Casti electrostatice Sennheiser unipolar 2000 + HER 2000

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
tataee_titi
Posts: 40
Joined: 22 Oct 2008, 09:00
Location: Bucuresti
Contact:

Casti electrostatice Sennheiser unipolar 2000 + HER 2000

Post by tataee_titi »

Hei, tot eu. Mai am o problema:

Am castile respective + adaptorul lor original care nu stiu cum sa-l conectez la amplificator. Adaptorul are ca terminatie un cablu cu 2 canale care au fiecare 3 fire cum se vede si in pozele de mai jos. Ei acum intrebarea mea este care dintre cele 3 fire sunt "+" si "-" pe care ar trebui sa le leg la bornele amplificatorului?

Adaptorul are inauntru 2 trafuri mici care banuiesc ca se alimenteaza de la bornele de iesire ale boxelor de la amplificator. Tot ce trebuie sa stiu este cum sa leg firele respective fara sa fac vreo boroboata.

Ce-am reusit sa gasesc pe net ca schita de conectare este o poza dintr-un anunt pe ebay:

http://cgi.ebay.com.my/ws/eBayISAPI.dll ... otohosting

dar tot nu mi-e clar ce se intampla pe acolo.

Anexez si pozele:

Image

Image

Image

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Casti electrostatice Sennheiser unipolar 2000 + HER 2000

Post by LEKTOR »

Probabil firul cald este rosu si galben - pt.R, L ,apoi firul alb este neutru, firul suplimentar ar fi oglinda firului cald - ceva gen XLR - cauta schite si la Stax, ei au chestii asemanatoare
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Casti electrostatice Sennheiser unipolar 2000 + HER 2000

Post by HighEndFan »

Pai din poza respectiva reiese destul de clar:Acele fire sunt pentru semnalul de intrare PRELUAT DE LA IESIREA DE BOXE A UNUI AMPLIFICATOR ,probabil amplificatorul tau de casti are si un comutator casti/difuzor,deci semnalul de la un amplificator,in drumul sau catre boxe trece(sau nu,functie de pozitia comutatorului respectiv) prin amplificatorul tau de casti.Din pacate,din poza din link-ul pus de tine nu se poate citi culoarea firelor.
Daca amplificatorul de casti nu mai are alte mufe de intrare,atunci iti sugerez sa identifici cu un aparat de masura care sunt cele doua fire legate la intrarea transformatoarelor(probabil niste sute de ohmi,sau poate zeci) si sa le folosesti pe alea,al treilea nu te intereseaza,este cel care "duce" semnalul la boxe.Oricum,daca le gasesti pe cele doua al treilea se deduce.
Castile sunt electrostatice si atunci cele doua transformatoare din interior au rolul de a ridica tensiunea pana la nivelul necesar.In cazul asta(daca nu are alte intrari si daca in afara de cele doua trafuri si cateva comutatoare nu mai are alte piese,din descrierea ta nu rezulta) o sa ai nevoie intr-adevar de un amplificator ,de exemplu daca le vei lega la iesirea CD player-ului nu vei auzi nimic.
Daca mai ai nelamuriri,scrie-mi pe PM sa-ti dau telefonul meu,iti explic mai usor decat in scris.

User avatar
tataee_titi
Posts: 40
Joined: 22 Oct 2008, 09:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Casti electrostatice Sennheiser unipolar 2000 + HER 2000

Post by tataee_titi »

Cu ajutorul vostru am reusit sa le readuc la viata.


http://www.sennheiser.com/sennheiser/ol ... um_Sp3.pdf

Problema e ca nu-mi place cum suna. Mult prea accentuat pe inalte in detrimentul mediilor si joaselor. Sunt obositoare. Si in plus de asta canalul drept suna mai incet decat stangul. Nu stiu daca problema e din casti sau din adaptorul HER 2000. L-am desfacut si arata foarte frumos lucrat inauntru, problema e ca nu ma pricep sa-mi dau seama daca e ceva in neregula cu el.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Casti electrostatice Sennheiser unipolar 2000 + HER 2000

Post by HighEndFan »

tataee_titi wrote: Si in plus de asta canalul drept suna mai incet decat stangul. Nu stiu daca problema e din casti sau din adaptorul HER 2000. L-am desfacut si arata foarte frumos lucrat inauntru, problema e ca nu ma pricep sa-mi dau seama daca e ceva in neregula cu el.
Vezi ca are cateva comutatoare de atenuare:"Joaca-le" putin sau si mai bine,da-le cu putin spray contact si apoi "joaca-le" putin,s-ar putea sa fie oxidate.Ca sa-ti dai seama de unde e inverseaza intrarile intre ele,poate e de la amplificator.
Daca se demonteaza usor castile ai putea sa le inversezi intre ele,adica sa dezlipesti cele doua (de fapt patru) fire si sa le inversezi intre ele,pastrand polaritatea.Mai simplu ar fi fost sa faci asta in mufa,dar nu pare demontabila.

User avatar
tataee_titi
Posts: 40
Joined: 22 Oct 2008, 09:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Casti electrostatice Sennheiser unipolar 2000 + HER 2000

Post by tataee_titi »

Am ascultat cu doua amplificatoare diferite pe ambele intrari fixa si variabila si tot la fel se aude, adica dreapta mai incet. Le-am probat si pe Yarland-ul mic cu lampi iar deja dincolo de ora 13 se aprindeau indicatoarele de clipping de pe adaptor (mai pregnant pe stanga, semn ca semnalul pe dreapta e mai slab) si asta fara sa mi se para extraordinar de tare volumul. M-as mira sa nu le duca amplificatorul pentru ca e gandit sa duca boxe deci n-ar trebui sa aiba probleme cu niste casti. Dar cine stie... poate ma agit degeaba si pur si simplu asa suna ele, ascutit si incet :)

Post Reply