AUDIO
Cineva scria pe forum ca acel transport a fost facut de Nucu Jitariu (fost Lupulroz pe forum)..era chiar o poza cu el si cu PaulMcGovan proprietarul PsAudio

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Totul despre DAC

Post by audioexpert »

[quote="momolo(amandoi dupa cum observi suntem acum privitori de poze!) [/quote]

Eu nu.

Desi acel Boulder nu poti sa il asculti nici in Germania si nici in alta tara apropiata. Cred totusi ca este 1 buc la dealerul din Singapore. L-am ascultat. Nu vreau sa intru in mai multe amanunte. Si fii sigur ca nici reclama mascata nu este avand in vedere pretul de 30 000.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

TomJones
Cineva scria pe forum ca acel transport a fost facut de Nucu Jitariu (fost Lupulroz pe forum)..era chiar o poza cu el si cu PaulMcGovan proprietarul PsAudio
Nucu jitariu chiar a proiectat pentru PS Audio. Pe McGovan l-am intalnit personal la Milano si l-am intrebat direct, asa stiu.
Iar solutia lor este un pic mai revolutionara.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

audioexpert de la un anumit nivel in sus, totul este al naibii de relativ. Insa, sfanta COMPARATIE ramane ceva de baza pentru luminarea-iluminarea audiofilului de aici si de pretudindeni. In lipsa ei, este posibil sa traim in iluzii frumoase.

De aceea exista audiofili care au cheltuit sute de mii pe o tona de scule si le suna instalatia evident inferior ca altora care nu a platit nici jumatate din bani.

Si sa nu uitam sectorul de piata (audiofila) catre care se adreseaza un anume brand. E o piata speciala, locul unde daca ceva costa putin se gandeste cam asa:
Sunetul nu il comentez desi l-am ascultat si oricum ar fi nejusta comparatia cu orice CD-Player pana in 10-15 mii euro.
Astfel ca in acesti termeni de gandire, marfa cu pricina e scutita de neplacerile unor.....comparatii!

+ cauzele obiective, sunt putine, nu se gasesc, nu se dau, nu se pipaie.....insa doar pozele si laudele sunt la indemana! :wink:

Totul facut pentru a fi secret, tainic, exclusivist, inchis, incuiat, netransparent si mai ales ferit de vulgara comparatie!

PS - iar la nivelul asta de scule, de la Boulder sau alte branduri, nu putem discuta de scule care suna prost! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Totul despre DAC

Post by Obelix »

Nu se spune "prost" ci "inadecvat" :twisted:
Eventual "neconcludent" 8)
End off topic...

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Totul despre DAC

Post by audioexpert »

momolo wrote: iar la nivelul asta de scule, de la Boulder sau alte branduri, nu putem discuta de scule care suna prost!
De ce nu?

De ex am ascultat combinatia Accuphase DP-800+DC-801 si nu suna foarte bine, cel putin nu pe gustul meu, Transportul era ok, dar DAC-ul nu. Chiar si un 3D-LAB Millenium, un cd player integrat de 5-6000 avea timbre mult mai bune si avea o coerenta superioara.
De CD-ul Boulder, repet, nu vreau sa comentez, orice comparatie ar fi nejusta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

audioexpert
De ex am ascultat combinatia Accuphase DP-800+DC-801 si nu suna foarte bine, cel putin nu pe gustul meu, Transportul era ok, dar DAC-ul nu. Chiar si un 3D-LAB Millenium, un cd player integrat de 5-6000 avea timbre mult mai bune si avea o coerenta superioara.
eu stau si ma intreb cum naiba ai dedus ca transportul era OK iar DAC-ul nu ??! :roll: Eu unul nu as fi in stare sa ascult o combinatie transport + DAC (in vizita pe vreundeva) si sa deduc care din ele e ok si care nu!

Cat priveste combinatia Accuphase 800 + 801, nu am auzit vreodata o sursa digitala care sa se compare. Cat de putin macar!

Dar aici intervine parerea ta subiectiva contra parerii mele subiective.

Si nu sunt singurul pe acest forum care a ascultat (la dealerul Accuphase din Bucuresti, eu am ascultat si in alte doua locuri) combinatia 800+801.

Nu vreau sa dezvolt subiectul Boulder, insa ceea ce am auzit eu (inclusiv in prezenta unor comparatii serioase) din doua scule Boulder (una aici in Bucale si alta in Trieste) este cam jenant...pentru Boulder!

