Noutati video

Cinema , Filme , Recievere multi-chanel
Post Reply
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Noutati video

Post by puf »

Mitsubishi a lansat tv-ul retroproiectie cu laser LaserVue L65A90 testat aici: http://www.hdguru.com/
Dupa evaluarile celor de pe hdguru se pare ca este grozav luptand si castigand in unele aspecte in competitia cu plasma si LCD.

Fara sa fi vazut vreodata un astfel de display imi permit sa fac cateva comentarii tehnice si de marketing.
Fiind tehnologie absolut noua nu se cunosc problemele in cazul folosiri indelungate atat ca fiabilitate, durata de viata cat si ca efect biologic asupra ochilor avand in vedere ca foloseste laserul.

Din punct de vedere comercial situatia nu pare la fel de roz ca cea cu afisarea performantelor tehnice.
In primul rand pretul 7000$ limiteaza drastic zona de adresare nefiind un produs de supermarket adica in zona unde se face volum de vanzari si profit considerabil.La diagonala de 65" utilizatorii prefera montarea pe perete iar modelul acesta nu este chiar slim ca un LCD sau plasma.Consumul de numai 100W este incredibil si impresionant dar cine da atatia bani pe un TV nu cred ca se uita la consum, ca si cum la un Bentley te uiti cat consuma.

In concluzie eu cred ca aveam deaface cu un produs grozav din punct de vedere tehnic dar cu foarte mici sanse de reusita comerciala.Producatorii de tv-uri deja consacrate plasma si LCD nu au insistat niciodata pe segmentul +60" deoarece cererea este foarte mica iar cumparatorii si amatorii de diagonale in jur de 2m sau peste au alternative mult mai ieftine proiectoarele clasice.

Riddick
Posts: 14
Joined: 11 Oct 2008, 06:24
Location: USA

Re: Noutati video

Post by Riddick »

Eu astept teleul asta de peste 1 an...La inceput orice este nou are un pret..Dar in timp pretul va pica..Daca stam sa ne gandim o plasma Pioneer mare e pe la 5000 deci nu ar fi asa mare diferenta de 2000..Aici se poate cumpara in rate..Oricum pretul va pica si teleul asta este peste LCD si Plasma 100%...Problema fiabilitatii ramane un semn de intrebare dar cred ca nu va fi mai prejos decat competitoarele..Beton scula..Oricum "Mitsu" face scule tapene..

Post Reply