Evident, intervine iar parerea mea subiectiva.

Cred ca nici mama lui Boulder nu sufla pe langa Accuphase cu sursa lor de top, 800+801 si chiar alea mai ieftine.

Iar ca sa te mai informezi, chiar in prezent exista o astfel de combinatie (linie Accuphase cu 800/801 ca sursa) la dealerul din Bucuresti. Nu te opreste nimeni sa le asculti. Eu unul am fost de curand si le-am ascultat. Parerea mea?! Superb!

Daca esti detinator de vreun Boulder, nu te opreste nimeni sa-l pui langa acele Accuphase. Asta in caz ca vrei sa aflii adevarul cu urechile tale.

Mai gasesti in Bucuresti detinatori de surse Accuphase. De exemplu stiu un forumist care are DP 700. Pun pariu ca ar fi incantat de o comparatie cu orice Boulder. Nu de alta, dar omul nu a platit o gramada de bani fara sa stie pe ce!

Eu unul, dupa cele doua experiente Boulder avute, am ciudata senzatie ca nu vei vrea comparatia si mai am "ciudata" senzatie ca ai o rafuiala cu cineva :roll: , ca promovezi ceva anume, iar cat priveste subiectivismul tau, imi pare la cote foarte ridicate. :lol:

Sincer, daca mi s-ar ivi ocazia de comparatie directa Boulder - Accuphase, as fi in primul rand!

Nu afirm ca Accuphase e cel mai bun din lume ci doar ca eu unul nu am auzit niciodata ceva sa se apropie macar si din ceea ce am auzit sunt absolut incantat de treaba facuta de Accuphase.

Si nu trebuie sa ma creada nimeni pe cuvant, fiecare trebuie sa judece cu propria sa ureche.

....Si cred ca totusi am auzit multe (inclusiv surse mai scumpe ca 800+801, chiar mult mai scumpe!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Totul despre DAC

Post by audioexpert »

Off topic:
La dealerul din Bucuresti nu ma pot duce pentru ca acolo ma simt ca la zoo. Inafara de faptul ca acel dealer are unele probleme mentale, vezi o gramda de atarnatori cu probleme mentale si mai mari decat el. Incepand de la mosi care stau pe creierii tai, jungla de aparate second, trimisi a lui dumnezeu pe pamant sa faca sunet, nu poti judeca corect. Dupa care ti se pune muzica lautareasca ruseasca data la maxim , prin cabluri de tehnica militara facuta bineinteles cu sufletul.
Toate combinatiile de accuphase le-am asculat in alta parte in mai multa liniste.
Nu am si nu voi avea niciodata Boulder. Si nici Accuphase. Chiar dealer-ul mai sus mentionat m-a sfatuit sa nu-mi iau Acuuphase acum vreo 5-6 anisori. Citez "porcarii , sunet jiaponieeeez", desi cunosteam sunetul cu mult inainte.
Nu fac reclama la nimic, nu vand nimic, nu voi vinde nimic doar observ comedia care se petrece in acest business la care victime sunt clientii finali, care in romania oricum sunt putini.
Rectific , clientii finali entry-medium hi-fi. Cei super hi-end nu sunt victime.
Dar in momentul cad cineva "dealer" iti spune ca face absolutul in muzica si nimeni altcineva nu poate sa simta asta, iar pe de alta parte mai pleci pe afara si stai de vorba cu Ken Ishiwata , Zwoboda sau Hiraga une vezi modestia suprema incepi sa gandesti altfel.

On topic:

Am incercat transportul DP-800 cu un un dac de top de la EMMLABS care a distrus DC-801 la toate capitolele chiar pe transportul ACCUPHASE.
Iar transportul DP-800 a fost umlit de un CD Player integrat Esoteric X-01 folosit ca si transport.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Totul despre DAC

Post by Obelix »

Off topic again...
De la un nivel in sus (destul de foarte sus, de altfel... :roll: ), eu nu mai aud diferenta, probabil varsta si Parkinsonu'...
Vad deci greu cum se "umilesc" intre ele scule cvasi-perfecte, in ipotetice competitii in care, intotdeauna, povestitorul are un rol privilegiat... :wink:
Da, urechile mele de tabla sunt de vina... :evil: eu nu vad alta explicatie... :oops:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Totul despre DAC

Post by SOLO »

Obelix , intr-o zi o sa te faci mare :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

audioexpert as dori sa-ti multumesc sincer pentru precizarile pe care le-ai facut si stiu ca nu erai deloc obligat si poate nici nu ai dorit. O iau ca o dovada de respect la adresa acestui forum si iti multumesc.

Cat priveste dealerul cu pricina, despre care discutam amandoi, pozitia ta este subiectiva.....ca si a mea. Eu sunt prieten cu el, tu ai avut unele nemultumiri si il ocolesti. Fiecare cu treaba lui, cu preferintele lui. Ceea ce as dori este sa ne respectam parerile si cred ca in acest sens esti un tip ok si respectabil prin modul cum ai raspuns "provocarii" mele.

Cat priveste "disputa" noastra cu Accuphase 800+801, sincer mie imi plac si o spun nu dupa o fugara auditie de show-room sau o vizita de test la un oarecare prieten ci dupa multa vreme in care le-am auzit combinate in fel si chip.

Dupa cum nu e nici un secret, sunt prieten cu omul de care am vorbit noi doi (si sper ca dupa acest post sa punem amandoi punct in privinta acestui subiect!) astfel ca l-am vizitat la show-room foarte des. Acest lucru mi-a dat ocazia sa ascult aceste surse digitale in fel si chip, in combinatii bune dar si proaste.

In concluzie, acum, dupa ceva, ceva experienta cu scule Accuphase, as fi foarte prudent in aprecieri......defapt fac eforturi sa fiu in general cat mai prudent in aprecieri si dupa cum bine sti (ai spus ca m-ai "urmarit" pe diverse forumuri) in trecut nu am fost din cale afara de prudent, m-am incantat de multe rahaturi....etc, mai bine spus mi-am aratat deschis nivelul la care eram. :)

Faptul ca eu am ales sa fiu deschis e doar o optiune de-a mea, insa realitatea e ca toti invatam pe zi ce trece, chiar fara sa vrem, iar atitudinea de orgoliu nu e deloc productiva pentru nimeni. Mult mai interesanta este atitudinea autocritica! :wink:

Mai vreau sa-ti spun ca probabil ai mai multa experienta ca mine cu aparatele de top insa eu totusi iti recomand mai multa atentie in afirmatiile telegrafice cu "aia e mai bun sau nu".

Nu de alta, dar dupa ce eu insumi m-am pacalit de atatea ori cu judecati pripite i-am vazut si pe altii facand acelasi lucru. Nu cred ca exista vreun nivel al experientei audiofile care sa ne fereasca de "auto-pacaleli" asa ca cel mai bine am invata unul de la altul, cel mai bine am lasa mai des...muzica "sa vorbeasca" in locul nostru! :wink:

Asa am invatat ca orice concluzie trebuie totusi verificata si rasverificata. Am mai invatat ca nimic nu costa mult degeaba pe o piata oricum nemiloasa si concurentiala, ca minciuna nu merge de multe ori precum povestea cu ulciorul la apa si ca de multe ori noi suntem cei care ne facem iluzia ca exista "ieftin si bun".
Am incercat transportul DP-800 cu un un dac de top de la EMMLABS care a distrus DC-801 la toate capitolele chiar pe transportul ACCUPHASE.
Iar transportul DP-800 a fost umlit de un CD Player integrat Esoteric X-01 folosit ca si transport.
preferintele in sunet, educatia sunetului este foarte diferita de la unul la altul. Asa ca nu ar strica sa precizezi ca "a distrus" pentru tine sau ca rezultatele sunt in opinia ta.
Mai ales intr-un domeniu atat de relativ! :wink:

Si-ti mai precizez ca mie imi plac cele doua Accuphase NUMAI legate prin acel cablu special Accuphase!(cel verde subtire)

Daca le iei pe cele doua si le legi cu un coaxial SPDIF, deodata "vraja" dispare. Fara indoiala ca DAC a fost penalizat cand l-ai legat de altele prin banalul SPDIF caz in care conteaza imens si un cablu coaxial bun!

Pe mine nu ma intereseaza ca Accu a ales sa-si faca cablu propriu. Pe mine ma interesaza ca ASTFEL suna pur si simplu bine (pentru un digital....si-ti precizez ca eu iubesc analogul, vinilul!)....Ca doar nu erau sa-l proiecteze sa mearga perfect cu Esoteric! :D

Asa ca e bine sa fim atenti totusi si la partea tehnica! :wink:


Legat de ce ai afirmat mai sus, iti pot spune ca spre uimirea mea am asistat la niste combinatii nesperat de proaste, de mizerabile intre scule (surse dar si amplificari) Accuphase si alte branduri. Nu mi-a venit sa cred cat de prost pot suna niste surse care dealtfel costa enorm!

Din ce mi-am dat seama, Accuphase ar trebui folosite integral, in linie completa pentru a putea aprecia corect sunetul ala "jiaponieeeez" care by the way, nu e deloc japonez si nici deloc nashpa (opinia mea). Spun asta desi sunt iubitor al aparatelor pe tuburi in care cred sincer, deci nu foarte prietenos la adresa tranzistoarelor si nicidecum la adresa preturilor dureroase pe care le au sculele Accuphase!

Insa un lucru il putem observa, piata second hand! Vrem, nu vrem, Accuphase sunt in topul celor mai scumpe scule second hand, adica se devalorizeaza extrem de greu! Cred ca ar fi o naivitate sa credem ca toti astia care cumpara brandul cu pricina sunt urechi de salcam si cititori de prospecte sau admiratori de piese multe sub carcase aurii!

Lucrul asta e valabil si pentru alte branduri, nu detine Accu monopolul, dar asta e subiectul totusi !

Oricum, discutiile de genul asta pe net sunt sterile. Prin faptul ca nu ne cunoastem, nu putem sa ne apreciem fiecare corect....aprecierile celuilalt!

Nu de putine ori intalnind oameni pasionati pe care-i stiam de pe net, am constatat cu uimire ce nivel de sunet il considerau ca referinta pentru ei.

Iar faptul ca unii deja aveau scule audio scumpe sau ca auzisera destule pe ici, pe colo, nu constituia neaparat si intotdeauna un avantaj sau un "credit". Dimpotriva, am intalnit oameni fara experienta care apreciau (din punctul meu de vedere) extrem de corect CALITATEA dar si invers!

In final, imi cer scuze daca te-am banuit de reclama mascata! Singura mea justificare este ca intradevar cam pareai suspect! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by saureign »

Poate ar fi interesant ca userii experimentati (eu ma autoexclud din aceasta categorie) sa impartaseasca opiniile care li s-au modificat dramatic in timp: ce li s-a parut la inceput prost si dup-aia bun si vitzavercea. Daca se poate;)

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by TomJones »

audioexpert wrote:Off topic:
La dealerul din Bucuresti nu ma pot duce pentru ca acolo ma simt ca la zoo. Inafara de faptul ca acel dealer are unele probleme mentale, vezi o gramda de atarnatori cu probleme mentale si mai mari decat el. Incepand de la mosi care stau pe creierii tai, jungla de aparate second, trimisi a lui dumnezeu pe pamant sa faca sunet, nu poti judeca corect. Dupa care ti se pune muzica lautareasca ruseasca data la maxim , prin cabluri de tehnica militara facuta bineinteles cu sufletul.
Toate combinatiile de accuphase le-am asculat in alta parte in mai multa liniste.
Nu am si nu voi avea niciodata Boulder. Si nici Accuphase. Chiar dealer-ul mai sus mentionat m-a sfatuit sa nu-mi iau Acuuphase acum vreo 5-6 anisori. Citez "porcarii , sunet jiaponieeeez", desi cunosteam sunetul cu mult inainte.
Nu fac reclama la nimic, nu vand nimic, nu voi vinde nimic doar observ comedia care se petrece in acest business la care victime sunt clientii finali, care in romania oricum sunt putini.
Rectific , clientii finali entry-medium hi-fi. Cei super hi-end nu sunt victime.
Dar in momentul cad cineva "dealer" iti spune ca face absolutul in muzica si nimeni altcineva nu poate sa simta asta, iar pe de alta parte mai pleci pe afara si stai de vorba cu Ken Ishiwata , Zwoboda sau Hiraga une vezi modestia suprema incepi sa gandesti altfel.
Interesanta descriere, mai ales cea cu trimisii lui dumnezeu pe pamant (apostolii), tu probabil erai anticristul pe acolo....
Boulder, hmmm!!! cand te prezinti la o piata exclusivista si cer 40 mii de coco pe un player cu cd-rom de calculator inseamna ca ai probleme grave mentale sau ai evadat de la zoo, zona cu animale periculoase. Cd-romul meu de calculator luat de la K-tech cu 80 lei cred ca este mai tare ca ala de la boulder.
Blocuri optice high-end nu se mai fac, marii producatori au renuntat sa mai faca si au trecut pe cd-roame....unele firme cu putere financiara si echipe de cercetare si-au facut propriile blocuri optice cum sunt accuphase, esoteric etc..altele mai au inca pe stoc si mai fac scule cum este playerul de la electrocompaniet cu mecanica Philips Pro.

De ce te agati asa de boulder, o firma care se bazeaza pe naivitatea unor snobi fraieri, iar ca marime incape toata intr-o cabina telefonica (patronul si fisu+o secretara pe post de coarda de intins la negri), si care practica niste preturi enorme fara sa aibe ceva sa demonstreze de ce este in stare.
Nu e prost ala care cere , e prost ala care da.
La dealerul din bucuresti ti se prezinta acei porcusori boulder care guita la greu, iar la volume mari grohaie de parca-i ziua de Ignat. Ai impresia ca asisti la o cuvantare a lui Kim-Ir-Sen. Totul pe cablare Siltech de peste 10 mii.
Pe langa accu nu au nici o sansa; ma mir ca poti sa le compari cu DP-800 si DC-801. Pentru mine hartia ZEWA e mai utila decat un player cu cd-rom de calculator, e ca un mort pudrat si cu vata in nas expus pe post de manechin, gen mumia lui Lenin.
Apropo uite mai jos niste imbecili care au ales cel mai "prost" amplif din lume si cele mai "cretine" boxe, ambii pe locul I.
http://www.higherfi.com/exoticamps/index.html
http://www.higherfi.com/exoticspeakers/index.html

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

TomJones
La dealerul din bucuresti ti se prezinta acei porcusori boulder care guita la greu, iar la volume mari grohaie de parca-i ziua de Ignat. Ai impresia ca asisti la o cuvantare a lui Kim-Ir-Sen. Totul pe cablare Siltech de peste 10 mii.
haioasa descriere! :lol: ...nu m-as fi gandit la Kim-Ir-Sen...sunt gelos! M-ai intrecut! :lol:

Din ce stiu, Boulder pur si simplu nu se vinde, zace de ani de zile pe la dealeri.

Dar ce am auzit cu urechile mele nu-mi ia nimeni! Un sunet mort, lesinat si asa cum TomJones scrie superb, GROHAIT! :lol:

Intradevar, este destul de rusinos ca un DAC Boulder de 17.000 paray sa fie depasit de un DAC Lavry de 1000 ! Sau cel putin sa fie COMPARABILE pe picior de egalitate si pe criteriul "impresie artizdica", adica cui ii place mai mult unul din ele !?...Eu preferam un pic Boulder deoarece parea mai spre cald in comparatie cu sunetul de tigaie de la bietul DAC profy de 1000 de coco!
Inutil sa spun ca acelasi DAC de 1000 coco a fost realmente spulberat de un amarat de player de 2500 euroi. Ma intreb ce facea ladoiul de la Boulder daca intalnea un asa concurent ?!....In mod sigur nu-i scadea pretul de 6 ori! :lol:

Dar ce am auzit la Trieste e jalea cea mai mare! Poate ca parerea mea nu conteaza (nici nu trebuie, sunt subiectiv si laud "un anumit dealer"! :lol: ) insa omul aluia (de la Trieste-Italia) i s-a spus in fatza ca la el suna tot sistemul de peste 100.000 euro precum o combina Mekosonic pusa la capul mortului la "2 metri sub pamant SRL" (in timp ce baietii fardau "pacientul").

Una din situatiile de cel mai prost sunet pe cei mai multi bani. Nu mai stiam cum sa ma scuz s-o tai de acolo!...

Na c-am zis-o! Ma tot gandeam sa ma pastrez obiectiv si neutru dar nu am putut! M-a enervat numai gandul la cum suna gramada aia de scule scumpe cu Boulderul in motz! Mi-a stricat toata ziua si nu am mai revazut castelul Miramar ca nu mai aveam chef de nimic! (gandind ca mai bine mi-as fi reascultat trancotele mele de acasa cu mare drag!)....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply